Cała Polska Czyta Dzieciom

Przedszkole „Wesoła Jedyneczka” w Tarnowskich Górach przy ul. Legionów zaprosiło mnie do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Bardzo miłe spotkanie. Lubię dzieci, bo jeszcze nie tak dawno wieczorami czytałam bajki swoim dzieciom. Nie wyszłam z wprawy. Cudowne było patrzeć jak maluszki wsłuchują się w bajki czytane przeze mnie. Starałam się intonować ważne momenty groźne jak i zabawne. Dzieciaki z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały się w kolejne zdarzenia głównego bohatera opowieści jakim bym Karolek- bł. Papież Jan Paweł II. Wybrałam tę książkę Joanny Krzyżanek „Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem”- polecam, ponieważ moje dzieci ją bardzo lubiły. Książka składa się z 28 opowiadań, ja wybrałam „O tym jak Karolek zadawał mnóstwo pytań”. Mojemu czytaniu towarzyszyło zadawanie pytań przedszkolakom. To było bardzo ciekawe. Najpierw poznałam wszystkie imiona maluchów i okazało się, że był Karolek w grupie. On chyba najbardziej się wsłuchiwał.

Dużo ciekawych odpowiedzi usłyszałam.

Po pewnym czasie zauważyłam, że dzieciaki się kręcą więc wszystkich poderwałam do tańca „Tańczymy labada…….. małego walczyka HEJ!”. Pośpiewaliśmy i potańczyliśmy, no po chwili ponownie zasiedliśmy do bajek. Drugą bajeczką, którą zaproponowałam to była przygoda kotka Mruczka. Również ciekawy utwór opowiadający o przyrodzie. Przy okazji popytałam maluchów odnośnie znajomości ekologicznej. Ku mojemu zadziwieniu maluchy doskonale wiedziały, że należy szanować zieleń, że trzeba nasadzać drzewka i krzewy, jak się dba o roślinki oraz dużo mi powiedziały o segregacji śmieci. Coś niesamowitego.

To ja musze wiele tłumaczyć fachowcom  z dziedziny środowiska naturalnego, a tu takie brzdące wszystko wiedzą. Gratuluję nauczycielkom wielkiego zaangażowania w ekologie i w propagowanie zdrowego stylu życia. To jest wielka sprawa, ponieważ te maluchy jak nabędą odpowiedniej świadomości nie pozwolą na popełnianie błędów dla szkody innych ludzi. Byłam zachwycona. Ja obserwując życie to mam taką ideę, która oddaje najwłaściwszą postawę wobec wszystkiego „jeżeli człowiek szanuje środowisko naturalne to tym samym szanuje siebie jako integralną część środowiska naturalnego, jeżeli nie to tym samym siebie, innych eliminuje oraz niszczy”.

To spotkanie zakręciło mnie do kolejnego działania „Razem zadbajmy o zdrowie już w przedszkolu” i myślę, że wspólnie podejmiemy dialog, aby zapobiegać różnym złym nawykom, które w konsekwencji pozwalają na rozwój chorób cywilizacyjnych. Dziękuję dyrekcji, przedszkolankom za wspaniałe spotkanie, które mam nadzieję powtarzać. Lubię się bardzo bawić z dziećmi, wtedy wszystkie problemy staja się nieważne, lub nabierają innego wymiaru. To jest piękne.

EURO 2012

Wielka inauguracja i co dalej?

Kibicuję naszej drużynie. Nie zachwycili mnie grą szczególnie w drugiej połowie, chyba jak większości oglądających mecz. Zawsze jestem optymistką, tu jednak widzę to bardzo źle. Tym bardziej, że to zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki. Jak zwykle to samo. Mnóstwo konferencji i usprawiedliwień. Może nie tędy droga. Tylko trzeba ćwiczyć i wymyślić w końcu jakąś strategię. To podstawa wszystkich działań w każdej dziedzinie. W sporcie również. Dzisiaj piękne mecze i drużyny. Z zazdrością patrzyłam na reprezentacje Włoch, Hiszpanii, Chorwacji czy Irlandii. Naprawdę piękne widowiska sportowe.

Nie podoba mi się, że prawie wcale nie są pokazywane „Jarzębiny” z utworem „KOKO, EURO SPOKO”. To Polacy i Polki wybrali w plebiscycie piosenkę zagrzewającą zarówno drużynę do gry, a kibiców do wspierania i kibicowania. Nie rozumiem takich praktyk. Nawet dla niektórych ta piosenka stała się formą lekceważenia zdania większości. To nie wielcy lobbyści, znawcy muzyki i media publiczne będą dyktować co jest dobre. Ja w przeciwieństwie do „szpagatowej inteligencji” lubię prostotę uczciwość i jasny przekaz, tak jak większość rodaków.

Boże Ciało 2012

W ubiegły czwartek ok. godz. 7.00 pędziłam na Rynek w celu postawienia 4 ołtarza na Boże Ciało wspólnie z przyjaciółmi. Szczególnie muszę podziękować Piekarni HANKE, Panu Kościelnemu Heńkowi, pracownikom Urzędu Miejskiego oraz przyjaciółce Ewie oraz wszystkim, którzy okazali mi życzliwość. Dla Mnie jak i każdego chrześcijanina to szczególne święto, gdzie wewnętrznie i zewnętrznie oddaje się hołd Bożemu Ciału. Tak, jak we wszystkich miejscowościach w Polsce tak też w Tarnowskich Górach na ulice wyszły odświętne procesje z Najświętszym Sakramentem, a drogi i ulice pokryły się płatkami kwiatków. W tym roku 7 czerwca Kościół katolicki obchodził uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ta uroczystość przypada zawsze dokładnie 60 dni po świętach wielkanocnych. W Polsce obchodzono ją po raz pierwszy w pierwszej połowie XIV wieku.

To bardzo ważne dla wszystkich wiernych święto. Eucharystia powinna być zawsze w centrum życia każdego chrześcijanina.
Jak tłumaczą duchowni, w tym dniu Jezus Chrystus w postaci Eucharystii opuszcza mury świątyń i przenosi się na ulice miast i wsi, aby wszystkim błogosławić.

POLSKA GRA I KIBIC JA

Dedykuję wszystkim wiersz przed EURO 2012:

POLSKA GRA I KIBIC JA

Wygodny fotel ,piwo w lodówce
kibice maja bo mistrzostwa Europy
się zaczynają
zrozumcie nas zony dziewczyny
my piłkę kochamy lubimy

Spokój nam kobiety teraz dajcie
mecze z nami oglądajcie
piłka na telewizyjnym ekranie
lecz ja nie zapomnę o tobie kochanie

Magiczny numer na koszulce
to numer ataku zwycięstwa
zaczyna się Euro czas piłkarskiego szaleństwa
dajmy sobie więcej zrozumienia bo właśnie Euro życie rodziny zmienia

Kolorowe ,szaliki ,czapki ,kapelusze
Euro ja twój chłop oglądać muszę
choć nie ma pana K.Górskiego
to zgrajmy dla Polski i niego

Piłka jest okrągła a bramki są dwie
niech wygrywa Polska tak każdy kibic chce
proste to słowa i rymowane
na zawsze z Polską drużyna zostaje

Piękny jest futbol
lasy ,góry i morze
niech szczęście i wiara naszym pomoże
szczerze na cuda nie liczę

JESTEM Z POLSKA DRUŻYNĄ
POZDRAWIAM WAS KIBICE

ANDRZEJ BURSZEWSKI

60 lat SOA

Po południu uczestniczyłam w obchodach jubileuszu Społecznego Ogniska Artystycznego w Tarnowskich Górach. Przepiękna uroczystość.

Nasza Tarnogórska Szkoła Muzyczna to szczególne miejsce. Wyczuwa się tam wielką pasję i radość oraz centrum tworzenia kultury przez duże „K”. Dziękuję Dyrekcji, nauczycielom za stwarzanie przystani dla naszychmałych pociech. Gratuluję i życzę 100 lat.

SP3 im. ks. F. Blachnickiego

Przeżyłam uroczystość nadania imienia ks. Franciszka Blachnickiego Szkole Podstawowej Nr3 w Tarnowskich Górach. Jestem dumna, że wielki Tarnogórzanin wygrał w plebiscycie przeprowadzonym wśród rodziców uczniów. Podwójnie się cieszę po pierwsze, że to nasz krajan, a po drugie mój wzorzec, z lat młodości.

Najpierw o godz. 10.00 zgromadziliśmy się w kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie ks. bp Jan Kopiec w asyście księży odprawił mszę św. w intencji grona pedagogicznego i uczniów SP3.

Następnie udaliśmy się do szkoły na uroczystą akademię przygotowaną przez nauczycieli i uczniów szkoły.

http://rdn.nazwa.pl/tarnow/index.php/religia/478-obchody-25-rocznicy-smierci-ks-blachnickiego

Łza mi się zakręciła w oku, kiedy dzieci przybliżały postać ks. Franciszka Blachnickiego i śpiewały piosenki oazowe. W młodości przeżyłam całą formację OAZOWĄ, którą stworzył ks. Franciszek. Również w Wieku 15 – 25 lat podpisałam Krucjatę Wyzwolenia Człowieka- życie w trzeźwości. Bardzo sobie cenię wartości, które były przybliżane młodym ludziom w latach 80-tych, a które są aktualne również dzisiaj.

Hymnem Krucjaty jest pieśń "Serce wielkie nam daj"

Ref.: Serce wielkie nam daj, zdolne objąć świat!
Panie, serce nam daj mężne w walce ze złem!

1. Zwleczmy z siebie uczynki starych ludzi,
Zniszczmy wszystko co budzi Boży gniew!
Wdziejmy biel nowych szat w Chrystusie Panu!
Nowy człowiek powstanie w każdym z nas!

2. Nowi ludzie w historię wpiszą miłość,
Wskażą drogi odnowy ludzkich serc.
Nowi ludzie przeżyją własne życie,
Tworząc wspólnym wysiłkiem nowy świat.

3. Nowi ludzie przyniosą ziemi pokój,
W znaku wiary zjednoczą cały świat.
Nowi ludzie przyniosą ziemi wolność,
Prawda ludzi wyzwoli, niszcząc zło.

Bardzo dziękuję dyrekcji, nauczycielom za to, że mają wspaniałego patrona.

Reforma emerytalna

Cieszy mnie postawa naszych samorządowców, którzy podejmują uchwały sprzeciwiające się złej praktyce prowadzonej przez rząd. Nie mniej zastanawia mnie jeden fakt, kiedy wspólnie z NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” zbieraliśmy podpisy przez kilka miesięcy pod sprzeciwem zmian ustawowych jakoś nie przypominam sobie, żeby którykolwiek z naszych radnych miejskich ,czy powiatowych włączył się w tę akcję z zaangażowaniem. Z moich obserwacji wynika, że niestety dobrych chęci jest wiele, natomiast co do pracy u podstaw, to nie ma wielu. Często słyszę o różnych pomysłach, które w zderzeniu z procedurami nie mają najmniejszego sensu. To są działania populistyczne i wszyscy o tym wiedzą.

Jak widać ojców sukcesu jest zawsze wielu, natomiast porażka to sierota.

Pewną prawidłowością wśród polityków to „mówiące głowy”, co do działań i wsłuchiwanie się w oczekiwania ludzi to niestety porażka. Nasze Miasto i Powiat nie wypracowuje porozumienia z mieszkańcami. Podczas spotkań z tarnogórzanami to niestety zauważam coraz większe niezadowolenie. Może tak jak Rada Miejska podjęła uchwałę odnośnie emerytur, to dobrą praktyką by było zaangażowanie rad dzielnic w dialog społeczny i również podjęcie odpowiednich kroków prawnych . Tu można na tym polu wiele zrobić. Są narzędzia do wykorzystania, oczekujące na podejmowanie dobrych rozwiązań dla naszego regionu, na które tak naprawdę rady miejska i powiatowa ma wpływ.

Będąc w Sejmiku Śląskim mam większe spojrzenie i możliwości działania dla naszego miasta i powiatu, co daje się zauważyć, chociażby dworzec autobusowy. Jestem z niego dumna, bo tylko dwa powstają na Śląsku: w Katowicach i w Tarnowskich Górach. Również wymusiłam konkretne działania odnośnie połączenia kolejowego Katowice- Port Lotniczy Pyrzowice, bo samorządowcy ten temat zasypali. Nie wiem dlaczego. Wariant przez Tarnowskie Góry zadawala wszystkie strony i pod względem ekonomicznym jest najlepszy. Może ten temat nie jest „trendy”, albo niewygodny i za dużo absorbujący. 

W akcję ratowania posterunków policji też nie zauważyłam naszych „dzielnych” samorządowców. Do komendanta w Katowicach jechałam z przedstawicielem Miasteczka Śl., Świerklańca jak i NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”.

Udało mi się uratować na dwa miesiące posterunek dyspozytora Pogotowia Ratunkowego w naszym powiecie. Z przykrością stwierdzam, że z dnia na dzień bez powiadamiania stron dyspozytor został przeniesiony do Gliwic. Tu również nie widzę działań samorządowców, którzy naprawdę mogą się sprzeciwiać dla dobra nas wszystkich. Mają wręcz obowiązek. Może warto usiąść w końcu i porozmawiać niezależnie od orientacji politycznej dla dobra NASZEGO POWIATU. Może spojrzenie wszystkich rad w powiecie jest zbyt wąskie. Może należało by się wspierać i podejmować tematy ponadregionalnie. Wiadomo, że to nie jest takie proste. Tu trzeba czasem iść na kompromis, no co dla włodarzy ten temat to wielka trudność. Obowiązuje jedna zasada: „Liczę się ja i nikt więcej”.

Brakuje czasem kompromisów i wspólnych działań, które są normalną praktyką w Unii Europejskiej. Wszyscy chcą być postępowi, ale czy są? Niech każdy sobie odpowie.

Ja wiem jedno, nasz Powiat i Miasto traci, przez niedostrzeganie najważniejszych spraw dla mieszkańców regionu.

Jak obejmowałam mandat w województwie, to bardzo liczyłam na współpracę ze samorządowcami, a póki co to zamiast dialogu wymuszam współpracę. Wszyscy zajęci są tylko i wyłącznie polityką „prorodzinną” i w obrębie zamieszkania. Czy o to chodzi?

 Moim wzorcem i przesłaniem politycznym są słowa Margaret Thatcher:

„Kiedyś w polityce chodziło, o to żeby coś zrobić a teraz każdy chce być kimś”

Warto zastanowić się czy naprawdę mówienie o czymś jest najważniejszą ideą i wartością dla polityków.

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |