WORD-y wspierają drogówkę

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego pomagają policji w walce z piratami drogowymi. Nie zamierzają wykonywać zadań drogówki, jednak chcą wesprzeć ją w karaniu najpoważniejszych wykroczeń. W ten sposób starają się poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, które wciąż jest zbyt niskie.

Kamery nagrywają niebezpieczne manewry

Każdy samochód egzaminacyjny należący do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego jest wyposażony w kamery samochodowe. Urządzenia VisionTrack rejestrują wszystko, co dzieje się wokół auta egzaminacyjnego. Dzięki temu egzaminatorzy widzą, jakie wykroczenia popełniają inni kierujący. Ich głównym zadaniem jest jednak sprawdzenie, czy kandydat na kierowcę posiada odpowiednie umiejętności, by otrzymać uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi, dlatego zgłaszają policji jedynie najpoważniejsze przypadki łamania przepisów ruchu drogowego. Egzaminatorzy tłumaczą swoje zachowanie tym, że nie powinni wchodzić w kompetencję drogówki i zgłaszać niewielkich wykroczeń, jak przekroczenie dozwolonej prędkości o 10 km/h czy nieprawidłowe zawracanie, gdy nie zagraża ono w żaden sposób innym uczestnikom ruchu drogowego. Pracownicy WORD-ów zgłaszają jednak przypadki poważnego wymuszenia pierwszeństwa czy przekroczenia dozwolonej prędkości jazdy o kilkadziesiąt kilometrów na godzinę.

Nagrania wykonywane przy użyciu wideorejestratorów montowanych w autach egzaminacyjnych są udostępniane policji, a jej funkcjonariusze mogą na ich podstawie zgłosić sprawę do sądu lub wystawić kierowcy odpowiedni mandat. W ten sposób Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są w stanie pomóc w walce z piratami drogowymi i poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Polska w czołówce niechlubnego rankingu

Wspólne działania WORD-ów i policji są ważne ze względu na wysokie niebezpieczeństwo na polskich drogach. Polska znajduje się na czele niechlubnego rankingu największej ilości wypadków drogowych w ciągu roku w całej Unii Europejskiej. Nasz kraj dorównuje pod tym względem znacznie większym i gęściej zaludnionym Niemcom, Francji i Włochom. Wszelkie próby walki z piratami są zatem wyjątkowo istotne z punktu widzenia każdego obywatela.

Liczba wypadków w Polsce systematycznie spada, pomimo zwiększającej się liczby zarejestrowanych samochodów. Niestety, spadki te wciąż odbiegają od średniej europejskiej. Zadowalający może być jedynie fakt, że obecnie prowadzone działania edukacyjne najlepsze efekty odnoszą w przypadku dzieci, czyli wśród pokolenia przyszłych kierowców.