WYMIANA PARTNERSKA PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 1 W TARNOWSKICH GÓRACH


WYMIANA PARTNERSKA
PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 1
W TARNOWSKICH GÓRACH
Z NIEMIECKĄ SZKOŁĄ
GESAMTSCHULE GARTENSTADT W DORTMUNDZIE

W dniach od 17 do 19 kwietnia 2013 roku naszą szkołę odwiedziła delegacja z niemieckiej szkoły Gesamtschule Gartenstadt z Dortmundu. Celem spotkania były rozmowy dotyczące wymiany młodzieży naszego gimnazjum i uczniów z niemieckiej szkoły.

Pierwszy dzień wizyty zaczęliśmy od powitania z panią dyrektor oraz pokazania naszej szkoły. Kilka godzin później goście zobaczyli tarnogórski Rynek oraz ulicę Krakowską, podcienia i inne ciekawe miejsca związane z naszym miastem. Wieczorem nauczyciele z niemieckiej szkoły oraz grono pedagogiczne „Jedynki” spotkali się na uroczystej kolacji, by umocnić przyjaźń polsko-niemiecką.

W drugim dniu czekało na gości wiele ciekawych wrażeń oraz zabytków tarnogórskich. Zabraliśmy ich do Kopalni Zabytkowej następnie do Sztolni Czarnego Pstrąga, później do Zamku Wrochema. Niemieccy nauczyciele byli oczarowani tym, że nasze miasto ma tak piękne i cenne obiekty. Stwierdzili fakt, że gdy ich uczniowie przyjadą do Tarnowskich Gór, nie będą się nudzić.

W trzecim dniu  delegacja nauczycieli z Dortmundu została zaproszona na lekcje pokazowe z języka niemieckiego, angielskiego oraz biologii. Mieli szanse zobaczyć, jak wyglądają zajęcia w polskiej szkole i jaką mamy zdolną młodzież.
Po kilku godzinach trzeba było się już pożegnać, ale przed wyjazdem na lotnisko dyrekcja oraz nasi goście spotkali się i podpisali dokument, będący zachętą do wzajemnej współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy pedagogami i uczniami.

Nauczyciele niemieckiej szkoły podziękowali za zorganizowanie w tak ciekawy i bogaty sposób ich pobytu. Po południu delegacja z Niemiec odleciała do domu.

Wymiana uczniowska nastąpi najprawdopodobniej na początku nowego roku szkolnego 2013/2014.
Dzięki niej nasi gimnazjaliści będą mogli podszlifować język niemiecki oraz angielski w czasie kilkudniowego pobytu w Dortmundzie. Nawiązanie współpracy z niemiecką szkołą to  bardzo ciekawe doświadczenie, dzięki któremu polska młodzież pozna inną kulturę i zaprzyjaźni się z rówieśnikami z sąsiedniego kraju.

Koordynatorami  całego przedsięwzięcia są: pani mgr Agata Węgielska-Franusik oraz pan Rafał Matyja.

http://www.gim1tg.fc.pl/iframe/graf/Film.wmv