Wizyta uczniów SOSW na Litwie


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Tarnowskich Gór otrzymał zaproszenie do udziału w projekcie „Twórcze pasje” w ramach Polsko- Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Grupa dziewięciu uczniów z dwoma opiekunami w dniach od 5 do 12 czerwca 2015r uczestniczyła w wizycie w szkole partnerskiej w Poniewieżu na Litwie. Głównym założeniem projektów w ramach tego funduszu jest odkrywanie przez młodych Polaków i Litwinów wspólnych korzeni, przełamywanie stereotypów narodowych, budowanie przyjaznej współpracy i umacnianie więzi pomiędzy obydwoma narodami. 

W czasie pobytu na Litwie poprzez udział we wspólnych zajęciach, zabawach, wycieczkach młodzież SOSW zaprzyjaźniła się z młodzieżą litewską. Tydzień minął wszystkim niesamowicie szybko. Uczniowie uczestniczyli w różnych zajęciach plastycznych, technicznych, grach i zabawach sportowych, grach integracyjnych, wspólnych tańcach. Tworzyli logo funduszu wykorzystując surowce wtórne. Codziennie odbywały się zajęcia językowe - nauka podstawowych słów i zwrotów w języku litewskim i języku polskim. W czasie wieczoru litewskiego polska młodzież poznała kraj naszych gospodarzy, ich kulturę, zwyczaje, kosztowała potraw litewskich, uczyła się tańców narodowych. Podczas wieczoru polskiego zaprezentowaliśmy nasz kraj, nasz region i nasze miasto. Uczniowie śpiewali polskie piosenki, zatańczyli poloneza i krakowiaka, nauczyli tych tańców młodzież litewską. Częstowaliśmy Litwinów śląskim żurkiem, który przygotowała młodzież ze szkoły zawodowej z SOSW i polskimi słodyczami.

Uczestniczyliśmy też w wielu wycieczkach. Zwiedziliśmy Wilno, Kowno, podziwialiśmy przepiękny zamek w Trokach, oglądaliśmy grodziska w Kiernowie - pozostałości po pierwszej stolicy Litwy. Zwiedzaliśmy również największy na Litwie skansen w Rumszyszkach oraz podziwialiśmy piękną przyrodę w Regionalnym Parku Morza Koweńskiego. Bardzo aktywnie i ciekawie spędziliśmy tydzień na Litwie, zostaliśmy niezwykle serdecznie podjęci, wszędzie spotykaliśmy się z życzliwością i uśmiechem. Teraz kolej na naszą szkołę, będziemy pisać projekt i jeżeli dostaniemy akceptację zaprosimy młodzież litewską do naszej szkoły i naszego miasta.
Joanna Waligóra, Edyta Morawska
Tarnowskie Góry, 14 czerwca 2015r.