Podsumowanie działań "Kontrola drogowa piesi"


Tarnogórscy policjanci podsumowali działania "Kontrola drogowa piesi", które były przeprowadzone wczoraj na terenie naszego powiatu. W trakcie działań stróże prawa odnotowali kilkadziesiąt wykroczeń w tym 6 popełnionych przez kierujących pojazdami oraz 40 przez pieszych. Podczas trwania działań policjanci nałożyli łącznie 38 mandatów karnych. Największą ilość represji zastosowano wobec pieszych z powodu przechodzenia w miejscu niedozwolonym oraz niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

W ubiegłym roku na terenie powiatu tarnogórskiego odnotowano 29 wypadków i 14 kolizji z udziałem pieszych. Dwóch pieszych poniosło śmierć. Pomimo wyraźnego spadku liczby zdarzeń w porównaniu do lat ubiegłych policjanci na bieżąco monitorują ten obszar zagrożenia w ruchu drogowym. Na bieżąco też prowadzą działania represyjne i prewencyjne mające na celu ograniczyć do minimum liczbę wypadków i kolizji z pieszymi. Bezpieczeństwo pieszych to bardzo ważny element bezpieczeństwa na drogach.

Musimy pamiętać, że kierowcę oraz jego pasażerów w przypadku wypadku lub kolizji chroni wiele elementów, takich jak pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, nowoczesne systemy bezpieczeństwa oraz sama karoseria i jej podzespoły. W przypadku pieszego obecnie są to tylko trzy elementy chroniące, a mianowicie: znajomość i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zdrowy rozsądek oraz noszenie elementów odblaskowych po zmroku bez względu na obszar w jakim się znajdujemy.

oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach - asp. szt. Rafał Biczysko