Przedświątecznie w DPS „Przyjaźń”

   Okres Świat Bożego Narodzenia to dla większości z nas czas radości, spotkań z bliskimi, czas dzielenia się opłatkiem i prezentami. To czas szczególny, kiedy nasze serca otwarte są też na potrzeby innych, niezwiązanych z nami rodzinnie.

   Po raz 11 uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Choinki Nadziei", odwiedzając pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Przyjaźń” w Tarnowskich Górach.

   W tych odwiedzinach może brać udział tylko nieduża grupa młodzieży, ale wielu uczniów ich rodzice i nauczyciele zawsze uczestniczą w zbiórce na drobne prezenty. Jednym z nich jest też choinka, którą i w tym roku otrzymaliśmy z Ogrodnictwa Kazimierowicz. Dziękujemy!

     Przedstawienie jasełkowe przygotowali uczniowie klasy II A Technikum Budowlanego pod kierunkiem Anny Sopuch i Agnieszki Barchan, wg scenariusza Marii Matykiewicz.

     Mamy nadzieję, że wraz z kolędami wpisało się dobrze w świąteczną atmosferę w DPS „Przyjaźń”, bo ona była tam już obecna dzięki personelowi oraz samym pensjonariuszom. Większość z nich zostaje tam na całe święta, a chociaż są wśród nich chorzy i cierpiący, to jednak nie są tam tak całkiem samotni.

   Niech udziałem wszystkich będzie magia tych niezwykłych świąt, a zwłaszcza tego jednego dnia.

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy 
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory 
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski

Niebo ziemi, niebu ziemia 
Wszyscy wszystkim ślą życzenia 
Drzewa ptakom, ptaki drzewom 
Tchnienie wiatru płatkom śniegu 

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze

Niebo ziemi, niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia
A gdy wszyscy usną wreszcie 
Noc igliwia zapach niesie

 ·                                 Autor tekstu piosenki Jest taki dzień: Krzysztof Dzikowski, muzyka Seweryn Krajewski Czerwone Gitary 1966Album zdjęćUczniowie ZSBA w Przedszkolu nr 4

Przyjaźnie trzeba pielęgnować, więc po raz siódmy z rzędu młodzież z tarnogórskiej „Budowlanki” odwiedziła przed świętami Bożego Narodzenia przedszkole nr 4 przy ul. Sienkiewicza. Razem ze świątecznym stroikiem, wnosimy tam może troszkę niecodziennego chaosu, ale nikt nam nigdy na progu nie powiedział: A sio! Wręcz przeciwnie. Pomieszczenia przedszkola zawsze są świątecznie ustrojone, a obok choinki jest miejsce na inscenizację bajki. W tym roku był to „Kopciuszek”. Jako aktorzy debiutowali uczniowie Klasy II A Technikum. Trema ich troszkę zjadała, bo widownia była i wymagająca. Wcześniej zbieramy w szkole drobne słodkie prezenty, które wręcza każdemu przedszkolakowi zaprzyjaźniony z nami Mikołaj. W zamian dostaliśmy od przedszkolaków małą choinkę dla ZSBA, a uczniowie-aktorzy szansę wspólnej zabawy z przedszkolakami, by mogli sobie przypomnieć, jak to kiedyś było w ich przedszkolach. Cały dzień się tam gościć nie mogliśmy, choć zapachy z kuchni korciły, by zostać dłużej. Może się uda za rok.
18 grudnia 2017


Album

ZSBA w DPS „Przyjaźń”

Choinka, którą młodzież Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych zaniosła po raz pierwszy do Domu Pomocy Społecznej „Przyjaźń” w Tarnowskich Górach, rośnie w tamtejszym ogródku już 9 lat.  W tym roku po raz dziesiąty poszliśmy tam też z choinką, z przedstawieniem jasełkowym oraz prezentami, na które złożyli się nasi uczniowie. Uczymy ich przedmiotów z szkolnego programu, ale też dawać innym nie tylko odrobinę serca. To drugie nie jest trudne, dzięki postawom wpojonym już przez rodziców. Szkoła im w tym tylko pomaga, organizując takie spotkania młodych z seniorami.   Przedstawienie zaaranżowała i wyreżyserowała nasza szkolna katechetka M. Matykiewicz, a udział w nim wzięli uczniowie klas I i IV technikum.

  Przedstawienie podobało się pensjonariuszom oraz obecnemu na nim księdzu Piotrowi Rochoniowi. Kapelan DPSu skierował do młodzieży i jej opiekunów kilka serdecznych zdań pochwały oraz poświęcił opłatki, którymi dzielili się wszyscy, życząc sobie świat w zdrowiu i pogodzie ducha.

   Kierownictwo DPS: p. Izabela Szeliga oraz p. Michał Suchowski podziękowali nam za wizytę, przekazali ozdobną choinkę dla ZSBA i zaprosili uczniów, by wstąpili latem do DPSu zobaczyć, jak rośnie ta, którą oni przynieśli oraz te dawniejsze. Wiele z nich mogliśmy przekazać dzięki Ogrodnictwu Andrzejewska-Kazimierowicz od lat wspierającego szkołę w tej przedświątecznej akcji „Choinek Nadziei”. Dziękujemy.

 

Zauważyliśmy, że w tym roku wyprzedziły nas w DPSie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Tarnogórskich Gwarków. Odnotowujemy to z sympatią i publikujemy zdjęcie tych, którzy może kiedyś będą kontynuować tę przedświąteczną tradycję jako uczniowie „Budowlanki”.

Link do albumu

Budowlanka w przedszkolu

Budowlanka w przedszkolu

  

   Młodzież z tarnogórskiej „Budowlanki” już szósty raz z rzędu odwiedziła przed świętami Bożego Narodzenia przedszkole nr 4. To już tradycja. W tym roku inscenizację bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” wystawiło przedszkolakom kilku uczniów z klasy maturalnej technikum. Aktorskie doświadczenie mają, bo występowali już choćby  w przygotowanym i wystawianym w ZSBA fragmencie komedii Zemsta, kilku bajkach i jasełkach.

    Kilkoro z nich było już w przedszkolu nr 4. w rolach aktorów. Nie jest pewne czy starszaki ich poznały, ale zapewne zauważyły, że krasnoludków jest tylko czterech. Była to jednak tylko jedna zmiana tych pracuciów. Druga, znacznie liczniejsza, została w szkole, choć jak zawsze uczestniczyła w zbiórce na prezenty, które po szczęśliwym zakończeniu bajki rozdał św. Mikołaj. Pomagały mu  krasnoludki, Śniezka i zła królowa, wcale nie była taka zła jak ta z bajki. ...

    Pluszaki ze zbiórki były dla wszystkich, z osobna dla każdego przedszkolaka mikołajkowy lizak i kolorowanka z motywami tarnogórskimi. Przekazał ja na ten cel Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.

    Była wspólna zabawa. Niestety, tylko kwadrans, bo dzieci muszą też coś zjeść w przedszkolu, by mieć siłę dorastać do szkół.. Dyrektor przedszkola przekazała aktorom w ramach gaży pisemne podziękowanie i sporo cukierków. Nie chcieli przyjąć, bo nie o to przecież chodziło, ale ostatecznie wzięli przekonani, że one są dla wszystkich, dzięki którym do tego spotkania dojść mogło.

.

 Adres albumu

Polsko-Litewska Wymiana Młodzieży w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach

uczestniczył w konkursie na projekt w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu

Wymiany Młodzieży. Otrzymał dofinansowanie na realizację projektu „Poprzez

sztukę i sport poznajemy siebie”. Jest to kontynuacja projektu zaprzyjaźnionej

szkoły litewskiej ”Creative passions”, w którym uczniowie SOSW uczestniczyli

w czerwcu 2015r.

Na przełomie maja i czerwca tego roku w SOSW gościła grupa młodzieży

z opiekunami z Panevezio “Sviesos” Specialiojo Ugnymo Centras z miasta

Poniewież na Litwie.

Polska i litewska młodzież poprzez udział we wspólnych zajęciach poznawała

lepiej siebie samych oraz swoich przyjaciół z sąsiedniego kraju. Razem uczyli

się tańców, gry na instrumentach, wykonywali prace plastyczne i techniczne,

uczestniczyli w grach i zabawach sportowych. Podczas gry miejskiej poznawali

najważniejsze miejsca w Tarnowskich Górach, zwiedzili Kopalnię Zabytkową

i Zamek Wrochem. W Krakowie, po zwiedzeniu Wawelu i wysłuchaniu

opowieści o smoku wawelskim, wszyscy uczestnicy projektu stworzyli ilustrację

do legendy; na zamku w Bielsku Białej budowali papierowy zamek. Dużą

atrakcją dla Litwinów, pochodzących z nizinnego kraju, był wjazd kolejką na

Szyndzielnię i podziwianie górskich widoków.

W czasie tygodniowego uczestnictwa w projekcie polska i litewska młodzież

poznawała i rozwijała swoje zainteresowania. Wspólne działania były okazją

do nawiązania nowych przyjaźni, rozwoju, aktywności, pozbycia się

zahamowań, wzmacniania poczucia własnej wartości i do dużej radości.

Uśmiech często gościł na twarzach młodzieży. Na koniec, podczas chwili

pożegnania z gośćmi z Litwy nie brakowało łez. Młodzież i opiekunowie będą

utrzymywać ze sobą kontakt poprzez Internet. Szkoła litewska zaprosiła nasz

ośrodek do udziału w innym projekcie jesienią tego roku. Wkrótce więc znowu

się spotkamy.

Projekt „Poprzez sztukę i sport poznajemy siebie” jest finansowany przez

Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży z dotacji MEN.


Uczniowie ze śląskiego zdobyli nagrodę za Reklamę Społeczną o żywności

Aż 4 zespoły ze Śląska zdobyły nowoczesny sprzęt multimedialny za najlepszą reklamę społeczną promującą widzę o żywności. Uczniowie stworzyli je w ramach programu edukacyjnego Tesco dla Szkół – „Przyszłość na talerzu”. W programie bierze udział już prawie 1400 dzieci z województwa śląskiego, ale rekrutacja jest wciąż otwarta dla szkół podstawowych i gimnazjalnych, a na rozdanie czeka jeszcze pula ponad 200 nagród.

Co zrobić, aby zachęcić dzieci do samodzielnego zdobywania wiedzy z zakresu żywienia, szanowania żywności i – przede wszystkim – przekonać do dokonywania mądrych wyborów? Wciągnąć je w wyjątkową edukacyjną zabawę. Program Tesco dla Szkół – „Przyszłość na talerzu” oferuje (jeszcze do kwietnia 2016 r.) wyjątkowy konkurs dla szkół podstawowych i gimnazjalnych, łącząc edukację i cenne nagrody z emocjonującą zabawą oraz przygodą.[ czytaj więcej.. ]


Choinki Nadziei- Jasełka w DPS "PRZYJAŹŃ"

18 grudnia 2015

   Od 8 lat uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych biorą udział w ogólnopolskiej akcji „Choinki Nadziei". Jednym z jej celów jest organizacja wydarzeń świątecznych w domach opieki społecznej.
   Jasełka przygotowane w tym roku przez uczniów III b technikum, pod kierunkiem wychowawczyni, anglistki mgr E. Grucy i wg scenariusza katechetki M. Matykiewicz, miały w tutejszym DPS „Przyjaźń” przyczynić się do tworzenia tam świątecznej atmosfery, o co stara się też personel oraz sami pensjonariusze.
   Prezenty zakupione ze zbiórki uczniów i nauczycieli, są załącznikiem do kartek świątecznych, stroika i choinki, która na wiosnę dołączy do poprzedniczek rosnących już w ogródku DPS. Inicjatorką akcji przekazała życzenia od wszystkich z ZSBA informując, że tym razem duży udział w zbiórce mieli uczniowie z klas szkoły zawodowej, zaś choinkę, jak zawsze dotychczas, przekazało nieodpłatnie Ogrodnictwo Kazimierowicz. Przy niej pensjonariusze DPS śpiewali kolędy z młodzieżą.
"Choinki Nadziei" mają budować w młodzieży wrażliwość, empatię i zrozumienie sytuacji oraz potrzeb osób starszych. Zmienić ich codzienność, którą tak trafnie, z humorem, ale i delikatną nutą ironii przedstawiła noblistka, poetka Wisława Szymborska w wierszu „Jak ja się czuję”.
Link do albumu: http://www.tg.net.pl/foto/main.php?g2_itemId=50163Uczniowie ZSBA z Mikołajem w przedszkolu

15 grudnia 2015-12-16

   W Zespole Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach młodzież uczy się nie tylko tego, jak budować nowe, ale też konserwować i pielęgnować to, co już kiedyś powstało.
   Pięć lat temu ZSBA zadzierzgnął więzy przyjaźni z gminnym Przedszkolem nr 4 i teraz jej uczniowie rokrocznie przed świętami Bożego Narodzenia odwiedzają przedszkolaków. To okazja by przypomnieć sobie, jak stawiać zamki i domy z klocków oraz poznać rodzące się tam najnowsze tendencje w architekturze, które obowiązywać będą może już za kilkanaście lat.
   Wcześniej uczniowie przygotowują mini teatrzyk i organizują w szkole zbiórkę na drobne prezenty dla przedszkolaków, bo z pustymi rękami na poważną wizytę pójść nie wypada. Najlepiej wie o tym słynny na całym świecie architekt przedświątecznej atmosfery - św. Mikołaj.
  W tym roku już był w przedszkolu i musiało mu się tam spodobać, bo dołączył do szkolnej młodzieży z „Budowlanki”, by przy dźwiękach gitary jeszcze raz zaśpiewać kolędy z przedszkolakami i postaciami z bajek znanymi przedszkolakom, w które wcielili się uczniowie z klasy IIIa i IIb technikum.

Adres do albumu: http://www.tg.net.pl/foto/main.php?g2_itemId=50130

 

 Dzieci ze Śląska wysłały wiadomość do przyszłości

Blisko 3000 uczniów zgłosiło swoje reklamy społeczne promujące wiedzę o żywieniu w konkursie Tesco dla Szkół – „Przyszłość na talerzu”. Dzieci z województwa śląskiego stworzyły filmy i plakaty, które nie tylko zachęcają do zdrowego żywienia, ale też … ratują świat! Teraz od decyzji internautów będzie zależeć, która szkoła w województwie śląskim zdobędzie nagrodę. Głosowanie na prace trwa od 1 do 14 grudnia.

Wyjątkowy fabularny konkurs


W ubiegłorocznej edycji konkursu internauci z województwa śląskiego swoimi głosami zdecydowali o przyznaniu nagrody regionalnej Szkole Podstawowej nr 6 w Bytomiu. Wzbogaciła się ona o szkolną salę kinową, która w tym roku okazała się niezwykle przydatna, ponieważ tegoroczna edycja Tesco dla Szkół ma wyjątkową, fabularną odsłonę. Za pośrednictwem krótkich wiadomości filmowych, dostępnych na www.tescodlaszkol.pl (ale tylko dla uczestników konkursu), tajemniczy bohater poprosił uczniów o pokazanie ludziom z  przyszłości, jak się produkuje smaczne i zdrowe jedzenie. Kulinarna przyszłość okazała się bowiem koszmarna – ludzie odżywiają się tylko pastylkami, są smutni i utracili kreatywność. Uczniowie pod opieką nauczycieli z śląskich szkół podstawowych i gimnazjalnych mieli wiele niezwykłych i bardzo ciekawych pomysłów, jak im pomóc.[ czytaj więcej.. ]


Trzecia edycja konkursu Pracownia Talentów Fundacji Tesco Dzieciom

„Pracownia Talentów” to konkurs grantowy Fundacji Tesco Dzieciom skierowany do organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży. Organizacje biorące udział w konkursie mogą zdobyć środki na realizację długoterminowych projektów edukacyjnych. Na zwycięskie organizacje czeka do podziału aż 250 tys. złotych, co pozwoli na sfinansowanie około 25 projektów w całym kraju. Fundacja Tesco Dzieciom w tym roku obchodziła swoje trzecie urodziny. I od samego początku swojego istnienia, każdego dnia, dba o lepsze jutro polskich dzieci. Fundacja pomaga realizować wartościowe inicjatywy i projekty społeczne, a w swoich działań koncentruje się na pomocy dzieciom i młodzieży. Jednym z realizowanych przez Fundację programów jest konkurs grantowy „Pracownia Talentów”.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |