Pakowanie prezentów - część I: świąteczne torebki w stylu eko


W sklepach a artykułami papierniczymi jest bardzo duży wybór torebek i papieru do pakowania prezentów. Ale jak popatrzymy na prezenty stojące pod choinką to tak naprawdę mało czym różnią się od siebie, ponieważ kupując rolkę papieru przeważnie zawijamy nim tyle prezentów na ile pozwoli nam wielkość papieru. Cena rolki papieru czy dużej torebki jest stosunkowo wysoka. Może warto poświecić kilka chwil i ze zwykłych torebek zrobić niebanalne opakowania na świąteczne prezenty. Tym bardziej, że moda eko staje się coraz popularniejsza. Własnoręcznie wykonane ekotorebki są atrakcyjną alternatywą dla produkowanych masowo torebek na prezenty. Prezenty w opakowaniu eko z pewnością ucieszą też mężczyzn, którzy nie przepadają za krzykliwymi kolorami, ogromnymi wstążkami, kokardami i ozdóbkami.

Zwykłe torebki w beżowym kolorze produkowane z makulatury można kupić w sklepach z artykułami papierniczymi w cenie, w zależności od wielkości, od 0,80 zł do 3,20 zł . Jeśli torebka na prezenty ma być wykonana w surowym stylu eko nie używać brokatu, farb, złotej farby, barwionego sizalu, barwionego filcu, syntetycznych wstążek (można je zastąpić np. bawełnianym bandażem albo naturalnym albo zabarwionym w naturalnych barwnikach takich jak np. kawa, herbata, sok z buraka, szafran), klej wykonać z mąki i wody lub kasztanów. Poniżej kilka pomysłów na eko torebki w wersji minimalistycznej i rozbudowanej. Torebki dorwać raczej z jednej strony, jeśli chcemy udekorować drugą stronę torebki można zrobić to np. stemplami.

Torebka ze śniegiem i choinką

Materiały:
Zwykła torebka papierowa
Wata w ‘taśmie’ np. bella cotnon
Styropianowe lub zrobione z masy papierowej kulki
1 m złotego sznurka/cienkiej wstążki
Klej brokatowy
Sypki brokat w kolorze zielonym i złotym/srebrnym albo samoprzylepny papier brokatowy
Klej np. magic
Pół kartki z bloku technicznego/kawałek tektury
Złota farba np. w sprayu
Krótkie szpilki

Wykonanie:
Z masy papierowej ( o tym jak ją zrobić napiłam w innym wpisie) zrobić kilka małych kulek, po wyschnięciu pomalować kulki złotą farbą w sprayu, przygotować tyle krótkich szpilek ile jest kulek; rozplanować poleżenie kulek i przyciąć o odpowiednich długościach tle kawałków sznurka ile mamy kulek; łebek szpilki okręcić sznurkiem i zawiązać węzełek, szpilkę wbić do wyschniętej kulki; zamiast kulek z masy papierowej można wykorzystać gotowe kulki styropianowe; wszystkie kulki zebrać razem, przewiązać sznurki na których wiszą przez jedno, pojedyncze uszko torebki; z paska waty wyciąć kawałek odpowiadający długościom szerokości torebki, rozwarstwić pasek na dwie części (ewentualnie można zostawić ale jest ryzyko, że wata się niezbyt dobrze doklei i może odpaść, no i moim zdaniem trochę byłoby to za grube); wyciąć z jedne strony nierówne pagórki i dokleić do torebki; a} z pozostałej części rozwarstwionej waty wyciąć choinkę i dokleić; śnieg i choinkę można punktowo przetrzeć brokatem w kleju – w świetle bożonarodzeniowych świec brokat będzie iskrzył tak jak śnieg w słoneczną ale mroźną pogodę; b) wyciąć z dowolnej tekturki ( może to być np. karton po soku), choinkę i gwiazdę betlejemską; rozsypać na kartce brokat, wycięty element posmarować klejem i położyć stroną z klejem na brokacie; po wyschnięciu kleju delikatnie strzepać brokat, który się nie przykleił, przykleić gwiazdę i choinkę do torebki; zamiast wysypywać brokatem możną wyciąć choinkę i gwiazdę z papieru brokatowego czy zwykłego, można także pomalować farbami lub wykleić, filcem, materiałem.

Torebka z śnieżnymi choinkami i gwiazdkami

Materiały:
Zwykła torebka papierowa
Wata w ‘taśmie’ np. bella cotnon
Klej brokatowy
Filc w arkuszach
Sypki brokat w kolorze zielonym i złotym/srebrnym
Klej np. magic

Wykonanie:
a) Z paska waty wyciąć kawałek odpowiadający długościom szerokości torebki, rozwarstwić pasek na dwie części, jedną część przeciąć nierówno wzdłuż, nakleić obie czesi na torebkę tak aby była między nimi mała przerwa; z pozostałej części waty wyciąć 2 choinki, dokleić do torebki; z arkusza filcu wyciąć kilka gwiazdek ( w sklepach np. pasmanteryjnych można kupić gotowe, różnej wielkości gwiazdki) dokleić do torebki; śnieg punktowo przetrzeć brokatem w kleju.
b) Z rozwarstwionego paska wyciąć gwiazdki, ich liczba jest uzależniona od wielkości torebki; w środku gwiazdek wyciąć okrągłe dziurki; z arkusza filcu wyciąć kółka odpowiadające wielkością dziurom w gwiazdkach oraz małe gwiazdki, nakleić gwiazdki z waty na torebkę, wkleić do ich środku kółka z filcu, dokleić filcowe gwiazdki; zamiast filcu można użyć papier kolorowy, lub jakiś nie strzępiący się materiał.

Torebka z świątecznym bałwankiem


Materiały:
Zwykła torebka papierowa
Wata w ‘taśmie’ np. bella cotnon
Klej brokatowy
Niewielki kawałek kartki arkuszach czarnego bloku technicznego, lub arkusza czarnego filcu Niewielki kawałek czerwonego papieru samoprzylepnego
Klej np. magic

Wykonanie:
Z paska waty wyciąć kawałek odpowiadający długościom szerokości torebki, rozwarstwić pasek na dwie części, zrobić śnieg tak jak w opisach powyżej, z drugiej części wyciąć duże, średnie i małe koło oraz owalne 2 ręce bałwanka – rozmiar w zależności od wielkości torebki, z czarnego kartonu lub arkusza filcu wyciąć oczy, guziki, usta i miotłę, miotłę naciąć i lekko poodchylać od siebie nacięte elementy, z czerwonego papieru lub arkusza filcu wyciąć szalik (szalik można zrobić także ze wstążki) oraz nos – mały kwadrat lub kółko, nakleić elementy bałwanka na torebkę, dokleić pozostałe elementy. Torebkę można dętkowo dowolnie ozdobić – na zdjęciu samoprzylepne czerwone perełki i samoprzylepne granatowe cekiny.

Pachnąca torebka świąteczna

Materiały:
Zwykła torebka papierowa
3- 4 laski wanilii
Kilka – kilkanaście plasterków suszonych cytrusów
Zwykły sznurek np. konopny
Duży ziemniak
Biała i zielona farba plakatowa/akrylowa
Kawałek cienkiego drutu

Wykonanie: złożyć razem 3 – 4 laski wanilii, związać cienkim drucikiem, dowiązać na środku złącznych lasek tyle kawałków sznurków, ile potrzebne jest do planowanej kompozycji, laski dowiązać do jednego pojedynczego uszka torebki, puścić luźno sznurki (nie przyklejać ich do torebki), w wybranych miejscach na sznurki nakleić kawałki wysuszonych cytrusów (jak suszyć cytrusy napisałam w innym wątku); gotowe; b) torebkę możemy jeszcze bardziej ozdobić np. wykonując stempel śnieżynki i choinki, stempel zanurzać delikatnie w farbie i stemplować torebkę; c) tak wykonaną torebkę można z drugiej strony ozdobić samymi stemplami; do stempli zamiast farby można użyć kolorowego tuszu. Jak zrobić stemple napiszę w kolejnym wpisie.

Torebka z księżycem i gwiazdą


Materiały:
Zwykła torebka papierowa
Kawałek ozdobnej świątecznej szerokiej wstążki równy długością długości torebki
Kulki ze styropianu lub z masy papierowej
Krótkie szpilki
Złota farba np. w sprayu
Kawa ziarnista
Księżyc z masy papierowej/solnej ( jak zrobić napisałam w innym wpisie)
Ażurowa gwiazdka z kartonu (jak zrobić napisałam w innym wpisie
Klej magic

Wykonanie: przez środek torebki nakleić wzdłuż wstążkę ze świątecznymi motywami; a) u samej góry wstążki doczepić kulki (postępować tak jak powyżej napisałam przy torebce ze śniegiem i choinką); dokleić lub dowiesić księżyc; b) do wstążki dokleić lub dowiesić ażurową gwiazdkę ( można tez wykorzystać gwiazdkę z masy papierowej lub solnej o tym jak je zrobić napisałam w innych wpisach); na folii aluminiowej rozsypać ziarna kawy, pomalować je złotą farbą w sprayu, po wyschnięciu ziarna nakleić na torebkę; zamiast ziaren kawy można zastosować wyschnięte pestki dyni.

Torebka z szyszkami i prezentem

Materiały:
Kilka naturalnych małych szyszek
asmo zielonego sizalu
Kawałek wzorzystego papieru
Kilkanaście centymetrów satynowej wstążki
Klej do papieru
Biała farba plakatowa/akrylowa
Stempel śnieżynki

Wykonanie: oddzielić pasmo sizalu, odciąć długość zgodną z założeniami kompozycji; pasmo przeciągnąć przez pojedyncze uszko torebki z pozostałego sizalu wybrać tyle długich pojedynczych nitek ile mamy szyszek; każdą szyszkę opleść pasmem sizalu pod najwyżej położnymi ‘skrzydełkami’ zostawiając wolny długi kawałek sizalu; szyszki na sizalowych nitkach dowiązać do uszka torebki, docinając nitki tka aby szyszki opadały na różną długość; szyszki przed zawieszeniem ich można pomalować złotą lub srebrną farbą w sprayu; b) z wzorzystego papieru wyciąć kwadrat lub prostokąt o wielkości odpowiadającej całej kompozycji; nakleić kwadrat na torebkę, odciąć kawałek wstążki równy bokowi kwadratu i przykleić go na środku prezentu, z pozostałej wstążki zawiązać kokardkę i przykleić ją punktowo na środku na prezent; stemplem zrobić śnieżynki.

Torebka z aniołkiem

Materiały:
Zwykła torebka papierowa
Kawałek złotej metalicznej wstążki typu siatka równy długością długości torebki
Aniołek z materiału i koralików ( jak go zrobić napisałam w innym wpisie)
Biała i zielona farba plakatowa/ akrylowa
Klej magic

Wykonanie: przez środek torebki nakleić wzdłuż metaliczną wstążkę; na wstążce zawiesić aniołka wplatając jego zawieszkę miedzy otwory siatki; b) na torebce zrobić zielone stemple choinek. kawałek waty zwinąć w luźną kulkę, musnąć kulką po białej farbie i delikatnie muskając zrobić białe odciski – drobny śnieg - na torebce.

Torebka z kotem

Materiały:
Torebka Kot

Wykonanie: torebkę rzucić niedbale pod choinkę, kot sam będzie wiedział, co ma zrobić.