CENTRUM ROZWOJU DZIECI I MŁODZIEŻY W CH FORUM

FORUM GŁOSUJE I POMAGA DZIECIOM
Gliwickie Centrum Handlowe FORUM angażuje się w kolejny społeczny projekt w mieście i namawia do głosowania na Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży, które może powstać właśnie w CH FORUM. Głosowanie na dofinansowanie projektu trwa w portalu Społecznik 2.0 do 7 listopada. Niezależnie od wyników głosowania FORUM zadeklarowało pomoc w znalezieniu miejsca na placówkę na swoim terenie i pomoc w jej zorganizowaniu.
Głosować na projekt można pod adresem: http://www.spolecznik20.pl/spoldzielnia-pomyslow/943.
Inicjatorem projektu jest gliwickie Stowarzyszenie GTW, które od kwietnia 2016 roku prowadzi projekt Placówka Wsparcia Dziennego na osiedlu Zatorze. To niedaleko CH FORUM. Pedagodzy ulicy wychodzą do młodzieży i dzieci, aby zaproponować im nowe, ciekawe i rozwojowe formy spędzania wolnego czasu. Jednym z miejsc, gdzie i tak dzieciaki spędzają najwięcej czasu, jest CH FORUM.[ czytaj więcej.. ]


„ŚLĄSKI DZWON NADZIEI” – podziękowania Gabrieli Horzeli-Szubińskiej

Minęło 20 lat działalności stowarzyszenia „Śląski Dzwon Nadziei” i w związku z tym Jubileuszem wydana została publikacja pt. „Obudził sumienia”, której autorami są Ryszard Bednarczyk i Alicja Kosiba-Lesiak. Umieścili oni w niej nazwiska ludzi uczestniczących w działalności, współpracujących, sympatyzujących ze Stowarzyszeniem, uczynili z książki formę podziękowania za lata wspólnej drogi po ścieżkach naszej Małej Ojczyzny.

Do tej publikacji dołączam osobiste serdeczne wyrazy wdzięczności osobom niżej podanym i innym z nami związanym; wymienienie imienne wszystkich było tu niemożliwe.[ czytaj więcej.. ]


Staropolski Hubertus w świerklanieckim parku - 22 października

Pod patronatem honorowym posłanki na Sejm RP - Barbary Dziuk 22 października obchodzony będzie w świerklanieckim parku tradycyjny staropolski Hubertus. W programie imprezy rozpoczynającej się o godzinie 11.30:

  • msza polowa
  • uroczyste otwarcie
  • gonitwa za lisem
  • szukanie lisa
  • konkurs elegancji w damskim siodle
  • pokazy jeździeckie
  • prezentacja psów myśliwskich
  • wystawa ptaków drapieżnych
  • wernisaż wystawy malarstwa


[ czytaj więcej.. ]


Dwadzieścia lat Stowarzyszenia "Śląski Dzwon Nadziei"

Na ręce Pani Gabrieli Szubińskiej - inicjatorki i wieloletniej prezeski Stowarzyszenia "Śląski Dzwon Nadziei" składamy serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu dwudziestolecia tej organizacji. Pamiętamy brzmienie dzwonu, który wzywał do pomocy poszkodowanym w powodzi stulecia, głosił konieczność wsparcia niepełnosprawnych dzieci, jednoczył po katastrofie 10 kwietnia, nawoływał do szacunku dla historii i kultury Górnego Śląska, uczył tolerancji oraz otwartości na potrzeby bliźnich. Nie ma w naszym otoczeniu drugiej tak uniwersalnej, zasłużonej i potrzebnej organizacji jak dzieło Pani Szubińskiej. Niech szlachetne serce dzwonu z Taciszowa budzi nasze sumienia jeszcze przez długie lata.[ czytaj więcej.. ]


Stefania Zacharska nie żyje

W wieku 110 lat zmarła najstarsza mieszkanka Tarnowskich Gór - Stefania Zacharska. Publikujemy jej zdjęcia wykonane w dniu 105-tych urodzin.[ czytaj więcej.. ]


Tarnogórskie ŚDM - Nigeryjscy goście parafii pw. Świętej Anny

Parafia pw.Św. Anny w Tarnowskich Górach

W dniach 20-25.07. 2016 r. tarnogórzanie w parafii św. Anny w Tarnowskich Górach gościli 20 pielgrzymów z Nigerii. Nasi goście poznawali miasto gwarków i jego mieszkańców podczas wielu ciekawych imprez i wycieczek.
Wyjątkowa była wyprawa do „Sztolni Czarnego Pstrąga”, która bardzo spodobała się naszym gościom.
Integracyjny piknik z pieczeniem kiełbasek przygotowaliśmy w restauracji „Leśniczówka” w Reptach. Nasi goście uczestniczyli w ciekawych zajęciach plastycznych, przeprowadzonych przez panią Krystynę Kalke w Szkole Podstawowej nr 3.
Wielu emocji dostarczył mecz piłki nożnej Polska- Nigeria zakończony wynikiem 5:3, który został rozegrany na pięknym boisku MDK „Jordan.
Nasi nigeryjscy goście pozostaną w naszej pamięci jako niezwykle sympatyczni i zawsze uśmiechnięci- mamy nadzieję, że ciepło będą wspominać także nas i nasze miasto.

Janina Pawlak, koordynator ŚDM w Parafii pw. św. Anny[ czytaj więcej.. ]


Tarnogórskie ŚDM - fotograficzne podsumowanie Ewy i Bernarda Urbańskich

Parafia Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Tarnowskich Górach - Opatowicach

20-25 lipiec 2016 r. – tak zapisały się te niezwykłe dni wizyty Panamczyków- pielgrzymów na ŚDM w naszej pamięci...

Zdjęcia: Ewa i Bernard Urbańscy

v[ czytaj więcej.. ]


Tarnogórskie ŚDM - pożegnanie z pielgrzymami

Parafia Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Tarnowskich Górach

Pożegnania nadszedł czas, 25 lipca 16r.

W ciągu kilku dni nawiązano wiele przyjaźni, a wspólne poznawanie kultur było okazją także do zabawy.
Wolontariusze z Parafii w Opatowicach dziękują Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej za użyczenie strojów szlacheckich i Kołu Gospodyń Wiejskich w Nakle Śląskim za wypożyczenie strojów śląskich- panamskim gościom było w nich niezwykle twarzowo?

Zdjęcia: Ewa i Bernard Urbańscy[ czytaj więcej.. ]


Tarnogórskie ŚDM, wielkie spotkanie pielgrzymów z tarnogórzanami - rynek

Prezentacje naszych zagranicznych gości, a także występ zespołu teatralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - pokazano "Skok przez skórę" nawiązujący do górniczej tradycji srebrnego miasta. A więc wielkie światowe spotkanie młodzieży i to w różnym wieku:):)

tekst i zdjęcia: Ewa i Bernard Urbańscy[ czytaj więcej.. ]


Tarnogórskie ŚDM - Pielgrzymi z Nigerii

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Pod czas wizyty naszych gości - pielgrzymów z Nigerii, staraliśmy się jak najlepiej pokazać im nasze miasto i kulturę. Po radosnym przywitaniu pielgrzymów, już następnego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie Tarnowskich Gór zaczynając od Zabytkowej Kopalni Srebra, Rynku i jego okolic oraz Sztolni Czarnego Pstrąga. W kolejne dni udało nam się pokazać Nigeryjczykom Zamek w Starych Tarnowicach, gdzie odbyły się warsztaty z dekoracyjnego zdobienia drewna; odbyliśmy także warsztaty terapii zajęciowej w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Reptach.

Integrowaliśmy się podczas zajęć sportowych, wspólnych tańcach i śpiewach, dzieliliśmy się swoimi przemyśleniami na warsztatach biblijnych czy spotkaniu z Siostrami z Domu Pomocy Społecznej.
Po atrakcjach wycieczkowych, poznaniu ciekawych zakątków miasta gwarków, mogliśmy się relaksować na koncertach i innych wydarzeniach odbywających się na Rynku.
To był piękny i błogosławiony czas. Czas zawierania przyjaźni i nowych znajomości, poznawania siebie nawzajem, swoich kultur i tradycji.
W tym wszystkim jednak połączyła nas wspólna modlitwa i śpiewy na chwałę Bożą.

Tekst i zdjęcia Katarzyna Breguła[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |