Smog bez kontroli

Jeśli oddychamy spokojnie gdyż Tarnowskie Góry nie figurują w żadnym z rankingów zanieczyszczeń powietrza, to zapewne dlatego, ze brak nam zmysłu powonienia oraz zdrowego rozsądku. Kiedy dziś rano moja żona zadzwoniła do tarnogórskiego ratusza, żeby zorientować się jaki jest stan powietrza w mieście, nikt nie był w stanie udzielić jej tej informacji. Odniosła takze wrazenie, ze jej pytanie wywołało wśród urzędników spore zaskoczenie, czy nawet popłoch. Dopiero w Katowicach, w wojewodzkiej stacji kontroli, dowiedziała się, ze Tarnowskie Góry, jako takie, nie podlegają monitoringowi a jedynie wrzuca się je do jednego worka z całą tzw: "północną częścią regionu" i szacuje się, ze w TG wartość pyłów zawieszonych osiągneła 202. jednostki.
Władze samorządowe zobowiązane są ustawowo do informowania o zanieczyszczeniu, kiedy wartość pyłu zawieszonego przekroczy 200, kiedy przekroczy 300 muszą ogłosić stan alarmowy i wprowadzić darmową komunikację miejską.
Póki co koło czternastej na stronach Urzędu Miejskiego pojawił się plik z komunikatem z wojewodzkiego ośrodka, ze pewnikiem jest "200, a najprawdopodobniej 300" - jednakże przy takiej precyzji dokonywanego pomiaru moze okazać się, ze jest 400 albo 500. Zatrważające.

Muszę także napisać słowo dezaprobaty w kierunku lokalnych mediów, które w moim odczuciu, podobnie jak Samorządowcy, zawiodły. Wszak do ich najzwyklejszych obowiązków winno należeć ostrzeganie i informowanie lokalnej spoleczności w przypadku wystąpienia podobnych okoliczności. Winny przewidywać, badać i odpowiadać w porę na realne potrzeby. Niestety odnoszę wrażenie, ze prym wiedzie tania rozrywka lokalnego politykierstwa. Dykcja, ktora koncentruje się na tym co kto ma w portfelu albo w portkach - sprawa pewnie dla wielu istotna, ale nie zapominajmy, ze jednak drugorzędna.


Życzenia na trudne święta

W ten trudny czas chcę złożyć Państwu życzenia świąt spokojnych. Świąt nade wszystko pełnych bliskości. Takiej bliskości, która wypełnia dom - która jest Domem. Żeby jej ciepło promieniowało na osiedla, ulice, miasta - to przecież jest i zawsze było jednym z naszych największych marzeń - marzeń o bezgranicznym doświadczeniu wspólnoty.
Nie dajmy więc sobie wmówić komukolwiek, że różnimy się od siebie za bardzo. Tylko wówczas zdołamy zatrzymać się przed najgorszym.
Pozdrawiam

"Rabbi Michał nakazał synom: <<Módlcie się za waszych nieprzyjaciół, żeby im się wszystko darzyło. I nie myślcie, że to nie jest Boża służba: to właśnie, bardziej niż wszelka modlitwa, jest służbą Bożą>>"
(fragment z "Opowieści Chasydów" Martin Buber, "W drodze" Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów, Poznań 1986)
Spotkanie poetyckie z Karolem Samselem

Po raz drugi będziemy mieli okazję spotkać się z Karolem Samselem, poetą, doktorem Wydziału Polonistyki, doktorantem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Po ponad trzech latach autor powraca do „Innego Śląska”, przywozi swoją najnowszą książką p.t. „Jonestown”. Jak pisze Konrad Zych w recenzji tego tomu: „Tytuł książki poetyckiej sugeruje rewizję jednego z wielkich marzeń nowoczesności. Marzenia o świecie koniecznym – świecie oczyszczonym z przypadku (…)”. Zapraszamy do wysłuchania tych wierszy i rozmowy z autorem. Rozpoczynamy o osiemnastej już w najbliższy wtorek dwunastego kwietnia.


Projekt KineDok w Galerii Sztuki „Inny Śląsk”

Galeria Sztuki „Inny Śląsk” została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie o nazwie KineDok. KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego. W ramach tego projektu nieodpłatnie będą pokazywane wybrane przez selekcjonerów KineDok europejskie filmy dokumentalne. Zobaczymy filmy prezentowane i nagradzane na polskich festiwalach filmowych, takie jak „Efekt domina” Eweliny Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Toto i jego siostry” Alexandra Nanau, „Na zakręcie” Gábora Hörchera, ale też filmy premierowe, które dopiero rozpoczynają swoje życie festiwalowe.
Wszystkie pokazywane tytuły to produkcje z lat 2014 i 2015, prezentowane zatem będzie najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami. Pokazy odbędą się w 25 miejscach w Polsce – w dużych i zupełnie małych miastach, potrwają do końca roku. Dużą atrakcją projekcji będę także spotkania z twórcami i gośćmi związanymi z tematyką filmu, a także różnorodne wydarzenia towarzyszące.
Projekt jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W 2016 projekt KineDok realizowany jest w Czechach, Rumunii, Chorwacji, Polsce, Norwegii, na Słowacji oraz na Węgrzech.
Galeria Sztuki “ Inny Śląsk” 22 marzec 2016r. godz. 20.00
- School Time for Miss Roma - Miss Romów reżyseria Vesna Cudic
Dokument, nakręcony w romskiej osadzie na głębokiej prowincji Chorwacji, kreśli intymny portret żeńskiej społeczności, podkreślając konflikt między marzeniami kobiet i brakiem możliwości ich realizacji.
Nabór do nowopowstającego chóru mieszanego

W poniedziałek 21. marca w tarnogorskiej Galerii Sztuki Inny Śląsk odbędą się przesłuchania kandydatów do nowopowstajacego mieszanego zespołu wokalno-tanecznego ( chór ). Od kandydatów wymagamy przede wszystkim zaangażowania. Nie jest wymagane doświadczenie czy wykształcenie muzyczne, a także kryterium w ocenie kandydatów nie będą stanowić tzw. predyspozycje wrodzone. Poszukujemy osób w różnym wieku, ogólnej kondycji i formie. Zapraszamy do współtworzenia śmialego projektu artystycznego. Dla zapracowanych istnieje także mozliwość przesłuchań telefonicznych. Zapraszamy serdecznie


co na ziemi dla UNESCO?

Nawet o tej porze roku…, a może przede wszystkim teraz, kiedy spłowiałe źdźbła (ukiszone pod płytkim śniegiem łany wysokich traw) opinają wszystko z dużą dokładnością, są śmiertelnie obcisłe; anorektyczne – taki czas sprzyja surowemu spojrzeniu, które z łatwością przenika i natrafia na samą tylko konstrukcję; na przemyślany koncept albo na odcisk fanaberii (koleinę po krzywym kole kultury).
Przedwiośnie, bo chyba coraz śmielej można orzekać o tym, że tego roku nadeszło wcześniej, to chwila kiedy odosobniona myśl zimy zaczyna wolno rozszczepiać się w towarzyski charakter ciepłego powietrza. Coraz częstsze spotkania; niby przypadkowe uliczne pogaduszki oraz rosnąca liczba przekąsek i płynów spożywanych na świeżym powietrzu (doprawdy w tych przelotnych miejskich spotkaniach niewiele w istocie jest z przypadku).
Właśnie czas przeistoczenia dzikiej i odosobnionej analizy w gwarną i głodną afiliacji pobieżność, niedbałość, niedokładność, które to wszystkie jako takie pozwalają na spojrzenie zdolne pomieścić całą wielość i różnorodność (przymioty pozbawione precyzji) – brak rozsądku zdaje się być koniecznym atrybutem dla polifonii zmysłowego doznawania świata.
Teraz właśnie przychodzą dawno już niewidziani ludzie oraz zapachy dla których zimne powietrze nigdy nie bywa przychylnym mediatorem.
Ten świat odsłonięty, pokryty tylko przeźroczystą skórą jaką na skroniach mają wątłe dzieci, ten świat znajdujemy na pograniczu miasta – miasta, które kończy się polem od południa, miejsca uosobienia krótkiej pory roku i myśli. Nigdy nie wierzyłem bardziej niż teraz, że przestrzeń miewa swoje apogea, swoje święta, że odkąd dotknął ją człowiek tak mocno uczestniczy w jego rytuale czasu.

Tę przestrzeń na południe od miasta tutaj dzieli w pół ulica Gliwicka. Po jej zachodniej stronie pole faluje łagodnie, obszernie – uspokaja. Podzielone jest na ojczyste kwartały - krzyżujące się drogi wyznaczają prawo do wędrówek, prawo pierwsze i starsze niż miedza.
Krzyż daje się obserwować z oddalenia, z okalających go gładkich wzniesień (kiedyś stała nad nim jabłoń). Kilka subtelnych zagajników wyraźnie odciętych od pola, dalej ściana niezmierzonego lasu. W przeważającej mierze buki oraz dęby o nie tutejszej ciemnej karnacji i rosłej sylwetce. Zapewne obce drzewa zostały introdukowane tu tylko po to by zapewnić tęsknotę za podróżą. Z oddalenia zapadają się w głąb wody, sadzawki – tak jakby zawsze były w wilgotnym powietrzu i mgle nostalgii – to przestrzeń dworska, przestrzeń najlepsza dla ucieczki i polowań.
Druga część – wschodnia (na przeciwległym brzegu ulicy Gliwickiej) – rozpoczyna się ulicą Szczęść Boże, która ciasno zmieliła wokół siebie domy i posesje. To osiedle jest prawie reprezentatywne dla przedmieścia – szare chałupy, wokół których gospodarstwa stopniowo traciły na znaczeniu, aż rozparcelowano je pod nowych ludzi i ich jaskrawą zabudowę oraz aspiracje. Coraz tu ciaśniej i ciaśniej, aż ta ewolucyjna segmentacja musiała w końcu zaowocować krótkimi seriami deweloperskich szeregowców (często brzydkich jak noc, jakby proces rozdrabniania gruntu obrócił się przeciwko człowiekowi i temu o co walczył). Potem znowu zaczyna się pole, ale zupełnie inne niż po drugiej stronie asymetrii. Tutaj z kolei szybka amplituda fałdowania, doły i zapadliska i kanał melioracyjny, który zastępuje drogę. Przypomina to trochę pejzaż angielski, to odczucie wzmaga niepokojąca obecność domu na wzgórzu – płaskiego monumentu surowości wobec karłowatych krzewów głogu. Wszystko jest w jakiś sposób karłowate i mniejsze – może po prostu częstsze (nadnaturalnie nagromadzone w pierwotnym stanie pustki jaką powinno być pole). Dlatego nie wychodzimy tutaj na otwartą przestrzeń ale raczej czujemy się jak w pomieszczeniu (wchodzimy do „otwartej przestrzeni”, gdzie słowo: „otwartej” staje się rodzajem reliktu; artefaktu, a nie znaczenia) – to przestrzeń głęboko dotknięta ręką człowieka, który ją tworzył – przestrzeń podporządkowana jego wczesnemu przemysłowi, kiedy nie mógł jeszcze antycypować wszystkich konsekwencji i następstw swojego działania – mikro pestka; moment zarania śląskiego pejzażu. O ileż bardziej musiał poruszać się po omacku ten człowiek? Jak mocno kierował nim tylko doraźny pragmatyzm i instynkt przetrwania? Z jak silną nadzieją dążył do spełnienia swoich ambicji i założeń?


obowiązki przedszkolne

Przed kilkoma miesiącami, podczas jazdy autobusem, moja córka bawiła się plastikowym słoniem. Zabawka upadła na podłogę i wraz z żoną postanowiliśmy nie dawać jej już z powrotem. Podłoga w autobusie była brudna. Nasze dziecko jednak uparcie domagało się zwrócenia zabawki. Płacz i marudzenie zwabił małego chłopca, który zza sąsiedniego oparcia fotela zaczął przyglądać się zajściu. W pewnym momencie chłopiec wydał komendę mojej żonie, która trzyma w ręku słonika. Jednoznacznie wypowiedział się slowami: „Daj jej” i uczynił czytelny dla nas gest, którym wskazał czynność jakż mamy zrealizować. Moja żona, kapitulując wobec jego stanowczości i przekonania o słuszności wydanego nam polecenia powtórzyła ów gest oddając naszej córeczce zabawkę.
Wówczas po raz pierwszy dotarło do mnie, że nasze dzieci bardziej należeć mogą do swego pokolenia niż do nas samych, że nasza rola, choć zapewne istotna, może być rolą drugoplanową w perspektywie życia naszego malca. W ten sposób zrozumiałe dlaczego kiedy czyta się „Dzieci z Bullerbyn” rodzice sa tam zaledwie tłem – workowatym łonem świata; krajobrazem dla myśli i pierwszych kroków głównych bohaterów życia. To, nam dorosłym, zabiera przekonanie o dawnej sile i obecności - to nas anihiluje i przyzwyczaja do nieodzownej perspektywy jaką mieć musimy przed sobą. Taki jest naturalny i bezwzględny porządek rzeczy, który odnajduje się w nas bez naszej woli i winny. To pozwala mi podejrzewać, że wcale to nie musi być prawda, iż na śmierć trzeba być gotowym – szczególnie na własną. Takie chwile po prostu przychodzą i wychowują nas same – myślę, że błyskawicznie potrafimy ustawić się na płasko kiedy tylko dotknie nas słabość.
Na co nas stać? – choć słowo „stać”, to chyba nie jest najlepsze słowo, bo posiadanie dziecka jest raczej uczestnictwem (uczestnictwem niezasłużony), niż przywilejem. Wszyscy musimy wzrastać, ale ten proces wcale nie musi być niezwisły i może podlegać degradacji i rozmaitym wpływom. Jako rodzina jesteśmy wobec tego samotni. Wszelkie ustalenia, dyrektywny, socjalizujące rozporządzenia i afiliacyjne instynkty są wobec tej samotności czymś zewnętrznym i koniecznym, i przez ta konieczność stają się coraz mniej obce. Jednak nigdy nie należy zapominać, że nie tego chcieliśmy na początku – czas, w którym ojciec i matka porzucają swoje dzieci i oddają je szkołom, później zakładom pracy jest czasem przez nich upragnionym, ale nigdy nie przestanie być czasem rozstania. Kiedy jesteśmy na to gotowi?
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |