Tarnogórski Program Edukacji Regionalne "Indianer"
serwis Portalu Powiatu Tarnogórskiego
www.tg.net.pl

autorstwo
: Zbigniew Markowski



Tarnogórska maskotka
Praca nad projektem maskotki symbolizującej powiat

  tematy powiązane:
    Tarnogórskie legendy - tekst
Skąd się wzięły Gwarki - tekst
Górniczy rodowód - tekst
Vivat Jan III - tekst
portret Sobieskiego - malarstwo
praca dawnych górników - grafika
Kopalnia Zabytkowa - fotografie
narzędzia gónicze - fotografie
Edukacja regionalna przedszkolaków - scenariusz zajęć
   

- pobierz poniższy tekst w formacie Microsoft Word -

Cele

  • Zachęcenie do poszerzania i pogłębiania wiedzy o miejscowości, w której mieszka uczeń
  • Wdrażanie do promowania i prezentowania własnego regionu
  • Stymulowanie intelektualnego i emocjonalnego rozwoju poprzez aktywność twórczą
  • Ćwiczenie pracy zespołowej
  • Rozwijanie umiejętności prezentacji
  • Przedstawienie użytkowej formy sztuki - projekt maskotki

Przebieg lekcji

Zadania nauczyciela

  • Wyjaśnienie pojęcia "symbol"
  • Pokazanie uczniom kilku zdjęć maskotek symbolizujących różne miasta i regiony (np. maskotki olimpijskie) z zwróceniem uwagi na ich powiązanie z kulturą, tradycją i współczesnością regionów, które reprezentują
  • Podział uczniów na grupy - zespoły projektowe
  • Przeprowadzenie głosowania na najtrafniej oddającą symbolikę miasta maskotkę połączonego z dyskusja nad wyeksponowanymi cechami maskotek i ich imion.

Zadania dla grup uczniowskich

  • Zaprojektowanie maskotki symbolizującej powiat
  • Wymyślenie imienia maskotki
  • Wykonanie dowolną techniką rysunkową (kredki, kredki świecowe, mazaki ) lub malarską (farby plakatowe, akwarele) projektu maskotki
  • Zaprezentowanie projektów maskotek, omówienie ich związku z powiatem, uzasadnienie wyboru imienia maskotek
  • Wybór najlepszej propozycji maskotki

Metody i formy pracy

Wykład, paca w grupach, burza mózgów, projektowanie, prezentacja

Pomoce dydaktyczne

  • Zdjęcia maskotek symbolizujących różne miasta i regiony, kartki z bloku rysunkowego, kredki, kredki świecowe, mazaki, farby plakatowe, akwarele, pędzle

Osiągnięcia

Uczeń potrafi

  • Dostrzec istotne i charakterystyczne dla regionu wartości w historii, kulturze, tradycji, obyczajach i współczesności
  • Prezentować własny region w oparciu o historię, tradycje i współczesność
  • Wykonać projekt
  • Uzasadnić własny pomysł
  • Oceniać pracę kolegów

Uczeń kształci

  • Umiejętność dostrzeganie zjawisk i procesów zachodzących w własnym środowisku lokalnym odmiennych od innych lokalności
  • Poczucie tożsamości lokalnej
  • Umiejętność tworzenie zespołowej atmosfery pracy z podkreśleniem motywacji, życzliwości, empatii.
  • Twórczą inicjatywę
  • Umiejętności prezentowania pomysłów
  • Umiejętność uzasadniania własnych pomysłów
  • Zachowania sprzyjające ochronie dziedzictwa kulturowego


PORTAL POWIATU TARNOGÓRSKIEGO
www.tg.net.pl -
www.24.edu.pl - www.gornyslask.net.pl
e-mail | redakcja Portalu Powiatu Tarnogórskiego | reklama na Portalu