Przypominamy o konieczności przygotowania samochodu na zimę


Przypominamy wszystkim kierowcom o przygotowaniu samochodu do okresu zimowego. Jeżeli samochód jest prawidłowo serwisowany, a wszystkie przeglądy odbywały się w przewidzianym terminie, przygotowania mogą sprowadzić się praktycznie do wymiany ogumienia na zimowe i uzupełnienia płynu do spryskiwaczy i co najważniejsze nie musi to być wcale kosztowne.

Kierowca powinien poddać kontroli w szczególności: układu hamulcowy, układ kierowniczy i zawieszenia, stan akumulatora, oświetlenia pojazdu, wycieraczek szyb oraz stanu płynów eksploatacyjnych. Należy pamiętać, że w tym okresie bardzo ważnym elementem jest prawidłowo działająca wentylacja w naszym aucie - przenikliwe zimno utrzymujące się w samochodzie oraz parujące szyby znacznie utrudniają jazdę czyniąc ją niebezpieczną. Układ ogrzewania i wentylacji powinien szybko i skutecznie radzić sobie z odparowywaniem wnętrza. Jeżeli się tak nie dzieje może to być spowodowane m.in. starym starym filtrem lub zapowietrzonym układem ogrzewania.

  • Hamulce - w zimie i na mokrej powierzchni droga hamowania wydłuża się nawet o połowę. Skuteczniejsze hamowanie zapewnią nam dobre tarcze, klocki oraz sprawnie działający system ABS. Sprawdźmy też ilość płynu hamulcowego - uzupełnijmy braki lub wymieńmy płyn, jeżeli był już długo eksploatowany. Przyda się także kontrola hamowania przeprowadzona na specjalistycznym sprzęcie w serwisie.
  • Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy - sprawdźmy czy gumy nie są zniszczone i czy silniczek wycieraczek prawidłowo pracuje. Uzupełnijmy poziom płynu do spryskiwaczy, sprawdzając na etykiecie opakowania, czy specyfik przeznaczony jest na duże mrozy. Sprawnie działające wycieraczki bardzo poprawiają bezpieczeństwo jazdy.
  • Układ kierowniczy - sprawdźmy czy na kierownicy nie występują nadmierne luzy, dobrze jest też przetestować geometrię kół i czy samochód podczas jazdy nie "ściąga" w którąś stronę.
  • Opony zimowe - wykonane z odpowiednich mieszanek gumy i krzemu zachowują optymalne właściwości w niskich temperaturach, dzięki czemu samochód zyskuje lepszą przyczepność do podłoża i ma mniejsze tendencje do wpadania w poślizg.

Na terenie naszego miasta działa kilka stacji kontroli pojazdów, niektóre z nich w ramach prowadzonych akcji oferuje darmowe sprawdzanie stanu technicznego pojazdu pod kątem zbliżającej się zimy.

aspirant sztabowy mgr Rafał Biczysko
Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach