Konkurs na recenzję ulubionej książki rozstrzygnięty

Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki Poseł na Sejm RP Tomasz Głogowski zorganizował konkurs literacki na recenzję ulubionej książki dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w powiecie tarnogórskim. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu recenzji książki spoza kanonu lektur szkolnych, która szczególnie spodobała się młodzieży. Dużą popularnością wśród młodych czytelników cieszy się literatura fantastyczna, zwłaszcza modne ostatnio powieści o wampirach. Nie zabrakło jednak także klasycznych, światowych bestsellerów jak powieści Agathy Christie, czy Kena Kesey’a (autora „Lotu nad kukułczym gniazdem”). W biurze poselskim złożono kilkadziesiąt prac.

[ czytaj więcej.. ]


Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy ma 50 lat: dzień otwarty i piknik

Zapraszamy na uroczystość 50-lecia i „Dzień Otwarty” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach, która odbędzie się 17 czerwca 2014 roku w godzinach 9.30-16.00. Patronat nad imprezą objęła p. Lucyna Ekkert - Starosta Tarnogórski. Proponujemy wiele atrakcji dla przybyłych gości. Chcemy też pochwalić się tą części ośrodka, która dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach w latach 2009-2010 została pięknie wyremontowana. Przeprowadzono modernizację budynku internatu, kuchni i stołówki należących do ośrodka.

[ czytaj więcej.. ]


Bieg niepodległościowy w Tarnowskich Górach - 4 czerwca

W 25. rocznicę częściowo wolnych wyborów uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej uczestniczyli w „Biegu Niepodległościowym”. Obchody Święta Wolności rozpoczęły się od spotkania w szkole, krótkiej prezentacji multimedialnej i prelekcji na temat 25 lat wolności. Następnie uczniowie, podzieleni na sześć grup, uczestniczyli w grze miejskiej, w czasie której musieli trafić do miejsc zaznaczonych na dawnej i obecnej mapie miasta i rozwiązać zadania związane z tematem odzyskania wolności i zmianami, jakie zaszły w Polsce i w Tarnowskich Górach w ciągu 25 lat.[ czytaj więcej.. ]


Drugie Życie

Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach przystąpił do kampanii „Drugie życie”, której celem jest promowanie przeszczepiania narządów, informowanie o korzyściach i nadziejach, które niesie za sobą ten rodzaj terapii oraz edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów w naszym kraju.

ZSBA przekazała już uprzednio do kilku szkół średnich naszego miasta oraz urzędu miejskiego i powiatowego plakaty oraz informacje o przesłaniu i celu jakie niesie to przedsięwzięcie, z prośbą o wyeksponowanie ich w stosownych miejscach.

Dnia 09 kwietnia grupa młodzieży ZSBA pod transparentami z hasłem kampanii, rozdawała w centrum miasta ulotki informacyjne, znaczki, oświadczenia woli oraz wykonaną przez szkołę okolicznościowa pocztówkę z logo – „Drugie życie”.

Anna Sopuch
Album ze zdjęciami tu:

"

Oświadczenie woli to mały, niepozorny dokument, który za sprawą podpisu zyskuje niezwykłą moc. Jedno świadome wyrażenie zgody na oddanie swoich narządów do przeszczepu jest decyzją, która może uratować życie i przywrócić zdrowie kilku osobom. Akcja „Drugie życie” ma na celu promocję oświadczeń woli poprzez przekazywanie informacji na temat transplantacji. Popularyzacja wiedzy ma być narzędziem pozwalającym zwiększyć liczbę przeszczepów w Polsce. Poprzez poruszanie tematu przeszczepiania narządów, kontakt z lekarzem czy osobą, która żyje dzięki transplantacji chcemy skłaniać do refleksji, pobudzać do dyskusji i podejmowania rozmów.

Transplantacja to życie. Wielu chorych umiera, bo nie dożyli chwili, kiedy znalazłby się dla nich zdrowy narząd. Przeszczep pozwoliłby im normalnie funkcjonować uczyć się, pracować, założyć rodzinę, podróżować. Działania, jakie prowadzimy w ramach akcji informacyjnej „Drugie życie” mają spowodować wzrost świadomości społecznej młodych ludzi w zakresie transplantacji. Chcemy by młodzież „zarażała” oświadczeniami woli swoich krewnych i znajomych. Każdy z nas ma dar uzdrawiania. Razem możemy pomóc lekarzom uratować niejedno życie". 

Strona internetowa - http://drugiezycie.org.pl/
Around the World: Festiwal osobliwości kulturalnych świata - 8 kwietnia

Szanowni Państwo,
8 kwietnia 2014 w naszej szkole Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie przy Placu Jana Pawła II nr 8, będzie miał miejsce specyficzny festiwal.

„Around the World – Festiwal osobliwości kulturalnych świata” Zaproszeni na festiwal goście reprezentują ciekawe, egzotyczne kultury. O zwyczajach i rytuałach japońskich, po japońsku, opowie pani Machiko Nakagawa, a tłumaczyć będzie pani Marta Czarnecka, japonistka.

Po przerwie zapraszamy na występ zespołu Saathi Dance. Członkowie zespołu zaprezentują oryginalne tańce hinduskie, a następnie postarają się nauczyć nas podstawowych kroków i gestów tego tańca. Podsumowaniem będzie koncert laureatów Festiwalu Współczesnej Piosenki Niemieckiej Unser Lyzeum sucht den Superstar, po którym nastąpi wręczenie głównych nagród.

Festiwal osobliwości sponsorowany jest przez Gminę Radzionków, patronat honorowy piastuje Konsulat Republiki Federalnej Niemiec z siedzibą w Opolu. Szczegółowy program w załączniku. Ze względu na duże zainteresowanie, ilość miejsc ograniczona. Na zgłoszenia grup do 6 osób czekamy do 4 kwietnia 2014. Na zagłoszenia czekamy pod adresem mailowym :liceum@liceum.radzionkow.pl. Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy:
Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego
im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie
Klub Młodego Europejczyka

Program

  • 9.30 – Uroczyste otwarcie Festiwalu.
    Następnie spotkanie z kulturą japońską. Prezentacja zakładania i opisu kimona, ciekawostki z życia Japończyków. Całość prowadzi Machiko Nakagawa - wolontariuszka z Japonii i Marta Czarnecka tłumaczka języka japońskiego
  • 11.00 -11.15 Przerwa na poczęstunek
  • 11.30 – 12.15 Występ Saathi Dance – zespołu specjalizującego się w tańcu hinduskim, warsztaty tańca hinduskiego prowadzone przez członków zespołu.
  • 12.30 – 13.15 Koncert laueratów Festiwalu Współczesnej Muzyki Niemieckiej Unser Lyzeum sucht den Superstar. Wręczenie nagród. Zakończenie„Foto – Pstryk”: Warsztaty Fotograficzne dla dzieci w wieku 12-15 lat

Warsztaty fotograficzne umożliwią pogłębianie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności z dziedziny fotografii, a także rozwijanie wrażliwości i kreatywności młodych uczestników.

Na zajęciach dzieci dowiedzą się, czym jest fotografia i dlaczego była i jest dla nas tak ważna.

W końcu uczestnicy - po dawce praktycznych wskazówek - chwycą za aparat, aby samodzielnie sfotografować emocje, zamrozić ruch, ale przede po to by wszystkim opowiedzieć o sobie i otaczającym ich świecie.[ czytaj więcej.. ]


Akademia Wyobraźni i Języka Małego i Dużego Smyka

Akademia Wyobraźni i Języka
Małego i Dużego Smyka
 

Jesteśmy szkołą językową stworzoną z pasji uczenia dzieci.
Akademia Wyobraźni i Języka Małego i Dużego Smyka jest placówką wyjątkową, staramy się wykorzystać potencjał każdego dziecka, pomagamy odkrywać i rozwijać talenty, w szczególności umiejętności językowe. Wierzymy, że każde dziecko ma prawo do sukcesu i dokładamy wszelkich starań, aby nauka języka przebiegała w przyjaznej dla dziecka atmosferze i na miarę jego możliwości. W swojej pracy wykorzystujemy wiele skutecznych metod nauczania – na przykład metodę Total Physical Response (metoda reagowania całym ciałem), Song Stories Teaching Method (metoda nauki poprzez piosenki i opowiadania), Spiral Language System (Spiralny System Językowy), czy Communicateive Language Teaching (komunikacyjna metoda nauczania języka).

  • Total Physical Response (metoda reagowania całym ciałem) jest metodą opracowaną w latach 60-siatych przez James'a Asher'a, doktora w dziedzinie psychologii. Metoda ta opiera się na założeniu, że podczas nauki języka obcego język ten przyswajany jest podczas procesu "łamania kodu" (codebraking process) podobnego w przypadku nauki języka ojczystego; proces ten pozwala na wydłużenie czasu osłuchania się z językiem oraz rozwijania zrozumienia zanim dojdzie do produkcji. Stąd celem tej metody jest zaangażowanie w proces uczenia się wszystkich zmysłów,   a więc słuchu, wzroku, dotyku a nawet węchu, co stymuluje naturalny  proces przyswajania wiedzy.


[ czytaj więcej.. ]


Z „Choinką Nadziei” w DPS

Już siódmy rok z rzędu uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych  byli przed świętami w Domu Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach. Piątą już „Choinkę Nadziei” tam zanieśli, ozdoby na nią, kartkę świąteczną  i prezenty. Obok słodyczy tym razem były też książki, dzięki którym można zobaczyć jak miasto dziś wygląda, kto zechce, przeczytać sobie lub komuś.

  Wspólnie z inicjatorką i propagatorką pomysłu w ZSBA - Anną Sopuch, do której dwa lata temu dołączyła pani Maria Matykiewicz, uczniowie przygotowali występ okolicznościowy, na który złożyły się scenki teatralne, wiążące dzień dzisiejszy z wydarzeniem w Betlejem sprzed 2 tys. lat. Ich przesłaniem było „Dobro”, które  wraz z narodzinami Bożego Dzieciątka jest w każdym sercu i może przezwyciężyć każde zło. Muzyczne i wokalne występy młodzieży miały dać zapomnienie o starym wierszu, który na pewno u każdego dorosłego człowieka w takim miejscu i chwili kołata gdzieś w pamięci.

 Cicho skradł się wiek sterany,
W smutną starość pchnąwszy mnie.

Płynie ze mną w kraj nieznany -
Żegnam was, młodości dnie!

 Dla młodzieży takie odwiedziny są okazją dla momentu zadumy. Bo choć w każdej rodzinie są ludzie starsi, ale znani od lat i w stałym kontakcie, wciąż wydają się młodzi. To czasem wywołuje wrażenie, że starszych ludzi w ogóle wśród nas nie ma i nikomu nadziei nieść nie potrzeba.Przywilejem młodości jest radość, wesołość i optymizm w spoglądaniu w przyszłość. Tak było i tak zawsze będzie. Nie zmieni tego ta potrzebna chwila refleksji nad tym, że każdemu przyjść może kiedyś czas, na wyszeptanie słów innych, jakie nie jednemu z widzów i słuchaczy tego świątecznego występu towarzyszą teraz na co dzień.

Kiju mój! ty, starości mej wierna podporo!
Prowadź mnie... już bez ciebie w tym wieku niesporo.
Za tym sobie ogródkiem na wschód słońca siędę
I łąkom się zielonym przypatrywać będę...

Mamy nadzieję, że z pamięcią o wspólnie śpiewanych w tym dniu kolędach, pensjonariusze DPSu będą mieli okazję usiąść latem razem w ogródku obok tej choinki, bo jak zapewnił dyrektor DPSu, dołączy tam ona do czterech poprzednich.

 

Wiersze pochodzą z książki Wiktora Gomulickiego „Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Zaś w naszej szkole zawsze jest miejsce na uśmiech i każdy z uczniów, gdy tylko zechce, może mieć nie tylko nadzieję na dobre oceny. Choinki w niej jednak nie rosną. O tę „naszą” poprosiliśmy.
ALBUM - link

Uczniowie ZSBA z Mikołajem w przedszkolach

   W okresie przedświątecznym uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych kontynuując przyjęty kiedyś zwyczaj, odwiedzają tarnogórskie przedszkola. Tym razem najpierw 17 grudnia poszli do "Wesołej Jedyneczki" z mini scenką o św. Mikołaju, którą debiutowała klasa I A technikum razem z Wielka Tremą. Tym większą, że w istnienie Mikołaja, nikt już podobno nie wierzy. Na szczęście on wie swoje, niezmiennie prezenty roznosi i tylko czasem innymi się wyręcza.

Nie z lenistwa. Małe dzieci nie muszą wiedzieć jak to jest być Mikołajem, ale gdy podrosną, ktoś powinien je nauczyć rozdawać prezenty w zamian za uśmiech.Dlatego do worka pełnego kolorowanek z zamkami powiatu, dosypano  lizaków, by przedszkolaki słodko wspominały Mikołaja przynajmniej tak długo, aż się lizak skończy.

   Tak naprawdę, Mikołajów było dwóch. Jeden z nich bardzo przypominał Cześnika Raptusiewicza ze szkolnego przedstawienia "Zemsty" A. Fredry, ale to pewnie złudzenie, bo wcale porywczy nie był. Wręcz przeciwnie, nawet brodę zdjął, by go dzieci nie pomyliły z tym prawdziwym świętym.

Wielka Trema ulotniła się przed końcem zabawy, ale nie udało się jej dobrać do wszystkich przygotowanych prezentów, więc uczniowie poszli następnego dnia do przedszkola nr 4. Tam każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę przygotowana przez szkołę, czekoladkę i zaproszenie do zwiedzenia kiedyś z rodzicami Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

   Potem były kolędy i wspólna zabawa, podczas której nawet Mikołaj pokładał się ze śmiechu oraz tańce przytupem tak ostrym, że nawet niektóre zdjęcia wyszły poruszone.

Zaś pani Dyrektor przedszkola wzruszyła uczniów biorących udział w tej dwugodzinnej wizycie, przekazując im sporą torebkę ciasteczek wypieczonych w przedszkolu, by nie brakło im sił na powrót do szkoły. Piękną świąteczną bombkę choinkową wręczyła ich szkolnej opiekunce. Zapewne na znak, że zabawa była "bombowa". Zaprosiła też uczniów do złożenia ponownej wizyty w Dzień Dziecka.

Tradycja, zwyczaje to są wartości. Nie kultywowane, zanikną. Mikołaj temu sam nie zaradzi, więc jego pomocnicy muszą nabywać doświadczenia.Link do albumu
Murowany sukces tarnogórskiej Budowlanki

Drugi rok z rzędu uczniowie pod opieką pana mgr inż. Jerzego Urbaniaka odnieśli sukces na Międzynarodowym Turniej Budowlanym w Raciborzu. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlano – Architektonicznych – Dawid Kruczek i Kamil Opiełka zajęli trzecie miejsce na turnieju, który odbywał się w dniach 2 -3 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu.

Patronat nad turniejem sprawował Starosta Raciborski, a współorganizatorami były firmy Winenberger Polska, Akademia Technik Malarskich Dekoral Professional i KB BLOK – Brno. W zawodach profesjonalistów udział wzięło 11 drużyn dwuosobowych, czyli uczniowie z Ostrawy, Opawy, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Limanowej, Mielca, Żywca, Gliwic, Tychów oraz z Tarnowskich Gór.[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |