Maszyna budowlana omal nie potrąciła pieszej [film]


Publikujemy zapis monitoringu jako materiał edukacyjno - profilaktyczny. Zdarzenie z 30 listopada, sprzed godziny 8.00. Przejście dla pieszych przy ul. Dąbrowskiego w Gliwicach. Piesza otarła się o śmierć... Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach złożył zawiadomienie o zniszczeniu słupa sygnalizacyjnego w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. Dąbrowskiego. Wraz z zawiadomieniem przesłano zapis monitoringu – widać na nim zdarzenie, podczas którego powstała szkoda. Oprócz karygodnego zachowania kierowcy koparko-ładowarki zaobserwować można nieodpowiednie zachowanie pieszej, które powinno posłużyć wszystkim jako przestroga. Młoda kobieta, na szczęście, uniknęła potrącenia.

Przyjrzyjmy się zachowaniom dwóch pieszych. Jedna z kobiet czekająca na przejście, mimo włączającego się zielonego światła, rozgląda się, widzi rozpędzoną ciężką maszynę i nie wchodzi na jezdnię. Druga, „zakapturzona”, nie rozglądając się (nie upewniając, czy przejście jest bezpieczne), dynamicznie, pewnym krokiem wchodzi na jezdnię. Reaguje dopiero w momencie, gdy koparko-ładowarka ociera się o nią. Od tragicznego zdarzenia dzieliła dosłownie sekunda.

Apelujemy do pieszych: przekraczając jezdnię, nawet na oznaczonym przejściu i w cyklu światła zielonego, upewnijcie się, czy jest bezpiecznie. Jak uczy doświadczenie, kierowcy popełniają błędy, łamią przepisy (wysyłają sms-y, nie patrzą na drogę), zdarzają się nietrzeźwi.

Gliwicka komenda miejska wszczęła już postępowanie w sprawie wykroczenia, jakie popełnił kierujący maszyną budowlaną. Mężczyzna został juz przesluchany, zatrzymano mu uprawnienia do kierowania. O winie i karze będzie decydował sąd.

oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach - asp. szt. Rafał Biczysko

film: Policja