Zadowolenie i satysfakcja.

W środę, w dniu powszednim a jednak świątecznym dane mi było uczestniczyć tylko w części uroczystości, na Rynku. Zdążyłam się jeszcze zaopatrzyć w Montes Tarnovicensis, czasopismo historyczne zwane potocznie w TG "Montesem", gdzie opublikowane były w formie artykułów treści wykładów, które wygłoszono na konferencji naukowej. Nie udało mi się jednak zapoznać z wykładami wygłoszonymi "na żywo" przez prelegentów z tytułami doktorskimi, o znanych  bardzo nazwiskach. "Montesa" rozdawali pracownicy urzędu miejskiego. Inni podobnie jak ja nieobecni )szczęśliwie pracujacy a nie pechowi bezrobotni) w szpalty naszego czasopisma mogą zajrzeć i artykuły tematyczne "herbowo-jubileuszowe" przeczytać, do czego gorąco zachęcam, nie tylko ich. Warto!

W tłumie tarnogórzan na rynku lokalne VIP-y spostrzegłam. Gości z sąsiednich miast nie. No, ja przynajmniej o ich przybyciu nie usłyszałam. Zauważyłam natomiast radnego Krzysztofa Łozińskiego, jednego z grupy radnych-autorów projektu uchwały o Roku Jubileuszowym, który tę grupę reprezentował, jak się dowiedziałam, z radnym Śnietką również podczas konferencji naukowej na temat herbu miejskiego.  

Póki co powiem, że baaardzo ładnie w środę uroczyste obchody święta miasta zorganizowano, tak swojsko, cieplutko, wesoło. I miło się bawili. I zapamiętają występ Universe. I pokaz laserowego mapowania 3D. Generalnie, panowało zadowolenie i satysfakcja.   

PS. I żeby wszystko było jasne, to podkreślam, że trwa 

ROK JUBILEUSZOWY
450 lat nadania Tarnowskim Górom herbu miejskiego.

A jeśli ktoś nie wie albo nie wierzy, że 25 lipca 1562 roku Jerzy Fryderyk von Ansbach wydał swoistą "metrykę narodzin" naszemu miastu, to zawsze ma czas się przekonać.

                
Diagności chcą bezpośrednich kontraktów

W czerwcowym numerze "Pulsu Medycyny" opublikowany został tekst na temat sposobu finansowania diagnostyki laboratoryjnej. Według Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zlecenia na badania laboratoryjne są wydawane pacjentom przez lekarzy zbyt rzadko. Najczęściej dopiero wówczas, gdy widoczne są już zewnętrzne objawy choroby, bardzo rzadko zlecenia mają charakter profilaktyczny. Badania te powinny być podstawą stawiania diagnozy, wyboru sposobu leczenia oraz ocenie rezultatów terapii. Stąd, zdaniem wypowiadających się, konieczne jest rozpoczęcie kontraktowania badań bezpośrednio z NFZ a nie kontynuowanie, jak to jest do tej pory, kontraktowania usług medycznych tylko z lekarskimi zoz-ami, w których laboratoria są jedynie podwykonawcami usług diagnostycznych.  

Diagności chcą bezpośrednich kontraktów

http://pulsmedycyny.pl/2619945,40112,diagnosci-chca-bezposrednich-kontraktow
Zadowolenie.

Do napisania o "pijalni piwa pod chmurką" skłoniły mnie komentarze internautów w portalu Nasza Klasa. Ale nie tylko, bo i wtorkowy felieton Mieczysława Filaka zamieszczony w "Gwarku" na temat rynkowo-kopulasty. Ja chętnie nazywam to miejsce między dwiema wieżami "tarnogórskim salonem letnim", bo z salonem odwiedzanym przez gości, z dyskusjami, towarzyskimi kontaktami mi się kojarzy.
Kto z narzekających zechce zobaczyć europejski rynek, "całą gębą" turystyczny, niech odwiedzi królewskie miasto Kraków. I wszystko stanie się jasne. Tam to dopiero jest życie! Parasolowo-piwne. Ale ja nie o stolicy dawnej Polski tu miałam "zapodawać". Myślę, że dobrze przekonać się samemu, jak z tym piwem na rynku jest, ilu przychodzi tam piwoszy płacących za kufel/szklanicę 7 złotych. Niewielu. A czy więcej wypija się tam piwa niż kawy? Trudno podjąć polemikę, nie bywając w tym miejscu. 
Piwo, wineczko, wódzię na siedząco i leżąco, z torebki, torby, butelki pociągają tacy czy owacy zasiadający w loży bezstronni obserwatorzy lokalnego życia społecznego w epicentrum miejskim czyli na ławkach wokół stolików kawiarnianych. Krynica fontanny wzbogacana bywa płynem złotym a fizjologicznym, który wcale piwem się nie zwie. A całe to poza ogródkowe towarzystwo przysparza nie przyjemności a raczej kłopotów. Porządkowych. Tak jak i te karmione przez dobrotliwych przechodniów ptaszki, gołąbki, obsr...ce gruchające. I konia z rzędem temu, kto koncepcję zagospodarowania rynku przedstawi lepszą i mądrzejszą. I taką, która WSZYSTKICH bez wyjątku ukontentuje.
Bądź mężczyzną!

Co oznacza kryptonim "Program M45+", chyba niewiele osób wie, chociaż dotyczy on ogólnopolskiego programu skierowanego do mężczyzn powyżej 45 roku życia. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Instytutem Onkologii w Warszawie realizuje kampanię społeczną mającą na celu propagowanie profilaktyki chorób nowotworowych męskiego układu moczowo-płciowego (prostaty, nerek, pęcherza moczowego).  Postępowanie profilaktyczne w tym zakresie nabiera coraz większej wagi, gdyż w Polsce w ostatnich latach wzrasta zachorowalność i umieralność na nowotwory układu moczowo-płciowego.
 
Artykuł w Pulsie Medycyny: "Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie." http://pulsmedycyny.pl/2636599,57703,badz-mezczyzna-chron-zdrowieKlimatycznie, nostalgicznie, przyszłościowo

Na ciepłe miesiące roku miasto przywdziało specyficzny strój: opakowania z rusztowań, mat, folii, siatek budowlanych. Zarówno stare budynki należące do prywatnych właścicieli jak i do zasobu mieszkaniowego (ależ to brzmi!) gminy w obrębie starówki nabierają specyficznego wyrazu zanim zmienią swe "oblicza" czyli fasady. To się chwali - bezumowna współpraca mieszkańców z urzędnikami przyniesie zadowalające wyniki: będzie estetyczniej, czyściej, "klimatycznie".   

       

Zdjęcie - TG building wrapping?

W połowie wakacji gimnazjaliści zapomnieli o pytaniu, które niedawno sobie zadawali: jaki zawód warto zdobywać, w jakim kierunku się kształcić? Oferta edukacyjna w mieście i powiecie jest, a jakże. Można znaleźć ją m. in. na stronach internetowych starostwa i Powiatowego Urzędu Pracy, również Urząd Miasta zamieszcza wykaz firm rzemieślniczych działających w mieście. Wykaaaaazyyy, liiiissssstyyyy, ....  
Czy określono kierunki, branże gospodarki, które tu mają się tworzyć, rozwijać? Wyraźne ich nazwanie pozwoli młodzieży wybrać użyteczny zawód. Strategia rozwoju miasta to:  "By żyło się dobrze". Jakie więc zawody powinni wybierać młodzi, aby stać się przydatnymi i zatrudnionymi między wyrastającymi łóżkami tutejszej sypialni?

       

Zdjęcie - Niezatrudniony? Bezrobotny? 

Nie znalazły się jeszcze duplikaty właścicieli tęgich głów, co to przed dwustu ponad laty tarnogórską "Krzemową Dolinę" drugiej edycji tu zorganizowali i zamożności miastu przysporzyli, wyznaczając plan rzeczywistego rozwoju gospodarczego miasta i... zrealizowali go! A wspominając tych wspaniałych mężczyzn, tarnogórzanom pomyślności i zamożności życzę z okazji 228 rocznicy odkrycia w szybie "Rudolphina" rud srebra i ołowiu, co nastąpiło dnia 16 lipca 1784 roku! Chwała dawnym wizjonerom i kreatorom drugiego boomu górniczego w Tarnowskich Górach - Redenowi i Carnallowi!
Rocznicowo, dorocznie 13-tego, piątek

  Po 20 latach milczenia przemówił słowem cichym ale widocznym w niedużej książeczce Ryszard Bednarczyk. Na poetycko mówić ponownie zaczął, nie prozaicznie, jak robi to nieprzerwanie przez...dziesiątki lat. w Montes Tarnovicensis, Gwarku, Śląsku, innych czasopismach oraz w "Przewodniku Tarnowskie Góry" z 2009 roku itd.

       

Zdjęcie - spojrzenie nr 1 pana Krzysztofa Tomanka - czy oczy pana Bednarczyka mówią to samo co pisze jego pióro?

W Galerii "Inny Śląsk" Krzysztofa Mazika "Rocznicowe wiersze" oglądano, dotykano, słuchano. W szarość kresek i punktów graficznie owinięte strofy, okładka nieszorstką gładkość oddawała palcom gości przebierającym w matowych kartkach papieru. Mały Polak z drewnianą szablą kroczy od pierwszej do ostatniej strony, awersu do rewersu, od rocznicy do rocznicy, poetycko, poza prozą ale nie poza życiem.

       

Zdjęcie - spojrzenie nr 2 - waga dorobku innego twórcy onieśmiela i przytłacza?

      

Zdjęcoe - Spojrzenie nr 3: nauka czytania czy czytanie poezji?Dzienna mapa

Jaki będzie mój jutrzejszy dzień? Podobny do poprzednich: jak warkocz. Spleciony z dłuższych i krótszych pasm, z kosmyków pracy, zakupów, słońca i kropel deszczu, biegającego psa i przysiadającej na brzegu glinianego gniazda jaskółki, z trzaskania drzwi samochodu i cichych muśnięć wiatru na policzkach, z tupotu dziewczęcych stóp i gwizdów chłopaków, zapachu pieczywa i spalin ... I  z wielu innych barw, głosów, zapachów, dotknięć. Dzień jak co dzień.

No tak, a wieczorem wejdę do Galerii "Inny Śląsk", na spotkanie autorskie z Ryszardem Bednarczykiem (wydano właśnie jego zbiór wierszy pt "Rocznicowe wiersze"). Być może spotkam tam również autorkę ilustracji do tej książeczki, Katarzynę Wiśniewską. Pójdę też na spotkanie (po spotkaniu) z kilkorgiem znajomych.
A nocą po wieczorze, przed północą, na rynku do próby "mappingu 3D" spróbuję dotrwać. I czuję, że nie tylko ta kolejna próba mapingu ale i jej premiera w dniu/nocy 25 lipca będzie udana. A mimo żartów któregoś ze znajomych wspominającego o "małpingu", chwalę sobie już teraz przygotowania organizatorów do obchodów 450.rocznicy ... ech! To już wszyscy wiedzą, co mam na myśli. Jestem przekonana, że urzędnicy ratusza dobrze przygotują cały "zestaw jubileuszowy" na uroczysty tarnogórski stół, do którego licznie zasiądą tarnogórzanie i goście.

       
Zdjęcie - herb TG jaki jest, każdy widzi. A dokładniej widzi go w holu (czyli na klatce schodowej) ratusza. Nie trzeba się zrażać brakiem wskazówek przed wejściem i nie konfundować materiałami dot. kanalizacji na sztalugach przed drzwiami. Tak! To z pewnością tu! Śmiało!Oto wisi (ale nie lewituje) w kolorach, ładnie wyeksponowany, z tabliczką informacyjną. Na rewersie!!! Poniżej, stolik z ulotkami. Jubileuszowa ekspozycja na tle pięknej balustrady baaardzo mi się podoba i jest łaaatwo dostępna dla turystów, mieszkańców i interesantów. No!    strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |