|
Szlakiem
zabytków Tarnowskich Gór
Sporządzenie przewodnika
Scenariusz ten opracowano jako kontynuację
scenariusza
Spacerkiem po Tarnowskich Górach
|
|
|
- pobierz poniższy tekst
w formacie Microsoft Word -
Cele
- Utrwalenie
zdobytych wcześniej wiadomości na temat zabytków
miasta
- Komponowanie
tekstu z elementami plastycznymi
- Redagowanie
opisu
- Ćwiczenie
umiejętności czytania z planu i zaznaczania na nim
obiektów oraz pisania legendy do planu.
- Pogłębianie
wiedzy o własnym regionie
- Zachęcenie
do planowego poszerzania i pogłębiania wiedzy o
miejscowości, w której mieszka uczeń
Przebieg
lekcji
Zadania dla nauczyciela
- Przygotowanie
kserokopii mapek z planem miasta
- Omówienie
zasad pisowni nazw zabytków, ulic i innych obiektów
Zadania dla
uczniów
- Zaznaczenie
na kserokopiach mapek z planem miasta miejsc odwiedzonych
w czasie wycieczki,
- Stworzenie
legendy mapki
- Zespołowa
weryfikacja sporządzonych planów zabytków oraz ich
legend..
- Opracowanie
na ich podstawie ostatecznej wersji mapki z planem
zbytków i ich legendy,
- Sporządzenie
przewodnika "Szlakiem zabytków Tarnowskich
Gór", z wykorzystaniem opisów zredagowanych przez
poszczególne zespoły uczniowskie. Każdy zespół,
który wcześniej przygotowywał opracowanie i
prezentował wylosowany obiekt zabytkowy, przygotowuje
karty do przewodnika, zawierające opis obiektu z
uwzględnienie położenia i historii zabytku oraz
wydruki zeskanowanych zdjęć, które nauczyciel wykonał
podczas wycieczki. Karty mogą również, w zależności
od inwencji uczniów, zawierać własnoręcznie wykonane
rysunki, szkice, plany itp.
- Wspólne
zredagowanie wstępu do przewodnika i wykonanie spisu
treści.
- Wspólne
zaprojektowanie okładki do przewodnika i wytypowanie
uczniów do jej wykonani
- Skompletowanie
przewodnika.
Metody i
formy pracy
praca z mapą , praca zespołowa, burza mózgów, metoda
projektu, prezentacja
Pomoce
dydaktyczne
Odbitki kserograficzne mapek z planem miasta, wydruki zdjęć
obiektów zabytkowych wykonanych podczas wycieczki, podziurkowane
karty z bloku technicznego A4, klej, kredki, pisaki, farbki itp.,
segregator lub taśma do połączenia kart przewodnika.
Osiągnięcia
Uczeń potrafi
- Korzystać
z planu miasta.
- Zaznaczyć
na planie miasta położenie różnych obiektów
- Sporządzić
legendę do mapy
- Redagować
opis
- Stosować
zasady pisowni nazw zabytków, ulic i innych obiektów
- Komponować
tekst z elementami plastycznymi
Uczeń kształci
- Poprawność
wypowiedzi ustnej i pisemnej
- Twórcze
wykorzystywanie zgromadzonych informacji
- Ekspresję
artystyczną
- Redagowanie
opisu
- Współpracę
w zespole
- Zainteresowanie
regionem
Kontynuacją
tego scenariusza, może być przetłumaczenie przewodnika dla
turystów zagranicznych na język, którego uczniowie się uczą.