WIZYTA JEDYNKI W PARYŻU


  W dniach 13 i 14 stycznia 2013 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Tarnowskich Górach udali się na dwudniowe warsztaty językowe do Paryża.

  Pilotami wycieczki byli p. Rafał Matyja i p. Piotr Lubas.
  Opiekunami grupy były panie Joanna Gawronowska, Małgorzata Kroteniuk oraz Magdalena Majewska-Kijas.

  Pierwszy dzień rozpoczął się spacerem w kierunku Wieży Eiffla. Dla niezapomnianych widoków uczniowie wjechali na sam szczyt stalowej konstrukcji-symbolu Paryża. Wszyscy byli pod wrażeniem widoku roztaczającego się na Paryż nocą.
  Następny dzień przywitał gimnazjalistów piękną, sprzyjającą zwiedzaniu pogodą. Pierwszy zabytek to katedra Notre-Dame (Najświętszej Marii Panny), która zachwyciła uczniów. Misternie zdobione portale, średniowieczne rzeźby zostaną w pamięci na długo. I wreszcie imponujący Luwr. Twierdza, królewska siedziba a dziś jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie. Wśród bezcennych dzieł nasi gimnazjaliści spędzili kilka godzin. Wenus z Milo, Nike z Samotraki i oczywiście Mona Lisa, tajemniczy portret pędzla Leonarda da Vinci to tylko namiastka tego co w muzeum zobaczyli uczniowie.
  Następnie spacer Polami Elizejskimi i brzegiem Sekwany. Podczas zwiedzania Paryża nie można było pominąć Łuku Triumfalnego zachwycającego złotą barwą kamienia. Historyczne budowle, świątynie, muzea, parki i ogrody, wszystko to oczarowało uczestników warsztatów.
  W czasie wyjazdu uczniowie zwiedzili kolejną europejską stolicę, poznali nową kulturę, doskonalili znajomość języka angielskiego oraz uczyli się podstaw języka francuskiego.
  Gimnazjaliści podróżowali wieloma środkami transportu: samolotem, metrem, tramwajem.

  Paryż zauroczył wszystkich. "J'adore Paris" (uwielbiam Paryż) z tą myślą uczniowie wrócili do kraju. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do brania udziału w kolejnych wyjazdach.

  http://www.gim1tg.fc.pl/paryz2013/index.html