Ostrzeżenie - bezpieczne wakacje


Okres wakacyjny dla większości z nas to okres szczególnie radosny i beztroski. Dla funkcjonariuszy pełniących służbę to jednak czas wzmożonej pracy. W rejonie miejsc wypoczynku pojawi się więcej patroli policyjnych – wszystko po to, by czuć się bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy rozpoczynające się wakacje będą spokojne.

W okresie wakacyjnym wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, szczególnie w rejonach akwenów wodnych, parków pojawią się policjanci. Oprócz tych umundurowanych czuwać będą także nieumundurowani wywiadowcy. Ich głównym celem jest wyłapywanie włamywaczy, złodziei i kieszonkowców. Ci ostatni wykorzystują tłok, a także nasze rozkojarzenie. W zawiązku z odnotowanymi w ostatnim czasie włamaniami nad zalewem Nakło Chechło mamy kilka ważnych rad dla urlopowiczów i osób mających zamiar wypoczywać na terenie naszego powiatu:

  • nie pozostawiajmy dokumentów i pieniędzy w zaparkowanych samochodach,
  • zwróćmy uwagę na podręczne torby, plecaki, a także telefony komórkowe i aparaty fotograficzne - nie pozostawiajmy ich bez opieki,

Policjanci apelują, aby osoby posiadające domki letniskowe zabezpieczali swoje mienie w sposób prawidłowy, rozważając założenie chociażby najprostszego systemu alarmowego. Każde dodatkowe zabezpieczenie lub poproszenie sąsiada o zwrócenie uwagi na nasze mienie pozwoli uniknąć włamania lub kradzieży. Podstawą są solidne drzwi i dobre okna, których przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć. Dodatkowym zabezpieczeniem, które będzie trudną przeszkodą do pokonania dla złodzieja, są rolety antywłamaniowe. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Zarówno wtedy, gdy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi lub telefonicznie pod numer 997 lub 112