Sprawozdanie z praktyk we Francji uczniów z klasy III TR w Nakle Śląskim


Praktyki zostały zorganizowane przy pomocy technikum rolniczego Edgard Pissani w Chaumont we Francji, dzięki wieloletniej współpracy w ramach programów Socrates Comenius i Leonardo. Tegoroczny wyjazd na praktyki był w dużej mierze wyrazem wdzięczności strony francuskiej za zorganizowanie pobytu uczniów francuskich w Polsce we wrześniu 2011 roku. Dzięki staraniom Dyrekcji naszej szkoły pana Sławomira Wawrzyniaka i Jadwigi Bujoczek oraz Rady Rodziców przy ZSCKR w Nakle Śl. wyjazd praktykantów stał się możliwy, natomiast rodzice uczniów pokryli koszty zwiedzania Paryża. Podczas pracy na farmach uczniowie mieli zagwarantowane utrzymanie. Dzięki staraniom dyrektora francuskiej szkoły pana Arnaulda Pizzi nasi uczniowie gościli na krótko w szkolnym internacie oraz uczestniczyli w zajęciach sportowo-kulturalnych na terenie szkoły. W praktykach uczestniczyło 6 uczniów z III klasy Technikum Rolniczego, w terminie od 07.05.2012 do 18.05.2012. Farmy, na których odbywały się praktyki położone są w regionie Szampania-Ardeny w departamencie Górna Marna. Gospodarstwa znajdowały się w małych, tradycyjnych wioskach. Głównym kierunkiem na wszystkich gospodarstwach były krowy mleczne, których ilość wahała się od 50 do 160 sztuk. W większości były to krowy rasy Prim Holstein, a na jednej z farm były krowy Montbeliarde. Oprócz krów mlecznych, na 2 farmach były krowy mięsne rasy Charolaise w ilości ok. 35 sztuk. Ogólnie liczba zwierząt na farmach, łącznie z jałówkami, byczkami, cielakami dochodziła do 540 sztuk. Na jednym z gospodarstw prowadzona była zachowawcza hodowla koni ardeńskich i to z wielkimi sukcesami – w ubiegłym roku pan Paillard zdobył za swojego konia złoty medal na wystawie zwierząt w Paryżu.
Najważniejsza informacja dotycząca pracy naszych uczniów na farmach to fakt, że została ona oceniona celująco. Farmerzy docenili kompetencję zawodową, rzetelność i zaangażowanie, a również chęć poznawania nowych rzeczy. Ponieważ nie samą pracą człowiek żyje, nasi francuscy przyjaciele zorganizowali nam w poniedziałkowy wieczór spotkanie integracyjne z francuskimi uczniami. Na prośbę naszych uczniów rozegraliśmy mecz piłki siatkowej. Następnie oglądaliśmy naprawdę śmieszne występy, utalentowanych szkolnych mimów, uczyliśmy się tańczyć, graliśmy w kalambury, łowienie jabłek w wodzie i twistera. Pobyt uczniów we Francji należy ocenić w kilku aspektach lecz przede wszystkim pod kątem zdobytych doświadczeń zawodowych, gdyż taki był główny cel wyjazdu. Można ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, że uczniowie poznali podstawowe informacje o francuskim rolnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji mleka i mięsa wołowego, nabyli nowe umiejętności w pracach rolniczych lub udoskonalali te, które już posiadali, zapoznali się z nowoczesnymi technologiami w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Jeżeli rozważyć aspekt kulturowy to:
• zapoznali się z życiem codziennym francuskich rolników, zwyczajami kulinarnymi i sposobami spędzania wolnego czasu,
• zobaczyli jak wyglądają tradycyjne wioski w Szampanii,
• zwiedzili Paryż i Nancy,
• nawiązali nowe znajomości, a nawet przyjaźnie,
• nauczyli się otwartości na nowe doświadczenia.
Bardzo ważną korzyścią był również fakt, że ćwiczyli komunikowanie się w języku angielskim i poznali niektóre słowa francuskie. Cieszymy się, że nasza wieloletnia przyjaźń polsko-francuska nadal kwitnie i dzięki takim wymianom może dalej się rozwijać.

Na podstawie sprawozdania Danuty Sejnoty - przygotowała Justyna Ostrowska