Uwaga: nadal próbują oszukiwać "na wnuczka"


Oszuści podający się za krewnych i usiłujący pod byle pretekstem wyłudzić pieniądze od starszych osób znów dali o sobie znać. Dlatego ponownie apelujemy do Państwa - bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni krewny i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej!

Jednego tylko dnia do dyżurnego tarnogórskiej komendy zgłosiło się 7 osób od których dzwonili oszuści, którzy chcieli wyłudzić pieniądze, podając się za fałszywych krewny. Osoby wykazały się jednak czujnością i nie dały się nabrać naciągaczom. Sprawcy zgłaszają się głównie do osób samotnych i starszych. Dzwonią do nich i przedstawiają się jako dawno nieodwiedzający wnuczek, siostrzeniec, pasierb, ciocia itp. Twierdzą, że są w pilnej potrzebie np. że właśnie mieli wypadek i żeby zatuszować sprawę potrzebna jest im większa ilość pieniędzy. Po pieniądze zawsze zgłasza się obca nam osoba. Nie dajmy się oszukać i nie przekazujmy osobom nieznanym swoich oszczędności.

Apelujemy o ostrożność!

Każdy, kto zetknie się z podobnym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji, dzwoniąc pod numer: 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.
Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Pamiętaj!

  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów - każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców.

Przedstawiony spot, zrealizowany na potrzeby Kampanii Społecznej Przeciwdziałania oszustwom metodą "Na wnuczka", pochodzi ze strony: www.oszustwanawnuczka.pl.