Zamkowe spotkanie ze świętym Mikołajem - 3 grudnia
[ czytaj więcej.. ]


Wróżby i zabawy na noc św. Andrzeja w Muzeum Górnośląskim


Kto z nas nie chciałby wiedzieć, co go czeka w przyszłości? Przez dziurkę od klucza podejrzeć, co szykuje dla nas los? Wróżyć oznacza pytać o swoje losy kogoś, kto ma wiedzę na ich temat. Kogo i w jaki sposób o swoje koleje życie pytały nasze prababcie, a także co najbardziej je interesowało, dowiemy się podczas sobotnich warsztatów 25 listopada. Podczas zajęć zapoznamy się z jesiennymi zwyczajami naszych pradziadków, powróżymy zgodnie z tradycją andrzejkowa i może nawet sami dowiemy się, jakie niespodzianki czekają nas w nadchodzącym roku?

[ czytaj więcej.. ]


Galeria Celebrytów w bytomskim Muzeum Górnośląskim


Zapraszamy na spotkanie z Galerią Celebrytów – miejscem, gdzie znajdziecie dzieła dobrze wszystkim znanych artystów, takich jak Aleksander Gierymski, Julian Fałat, Stanisław Wyspiański, Artur Grottger, Józef Brandt, Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Teodor Axentowicz, które czekają na swoje wielkie odkrycie. Galeria Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim to najbardziej intrygująca ekspozycja tego rodzaju w Polsce. Na tle innych kolekcji wyróżnia ją czołówka dzieł nieznanych szerszej publiczności, w tym wyjątkowe prace z nurtu awangardy.

[ czytaj więcej.. ]


Zamek w Starych Tarnowicach - nocne zwiedzanie z duchami: 9 września


Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare zaprasza do udziału w niezwykłym zwiedzaniu zamku. Dnia 9 września 2017 r. za zamku zawitają jego dawni mieszkańcy, a raczej ich duchy… Tajemniczość, niezwykła sceneria, niezapomniane przeżycia, a przede wszystkim dobra zabawa![ czytaj więcej.. ]


XIII edycja konkursu „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”


Muzeum Górnośląskie ogłasza XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”. Konkurs jest skierowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Polega na opisaniu w dowolnej formie literackiej dzieła sztuki znajdującego się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Tegoroczny temat stanowi obraz Olgi Boznańskiej „Dziewczynka przy oknie” z ok. 1890 roku. Prace konkursowe będące interpretacją dzieła, w formie prozatorskiej bądź poetyckiej, mogą być przygotowane nie tylko w języku polskim, ale również angielskim, niemieckim czy rosyjskim.

Konkurs „Obraz a słowo…” motywuje do interpretowania artefaktów kultury, inspiruje do studiów polskiej sztuki, literatury, historii, jest przyczynkiem do rozwijania umiejętności językowych i retorycznych. Jurorzy konkursu oceniają m.in. warsztat pisarski uczestników, umiejętność łączenia przez nich faktów, wyciągania wniosków, ich kreatywność i zdolność przekonywania do własnego zdania. To jeden z tych projektów, które pobudzają wyobraźnię młodych ludzi, pozwalają im patrzeć szerzej i wyjść poza schematyczne myślenie.[ czytaj więcej.. ]


"Otwarte rozdziały" - wystawa prac Macieja Mesznika w CKS
[ czytaj więcej.. ]


Wyniki konkursu na recenzję książki organizowanego przez posła Głogowskiego


Rozstrzygnięta została druga edycja konkursu na recenzję ulubionej książki, organizowanego przez posła Tomasza Głogowskiego. Do konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt osób z powiatu tarnogórskiego, ale i lublinieckiego. Oto lista laureatów.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |