Kradzieże kieszonkowe - powinniśmy zachować ostrożność


O tym, że kradzież nie popłaca przekonał się 33-letni katowiczanin, który na Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Katowicach - Pyrzowicach ukradł torebkę należącą do podróżującej z rodzicami dziewczynki. Złodziej został namierzony przez kryminalnych z Pyrzowic, którzy odzyskali skradziony łup warty 4,5 tys. zł. Rabusiowi za kradzież grozi do 5 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło 7 maja bieżącego roku. Wtedy to na lotnisku w Pyrzowicach wylądowała pokrzywdzona rodzina, która podczas pakowania swoich bagaży do bagażnika samochodu pominęła torebkę należącą do 11-letniej dziewczynki. Kiedy rodzice dziecka zorientowali się, że brakuje jednego z bagaży, było już za późno. Po torebce nie było już śladu. Ojciec dziewczynki zgłosił sprawę na policję. Poszukiwaniami złodzieja zajęli się kryminalni z Pyrzowic. Policjanci prześledzili zapisy monitoringu. Okazało się, że "bezpańskim" mieniem zainteresował się mężczyzna. Ustalenie jego danych personalnych oraz miejsca zamieszkania było tylko kwestią czasu. Kradzieży dopuścił się 33-letni mieszkaniec Katowic, który widząc pozostawioną w wózku torebkę szybko się nią „zaopiekował”. Mężczyzna powinien zwrócić mienie do punktu informacji lotniska lub powiadomić o znalezisku policjantów, jednak zawartość torebki skusiła go na tyle, że znalezione mienie postanowił zostawić dla siebie. Kilka dni później, kiedy do drzwi mieszkania katowiczanina zapukali policjanci z Pyrzowic, przekonał się, że kradzież nie popłaca. Mundurowi w mieszkaniu rabusia znaleźli torebkę, w której była gotówka, telefon komórkowy oraz inne cenne rzeczy warte 4,5 tyś zł. 11-latka nie ukrywała radości dowiadując się, że policjanci odzyskali jej własność. Natomiast złodziej został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Teraz może spędzić w więzieniu nawet 5 lat.

Ponownie przestrzegamy, aby nawet na chwilę nie pozostawiać swoich bagaży bez opieki, gdyż czasem "okazja czyni złodzieja".

  • Nie licz na to, że złapiesz kieszonkowca. Postaraj się raczej udaremnić mu kradzież!
  • dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze,
  • nie noś przy sobie większej ilości gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu,
  • pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty,
  • w miejscach o dużym natężeniu ruchu trzymaj torebkę szczególnie mocno, tak aby znajdowała się z przodu i nie zwisała swobodnie za plecami,
  • bawiąc się w lokalu, nie zostawiaj torebki na krześle przy stoliku. Podobnie, kasując bilet w autobusie - nie odkładaj torebki na siedzeniu,
  • nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie.

oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach - podkomisarz Rafał Biczysko