Domowy recykling: dzwonki z żarówek na choinkę


Pisałam rok temu jak zrobić bombki choinkowe z żarówek http://www.tg.net.pl/temat/post/wlasnorecznie/533/Domowy-recykling-bombki-choinkowe-z-arwek-cz-I. Tym razem proponuję zrobienie z halogenowych żarówek dzwoneczków do powieszenia na choinkę. Przy okazji przysłużymy się środowisku. Do pracy można zarosić dzieci, ponieważ żarówki halogenowe nie są tak kruche jak zwykłe żarówki i nie istnie ryzyko, że dziecko się pokaleczy (oczywiście przy dzieciach małych trzeba być z nimi cały czas przy pracy nad dzwonkami). Przy okazji warto opowiedzieć dziecku o zasadach i celach recyklingu.

Materiały: zużyte żarówki halogenowe, cienka wstążka lub ozdobny sznureczek, opcjonalnie: wstążka, kokardka skręcana drucikami (gotowa bożonarodzeniowa), kolorowa folia aluminiowa, farba reliefowa w wybranym kolorze, lakier do paznokci, klej (np. magic, wikol), sypki brokat, drobne koraliki, dowolne ozdoby.

Pomiędzy bolcami żarówki przewinąć w ósemkę kilka razy wstążkę lub ozdobny sznurek zrobić węzeł i zawieszkę o pożądanej długości. Już można ozdobę powiesić na choince. Żarówka wyglądem przypomina dzwonek. Jej srebrna, metaliczna, łamana powierzchnia będzie efektownie odbijała choinkowe lampki.

Górną część żarówki można okręcić metaliczną folią w dowolnym kolorze. Można na górnej części żarówki czy też na zawieszce przewiązać wstążkę lub gotową kokardkę bożonarodzeniową.

Żarówkę można dowolnie ozdobić. Na zdjęciu pierwszym z lewej powieszona dodatkowo na zawieszce metalowa gwiazdka ze sztucznymi kamieniami (kupiona jako naszyjnik w sklepie z artykułami chińskimi za 1 zł). Na zdjęciu z prawej strony górna część żarówki i dolny brzeg żarówki pomalowane złotą farbą reliefową (konturówką). Górną cześć żarówki i jej dolny brzeg można też na przykład pomalować lakierem do paznokci, posmarować klejem (np. wikol, magic) i obtoczyć w brokacie czy w drobnych koralikach. Ozdabiając konturówką można, co jakiś centymetr namalować wzdłuż pasy. Najlepiej zaprosić do współpracy dzieci - one będą wiedziały jak ozdobić żarówkę i będą miały takie pomysły (nie wolno niczego im sugerować), na które my dorośli nigdy byśmy nie wpadli?