Z „Choinką Nadziei” w DPS


Już siódmy rok z rzędu uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych  byli przed świętami w Domu Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach. Piątą już „Choinkę Nadziei” tam zanieśli, ozdoby na nią, kartkę świąteczną  i prezenty. Obok słodyczy tym razem były też książki, dzięki którym można zobaczyć jak miasto dziś wygląda, kto zechce, przeczytać sobie lub komuś.

  Wspólnie z inicjatorką i propagatorką pomysłu w ZSBA - Anną Sopuch, do której dwa lata temu dołączyła pani Maria Matykiewicz, uczniowie przygotowali występ okolicznościowy, na który złożyły się scenki teatralne, wiążące dzień dzisiejszy z wydarzeniem w Betlejem sprzed 2 tys. lat. Ich przesłaniem było „Dobro”, które  wraz z narodzinami Bożego Dzieciątka jest w każdym sercu i może przezwyciężyć każde zło. Muzyczne i wokalne występy młodzieży miały dać zapomnienie o starym wierszu, który na pewno u każdego dorosłego człowieka w takim miejscu i chwili kołata gdzieś w pamięci.

 Cicho skradł się wiek sterany,
W smutną starość pchnąwszy mnie.

Płynie ze mną w kraj nieznany -
Żegnam was, młodości dnie!

 Dla młodzieży takie odwiedziny są okazją dla momentu zadumy. Bo choć w każdej rodzinie są ludzie starsi, ale znani od lat i w stałym kontakcie, wciąż wydają się młodzi. To czasem wywołuje wrażenie, że starszych ludzi w ogóle wśród nas nie ma i nikomu nadziei nieść nie potrzeba.Przywilejem młodości jest radość, wesołość i optymizm w spoglądaniu w przyszłość. Tak było i tak zawsze będzie. Nie zmieni tego ta potrzebna chwila refleksji nad tym, że każdemu przyjść może kiedyś czas, na wyszeptanie słów innych, jakie nie jednemu z widzów i słuchaczy tego świątecznego występu towarzyszą teraz na co dzień.

Kiju mój! ty, starości mej wierna podporo!
Prowadź mnie... już bez ciebie w tym wieku niesporo.
Za tym sobie ogródkiem na wschód słońca siędę
I łąkom się zielonym przypatrywać będę...

Mamy nadzieję, że z pamięcią o wspólnie śpiewanych w tym dniu kolędach, pensjonariusze DPSu będą mieli okazję usiąść latem razem w ogródku obok tej choinki, bo jak zapewnił dyrektor DPSu, dołączy tam ona do czterech poprzednich.

 

Wiersze pochodzą z książki Wiktora Gomulickiego „Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Zaś w naszej szkole zawsze jest miejsce na uśmiech i każdy z uczniów, gdy tylko zechce, może mieć nie tylko nadzieję na dobre oceny. Choinki w niej jednak nie rosną. O tę „naszą” poprosiliśmy.
ALBUM - link