"Oświecim tarnogórski" - wyrok zapadł

Wczoraj wstałam wcześnie rano, aby wstawić się na rozprawę kończącą postępowanie o drogę konieczną dla wspólnoty Styczyńskiego 9 i 11 ponieważ ustanowiono mnie ich pełnomocnikiem. Uwierzyłam w nasze polskie sądownictwo. Decyzja Niezawisłego Sądu była jednoznaczna i dobra dla pokrzywdzonych mieszkańców wspólnoty, którzy od 5 lat są dookoła ogrodzeni płotem w odległości 3 metrów, nie mając bezpośredniego wyjścia z klatki schodowej oraz bezpośredniego dojazdu. Wreszcie nastąpiło przełamanie milczenia w sprawie. Wspólnota Pokoju w orzeczeniu została obciążona wszystkimi kosztami sądowymi oraz zapłaceniem za przywrócenie drogi koniecznej, która również zahacza o wspólnotę Tysiąclecia. Półtora miesiąca musimy poczekać na wyrok oraz uzasadnienie.

Następnie Wspólnota Pokoju może się odwołać. Maja takie prawo. Uważam jednak, że niestety już jest pozamiatane.

Podobała mi się dzisiaj wypowiedź i uzasadnienie Pani Sędziny, która zwróciła uwagę na rażącą dyskryminację ludzi starszych, którzy potrzebują swobodnego dojścia do miejsca zamieszkania oraz dojazdu pogotowia czy straży pożarnej. Niestety władający miastem zgodzili się na tak beznadziejne postępowanie przedstawiciela wspólnoty Pokoju, który otrzymał zielone światło dla nieodwracalnego zniszczenia pięknego centralnego miejsca w Tarnowskich Górach, obecnie nieopodal Dworca Autobusowego PRZYSTANEK EURPA. Ja nie wiem, że urzędnicy z za biurka nie zastanowili się zezwalając oraz akceptując tego typu niszczącą chamską działalność na terenie skarbu państwa, który podobno jest dany w użytkowanie wieczyste wspólnocie Pokoju. Wiadomym jest to, że taką decyzję można cofnąć. Nie ma usprawiedliwienia na arogancje władzy, którą wybieramy, a która nie umie wypracowywać kompromisów dla dobra wszystkich. Naprawdę po raz kolejny kłaniają się dobre praktyki współżycia społecznego. Uważam, że lepiej na płaszczyźnie samorządu wypracować porozumienie- rozmawiać, aniżeli domagać się normalnego oczywistego prawa do życia w sądach oczekując na wyrok, który nie zawsze ma na uwadze dobro człowieka.

Kto nie przeżył takiej sytuacji to nie może sobie wyobrazić jak trudno normalnie funkcjonować, przy rażącej dyskryminacji i poniżania społecznego. Nigdy nie będę się zgadzać z arogancją władzy, jak i zaślepieniem prywatą, nie zważając na drugiego człowieka oraz nie szanując prawa.

Przecież rozwiązanie było bardzo proste. W momencie, kiedy tworzyły się wspólnoty – gospodarz czyli Burmistrz miasta, władający terenem, powinien zawezwać strony wszczynając postępowanie administracyjne, które w żaden sposób nikogo nie dyskryminują oraz wypracować kompromis dla dobra ogólnego.

Niestety takich działań ja nie widzę, a przecież wszyscy lokatorzy mieszkań zasilili budżet miejski przy wykupie mieszkań i stworzeniu wspólnot. Szkoda, że tak się nie stało. Obecnie trzeba będzie ponosić duże nakłady finansowe przez jakieś chore fanaberie jednej osoby, a można by tej całej niezdrowej, skłócającej wszystkich sytuacji uniknąć.

Dzień z Gminą Bobrowniki cd.kolei z Katowic do Pyrzowic

Wczoraj na godz. 10.00 byłam zaproszona na spotkanie z młodzieżą w Bobrownikach Będzińskich. Było to w bardzo miłym tonie, gdzie mogłam wspólnie z Panem Wójtem edukować odnośnie funkcjonowania wszystkich szczebli jednostek terytorialnych. Przesympatyczne spotkanie dla obydwu stron w tonie zrozumienia funkcjonowania oraz kompetencji poszczególnych szczebli samorządowych. Cieszę się, że młodzież jest chętna do edukacji samorządowej. Podziwiam.

Następnie wspólnie z Wójtem i Przewodniczącą gminy udaliśmy się na spotkanie na lotnisku w Pyrzowicach. Spotkanie po raz kolejny było pół oficjalne. Ze strony PKP PLK było 3 przedstawicieli, dyrektor z Wydziału Ochrony Środowiska, Wójt Gminy Ożarowice, oraz Prezes GTL. Było to dla mnie wielkim zaskoczeniem. Niestety po raz kolejny inwestor czyli PKP PLK nie przyjmował racjonalnego rozwiązania najlepszego i popieranego przez cały Powiat Tarnogórski, Będziński, Zawiercie oraz Sosnowiec z Katowic do Pyrzowic po starym śladzie kolejowym. To jest niebywałe upieranie się przy przebiegu przez Piekary Śl. W ty wszystkim postępowaniu brakuje mi formalno prawnego działania, tak jak stanowi prawo. Ciekawa też była postawa inwestora, który zaprzeczał jakoby nie miał nałożonej kary w kwocie 11 403249,27 PLN netto za niedotrzymanie terminów (dokument w załączniku) i ze mnie chciał zrobić blondynkę. Blondynką nie jestem a temat kolei do lotniska znam dogłębnie i odpowiednio działam na rzecz rozwoju całego regionu Śląskiego .Nie mogę się zgadzać na rozwój tylko środka województwa, nie widząc właściwego skomunikowania całego regionu, już nie mówiąc o legalności postępowania. Spotkanie było trudne, nie mniej mnie to jeszcze bardziej podkręciło i nie pozwoliłam na „podkupywanie” Gminy Bobrowniki, która w zeszłym tygodniu podjęła uchwałę po starym śladzie kolejowym przez Tarnowskie Góry. Ja byłam tak zaskoczona determinacją Panów autorów projektu, że w pewnym momencie wymieniając argumenty miałam wrażenie że za chwilę eksplodują. Ku mojemu zaskoczeniu całość dyskusji na argumenty trwała ponad 3 godziny. Nie przypuszczałam, że tak długo można wałkować tmat, co do którego wszyscy uczestnicy mają zdanie. Dało się wyczuć „nóż na gardle” u inwestora. Nie rozumiem jak można w ten sposób prowadzić rozmowy nie zważając na nic. To jest na moje wyczucie bardzo podejrzane. Daje dużo do myślenia. Jedno nauczyło mnie działając w samorządzie, żę jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o WIELKIE PIENIĄDZE. Tu trzeba spojrzeć na właścicieli działek, plany rozwojowe, kto na tym skorzysta, jak wąska grupa to lobbuje i odpowiedzi same się układają. Póki co to wiem, że procedowanie na płaszczyźnie ochrony środowiska może wyprostować myślenie i pokierować na „właściwy tor”.

Jako Tarnogórzanka śledzę stanowisko naszego miasta kluczowego w tej debacie dotyczącej jakby nie było naszego rozwoju, stworzenia nowych miejsc pracy, a przede wszystkim właściwej decyzji co do przyszłości naszego miasta kolejarzy. To co znalazłam na głównej stronie tarnogórskiej jako główny temat to konkurs Walentynkowy. No przepraszam bardzo. Kochani panowie ja wiem, że polityka miłości jest ważna, ale nie może przysłonić kluczowych rozwiązań regionalnych, gdzie stanowimy główny trzon w tej dyskusji. Jak zwykle w boju o właściwe miejsce w regionie muszę szukać sprzymierzeńców po za granicami mojego ukochanego miasta. Tak już jest i mnie to wcale nie zniechęca oraz nie dziwi, wręcz odwrotnie dodaje skrzydeł oraz pomaga w wielkich trudzie dochodzić do sukcesu dla nas wszystkich, który smakuje wyjątkowo.
Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy oraz współtworzenia, ponieważ bardzo sobie cenię każdego człowieka z osobna za wkład w postępowaniu. Współdziałanie oraz wykorzystywanie dobrych praktyk jest dla mnie sprawą honorowa, priorytetową.

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Rano byłam zaproszona do Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu na oddanie do użytku nowego specjalistycznego mammografu sfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego. To była wielka przyjemność. Trzeba tylko zmobilizować panie do badań, ponieważ w Bytomiu jak i gdzie indziej jest wiele do zrobienia. Zawsze zalecam kobietom i mężczyznom, aby byli czujni, ponieważ temat nowotworowy dotyczy wszystkich bez względu na wszystko. Tu trzeba mieć wewnętrzną dyscyplinę i słuchać zaleceń specjalistów.

Gratuluję Dyrekcji, jak również wszystkim pracownikom Szpitala nr 2 tak prężnego rozwoju w działalności prozdrowotnej. Będę nadal wspierać i wspólnie działać ze szpitalem w celu pogłębiania i propagowania profilaktyki pierwotnej i wtórnej.

Również dużo jest do zrobienia w temacie prewencji dla mężczyzn. Niestety oprócz informacyjnej kampanii dla Panów w TVP  nie ma obligatoryjnych rozwiązań. Zauważam, że należy stworzyć podobny program ogólnopolski taki jak jest dla kobiet. Zajmuję się tą tematyką i znajduję coraz więcej sprzymierzeńców.

Muszę stwierdzić, że Panowie są w jakiś sposób dyskryminowani. Nie mogę do tego dopuścić. Już coś wymyślę. Ja sobie zdaję sprawę, że te badania są średnio przyjemne, ale nie mnie należy zawsze zapobiegać niż leczyć. To się opłaca pod każdym względem. Nie wiem jak się to stało, że taki jest stan rzeczy. Przecież w większości prawo stanowią panowie, którzy nie potrafią zadbać o siebie. Wydaje mi się, że to jakieś przeoczenie, niedbałość. Oczywistym jest to, że bez zdrowia nie ma zdrowej rodziny, biznesu, Rozwoju gospodarczego itd. Musimy wspólnie coś zrobić i wypracować model wspólnej prewencji. Panowie do dzieła!

Po uroczystościach udałam się do TG do domu po najmłodszego syna Pawła, w celu przygotowania go do balu przebierańców organizowany w Państwowej Szkole Muzycznej. Muszę powiedzieć, że przez cały bal organizatorzy nie rozpoznali Pawełka, a wcielił się w postać ZORRA. Wyglądał rewelacyjnie.

Również dzisiaj byłam gościem na uroczystym koncercie zorganizowanym przez Tarnogórski Uniwersytet III Wieku w TCK. Było wspaniale. Cieszyłam się, że spotkałam wielu przyjaciół i mogłam cieszyć się wspólnym radosnym przeżyciem. To było piękne. Gratulacje dla Magdy, Stasi, Michała oraz wszystkich występujących. Piękny koncert. Tak trzymać!

Przebieg projektowanej linii kolejowej Katowice – Pyrzowice

Uchwała utrzymujaca stanowisko gminy Bobrowniki co do przebiegu przez Tarnowskie Góry - starym szlakiem kolejowym. Na bieżąco można śledzić całość postępowania na www.bobrowniki.tv, również moje wystąpienie podczas ostatniej sesji.

"Stawiam na Zawodowców"

W czwartkowe przedpołudnie upłynęło mi na konferencji w naszym słynnym tarnogórskim MECHANIKU pt: „Szkolenie zawodowe odpowiedzią na potrzeby rynku pracy”. Wprowadzenie do zagadnienia przeprowadziła Pani dyrektor Aleksandra Dawid w temacie- „roli edukacji zawodowej w życiu społecznym i gospodarczym” Bardzo cenne uwagi odnośnie degradacji kształcenia zawodowego w ostatnich 15 latach.

Bardzo ważnym wystąpieniem była analiza Pani Dyrektor PUP Ewy Brachaczek dotyczącej „Kształcenia zawodowego z rynkiem pracy”. Tu muszę zaznaczyć, że nasz Powiat ma szczęście mieć takiego dobrego analityka i stratega jeżeli chodzi o wyczuwanie i działanie na rynku pracy. Mamy naprawdę jednego z lepszych dyrektorów w Województwie Śląskim. Widać to na przykładzie otwieranych nowych działalności wykorzystując wszystkie przyznane, dostępne środki unijne. Statystyki województwie wskazują na wielką kompetencje naszego urzędu pracy, który w kształceniu zawodowym zajmuje najważniejsze miejsce.

W przerwie przed dyskusją wszyscy słuchacze zeszli do pracowni, gdzie mogliśmy podziwiać osiągnięcia z zakresu elektroniki uczniów z mechanika.

W dyskusji jako pierwsza zabrałam głos dotyczący postawienia na ZAWODOWCÓW. Zgodziłam się z wypowiedziami przedmówców, że to co dokonano ponad 15 lat temu z reformą oświatową w bardzo dużym stopniu zniszczyło szkolnictwo zawodowe. Stwierdziłam również, że niestety te działania doprowadziły do masowych emigracji wśród młodego, niezadowolonego oraz rozgoryczonego pokolenia. Niestety teraz specjaliści są zgodni co do złych decyzji edukacyjnych, które trzeba priorytetowo naprawić.

Województwo to zauważyło, również przy współpracy z pracodawcami, kuratorium oświaty oraz szkołami średnimi- chce wdrażać program kształcenia zawodowego. Patrząc na makro region śląski zauważyć można jedną prawidłowość, że brakuje fachowców w podstawowych działach gospodarki np. monterów w wodociągach, górników i innych.

Uważam, że w tym momencie trzeba stawiać na zawodowców, którzy są niezbędni w dalszym zdrowym funkcjonowanie na rynku pracy oraz w Rozwoju gospodarczym. Cieszę się, że Pani dyrektor Aleksandra Dawid dała impuls w naszym mieście w najważniejszym temacie edukacyjnym, który zablokuje kształcenie niewykwalifikowanych przyszłych bezrobotnych. Obecnie to my musimy ukierunkowywać młodzież już w gimnazjum, żeby wybierała właściwe szkoły, które z kolei w powiązaniu z pracodawcami umożliwią im zatrudnienie w branży. To jest bardzo dobra praktyka, którą osobiście jako członek Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej w Województwie Śląskim wspieram i będę rozwijać.

Ach co to był za BAL........

O godz. 19.00 wspólnie z prezydentem Miasta Bytom Damianem Bartylą Patronem Honorowym całej imprezy oraz Wójtem gminy Świerklaniec Kazimierzem Flakusem jak i Przewodniczącym Rady Gminy Markiem Cylem otwarliśmy już IV Bal Charytatywny na rzecz 1,5 rocznego Łukasza Łakomy podopiecznego Fundacji Anny Dymnej „MIMO WSZYSTKO”.

Najpierw wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu w wykonaniu Irminy Barczewskiej-Garus wraz z Adrianną Muzyk i Agnieszka Szczypka. Przepiękne standardy muzyczne wykonane we wnętrzach Pałacu Kawalera zabrzmiały rewelacyjnie. Piosenką Whitney Houston - I Will Always Love You

zaprosiła nas Pani Irmina do zabawy. Emocje radości i miłości sięgały zenitu. Po dużej porcji muzyki zaserwowanej przez DJ Marka ochłonęliśmy przy pokazie mody przygotowanym przez młodzież z Tarnogórskiego Zespołu Szkół Artystycznych i Projektowych. Przygotowane kreacje, nie powstydził by się nie jeden znany projektant mody. Nad całością pokazu czuwały nauczycielki Dorota Rurainska oraz Dolores Wilk-Pederska. Koordynacji Pokazu podjęła się Ewa Motulewicz projektantka, która jest absolwentką Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie z późniejszym stażem w Londynie u największych kreatorów mody. Tu muszę nadmienić, że Pani Ewa na ten bal zaprojektowała moją kreację, która była idealna, odzwierciedlająca moje wnętrze. Mogliśmy zobaczyć modele, które na ten sezon będą najmodniejsze. Musze nadmienić, że Pani Ewa Motulewicz jest absolwentką naszej Tarnogórskiej Odzieżówki. Wielkie trendy to nie tylko znane miasta świata, ale Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Bytom, Piekary Ślaskie ……………. Jednym słowem ŚLĄSK! Mamy niesamowity potencjał fachowców, a przede wszystkim co nas wyróżnia od innych, to wielkie serce i miłość do piękna i życia. Tu zacytuję przesłanie naszej kreatorki mody „Mam nadzieję, że moja kolekcja zainteresuje was głębiej i będzie ciekawym przeżyciem bo przecież moda to świat nieograniczonej fantazji”.

Najważniejszym momentem już IV Balu Charytatywnego była aukcja, której dochód przeznaczony jest na rzecz Łukaszka 1,5 rocznego Bytomianina. Udało mi się zebrać kwotę 2 550 złotych, które w tym tygodniu zasilą jego konto osobiste w Fundacji Anny Dymnej. Bawiłam się niesamowicie. Najpierw prowadząc konferansjerkę przy pokazie mody, a później aukcję. Naprawdę sprawiło mi to wiele frajdy, a cel któremu przyświecało całość przedsięwzięcia był nadrzędny. Szczególnie śle podziękowania dla Pana Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Bytom Damiana Bartyli oraz Wójta Gminy Świerklaniec Kazimierza Flakusa wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Markiem Cylem. Dziękuję Pani Wice Marszałek Województwa Śląskiego Aleksandrze Gajewska-Przydryga za okazaną pomoc i życzliwość w przedsięwzięciu jak również Powiatowi Tarnogórskiemu za wspieranie ważnych akcji dla ludzi . Dziękuję licznym firmom, osobom prywatnym, a nade wszystko Pałacowi Kawalera, że poczuli wspólne działanie na rzecz malucha, który dzięki zaangażowaniu i ofiarności może być właściwie leczony. To jest piękne- połączyła nas wszystkich miłość do drugiego człowieka, który w tej chwili potrzebuje wsparcia i bycia z nim. W życiu już tak jest, że niewidomo co nas jutro czeka. Dzięki dobroci danej drugiemu więcej zyskujemy oraz mamy poczucie człowieczeństwa.

Podsumowując mogę powiedzieć jedno zdanie ŚLĄSKIE POZYTYWNA ENERGIA. Wszystko co się działo na imprezie było w tonacji Śląskiej. Możemy być dumni, że potrafimy unieść się ponad wszystko co nas dzieli przy najwyższej wartości jaką jest człowiek.

„Dziękuję wszystkim za wszystko”

Media też odegrały wielka rolę w tym działaniu. Również im dziękuję za wkład: www.tg.net.pl, www.bobrowniki.tv, GWAREK, DZ, Miastu Bytom oraz Województwu Śląskiemu.

„Tyle w nas jest człowieczeństwa, ile z siebie możemy dać drugiemu człowiekowi obok”

Do zobaczenia za rok.

XXX sesja Sejmiku Województwa Ślaskiego

Dopiero obecnie mogę swobodnie pisać. Ostatnie dwa tygodnie były bardzo ważne dla województwa jak dla mnie osobiście. Do 18.01.2013r. odbywały się komisje wojewódzkie poprzedzające Sejmik Województwa Śląskiego21.01.2013r., gdzie po raz drugi wybieraliśmy Marszałka Województwa. Został wybrany nowy Zarząd. Ja mam nadzieję, że będzie to dobre dla Rozwoju Śląska. Będę się przyglądać i nadawać tak jak do tej pory ton rozwoju gospodarczego dla nas właściwy.

Sesja Sejmikowa była bardzo impulsywna i gorąca oraz męcząca. Nasz kandydat PiS Artur Warzocha zajął drugie miejsce. Co jest dobre. Czas pokaże jak wszystko będzie funkcjonować. Wice Marszałkami zostali wybrani Aleksandra Gajewska-Przydryga, Mariusz Kleszczewski oraz Członkami Zarządu zostali Stanisław Dąbrowa i Jerzy Gorzelik.

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |