63 dni o których pamiętać trzeba

Po raz kolejny zamieszczam wiersz Kronikarza Andrzeja, który z wielką miłością opisuje wydarzenia te większe i mniejsze z życia codziennego.
Mam wieki szacunek dla Jego twórczości.
Bardzo lubię poezję i prozę. Sama też w wolnych chwilach piszę.

63 DNI BOHATEROWIE WARSZAWY

1 SIERPNIA to dzień
w kalendarzu i w historii zapisany
dla bohaterów Warszawy

Walczyli o każdą ulice
skwer i dom
dziś ich wspominamy Powstańców Warszawy
gdzie oni są ?

Bronili stolicy sercem
kurz i pył wdzierał się w oczy 63 dni walczyli
nie dostali pomocy
sił im dawała ona OPASKA BIAŁO CZERWONA

Dziś po nich szacunek i chwała
na zawsze została
Warszawa dziś w słońcu się mieni

to ONI ZA NIĄ POWSTAŃCY GINĘLI

O WAS BOHATEROWIE
wiersz piosenki każdy pozostał WIELKI
O NICH pamiętać nam żyjącym trzeba
TYM co zginęli daj Boże Nieba

kronikarz Andrzej

450 lat herbu Tarnowskich Gór

Rozbudowa Portu Lotniczego w Pyrzowicach

19.07.2012r. byłam gościem uroczystości otwarcia bazy technicznej Katowice Airport wraz z płytą postojową i drogą kołowania. Impreza odbyła się w nowym hangarze przeznaczonym do obsługi technicznej statków powietrznych.

Najpierw wszyscy uczestnicy musieli przejść odprawę security w Terminalu A. Później przyjechał po nas autokar w celu przewiezienia wszystkich gości do nowego hangaru, gdzie znajduje się obsługa techniczna statków powietrznych. Atmosfera przemiła, wspaniali gospodarze, no i oczywiście zaproszeni goście. Miło mi było spotkać znajomych, którzy nadają rozwój gospodarczy Województwa Śląskiego. Otwarciu towarzyszyła wystawa śmigłowców, symulatorów oraz wozów bojowych straży pożarnej.

Program artystyczny przygotowany przez gospodarzy wprowadził wszystkich we wspaniały klimat. Gwiazdą wieczoru była Patrycja Markowska, Grzegorz Markowski oraz Urszula. Poczułam się wyjątkowo, a zabawa z gwiazdami polskiej muzyki była niesamowita i nie do opisania.

Dzień Wolności Podatkowej

Czy zastanawialiście się Państwo ile pracujemy na siebie, a ile na kogoś?
W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypadł na 21.06.2012, a to oznacza, że 171 dni w tym roku pracowaliśmy wyłącznie na podatki i inne obciążenia !

Czyli nasze państwo zabiera nam aż 47% owoców naszej pracy.

Pytam co się dzieje z tak olbrzymią kwotą?

Kiedyś, w Średniowieczu, czasach wielkiego ucisku, panowie pobierali od swoich poddanych dziesięcinę czyli 10%.
Jak nazwać obecne czasy, kiedy zabiera nam się prawie 50% naszego dochodu?

Gdzie idą tak ogromne pieniądze, skoro mamy tak wielki deficyt budżetowy?

c.d. Kolej do Lotniska

Wczoraj na spotkaniu otrzymałam pismo, w którym jest bardzo ciekawe stanowisko osoby, eksperta w dziedzinie projektowania kolei. Już nie tylko mieszkańcy zainteresowanych gmin, ale mieszkańcy Śląska mają już dosyć oszukiwania i wciskania nam „kitu” przez władzę. Warto posłuchać wielu opinii, a przede wszystkim dopuścić w końcu konsultacje społeczne, podstawowy wymógł w tak zasadniczych sprawach spełniając wymógł formalny.

30.05.2012 i 14.06.2012 jako emerytowany projektant układów torowych wBiurze Projektów Kolejowych w Katowicach przedkładam do połączenia kolejowego łączącego Miasto Katowice z lotniskiem Pyrzowice swoje uwagi:

1. Bezspornym faktem jest, że wymogiem Unii Europejskiej jest połączeniekolejowe między Miastem a lotniskiem. Unia nie określa trasy.

2. Budowę połączenia kolejowego rozważa się od co najmniej 20 lat, zanim Polska znalazła się w Unii. Ciągle brakowało uzasadnienia ekonomicznego i środków. Wielokrotne podejścia i opracowywane koncepcje przez różne jednostki projektowe nie wyszły poza papier. Co się
z tym stało. Nie wiadomo.

3. Po przyznaniu Polsce i Ukrainie Euro 2012 PKP intensywnie przystąpiono do działania projektowego w zakresie budowy połączenia licząc się nawet z tym, że na Stadionie Śląskim będą się odbywać mecze piłkarskie w ramach Euro.

4. Wybrany został wykonawca prac projektowych i podpisana umowa na kwotę (podobno) 52 mln zł plus VAT. Jeżeli została podpisana umowa, to dokumentacja powinna zgodnie z PRAWEM BUDOWLANYMzostać wykonana i przekazana inwestorowi z wszystkimi niezbędnymi uzgodnieniami w terminie umownym. Jeżeli wierzyć prasie, że tylko do jednego obiektu kompleksowej dokumentacji projektowej wniesiono 4500 uwag i 12 zarzutów i za dotychczasowe opracowania wystawiono faktury na ponad 35 mln zł. Budzi to szereg wątpliwości. W naszej smutnej rzeczywistości najłatwiej wydaje się cudze pieniądze (czytaj podatnika), a w szczególności gdy polska kolej jest zadłużona na wiele miliardów złotych. Tłumaczenie, że Unia sfinansuje budowę połączenia jest dziecinne gdyż nie informuje się opinii publicznej iż Unia ma środki ze składek od swoich członków, w tym również i z Polski a część kosztów musi pokryć z polskiego budżetu.

5. Koszt wybranego wariantu tzw. Zielonego ma wynieść ok. 1,5 mld zł przy planowanej budowie dwudziestokilometrowego odcinka nowych torów. Daje to ok. 75 mln za l km. Wydatki te obciążą aktualny budżet, a w przyszłości nigdy się nie zwrócą. Dodatkowo podatnik będzie płacił za ich utrzymanie. Takie są realia w ruchu pasażerskim. Nie jest tajemnicą, że Urząd Marszałkowski dopłaca niemałe kwoty dla Śląskich Kolei Regionalnych.

6. W dotychczas uszczegółowionych wariantach projektowych tras pominięto wykorzystanie istniejących torów na trasie dawnej linii nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie. A kolej szczególnie lubi Piekary, lansując warianty tras przez to miasto.

7. Właściciele nieruchomości na preferowanej trasie przez PKP utracą to, co otrzymali w spadku po przodkach.

W świetle powyższego nasuwają się wnioski:

1. Zaniechać kontynuacji prac projektowych z trasami przez Piekary, Bobrowniki i Ożarowice rozliczając poniesione wydatki z konsorcjum.

2. Podsumować ile dotychczas wydała PKP na różne opracowania projektowe (w tym dla konsorcjum) oraz poniesione nakłady przez Urząd Marszałkowski w Katowicach.

3. Zlecić kompleksowe studium wykonalności i kosztów budowy połączenia Katowice z Pyrzowicami w dwóch wariantach: przez Zawiercie i Tarnowskie Góry. Wybrany wariant stanowiłby podstawę projektu budowlanego i wykonawczego. Byłby to wariant tańszy o co najmniej 1 miliard zł i do zrealizowania w czasie o wiele krótszym.

4. W nowych inwestycjach kolejowych nie powinno uczestniczyć konsorcjum firmy Poyry Infra i DB international, gdyż 4500 uwag tylko do samego raportu nie świadczy dobrze o tej jednostce projektowej.

5. Ze strony PKP o wyborze jednego z wariantów powinny decydować osoby z dużą praktyką kolejową oraz wiedzą ruchową, a w szczególności ekonomiczną, aby nie narażać Skarbu Państwa na nieuzasadnione wydatki.

Opracował
emerytowany projektant układów torowych w Biurze Projektów Kolejowych w Katowicach

Wspaniali tarnogórzanie - Krzysztof Tomanek

Dzisiaj chcę przybliżyć wszystkim sylwetkę młodego człowieka - Krzysztof Tomanek, który działając w Tarnogórskim Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych „KLON” mógł realizować i realizuje swoje marzenia oraz wspiera mnie w działalności zarządu.

Urodził się w 1979 r., pochodzi z Tarnowskich Gór. Poeta, autor tomiku wierszy "Zaimek tutaj" nominowanego do nagrody za najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2011 – „Złoty Środek Poezji”. Na łamach prasy debiutował w 2009. roku, w czasopiśmie „Portret”. Publikował w „Śląsku”, „Poezji Dzisiaj”, „Szafie”, „Migotaniach” na stronach internetowych „Odry” i „ProArte”. Jego teksty prezentowane były także na antenie Polskiego Radia oraz w licznych antologiach poezji. Jest laureatem kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich m. in. w OKP im. Zbigniewa Herberta i Tyskiego Lata Poetyckiego. O jego poezji pisze się w opiniotwórczych magazynach kulturalno-literackich, m. in. w „Migotaniach", „Szafie", „Nowych Książkach".

Był studentem w W.S.P w Częstochowie i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, obecnie studiuje kulturoznawstwo w Katowicach.

Trzymam za niego kciuki i życzę sukcesu.

Kolej do Portu Lotniczego - Bobrowniki Będzińskie

Wczoraj po południu zostałam zaproszona do Bobrownik Będzińskich na spotkanie zorganizowane przez Wójta Bobrownik jak i Starostę Powiatu Będzińskiego w celu podjęcia wspólnych działań przy projektowaniu trasy łączącej Katowice z Lotniskiem Pyrzowice. Cieszyłam się, że po raz kolejny mogę się spotkać z mieszkańcami sąsiedniego powiatu. Bardzo to jest miłe. Wszyscy wypowiadający zajęli jednoznaczne stanowisko przebiegu trasy kolejowej z Katowic do Pyrzowic przez Tarnowskie Góry. Uzyskaliśmy zobowiązanie Starosty jak i Wójta do podjęcia odpowiednich działań prawnych. Jesteśmy w momencie historycznym, ponieważ nie ma pozytywnej opinii związanej z przebiegiem lansowanej jedynej trasy przez Piekary Śl.
Można o tym przeczytać na stronie:

http://www.gdos.gov.pl/News/view/4356/Obrady_sluzb_ochrony_przyrody_w_Katowicach

Aktualności
Obrady służb ochrony przyrody w Katowicach. materiał z 26.06
Dotyczy konieczności uzupełnienia raportu o alternatywny przebieg, o który wnioskowaliśmy. Jest duża szansa na przebieg przez Tarnowskie Góry, ale" trzeba kuć żelazo póki „gorące". Zapadła decyzja, że wszyscy podejmujemy akcję wysyłania pism do Generalnej Dyrekcji, Regionalnej Dyrekcji, Krajowej Komisji i Rady Ochrony Przyrody.

Ja jeszcze zawnioskowałam, aby nasze stanowiska wraz z całą dokumentacją przesłać do Brukseli, w celu wykazania degradacji Środowiska Naturalnego, które już po budowie autostrad jest „trochę” nadszarpnięte.

Jest jedna zasada w życiu, którą mi wpojono w domu - ten kto nie szanuje środowiska naturalnego tym samym nie szanuje człowieka jako najwyższej wartości.

Tu musimy wszyscy – co podkreślałam – unieść się ponad podziałami politycznymi i podjąć wspólne działania dla rozwoju naszego Regionu Śląskiego oraz wzmacnianie go na każdym kroku nie niszcząc tym samym środowiska naturalnego, którego jesteśmy integralną częścią.

Tylko w jedności siła DLA ŚLĄSKA. Wszystkie działania dotyczące budowy połączenia Katowic z Portem Lotniczym Pyrzowice można zobaczyć na TV BOBROWNIKI

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |