Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: kot Rolek, wrona Tola, ośmiornica Nela

Rolki po papierze toaletowym można wykorzystać do zabaw plastycznych z dziećmi i można z nich zrobić prezenty na przykład na Dzień Matki czy na Dzień Ojca. Kot Rolek może pełnić funkcję stojaka na komórkę, wrona Tola pojemnika na pisaki i długopisy. Można ją także powiesić jako dekoracją na dużej pokojowej roślinie. Bałwanek Mrozek może być zimową dekoracją: można go postawić w dowolnym miejscu, można wkleić do niego pik i wbić pik do doniczki z rośliną, można dorobić zawieszkę i powiesić na choince. Na choince dobrze prezentowała się będzie też iskrząca cekinami ośmiornica. Ośmiornicę można postawić na kilku dużych muszlach, lub w jednej bardzo dużej muszli, jako element dekoracyjny dziecięcego pokoju czy łazienki. Nasz kot chętnie w prezencie przyjmie węża Exę.

[ czytaj więcej.. ]


Kukiełki z rolek po papierze toaletowym do przedstawienia o Kopciuszku

Do zrobienia kukiełek wystarczą rolki po papierze toaletowym, patyczki po lodach, obecne w każdym domu reszki wstążek, materiałów, filcu, papieru kolorowego i farby plakatowe. Scenę można zrobić np. z dwóch odwróconych krzeseł przykrytych kocem lub przykrytej kocem, narzutą czy prześcieradłem deski do prasowania.

Macocha

Materiały: rolka po papierze toaletowym, biała i czerwona farba plakatowa/akrylowa, czarne zużyte rajstopy/pończochy, szeroka gobelinowa wstążka 45 cm, różowy drucik kreatywny, patyczek po lodach, flamastry/markery lub kolorowy papier samoprzylepny, zużyta kratka do drukarki lub gazeta, klej[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: lalka do nauki rozpoznawania emocji

Pierwszą umiejętnością społeczną, jaką nabywa dziecko w procesie socjalizacji jest umiejętność rozpoznawania własnych i cudzych emocji. Można dziecku ułatwić nabywanie tej umiejętności robiąc z nim lalkę z rolki po papierze toaletowym okazującą emocje - obracając nakrętką-kapeluszem uzyskuje się inną mimikę twarzy lalki. Bawiąc się z dzieckiem można pytać dziecko, w jakim nastroju jest lalka, co się mogło stać, że tak, jest, co zrobić, żeby poprawić jej nastrój itp. Ponieważ lalka wykonana jest z domowych odpadów robiąc ją można opowiedzieć dziecku o domowym recyklingu

[ czytaj więcej.. ]


Kama: Kukiełki z rolek po papierze toaletowym do przedstawienia o Kapturku

Wszystkie maluchy lubią bajki, więc z pewnością chętnie pobawią się w teatrzyk kukiełkowy. Wspólne tworzenie z dzieckiem kukiełek i zabawa w teatrzyk to także atrakcyjna forma dla rodzica czy starszego rodzeństwa spędzenia czasu z dzieckiem czy rodzeństwem. Do zrobienia kukiełek wystarczą rolki po papierze toaletowym, patyczki po lodach, obecne w każdym domu reszki wstążek, materiałów, filcu, papieru kolorowego i farby plakatowe. Scenę można zrobić np. z dwóch odwróconych krzeseł przykrytych kocem lub przykrytej kocem czy prześcieradłem deski do prasowania. Tworzenie kukiełek i zabawa w teatrzyk kukiełkowy rozwija wyobraźnię dziecka i inwencję twórczą, kształtuje zmysł estetyczny, ośmiela dziecko i sprzyja prowadzeniu rozmów. Robiąc z dzieckiem kukiełki z rolek po papierze toaletowym i domowych resztek można opowiedzieć mu o zasadach i celach recyklingu.

[ czytaj więcej.. ]


Rysowanie kota krok po kroku

Ponieważ 17 lutego obchodzny jest Światowy Dzień Kota postanowiłam przypomieć, jak w prosty sposób, rysując figury geometryczne można narysować kota. Koty stanowią częsty element kartek czy to jako malowane, rysowane czy wycinane. Chętnie robione są z masy solnej czy masy papierowej. Niekiedy jednak rezygnujemy z ozdabiania wykonywanych prac kocim wizerunkiem uważając, że nie potrafimy go narysować. Można odrysować kota korzystając z jakiegoś gotowego szablonu i można w porosty sposób narysować go rysując koła i trójkąty.

[ czytaj więcej.. ]


Kama: zabawy plastyczne z dziećmi – laurka na Dzień Ojca

Za niedługo Dzień Ojca, Jeśli mamy w rodzinie małe dzieci warto zachęcić je do zrobienia laurki dla taty. Dzieci uwielbiają malować palcami hm… wstyd się przyznać mnie to dalej sprawia frajdę? Zaproponowane kartki są właśnie tak namalowane. Z ich wykonaniem poradzi sobie nawet dwuletnie dziecko, jeśli ktoś pomoże mu pomalować rękę. Do zrobienia kartek – laurek potrzebny jest karton na kartkę bazę, farby do malowania placami lub farby plakatowe lub farby akrylowe. Jeśli kartkę będą wykonywały najmłodsze dzieci warto rozciągnąć na podłodze kawałek folii i ubrać dziecko w jakieś starsze ubranie lub fartuszek żeby dziecko się nie stresowało uwagami dorosłych, że przy okazji maluje dywan, nogę od stołu, ogon kota, łapę psa, własne ucho, rąbek sukienki czy szelki do spodni. Akt twórczości dziecka powinien być swobodny. W imieniu niemowlaków laurki dla taty przy udziale niemowlaka a właściwie jego rączki (a także nóżki) mogą przygotować mamy. Zaproponowane kartki, moim zdaniem, może zrobić też dorosłe dziecko – tata przypomni sobie jak dostawał nieporadne, ale pełne miłości dziecięce laurki.

Krawat

Z kartonu wyciąć podwójny krawat – kartkę bazę, na jednej stronie zrobić odciski palcami zanurzonymi w farbie, zaczekać aż farba wyschnie, wstążkę o szerokości około 1-1,5 cm przepleść przez krawat, krawat skleić. Napisać litery na wyciętych z kartonu kwadratach przykleić na odwrotną stronę kartki Jeśli dziecko potrafi pisać samo wykona napis. Dziecku nie piszącemu można napisać poszczególne litery napisu żeby mogło je odwzorować, albo napisać mu litry na kwadratach i instruować na bieżąco, w jakiej kolejności ma je przyklejać. Do krawata można dodać spinkę – małą klamerkę z sercem.[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: kasztanowe ludziki

Jak zrobić kasztanowe ludziki każdy pamięta z dzieciństwa. Typowego ludzika wykonanego z kasztanów można dowolnie modyfikować. Może podczas zabaw z dziećmi przydadzą się poniższe pomysły.

Ludzik z kasztanów jako baza wyjściowa to ludzik wykonany z trzech kasztanów, Jeden kasztan na głowę, jeden na tułów i jeden mały kasztan przecięty na pól na buciki. Buty są także elementem umożliwiającym postawienie ludzika. Kasztany łączymy w ludzika za pomocą zapałek z odciętymi łebkami (ważne zwłaszcza, jeśli bawimy się z małymi dziećmi biorącymi wszystko do buzi). Ponieważ zapałki ciężko wpycha się w kasztany warto wcześniej zrobić dziecku w kasztanach dziurki w odpowiednich miejscach np. cienkim punktakiem, gwoździem lub nożyczkami do skórek. Ludzikowi można zrobić z zapałek usta, nos i oczy – w odpowiednich miejscach zrobić dziurki, w dziurki wbić mała kawałki zapałek, jeśli zapałki za bardzo wystają można je przyciąć nożyczkami. Kasztanowym ludzikom można zrobić czapki z łupinek kasztana – łupinki można nakleić na głowę np. klejem magic lub połączyć czapkę z głową kawałkiem zapałki. Czapki można dowolnie udziwniać.[ czytaj więcej.. ]


Koty z masy solnej - część II

Do wykona kotów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Koty można malować zgodnie z ich wyglądem lub abstrakcyjnie np. w kwiatki, kropki, wzory geometryczne.

Masa solna
szklanka drobnej soli (sól można dodatkowo zmielić w młynku), szklanka mąki pszennej, szklanka wody; połączyć sól z mąką, wlać pól szklanki wody wyrabiać ciasto dodając w razie potrzeby po łyżce resztę wody – ciasto ma mieć konsystencję plasteliny. Z tej ilości masy wyjdą wszystkie proponowane koty. Inne sposoby wykonania masy i sposoby suszenia w wątku o masie solnej. Do zrobienia kotów może się także przydać wpis rysowanie kota.[ czytaj więcej.. ]


Koty z masy solnej część I

Kota z masy solnej można zrobić dla siebie jako dekorację a także dla koś na prezent. Kot z masy solnej z serduszkiem może być podarowany z okazji walentynek. Serce można na kocie namalować czy też wyciąć z masy solnej i dokleić do kota. Poniższe koty są bardzo proste w wykonaniu. Potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Koty można malować zgodnie z ich wyglądem lub abstrakcyjnie np. w kwiatki, kropki, wzory geometryczne.

[ czytaj więcej.. ]


Król z plastikowej butelki

W każdym domu znajdą się z pewnością jakieś plastikowe butelki oraz nakrętki po różnych płynach. Nie wyrzucajmy ich, bo przydadzą do zabaw plastycznych z dziećmi. Można między innymi z plastikowej butelki wyknoć króla czy księcia. Przy zabawie warto dziecku opowiedzieć o recyklingu i zachęcić do samodzielnego segregowania niektórych opadów domowych. Materiały: plastikowa przeźroczysta, wysmukła butelka po jakimś płynie (ja użyłam po płynie do mycia naczyń), dwie nakrętki po płynach: jedna o zaokrąglonej górze, druga z „kołnierzem” w dolnej części (zaokrąglona nakrętka powinna wejść do nakrętki z „kołnierzem”, czarny pisak do CD, różne odpady domowe typu kawałki wstążek, materiałów, stare czasopisma, resztki kolorowej bibuły, różne koraliki, kasza, ryż itp.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |