Card making: kartki walentynkowe - część pierwsza


Zwyczaj obdarowania się walentynkowymi kartami sięga średniowiecza: za autorów pierwszych walentynek uważa się księcia orleańskiego Karola, który w 1415 roku wysłał do żony z celi Tower of London wiersz miłosny oraz Margery Brew, która w lutym1477 przesłała do narzeczonego wiersz miłosny własnego autorstwa. Kartki walentynkowe upowszechniły się w wieku XVII. Uważa się, że z tego okresu pochodzą najpiękniejsze wiersze miłosne. W Stanach Zjednoczonych walentynki upowszechniła Esther Howland, która założyła w 1848 roku firmę produkująca walentynkowe kartki.

Do Polski zwyczaj walentynkowy trafił w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wraz z kulturą zachodnią. Jedni je lubią inni krytykują za komercyjny kicz czy też wywodzenie się z obcej kultury. Do krytyków najczęściej należą zagorzali single i ludzie, którzy nie są zadowoleni z swojego życia uczuciowego. Niezależnie od krytyki obecnie Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości (w Polsce Walentynki popularyzowane są jako święto zakochanych). Coraz częściej walentynkowymi kartkami obdarowuje się nie tylko tę, jedną wyjątkową dla nas osobę, ale także osoby, którym w jakiś sposób chcemy podziękować za pomocną dłoń, serce czy troskę. Niejedna mama ucieszy się z walentynkowej kartki Nie należy jednak przesadzać z walentynkowymi kartkami, bo zamiast wyjątkowego walentynkowego wieczoru możemy mieć od ukochanej czy ukochanego gradobicie z piorunami. Rozszerzenie kręgu adresatów kartek spowodowało, że ważna jest symbolika i kolorystyka kartek. Nic nie zastąpi też własnoręcznie wykonanej kartki. Jeśli nie mamy innej możliwości i wysyłamy kartkę elektroniczną niech to nie będzie kartka z oferowanej przez serwisy walentynkowej kolekcji - kartkę elektroniczną również można zrobić samemu.

Kartki z sercami mogą być wysyłane na różne okazje - serce symbolizuje między innymi dobroć, oddanie, uczucie, szczerość, szczodrość, przyjaźń, współczucie, zgodę, odwagę, prawdę, dobro, nadzieję. Ale serce to przede wszystkim symbol miłości i namiętności, dlatego zanim obdarujemy kogoś kartką z sercem warto się zastanowić czy nie zranimy tym najbliżej naszemu sercu osoby.

Na walentynkowych kartkach umieszcza się serca (gotowe można kupić w sklepach z artykułami do scrabookingu (papierowe, filcowe) i pasmanteriach (z filcu, materiału, taśmy z sercami, wstążki z sercami), czerwone kwiatki (zwłaszcza róże), amorki (zwłaszcza z łukami) a także różne zwierzęta (misie, kotki, pieski, ptaszki itd.), które albo trzymają w łapkach serduszka albo przytulają się. Ponieważ najpopularniejszym elementem kartek walentynkowych są serca trzeba umieć je narysować lub wyciąć. Przeważnie rysowanie serc sprawia problemy - połówki serca zazwyczaj znacznie się różnią a dolny „ogonek" serca nie chce znaleźć się symetrycznie w środku. Jest na to prosty sposób: wystarczy narysować kilka linii i dwa koła. Jak to zrobić pokazałam na schemacie zamieszczonym poniżej. Drugi schemat pokazuje jak wyciąć z papieru, materiału, filcu itp. serce o równych połówkach.

Poniżej umieściłam szablony serc pojedynczych oraz podwójnych. .Aby wykonać szablony z kartonu, zamieszczone wzory należy zależnie od potrzeby pomniejszyć lub powiększyć i wydrukować, aby wzór przenieść na karton można: 1) położyć wydrukowaną kartkę z sercem na karton i obrysować długopisem albo ostrym twardym ołówkiem kontury serca - na kartonie zostaną „odciśnięte" kontury; 2) pomiędzy kartkę a karton włożyć kalkę kopiową i obrysować serce; 3) położyć wydrukowaną kartkę z sercem na karton (filc, materiał) i wycinać jednocześnie serce z kartki i kartonu (materiału, filcu itp).

Serca można:
1) odrysować i wyciąć z dowolnego papieru, niestrzępiącego się materiału, folii aluminiowej, filcu i przykleić na kartce bazie
2) odrysować na kartonie i wyciąć ażurowo, na kartce bazie korzystając z szablonu narysować kontur serca, kontur
a) wypełnić farbą, farbą w sprayu; posmarować dokładnie klejem i obsypać brokatem, drobnymi koralikami, perełkami, cekinami, drobnymi kawałkami lustra, kaszą, drobnymi cukierkami (np. do ozdabiania tortów) itp., kontur wypełniać nie zdejmując z kartki bazy szablonu, aby szablon nie przesuwaj się można go delikatnie dokleić do kartki bazy na dwustronnym samoprzylepnym papierze ( 1 - 2 małe kawałki), szablon wraz z samoprzylepnym papierem usnąć, gdy wypełnienie całkiem wyschnie (farba czy klej)
b)narysowany kontur pociągnąć klejem w sztyfcie i nakleić na niego kolorową mulinę, włóczkę, drobne kwiatki pasmanteryjne, nanizane na sznurek koraliki itp. - uważać aby naklejać dokładnie tak jak biegnie narysowany kontur.

Szablon serce

Szablon dwa serca

Ponieważ kartki nie muszą mieć tradycyjnego dla kartek kształtu prostokąta zamieściłam poniżej klika szablonów kartek „serc" i kartek ażurowych

Szablon kartki walentynkowe

Czerwone linie oznaczą miejsca złożenia kartki. Kartki składać używając metalowej linijki. Miejsca zagięcia w celu ich utrwalenia przeciągnąć mocno paznokciem. Białe małe kółka - to miejsca w których należy dziurkaczem wyciąć dziurki; przez dziurki, gdy kartka jest gotowa przewlec w zależności od całej kompozycji np. ozdobny sznurek, mulinę, włóczkę, wstążkę, rafię i zawiązać w ozdobny sposób.