O pieniądzach w 13-ty dzień miesiąca.

   Pełnia księżyca, wilgotne wieczorne powietrze ćwierkające świerszczami, fukające jeże-podrostki, zapach kłosów zbóż i łamiacych się pod stopami źdźbeł traw. To tylko niektóre atrybuty lipcowej nocy.
Zdjęcie

   Po ostatnim dzisiejszego dnia spacerze z ciemniejącego nieba spadam na ziemię, bo trafiły mi w ręce dwa już nieaktualne numery czasopism. W "Gościu Niedzielnym" napisano o wprowadzeniu podwyżki stawki VAT na usługi konserwatorskie dotyczące zabytków. Wiadomo - większość zabytków w Polsce jest własnością kościołów oraz osób prywatnych; zmiana dotknie w dużym stopniu właśnie planujących rewitalizować zabytkowe obiekty właścicieli. Jaki będzie miało to skutek w odniesieniu do estetyki miast? Czy skarb państwa albo władze samorządowe, które też posiadają pewien zasób zabytków, będą dbać o stare kamienice, obiekty mieszczące różne instytucje, biblioteki, szkoły? Czy jedni i drudzy w ramach oszczędności zaniechają droższych remontów?  
Zdjęcie

   W "Dzienniku Zachodnim" zaś przeczytałam o trudnościach z finansowaniem budownictwa mieszkaniowego na terenie naszej gminy. Ten temat przełożę na inny czas.   
Niewidoczne, zapomniane, "zakopane"

 

Następna w alfabecie to litera "E"
Codziennie lato z radiem, jutro wtorek z Gwarkiem, a ja jeszcze jestem w piątku.
Czy to nie jest dziwne, że ... stop! To dziwne, że przynajmniej dwa nasze obiekty turystyczne: Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga nie znalazły się wśród ośmiu "perełek Śląska"? Do kompletu dobre byłyby zespoły kamienic z przełomu XIX i XX wieku i warpie i hałdę popłuczkową. W artykule z numeru 157 Dziennika Zachodniego z dnia 08 lipca 2011 wymieniono 8 atrakcji naszego regionu ale na liście nie znalazły się nasze, lokalne, pretendujące podobno do wpisu na listę UNESCO.

Plebiscyt pod nazwą "Wielkie odkrywanie śląskiego - Perły w Koronie 2011" obejmuje 4 kategorie: miejscowość/gmina, atrakcje turystyczne, wydarzenia turystyczne, kulturalne, sportowe itp, zamki i pałace. Czy Tarnowskie Góry zapadły się pod ziemię, między chodniki, sztolnie, komory tak głęboko, że całkiem o nich zapomniano? O dorocznym wydarzeniu - Dniach Gwarków też? Czy zniwelowano już hałdę popłuczkową i wyrównano wszystkie warpie? Oczyszczono fasady kamienic z reliefów, maszkaronów, pilastrów? Takie "zakopane miasto". Nie słyszałam w mieście zachęt do udziału w tej akcji
promującej Śląsk, nie widziałam w innych mediach czy na stronach UM informacji, ale to chyba tylko moje przeoczenie i gdzieś z pewnością są. Bo były inne, jak te o firmie Nivea. A tarnogórzanie nie muszą milczeć przecież. To wprawdzie małe miasto, ale żyło tu wielu wielkich ludzi, chyba nie trzeba więc miasta i ludzi ukrywać.

Eeeee... może jakieś hasełko dla odblokowania ciszy? Eeeee.... może: "Tarnowskie Góry - śląska perła w srebrze"? Potrzebne są punkty w plebiscycie a warto głosować, bo Dziennik Zachodni jest znaczącym nośnikiem informacji i o TG więc znowu mogą usłyszeć poza miastem. I przyjechać do nas, jak górale powiadają, cepry z dutkami.
http://slask.naszemiasto.pl/artykul/964399,perly-w-koronie-woj-slaskiego-2011-regulamin,id,t.html

    
       
Stareńki mur przy starej kamienicy rozpadał się bez pomocy ludzkiej latami. Na jego miejscu, po rozbiórce, postawiono właśnie betonowe ogrodzenie. Nie zaprzeczę - murarze staranności dochowali. Obiekt w obrębie ścisłej zabytkowej starówki, siedziba jednej z dawnych szkół, w potężnymi przyporami przy ścianie szczytowej, dostał wcale nowoczesną oprawę na miarę ... No właśnie, jaką? Turystycznego historycznego miasta? Zawsze coś - jak w reklamie.   
...............................................................................................

  Na stronie internetowej Urzędu Miasta znalazła się natomiast informacja o kolejnej sesji Rady Miejskiej. Być może mieszkańcy korzystając z wolniejszego czasu wakacyjnego zechcą w niej uczestniczyć i zapoznać się w spokojnej atmosferze z niektórymi procedurami przebiegającymi w lokalnym samorządzie
 http://www.tarnowskiegory.pl/files/articles/365/p_12.pdf
     
  Partnerstwo w medycynie.

Placówki medyczne jako samodzielne publiczne czy niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej? Poniżej artykuł na temat przekształceń własnościowych w ochronie zdrowia. 

"Partnerstwo w szerokim rozumieniu"
źródło: Med-info 06/2011, 08.06.2011

(...) Czy ustawa o działalności leczniczej, która wejdzie w życie 1 lipca 2011 roku, będzie ułatwiała podejmowanie decyzji o komercjalizacji placówek medycznych?
To jest jej głównym celem. Ustawa niejako wymusi podejmowanie takich decyzji. Jeśli bowiem organ założycielski SPZOZu w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym upłynął termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok obrotowy, nie pokryje ujemnego wyniku finansowego tego zakładu, to w ciągu kolejnych dwunastu będzie zobowiązany podjąć decyzję o jego likwidacji bądź przekształceniu w spółkę.(...)

To fragment rozmowy z mecenas Moniką Duszyńską z kancelarii CMS Cameron McKenna na temat możliwości stosowania zasad partnerstwa publiczno-prywatnego na rynku medycznym oraz o nowej ustawie o działalności leczniczej http://www.medicalnet.pl/Partnerstwo-w-szerokim-rozumieniu,wiadomosc,5,czerwiec,2011.aspx


Dobre nazwiska.


Litera "D"

Pewien mężczyzna rozmawiał przez telefon:
- "Co to jest Pałac Kawalera? W ładnym parku, ładny pałacyk, w Świerklańcu". 
Rozmówca jakoś nie pojmował opisu ( nie był z TG), więc usłyszał go (ze 2 razy) z dodatkiem "bardzo".
- "Mógł pan to miejsce określić jako pozostałość po Małym Wersalu, dawnej własności Donnersmarcków".
- " No nieeee! To może być źle odebrane! Ludzie są im niechętni!"

Czy rzeczywiście użycie ww nazwiska mogłoby komuś zaszkodzić? Hmmm, współczesny
przedsiębiorca nie musi czuć związku z dawnymi posiadaczami środków produkcji czy ziemianami, lecz ten związek istnieje przez słowo "ZYSK". Dysponent zysku czasem "przekuwa" jego część w działalność charytatywną, kulturalną, naukową, ale z większością zrobi, co mu się spodoba, nawet przepuści przez własny przewód pokarmowy. Wolno mu i jedno i drugie. Dla wyzysku pochwały nie ma.
Dziwny stan. Czy jesteśmy niedoinformowani, wypełnieni hipokryzją, rzeczywiście cierpimy
 na tzw. "polską schizofrenię"? Jak to z nami jest? Chlubimy się pałacami, fabrykami, świątyniami, czerpiemy z nich pożytki ale z trudnością przychodzi nam przyznać, że zbudowali je (jasne, że nie własnoręcznie) dawni arystokraci, szlachta, ziemianie, duchowieństwo. Że władali tymi ziemiami, nadali prawa, przywileje, herb tarnogórski?
Czy komuś przychodzi do głowy, aby zniszczyć Bibliotekę Ossolińskich, zbiory Czartoryskich, pałac Plessów w Pszczynie, kościół i dom opieki w Nakle, kopalnię Quido postawione przez Donnersmarcków, albo taki Nikiszowiec z powodu Gieschego itd, itp? Żyją jeszcze naoczni świadkowie takich  wydarzeń  przeszłości.
Jak to właściwie z nami jest?  


       

Współczesne przedsiębiorstwo a może szklany zamek?Szyldy i reklamy górą. Z czego się śmiejecie?

Zacznę od "A":
A może ktoś przypomina sobie parkingowego kasującego po kilka złotych od łebka a właściwie od kompletu 4 kółek? No pewnie, że tak! Ja dosyć często. Z powodu... żalu, bo nie wpłynęły do kasy miejskiej pieniądze z podatków od prowadzonej na Placu Żwirki i Wigury działalności gospodarczej; ktoś z wysokości zdecydował o likwidacji parkingu a później... zostawił leżący odłogiem. I żal ludzi, którzy byli tam zatrudnieni. I jeszcze żal ... mijającego i marnotrawionego w takim stanie czasu.

    

Później "B":
Bo w obrębie zabytkowego układu urbanistycznego TG nie wszystkim jest do śmiechu. Szpetota podparta chaosem - tak się jawią fasady wielu budynków na starówce. Czy to miły widok dla turystów? Dla wszystkich mieszkańców?  Acha! To dobry sposób na wyrobienie w mieszkańcach akceptacji brzydoty? Czyż nie tak?

       
 
I jeszcze "C":
Cieszyć się czy smucić? Weźmy przykład dziewczyny ze ściany - śmiejmy się z nią od ucha do ucha! Być może, kiedyś usłyszymy od ludzi przyglądających się nam, tarnogórzanom: "Z czego się śmiejecie? Z siebie się śmiejecie!"..

       
Wrocławski rynek - widok nasuwa pytanie: Jak można się obejść, żyć, oddychać bez "nacisków" krzykliwych, kiczowatych szyldów i reklam? Można? Panie Prezydencie Wrocławia! Proszę o przepis na takie życie! Wrocławiowi łatwiej - ktoś powie. Duże miasto, radzi sobie lepiej niż nasze małe TG. Naprawdę? Radzi sobie, bo duże, i ma dużo kasy?  To dlatego?

       

Pszczyna - mniejsza od TG. Główna ulica, deptak - Piastowska - odpowiednik Krakowskiej. Oszczędnie i estetycznie rozlokowane szyldy i reklamy, stonowane ławki, kosze na śmieci i nawet stojaki na rowery. Jak się to robi? Pojadę tam ponownie. Może spotkam tamtejszego burmistrza? Zapytam. 
...........................................................................
Wielu zwykłych ludzi i tych "ze świecznika" nie potrafi dostrzec bałaganu reklamowo-bilbordowego. Jakie są starania władz w zakresie porządkowania naszej przestrzeni publicznej? Jak można powstrzymać zaśmiecanie reklamami naszego urokliwego miasta? .
Rowerzyści i Kresowianie przejechali przez TG

Sobota. Rowerzyści zwani są przez niektórych kolarzami. Ciekawe, prawda? Nic to! Nie określono stroju, w którym mieli wystąpić uczestnicy Rowerowej Tarnogórskiej Masy Krytycznej, dlatego było szaro, buro, żółto, pomarańczowo z dodatkami. Start z Placu Wolności - kawalkada jednośladów w eskorcie dwuśladowym ruszyła ślamazarnie w kierunku ronda noszącego 8 członową nazwę. A później już ... nie wiem, odczepiłam się. Informacje sprzed i po akcji prościeżkowej są tu: http://tarnowskiegory.naszemiasto.pl/artykul/965095,tarnogorska-rowerowa-ma
sa-krytyczna-domagamy-sie-sciezek,id,t.html

... i tu:
http://www.gwarek.com.pl/artykuly,artykul,2365,Budujcie_drogi_rowerowe
... i tu: http://tarnowskiegory.net.pl/foto/main.php?g2_itemId=30193
Zdjęcie...znajduje się w niżej umieszczonym ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

Rowerzyści i Kresowianie w Tarnowskich Górach

Gratuluję organizatorom a wszczególności widocznemu z dużej nawet odległości młodemu panu, czyli Stanisławowi Torbusowi. "Skromna liczba, mało!" - jęknęłam na widok drobnej gromadki otaczającej oznakowanych i nie policjantów. "Pierwsze koty za płoty!" - z optymizmem odpowiedział pan Stanisław. Liczba dołączających do bazy spóźnialskich powiększała się jednak z biegiem minut, aby ostatecznie osiągnąć ... nie znam szczegółów.
.....................................................................
Niedziela. Nie mogę powiedzieć - było elegancko i patriotycznie, było. Zastawa na stołach estetyczna, proporczyk w barwach narodowych, księga pamiątkowa do wpisów gotowa (tabula rasa" />" />, duchowni w koloratkach, pozostali w garniturach i stosownych szat(k)ach. VIP-ów pierwszego sortu tym razem (weekend w imprezy bogaty) w restauracji "Sedlaczek" zabrakło ale były w znaczącym gronie kobiety, radne-nierad(n)e, kandydatki do senatorskich i poselskich mandatów. Spotkanie o perspektywicznych aspektach.  

       
Zdjecie - wprawdzie nie witał gości Sedlaczek ale pilot i lider Kresowian, Danuta Skalska (radna bytomska, podobno kandydatka do parlamentu in spe) przywitana została przez: Gabrielę Szubińską, Stanisławę Szymczyk, Leokadie Wójcik. Pani redaktor (też) Skalska jaśniała i dobrze jej w tej jasności było. 

Corocznie Światowy Kongres Kresowian w drodze z pielgrzymki na Jasną Górę zatrzymuje się w naszym mieście na dwie, trzy godziny. Przed laty przybyli tu ze Wschodu polscy uchodźcy (lub wypędzeni) oraz osiedlili się, są wśród tarnogórzan, zintegrowali się jak ci choćby z Zaolzia. W sąsiednim Bytomiu przybysze z Kresów są dużo liczniejsi. I tacy właśnie ludzie zbliżają do siebie nasze miasta. 

       

Zdjęcie - po części oficjalnej można było porozmawiać z kresowianami i poczytać lwowska prasę.
W cztery oczy z lustrem.

       Lustro (I)

Raz cię lustro smuci,
Raz cię zauroczy -
Niełatwo z sobą samym
Zostać w cztery oczy.

(J.Sz.)
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |