strona główna Portalu
 

przeczytaj także artykuł o bezpieczeństwie publicznym


We wtorek, 15 listopada tarnogórscy policjanci zatrzymali kompletnie pijanego kierowcę ciężarówki.

Około godziny 16.00 przy ulicy Korola w Tarnowskich Górach (DK nr 11) policjanci zatrzymali 42 letniego kierowcę samochodu ciężarowego marki DAF. Po zatrzymaniu kierowca niemal wypadł z kabiny. Po zbadaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że ma ponad 3,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Po wytrzeźwieniu otrzyma zarzut kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości za które może trafić na 2 lata do więzienia.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


Katastrofa lotnicza w Żyglinie

Nikt z czterech osób lecących małym samolotem typu Cirrus nie przeżył upadku maszyny 9 kilometrów przed pasem startowym w Pyrzowicach. Awionetka, która uderzyła o ziemię w Żyglinie leciała z Włoch - przed katastrofą pilot zgłosił awarię silnika. Ofiary: dwóch mężczyzn oraz dwie kobiety to obywatele polscy.

Do wypadku doszło w niedzielę wieczorem, o godzinie 19.00 maszyna zniknęła z ekranów lotniskowych radarów, od godziny 21 służby Straży Pożarnej w czasie prowadzenia akcji poszukiwawczej zablokowały drogę między Świerklańcem a Żyglinem. Samolot uderzył w ziemię około 150 metrów od drogi. W akcji brali udział strażacy z Tarnowskich Gór i Radzionkowa oraz służby Portu Lotniczego z Pyrzowic, miejsce katastrofy zabezpieczyli tarnogórscy policjanci. To już trzeci tego typu wypadek z udziałem Cirrusa - pierwszy miał miejsce w niemieckiej miejscowości Bielefeld ponad rok temu (zginęło wówczas czworo Polaków), wcześniej - trzy lata temu Cirrus uderzył w ziemię na lotnisku w Zurichu - śmierć poniosły wówczas trzy osoby z Polski.

zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


Awionetka Cirrus


Policjanci z Komisariatu Policji w Radzionkowie wraz z policjantami Wydziału Kryminalnego z tarnogórskiej komendy dokonali zatrzymania czterech osób, które dokonały kradzieży papierosów i biletów komunikacji miejskiej o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wśród zatrzymanych są dwie młode kobiety Agnieszka G. i Aleksandra J. oraz dwóch mieszkańców Radzionkowa Dariusz Z. oraz Kamil G. - znani skądinąd tarnogórskim śledczym.

Jak się okazało mózgiem grupy była zatrzymana Agnieszka G., która wpadła na "znakomity" pomysł zawiadomienia policji o napadzie na kiosk Ruchu, którego jest ajentką. Tym sposobem chciała się pozbyć wszystkich zaległości finansowych wobec Ruchu, jak również uchronić się przed odpowiedzialnością za skradzione rzeczy. Plan nie powiódł się, gdyż policjanci nie dali się nabrać na swingowany napad i od pierwszych minut zgłoszenia napadu prowadzili sprawę dwutorowo. Sprawdzając wiarygodność zgłoszonych faktów przez "poszkodowaną" oraz zabezpieczając wszystkie ślady na miejscu zdarzenia. Wszystkie podjęte przez policjantów czynności wskazywały, że zgłaszająca nie tylko nie jest poszkodowaną ale bierze czynny udział w zgłoszonej przez siebie kradzieży. Dodatkowo po zebraniu obszernego materiału dowodowego okazuje się, że to ona kierowała całą grupą. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie. Część skradzionych papierosów zabezpieczono w mieszkaniu jednego z zatrzymanych. Zatrzymanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a ajentce dodatkowe 3 lata za zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie i fałszywe zeznania.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


13 zatrzymanych chuliganów to finał sobotniego (29 października) zakłócenia porządku publicznego przez osoby utożsamiające się z kibicami Górnika Zabrze. Po zakończonym spotkaniu sportowym pomiędzy KS Gwarek, a Niwka Sosnowiec część przebywających na stadionie osób usiłowała siłą wtargnąć przez sektor buforowy do sektora kibiców drużyny przyjezdnej.

Szybka i zdecydowana reakcja policjantów skutecznie udaremniła zamiary chuliganów. W związku z naruszeniem porządku prawnego zostało zatrzymanych 13 najbardziej agresywnych mężczyzn. Większość z zatrzymanych było pijanych. W najbliższych dniach usłyszą oni zarzuty m.in. udziału w bójce, czynnej napaści na funkcjonariuszy policji oraz pracowników ochrony. Dodatkowo niektórzy z zatrzymanych dokonali znieważenia interweniujących funkcjonariuszy. Policjanci zbierają aktualnie dowody w postaci zapisów z monitoringu wizyjnego i przesłuchują świadków. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań, gdyż zapisy z monitoringu są cały czas przeglądane przez śledczych. Wobec osób, które złamały prawo zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne. Zatrzymanym chuliganom grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


Policjanci z Komendy Powiatowej w Tarnowskich Górach wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w czwartek - 26 października około godziny 7.30 na prostym odcinku drogi pomiędzy Radzionkowem a Bobrownikami.

Jak wstępnie ustalono, kierujący samochodem osobowym koloru bordowego wykonał manewr wyprzedzania ciągu samochodów bez zachowania odpowiedniej ostrożności. Osoba prowadząca jadącego z naprzeciwka mercedesa, chcąc uniknąć kolizji gwałtownie zahamowała, co doprowadziło do utraty kontroli nad pojazdem i - w efekcie - do zderzenia z samochodem marki toyota. Kierowca pojazdu w kolorze bordowym nie zatrzymał się i opuścił miejsce wydarzenia. Do szpitala odwieziono kierujących mercedesem i toyotą, Policja zorganizowała objazdy ponieważ w związku z prowadzonymi czynnościami odcinek jezdni zablokowany został na trzy godziny.

zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


W środę (19 października) tarnogórscy policjanci odwiedzili przedszkolaków w Tworogu, w czwartek zaś - w Świerklańcu. W trakcie ostatniego z tych spotkań dzieci uczyły się bezpiecznie przechodzić przez ulicę w obecności policjanta Wydziału Ruchu Drogowego. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość sprawdzenia jak policjanci zabezpieczają ślady.

Każdy przedszkolak mógł poddać się daktyloskopii, odciski palców zbierał biegły sądowy z zakresu daktyloskopii i wizualizacji, pracujacy na co dzień w policyjnym laboratorium kryminalistyki w Katowicach nadkom. Krystian Machoń. Tylko podczas tych dwóch dni w spotkaniu z policjantami uczestniczyło łącznie kilkaset dzieci. W tarkcie każdego spotkania omawiane są podstawowe zasady ruchu drogowego, związane z bezpieczeństwem pieszych oraz zasady bezpiecznej zabawy - negując jednocześnie wszelkie zachowania wykraczające poza normy, w szczególności przejawy przemocy rówieśniczej. Ważnym elementem każdego spotkania jest również uczenie dzieci odpowiedniego zachowania przy kontaktach ze zwierzętami, szczególnie w przypadku ataku niebezpiecznego psa. Policjanci przypomnieli także dzieciom jak należy podróżować bezpiecznie samochodem i zwracali szczególną uwagę na zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkie osoby znajdujące się w samochodzie w tym również na sposób przewożenia dzieci. Podczas wizyty funkcjonariusze namawiali najmłodszych do żywego reagowania na nieprzestrzeganie tych przepisów przez dorosłych - np. poprzez piszczenie. Na koniec dzieci miały okazję spotkać się z maskotką śląskiej policji - Sznupkiem.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


Złodziej lampionów i wazonów z cmentarzy zatrzymany

W okresie ostatnich dwóch miesięcy ograbił co najmniej 40 nagrobków. Mężczyzna został zatrzymany dzięki telefonicznemu zgłoszeniu mieszkanki Nakla Śląskiego. 58 letni Zygmunt S. został zatrzymany 3 października na gorącym uczynku kradzieży wyposażenia nagrobków znajdujących się na cmentarzu przy ulicy Lipowej.


Podczas przesłuchania mężczyzna przyznał się do kradzieży kilkudziesięciu metalowych elementów wyposażenia grobów w tym m.in. lampionów i wazonów. Skradzione elementy rozmontowywał, a następnie wywoził do skupu metali kolorowych w Bytomiu. Właścicielowi skupu tłumaczył, że jest pracownikiem zakładu kamieniarskiego i ze starych nagrobków ludzie pozbywają się takich elementów. Jak się okazało mężczyzna już wcześniej był wielokrotnie karany za kradzieże i włamania. Aktualnie policjanci zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie 21 zarzutów z art.162par.2 - za które mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Jak twierdzą śledczy sprawa nie jest zamknięta, gdyż nadal napływają zgłoszenia dot. kradzieży z nagrobków.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


4 października w nocy policjanci z Wydziału Prewencji zatrzymali trzech sprawców włamań do garaży przy ulicy Rozpłochowskiej w Lasowicach. Dzięki telefonicznemu zgłoszeniu jednego z mieszkańców, dotyczącego informacji o osobach mogących włamywać się do garaży policjanci mogli natychmiast podjąć interwencje.

Funkcjonariusze zaskoczyli włamywaczy, którzy nie spodziewali się, że w ciągu kilku minut zostaną przez nich osaczeni. Pomimo podjętej próby ucieczki w zarośla, policjanci zatrzymali wszystkich przestępców. Okazało się, że zatrzymani dokonali włamania do trzech garaży dokonując kradzieży różnego rodzaju sprzętów znajdujących się wewnątrz. Zatrzymani to Tomasz K. lat 30, Krzysztof O. lat 32 i Grzegorz J. Lat 38. Za kradzieże z włamaniem grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


3 października tarnogórscy policjanci zatrzymali trzy osoby, które włamały się do altanek na terenie ogródków działkowych przy ulicy Bytomskiej w Tarnowskich Górach. Zatrzymani to 26 letni Łukasz W. - mieszkaniec Piekar Śląskich, oraz 20 letnia Patrycja B. i 23 letnia Ewelina R. - mieszkanki Tarnowskich Górach.

Wstępnie śledczy już ustalili, że zatrzymane "TRIO" dokonało co najmniej kilkadziesiąt podobnych włamań na terenie powiatu. Przestępcza grupa kradła wyposażenie altan, dokonując przy tym wiele zniszczeń. Jak już wiadomo, kilkukrotnie po dokonanym włamaniu pozostawali w altanie na jedną noc. Tak też tym razem chcieli zrobić, jednak wpadli w ręce policji. Jeden z zaniepokojonych właścicieli altanki zawiadomił policję o osobach przebywających na terenie jego ogródka. Podczas podjętej interwencji przebywający tam mężczyzna usiłował zbiec policjantom, jednak ich szybka i stanowcza reakcja, nie pozwoliła na oddalenie się sprawcy. Okazało się, że mężczyzna miał wiele powodów do ucieczki, a jednym z nich było włamanie do kilku altan - tylko w dniu zatrzymania. Podczas rozmowy ze śledczymi okazało się, że mężczyzna dokonał co najmniej kilkudziesięciu włamań do działek na terenie naszego powiatu. Już wcześniej był zatrzymywany za podobne przestępstwa, za które otrzymał prawomocny wyrok. Jeżeli lista przestępstw popełnionych przez zatrzymanych się nie powiększy, to i tak mogą trafić za kratki nawet na 10 lat. Zatrzymanie przestępców na "gorącym uczynku" jest wynikiem szybkiej reakcji jednego z działkowiczów, który powiadomił dyżurnego policji. Przypominamy o naszej kampanii pod hasłem "Nie reagujesz - akceptujesz", która ma za zadanie podjęcie szybkiej reakcji na wszelkiego rodzaju akty łamania prawa, w szczególności tych najbardziej uciążliwych społecznie, jak w tym przypadku były włamania do altanek działkowych.

Zdecydowany i szybki odzew społeczeństwa zwiększa szansę zatrzymania sprawcy, co pozwala nie tylko na zminimalizowanie potencjalnych szkód, ale także zapewnienie, że sprawca poniesie odpowiednie konsekwencje.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


Tarnogórska policja przystąpiła do kampanii "Nie reagujesz - akceptujesz" której pomysłodawcą jest Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Celem kampanii jest wyjście naprzeciw ofiarom i świadkom przestępstw poprzez uświadomienie, że każda bierność w takich sytuacjach, jak choćby nie powiadamianie organów ścigania, skutkuje w dalszej mierze wyrażeniem społecznej akceptacji na występki i zbrodnie, które w rzeczywistości niszczą realnie poczucie bezpieczeństwa. Aby temu zapobiec policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach będą w kontaktach ze społeczeństwem rozdawać materiały informujące jak zgłaszać zdarzenie, co trzeba podkreślić i o jakie dane będzie pytał przyjmujący zgłoszenie funkcjonariusz. Ponadto Specjalista ds. Kontaktów Społecznych i Profilaktyki nadkom. Sebastian Korecki będzie przeprowadzał szereg pogadanek w szkołach, spotkań z rodzicami oraz szkoleń z radami pedagogicznymi szkół, ośrodków młodzieżowych a nawet przedszkoli, aby przedstawić korzyści płynące z właściwej reakcji na przestępstwo oraz wyjaśnić procedury związane z zawiadomieniem o przestępstwie celem zachęcenia do nawiązywania kontaktów z policją, prokuraturą oraz sądem rodzinnym. Zainteresowanych spotkaniem w tym temacie prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 32 393-52-63 lub osobiście w siedzibie Komendy.


Tarnogórscy policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny wypadku do którego doszło we wtorek, 27 września rano około godziny 6.20 w miejscowości Orzech przy ulicy Bytomskiej.

Wstępnie będący na miejscu policjanci ustalili, że kierująca rowerem 83 letnia kobieta, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującej osobowym renault thalia doprowadzając do zderzenia z pojazdem. Rowerzystka z urazem głowy została przewieziona do szpitala.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


Komunikat - poszukiwani świadkowie wypadku w Tarnowskich Górach

Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach szuka osób, które były świadkami wypadku drogowego zaistniałego w dniu 11 sierpnia 2011 r. o godz. 5.10 w Tarnowskich Górach na skrzyżowaniu ulicy Obwodowej z ulicą Wyszyńskiego, gdzie kierujący samochodem ciężarowym m-ki Mercedes wraz z naczepą potrącił pieszego prowadzącego rower, przechodzącego przez wytyczone przejście dla pieszych. Osoby, które widziały to zdarzenie proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z KPP w Tarnowskich Górach ul. Bytomska 6, pokój 304, tel. 32/3935200, wew. 382.

zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


Komunikat - poszukiwani świadkowie wypadku w Tarnowskich Górach

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach poszukują świadków wypadku drogowego zaistniałego w dniu 20 lipca 2001 około godziny 17.20 na ul. Obwodowej (w rejonie skrzyżowania z ulicą Gruzełki). Z ustaleń śledczych wynika, że kierująca samochodem osobowym marki Fiat Barchetta przed oznakowanym przejściem dla pieszych, chcąc uniknąć potrącenia małoletniego, który nagle wtargnął na jezdnię, zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z jadącym z przeciwnego kierunku samochodem.

Osoby, które widziały to zdarzenie lub znają personalia chłopca, który przebiegał przez jezdnię proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komendą Powiatową Policji w Tarnowskich Górach przy ulicy Bytomskiej 6, pokój 304 lub telefonicznie, tel.: 32 393 53 82 w każdy dzień powszedni w godzinach7.30 - 15.30 bądź całodobowoa pod nr tel. 997 i 112 lub za pośrednictwem formularza "powiadom nas" znajdującego się na stronie internetowej
www.tarnowskie-gor.slaska.policja.gov.pl


Zatrzymani złodzieje paliwa

29 sierpnia dyżurny z tarnogórskiej komendy odebrał zgłoszenie o kradzieży paliwa ze stacji paliw przy ulicy Korola, przez osoby poruszające się samochodem ford escort. Niezwłocznie wszystkie patrole zostały poinformowane o zaistniałej kradzieży, a komunikat o sprawcach został przekazany wszystkim jednostkom policji naszego województwa. Taki komunikat odnotowali również policjanci z komendy w Bytomiu, którzy namierzyli podany w komunikacie samochód na swoim terenie i dokonali zatrzymania sprawców. Zatrzymanych przekazano policjantom z Wydziału Kryminalnego tarnogórskiej komendy. Kryminalni, w wyniku pracy operacyjnej, jak również przeprowadzonej analizy zdarzeń, w szybkim czasie zebrali dowody. Na tej też podstawie zatrzymanym udowodniono 15 kradzieży paliwa, z 6 stacji benzynowych z terenu powiatu tarnogórskiego, których dokonali w okresie od 15 lipca do 29 sierpnia 2011 roku . 33 letni Sebastian S. i jego kompan 19 letni Kamil C. przyznali się do kradzieży. Motywem ich działania był zysk ze sprzedaży skradzionego paliwa. Zatrzymani działając w swoim procederze kradli paliwo nie przekraczających jednorazowo kwotę 250 złotych, licząc na mniej surową karę. Jednak w tym przypadku skorzystano z możliwości połączenia kilku wykroczeń w czyn ciągły i przedstawiono im 5 zarzutów za przestępstwo z art. 278 par.1 kk. To nie koniec kłopotów złodziei, gdyż sprawa jest rozwojowa i obecnie analizowane są wszystkie sprawy dotyczące kradzieży paliw na terenie województwa śląskiego. Śledczy już ustalili jakimi samochodami i na jakich tablicach rejestracyjnych przestępcy kradli paliwo. Policjanci sprawdzają także informacje dotyczące kradzieży tablic rejestracyjnych. Zatrzymanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a paserom którzy zaopatrywali się u nich do 2 lat. Finał sprawy to wynik dobrej współpracy pomiędzy policjantami bytomskiej i tarnogórskiej komendy

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

zdjęcia przekazane przez Komendę Powiatową Policji w Tarnowskich Górach


Tarnogórscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło 13 lipca około godziny 8.00 przy drodze wojewódzkiej 907 pomiędzy Tworogiem, a Koszęcinem.

Jak wstępnie ustalili policjanci ruchu drogowego, w momencie kiedy kierujący suzuki rozpoczął wykonywanie manewru skrętu w lewo, jadąca za nim kierująca toyotą corollą rozpoczęła manewr wyprzedzania. W wyniku czego doszło do zderzenia. Siła zderzenia była tak duża, że obydwa pojazdy dachowały. Do szpitala z ogólnymi obrażeniami ciała przewieziono kierujących pojazdami. Przeprowadzone w tej sprawie postępowanie wyjaśni, który z kierujących nie zachował należytej ostrożności.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


KOMUNIKAT

Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach szuka osób, które były świadkami wypadku drogowego zaistniałego w dniu 04.05.2011r. o godzinie 20.26 w Tarnowskich Górach na ulicy Opolskiej w rejonie skrzyżowania z ulicą Towarową, gdzie kierujący samochodem nieustalonej marki, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu w kierunku ulicy Zagórskiej kierującemu samochodem m-ki Opel Omega, który utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierkę ochronną, a następnie w drzewo. Sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia. Osoby, które widziały to zdarzenie proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z KPP w Tarnowskich Górach ul. Bytomska 6a, pokój 304, tel. 323935382, w każdy dzień powszedni w godz. 7:30 - 15:30 lub numer alarmowy 997.


O wielkim szczęściu mogą mówić kierowcy, którzy w piątek, 1 lipca uczestniczyli w zdarzeniu drogowym na tarnogórskim odcinku drogi krajowej nr 78. Do zderzenia czterech pojazdów doszło około godziny 14.20 na odcinku tarnogórskiej obwodnicy, w rejonie skrzyżowania z ulicą Bolesława Śmiałego. Przez kilka godzin trwały utrudnienia w tym miejscu w związku z usuwaniem skutków zdarzenia.

Jak wstępnie ustalili będący na miejscu policjanci kierujący ciężarówką gwałtownie zatrzymał pojazd w związku z wykonywanym manewrem skrętu w lewo przez poprzedzający go samochód. Następnie jadący za nim samochód osobowy zatrzymał się tuż za naczepą, jednak kolejny kierowca ciężarówki, który jechał za osobówką już nie zdołał wyhamować i uderzył w tył osobówki, którą dosłownie wprasował w tył naczepy stojącego przed nią tira. Dodatkowo jadący z naprzeciwka samochód ciężarowy - cysterna, widząc zderzające się pojazdy podjął manewr gwałtownego hamowania i zjechał na pobocze uderzając w przydrożne drzewa. W wyniku całego zdarzenia ogólnych obrażeń doznali kierowca samochodu osobowego oraz cysterny, którzy po opatrzeniu i konsultacji medycznej w pobliskim szpitalu zostali zwolnieni do domu. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi. Pomimo całkowitego zniszczenia samochodu osobowego, kierowca wyszedł z niego o własnych siłach, nie ponosząc większych obrażeń. Aktualnie policjanci zakwalifikowali zdarzenie jako kolizję czterech pojazdów.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


Już po kilkunastu minutach od zgłoszenia sprawca rozboju leżał zakuty w policyjne kajdany. Do sprawnej interwencji tarnogórskich policjantów z pewnością przyczynili się mieszkańcy Nakła Śląskiego, którzy wskazywali funkcjonariuszom drogę ucieczki niebezpiecznego przestępcy. Do zdarzenia doszło w czwartek (30 lipca) rano, kiedy to mieszkaniec Nakła Śląskiego wychodził do pracy mając przy sobie pieniądze z wypłatami dla pracowników.

Na swojej posesji został napadnięty przez zamaskowanego zbira, który grożąc pistoletem zażądał wydania torby. Zaskoczony mężczyzna odrzucił torbę z pieniędzmi, zaś zamaskowany przestępca zabrał ją i uciekł przeskakując przez ogrodzenia pobliskich posesji. Po kilku minutach wezwani policjanci podjęli pościg za sprawcą. Dzięki dokładnym informacjom mieszkańców, którzy nie zostali obojętni na to co się wokół dzieje, policjanci zatrzymali bandytę. Napastnik ukrył się w zaroślach jednej z posesji, kilka ulic dalej od miejsca napadu. Funkcjonariusze odzyskali całość skradzionej gotówki, którą przestępca gubił uciekając. Okazało się również, że bandyta groził atrapą pistoletu, którą wyrzucił wraz z torbą podczas ucieczki. Zatrzymany to 22 letni tarnogórzanin, który na co dzień pracował w jednym z marketów w charakterze pracownika ochrony. Za tego typu przestępstwo może trafić za kraty nawet na 12 lat. Policjanci odzyskali całą sumę skradzionych pieniędzy, które już trafiły do prawowitego właściciela.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


22 czerwca policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Prewencji podczas uroczystej mszy kończącej rok szkolny spotkali się z dziećmi i rodzicami przypominając im o bezpieczeństwie podczas wakacyjnego wypoczynku. Spotkanie miało miejsce w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzybnicy. Policjanci przypomnieli najmłodszym oraz ich rodzicom o najważniejszych zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach w związku z rokiem pieszego oraz dorosłym o bezpiecznym podróżowaniu samochodem. Każdy z uczniów klas 1-3 otrzymał odblaskowy element. Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Właśnie w lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, czy na koloniach. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że to głównie rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoich pociech. Podczas krótkiej pogadanki policjant przypomniał o tym wszystkim słuchaczom.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


21 czerwca tarnogórscy policjanci brali udział w sprawdzianie w posługiwaniu się różnymi rodzajami broni. Na strzelnicy przy ulicy Towarowej w Tarnowskich Górach odbyło się już kolejne w tym roku szkolenie, w którym uczestniczyli policjanci z prewencji, drogówki oraz funkcjonariusze pionu kryminalnego. Do szkolenia strzeleckiego wykorzystywane są różne rodzaje broni będące na wyposażeniu Policji. Do przeprowadzenia tych zajęć użyto między innymi takiej broni jak: pistolety typu P-99 "Walther", "GLOCK", P-83 oraz wycofywane z użytkowania P-64. Tylko w naszej jednostce do końca roku zostanie wymienionych kilkadziesiąt pistoletów P-64 na nowe walthery i glocki. Podczas sprawdzianu, policjanci oprócz strzelania ze swojej służbowej broni, ćwiczyli ładowanie amunicji bez patrzenia na magazynek, jak również dodatkowo ćwiczyli celność strzelając z kbks-u. Oczywiście przy każdym sprawdzianie policjanci poprawiają swoje umiejętności strzeleckie.

st. aspirant Rafał Biczysko - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach


 

PORTAL POWIATU TARNOGÓRSKIEGO
www.tg.net.pl -
www.tarnowskiegory.net.pl
e-mail | redakcja Portalu Powiatu Tarnogórskiego
www.gornyslask.net.pl
Tarnowskie Góry 2011