Idą Święta - zabezpiecz mieszkanie przed włamaniem


Przed wyjazdem na świąteczne zakupy albo dłuższy pobyt świąteczny należy pamiętać o zabezpieczeniu swojego domu lub mieszkania. W ostatnim czasie na terenie Tarnowskich Gór doszło do kilku włamań do mieszkań i domów. Apelujemy o zwracanie szczególnej uwagi na obce osoby w swojej okolicy, których zachowanie może wskazywać, że obserwują pobliskie domy lub mieszkania. Prosimy też o zapoznanie się z kilkoma radami policjantów prewencji...

Zabezpieczenie się przed włamaniem jest trudne, a przede wszystkim kosztowne. Dlatego też, poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu mieszkania odgrywają tzw. "bezpieczne postawy". To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowanie mieszkania do włamania. Nigdy nie ufajmy domokrążcom, nawet jeżeli byliby bardzo uprzejmi, nie wpuszczajmy osób obcych do mieszkania, korzystając z usług firm np. mających wykonać remont w naszym mieszkaniu, należy sprawdzić czy firma taka istnieje i najlepiej potwierdzić jej adres osobiście. Nie wpłacajmy pochopnie zaliczek, ani nie podejmujmy decyzji przez telefon lub w „progu” mieszkania.


PAMIĘTAJMY! Nie ma lepszego zabezpieczenia mieszkania niż dobry sąsiad. Niech nas nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy przychodzą do nas goście. Możemy być pewni, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sami też interesujmy się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej.

oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach - asp. szt. Rafał Biczysko