Śląska Straż Ochrony Kolei ujęła trzech sprawców kradzieży


W miniony weekend Śląska Straż Ochrony Kolei ujęła trzech sprawców kradzieży kabla zasilającego, odzyskując ponad 300 m. przewodów. Ujęci sprawcy trafili w ręce policji. Czekają ich surowe kary.

W piątek na szlaku Szabelnia - Katowice Zawodzie funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej w Katowicach ujęli na gorącym uczynku sprawcę kradzieży kabla. Mężczyzna przy użyciu piłki do metalu wyciął 80 m. kabla. Został ujęty i przekazany funkcjonariuszom z V Komisariatu Policji w Katowicach.

Tego samego dnia o godz. 17:15, na szlaku Stawiska - Katowice Janów, wpadł kolejny złodziej. Sprawca kilofem wykopał dwumetrową wyrwę o głębokości 0,6 m. W ten sposób przygotowywał się do kradzieży kabla zasilającego semafor. W procederze skutecznie przeszkodzili mu SOK-iści z psem służbowym ,,Ursus”. Ujęty trafił w ręce Policji.

Dwa dni później w stacji Bytom Bobrek miała miejsce kolejna próba kradzieży kabla zasilającego. I tym razem Straż Ochrony Kolei okazała się skuteczna. Funkcjonariusze ujęli sprawcę, odzyskując 200 m. kabla zasilającego nastawnię. 23-letni mieszkaniec Bytomia odpowie za kradzież.

Złodzieje muszą liczyć się z tym, że za uszkodzenie linii kolejowej, zakłócenie pracy urządzeń zgodnie z art. 254 a k.k. grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


Diana Zborowska
st. inspektor
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Komenda Główna Straży Ochrony Kolei