XXIV Sesja Sejmiku Województwa Ślaskiego

W ubiegły upalny poniedziałek przeżyłam XXIV Sesje Sejmiku. Upał i gorąca atmosfera towarzyszyła całym obradom. Najpierw w pierwszej części pochyliliśmy się nad spółdzielczością oraz nadchodzącymi zmianami w związku ze zmianami ustawodawczymi. Dziwne dla mnie było wystąpienie koalicjanta będącego u władzy, który krytykował te zapisy ustawowe. Wydaje mi się i z tego co mi wiadomo, że to PiS jest obrońcom spółdzielni oraz jego społecznego majątku oraz jednoznacznie zajął stanowisko, które już jest znane od dłuższego czasu. Również jako opozycja, a wcześniej jako rządzący broniliśmy praw działkowców, na których obecnie dokonywany jest SKOK po atrakcyjne tereny. O tym trzeba mówić i uświadamiać społeczeństwo.

Za sukces PiS, którego reprezentuję w Sejmiku mogę uznać zdjęcie dwóch uchwał z obrad dotyczących nowej Ustawy o Odpadach, które miały przez dokument wojewódzki uzupełnić bądź wspomóc niedociągnięcia legislacyjne. Nikt nie był w stanie obalić moich argumentów działających na ochronę naszego regionu w tym mieszkańców. Tu muszę powiedzieć, że wszystkie kluby partyjne uznały słuszność dopracowania na mój wniosek.

Jako opozycja jesteśmy wszyscy silni w argumenty, które są trudne do obalenia podważenia dla rządzących.

Przerażające dla mnie było procedowanie uchwały dotyczącej przekształcenia Sanatorium w Rabce w spółkę. Już w poprzedzający czwartek obrady Sejmiku jako klub PiS zgłaszaliśmy wątpliwości w procedurze prawnej. Nie wzięto tego pod uwagę. Na pytanie, które zadałam odnośnie opinii związków i załogi co do zmian organizacyjnych, Wydział Zdrowia poinformował, że takie zapytania wysłano 30.05.2012r. i do miesiąca związki mają czas na odpowiedź. Tak jednak nie było, ponieważ w czwartek pracownicy kontaktując się ze mną nie wiedzieli o takim piśmie. Dopiero następnego dnia tj. 29.06.2012r. wysłano droga elektroniczną do dyrekcji pismo o opinię w sprawie przekształcenia placówki.

Wniosłam zarówno na Komisji Zdrowia jak i podczas obrad Sejmiku o zdjęcie z Porządku Obrad tego punktu, w związku z wątpliwościami proceduralnymi oraz chęci i możliwości zbadania i przedyskutowania na miejscu ze stroną zainteresowaną. Niestety pomimo burzy wystąpień z naszej strony opozycji koalicjant przegłosował uchwałę, która jest intencyjna, natomiast umożliwiająca dalsze działania -zgodnie z Ustawą- tylko na Zarządzie Sejmiku Województwa Śląskiego. Widzę tu wielkie niebezpieczeństwo, dające możliwości kolejnych działań rozdrapywania majątku. Nie mogę się z tym zgodzić.

Jeżeli chodzi o prywatyzację szpitali to linia polityczna PiS dobrze obrała kierunek- sprzeciw i niedopuszczanie do celowych działań rozkradania majątku państwowego. Od lat 90-ych widzimy wszystkie przekształcenia i kto tak naprawdę ma w ty cel. To jest niesamowite trendy pod przykrywką prawa wyniszczające dorobek społeczeństwa. Nie można na to się zgadzać.

Podsumowując obrady to stwierdzić należy, że odnieśliśmy duży sukces jeżeli chodzi o Ustawę związaną z Odpaami, natomiast co do Rabki to niestety większość przegłosowała przekształcenie, które wydaje mi się bardzo kontrowersyjne.
To piękne Sanatorium zostało nie tak dawno wyremontowane oraz doposażone przez Sejmik i co do takiej zwariowanej prywatyzacji mam dystans. Ja rozumiem można wystosować wycenę obiektu i sprzedać po obowiązujących cenach rynkowych. Nie mniej takie ekspresowe działania budzą we mnie sprzeciw. Przecież od początku kadencji ten temat się przewijał i można było podjąć wspólne działania, a nie tak z „rzutu na taśmę”.

W podobny sposób została przekazana nasza przychodnia „KOLEJOWA” , która też została wyremontowana i doposażona przez Sejmik Województwa Śląskiego, a później przekształcona. Już kilkukrotnie na Komisji Zdrowia prosiłam o rachunek ekonomiczny wszystkich placówek wojewódzkich. Do dnia dzisiejszego nie udzielono mi informacji.

Podziękowania za Marsz w Obronie Wolnych Mediów

Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do Marszu w Tarnowskich Górach w Obronie wolnych Mediów, w tym TV TRWAM. Było to wielkie wyzwanie. Najbardziej zaangażowanym i odpowiedzialnym w organizację MARSZU był Wojtek Piechuła szef Gazety Polskiej, z którym udało się połączyć całe środowisko patriotyczne. Na nim spoczywała cała odpowiedzialność. Zachwyciła mnie jego skromność i profesjonalizm. Na pierwszą taką przeprowadzoną akcję daję mu 6 z koroną. Było to bardzo trudne przedsięwzięcie. Sądzę, że byli tacy, którzy „dzielili włos na cztery” i doszukiwali się niewiadomo czego. To są normalne takie postawy. Nie mniej „psy szczekają – karawana jedzie dalej”
Ja stwierdzam jednoznacznie przy tej akcji wszyscy członkowie Gazety Polskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz koła Radia Maryja i TV TRWAM, jak również NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” zdały egzamin ze współpracy celująco.
Cieszyłam się, że mogłam wspierać, doradzać i współtworzyć ważną rzecz dla obrony WOLNOŚCI I GODNOŚCI. W tych sytuacjach trzeba być razem. To jest ważne.
Budujemy nową RZECZYWISTOŚĆ, która na pewno będzie miała wielki wpływ do działania na rzecz naszego regionu.

Jako współzałożyciel i członek Gazety Polskiej nr2 Tarnowskie Góry oraz w-ce Przewodnicząca PiS Powiatu Tarnogórskiego (po nowych wyborach) dumna jestem z takich wspólnych przedsięwzięć. To jest nowa jakość.
Z nowymi ludźmi udaje się wypracowywać wspólne działania.
Jestem pełna optymizmu.

Marsz w Obronie Wolnych Mediów i TV TRWAM

Wczoraj 30.06.2012r. o godz. 15.00 rozpoczęła się Msza Św. w Kosciele Parafialnym w TG w intencji Ojczyzny oraz obronie wolnych mediów. Wspólnie z Gazetą Polską Tarnowskie Góry 2, Rodziną Radia Maryja NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” oraz partią Prawo i Sprawiedliwość organizowałam akcję trwającą w całej Polsce. Wielki ruch społeczny nie zgadzający się z dyskryminacja wolności w naszym kraju.

Już nasz Wielki Rodak bł. JPII mówił do nas : „ nie ma wolności bez SOLIDARNOŚCI… nie ma SOLIDARNOŚCI bez MIŁOŚCI”. Tę manifestację można w tych słowach zamknąć. Cieszyłam się, że mój kościół był wypełniony po brzegi ludźmi popierającymi wolne media oraz zatroskanych o dalsze losy naszego państwa. Prawie tysięczna grupa wyruszyła spod kościoła na Rynek Tarnogórski, gdzie odczytano Apel w obronie mediów. Ja się zobowiązałam do dostarczenia tego stanowiska do wszystkich jednostek terytorialnych Powiatu Tarnogórskiego.

Wyczuwałam wielka więź i siłę narodu. Piękna manifestacja w obronie WOLNOŚCI.


fotografie: Piotr Pigoń


Ratujmy Bolka i Lolka

Piątek 29.06.2012r. upłyną na wyjeździe Komisji Kultury do Wytwórni Filmowej Bolka i Loka. Wspaniała wizyta pokazująca dorobek naszej śląskiej wytwórni, która do tej poru jest dochodowa. Komisja Kultury podjęła stanowisko, aby dać status wytwórni filmowej w Bielsku Białej – samodzielnej wojewódzkiej Jednostki Kultury na wniosek mojego kolegi klubowego Andrzeja Kamińskiego. Cała komisja była zgodna co do podjęcia takich działań. Miło mi było pooglądać zaczarowane miejsce, gdzie powstawały filmy rysunkowe z moich lat dziecięcych. Od malucha zawsze byłam wierną fanką Bolka i Lolka.
Za rok moi przyjaciele bajkowi będą obchodzić ABRAHAMA. Życzę im już dziś jak i innym bohaterom reaktywacji i powrotu na wielki ekran.

50-lecie Święceń Kapłańskich ks. bp Gerarda Kusza

W piątek prosto z Bielska Białej jechałam do Gliwic do Katedry pw. Św. Piotra i Pawła na uroczystą mszę św. w intencji 50 Rocznicy Święceń Kapłańskich ks. bp. Gerarda Kusza. Całą mszę św. ofiarowałam w intencji jubilata, aby dobry Bóg nadal go wspierał i błogosławił w posługiwaniu w Naszej Diecezji Gliwickiej.

Po uroczystości udaliśmy się na wspólne świętowanie w bardzo zacnym gronie. Ten jubileusz wspaniale zakończył bardzo pracowity dzień i tydzień.

Pikniki na rapoczecie wakacji

Po południu w sobotę na zaproszenie Burmistrza pojechałam do Miasteczka Śląskiego na Dzień Śląski poprowadzony przez Bernadetę Kowalską. Jak zwykle przepiękna muzyka, zabawa oraz pokazanie wartości rodzinnych. Spotkałam tam wielu przyjaciół. Gdy wspaniale się bawiliśmy przy muzyce musiałam niestety się pożegnać i pojechać do naszych Lasowic, aby też z tą dzielnicą bawić się przy pięknej muzyce oraz humorze śląskim poprowadzonym przez WILLEGO. Jak zwykle komary mi nie odpuściły. Zgryziona, zadowolona oraz uradowana całym dniem ok. godz. 22.00 wróciłam do domu, aby odpocząć przed nadchodzącym tygodniem, który już wiem zapowiada się bardzo pracowicie.

Strategia Województwa do 2020

W czwartek 28.06.2012r. od godz. 10.00 brałam udział w obradach zespołu tworzącego nową strategię dla Województwa Śląskiego – program do 2020 roku. Dobrze, że mam wpływ na priorytety, które w przyszłości będą finansowane ze środków Unii Europejskiej. Już na początku roku jako Sejmik przyjęliśmy stosowną uchwałę, która umożliwiła obecne działania. Mam nadzieję, że moje uwagi i wizje służące rozwojowi województwa będą uwzględnione. Dołożę wszelkich starań, aby tak się stało. Później na 12.00 godzinę biegłam na Komisję Zdrowia i Polityki Społecznej.Trudna debata. Po raz kolejny wrócił temat z Sanatorium w Rabce, a konkretnie prywatyzacja- przekształcenie w spółkę zgodnie z ustawą.

Wątpliwości było wiele. Przez godzinę dyskutowaliśmy. Niestety nie mając stanowiska załogi i przekonywanie nas przez Wydział Zdrowia i Marszałka nie spowodował pozytywnej opinii. Zgłosiłam wniosek formalny, aby przełożyć uchwałę sejmiku, jak to nazwano intencyjną na następną komisję może nawet wyjazdową, ponieważ trudno rozmawiać bez strony zainteresowanej. Nie rozumiem takiego mocnego nacisku ze strony Zarządu i Wydziału, może coś jest nie tak. Do tej pory nie informowano nas o tym działaniu, a tu ni stąd ni z owąd taka uchwała, której procedowanie jest kontrowersyjne. Tu należy zaznaczyć jedną rzecz, zgodnie z ustawą o przekształceniach jeżeli Sejmik podejmie uchwałę intencyjną o prywatyzacji i przejściu w spółkę, dalsze czynności będą uzgadniane tylko na Zarządzie. Sejmik już nie będzie miał możliwości sprawdzenia prawidłowości albo nieścisłości. Takie postępowanie budzi we mnie nieufność i powrót do prywatyzacji całego majątku państwowego po przemianach społecznych, które wiemy jak się skończyły. Tu trzeba zadać pytanie: czy te działania służą społeczeństwu i jak się to ma do kapitału materialnego powstałego tylko dzięki nam mieszkańcom? Obawiam się, że rusza ponowny proces dalszego rozgrabiania majątku społecznego, na którym mogą się wzbogacać grupy z układu rządzącego.
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |