Apel Policji - zanim nastanie prawdziwa zima


W minionym tygodniu (od poniedziałku do soboty) tarnogórscy policjanci odnotowali 30 zdarzeń drogowych (5 wypadków i 25 kolizji). To bilans pierwszego w tym roku pogorszenia się warunków drogowych. Złe warunki atmosferyczne, padający deszcz oraz niska temperatura to niewątpliwie kilka najważniejszych rzeczy, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo podczas poruszania się po tarnogórskich drogach.

  • Dlatego też, aby uchronić przed niepotrzebnymi kłopotami przypominamy, aby w taką pogodę najlepiej nie wyjeżdżać samochodem, który nie ma założonych zimowych opon, aby zadbać o stan wycieraczek szyb oraz odpowiedni płyn w spryskiwaczu.
  • Przypominamy również, że nawet najlepsza opona nie uchroni nas przed lodem na drodze, dlatego zawsze w takich warunkach decydującym czynnikiem będzie prędkość i jej dostosowanie do panujących warunków drogowych.

Wypadki drogowe miały miejsce w Tarnowskich Górach na ul. Obwodowa, Opolska, w Radzionkowie na ulicy Unii Europoejskiej, w Świerklańcu na ulicy Parkowej oraz w Kaletach na drodze wojewódzkiej 908. Wypadki i kolizje pokazały, że kierowców najwyraźniej zaskoczyła śliska nawierzchnia jezdni i utrudniona widoczność. Utrata panowania nad pojazdem z powodu deszczu, podejmowanie ryzykownych manewrów wyprzedzania przy śliskiej nawierzchni, pośpiech, zamazane szyby, brak wymienionych opon zimowych oraz typowe nierozgarnięcie to wstępnie ustalone przyczyny zdarzeń. W wyniku zaistniałych wypadków 5 osób trafiło do szpitala z ogólnymi obrażeniami ciała.

Dlatego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego tarnogórskiej komendy apelują :

Kierowco, zwolnij!

  • dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze,
  • przy zbliżaniu się do skrzyżowania lub przejścia dla pieszych pamiętaj o wydłużonym czasie hamowania,
  • zachowaj szczególną ostrożność przy wykonywaniu manewrów wyprzedzania,
  • przed wyruszeniem w trasę poświęć chwilę na oczyszczenie szyb i reflektorów w pojeździe,
  • jeśli masz możliwość to zmień opony na dostosowane do warunków zimowych,
  • zanim dokonasz manewru skrętu upewnij się, czy na pewno nie spowodujesz zagrożenia w ruchu innych pojazdów lub pieszych,
  • i przede wszystkim – jedź ostrożnie!

oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach - asp. szt. Rafał Biczysko