Uwaga złodziej - rady przed Dniem Wszystkich Świętych


Czas zbliżającego się 1 listopada oraz roztargnienie związane z przygotowaniem do tego święta sprzyja działalności przestępczej. Szczególnie w takich okresach policjanci odnotowują zwiększoną liczbę kradzieży tzw. "KIESZONEK". "Kieszonkowscy" najczęściej dokonują kradzieży na zatłoczonych przystankach, w pojazdach komunikacji miejskiej, w rejonach miejskich targowisk, a nawet w rejonach cmentarzy i kościołów... Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej kradzieży kieszonkowych dokonywanych jest w godzinach szczytu komunikacyjnego, gdzie sprawcy skrzętnie wykorzystują tłok, zamieszanie i brak czujności, a także w godzinach dopołudniowych w rejonach targowisk i punktów handlowych.
 
Należy więc pamiętać, że złodzieje kieszonkowi wykorzystają każdą dogodną sytuację, aby pozbawić nas wartościowych rzeczy.
Poniżej kilka rad dotyczących bezpiecznych zachowań, nie tylko w podróży ale także w domu:
Zabezpieczenie się przed włamaniem jest trudne, a przede wszystkim kosztowne. Dlatego też, poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu mieszkania odgrywają tzw. "bezpieczne postawy". To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowanie mieszkania do włamania. Nigdy nie ufajmy domokrążcom, nawet jeżeli byliby bardzo uprzejmi, nie wpuszczajmy osób obcych do mieszkania, korzystając z usług firm np. mających wykonać remont w naszym mieszkaniu, należy sprawdzić czy firma taka istnieje i najlepiej potwierdzić jej adres osobiście. Nie wpłacajmy pochopnie zaliczek, ani nie podejmujmy decyzji przez telefon lub w „progu” mieszkania.

PAMIĘTAJMY! Nie ma lepszego zabezpieczenia mieszkania niż dobry sąsiad. Niech nas nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy przychodzą do nas goście. Możemy być pewni, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sami też interesujmy się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej.
Będąc na zakupach lub w podróży pamiętajmy, że kieszonkowcy tylko czekają na nieuwagę spowodowaną zmęczeniem, pośpiechem i tłokiem. Dlatego też, by nie ułatwiać im działania posiadane przy sobie dokumenty zawsze powinny być schowane w wewnętrznych kieszeniach ubrania. Oczekując na peronie lub przystanku należy sprawdzać, czy ktoś nas nie obserwuje, szczególną ostrożność należy zachować podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji. Pieniądze ( w większej kwocie) należy rozdzielić na kilka części i umieścić w różnych miejscach odzieży, dobrze jest pozostawić parę drobnych monet w kieszeniach zewnętrznych na bilety lub małe wydatki.