Sprawcy wykroczeń drogowych w teleobiektywie


Od kilku dni tarnogórscy policjanci wydziału ruchu drogowego podczas codziennej służby wykorzystują sprzęt fotograficzny, pozwalający z dużej odległości rejestrować przewinienia kierowców. Aparat fotograficzny z teleobiektywem, umożliwia rejestrowanie wykroczeń z dużej odległości. Na zdjęciach widać czy kierowca ma zapięte pasy, czy rozmawia przez telefon lub nie stosuje się do znaków i sygnałów. Przez najbliższy tydzień policjanci będą rejestrować wykroczenia za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Są to kolejne działania, których celem jest ograniczenie skutków wypadków drogowych, wynikających z niezastosowania się do obowiązku podróżowania w pasach bezpieczeństwa czy korzystania podczas jazdy z telefonów komórkowych, jak również z nieprzestrzegania znaków „STOP” i sygnalizacji świetlnej ( czerwone światło).

Często zapominamy i nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest respektowanie przepisów prawa. Pasy bezpieczeństwa mogą uchronić przed poważnym urazem, utratą zdrowia, a nawet tragiczną śmiercią w wypadku drogowym. Podczas kontroli drogowych mundurowi będą informować kierowców i pasażerów o niebezpieczeństwach wynikających z faktu niestosowania pasów bezpieczeństwa oraz fotelików.

Tarnogórscy policjanci sprzęt fotograficzny będą wykorzystywali w swojej pracy co najmniej przez najbliższy jeszcze tydzień. Z urządzenia należącego do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, czasowo korzystają wszystkie jednostki województwa śląskiego.

UWAGA!

Naruszenie obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem, może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 100 złotych oraz przypisaniem 2 punktów karnych, pasażera to 100złotych i 4 pkt karne, natomiast przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami, to mandat w wysokości 150 złotych i aż 6 punktów karnych. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy może skutkować mandatem w wysokości 200 złotych i 5 pkt.

oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach - asp. szt. Rafał Biczysko

zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach