Godali w Budowlance

czyli

Sprawozdanie z I edycji konkursu gwary śląskiej

„ Ślonsko godka to pikno godka”

W piątek – 22 marca br. w Zespole Szkól Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach - w ramach obchodzonego co roku w Budowlance Dnia Ziemi Śląskiej - odbyła się I edycja konkursu gwary śląskiej. Jego organizacją zajęły się wicedyrektor ZSBA- pani  Ewa Czudaj oraz nauczycielki  - pani Elżbieta Pańta i pani Aneta Szymaniec. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy przy okazji godania  prezentowali również  swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Rywalizacji przyświecały takie cele jak: budzenie tożsamości regionalnej, duma z naszej śląskiej tradycji, popularyzacja pięknej gwary śląskiej.

Po oficjalnym rozpoczęciu konkursu nadszedł czas na rywalizację. W konkursie wzięło udział 25 uczestników. Zaprezentowało się 5 szkół gimnazjalnych:

- Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedarach

- Zespół Szkół i Przedszkola w Kaletach Miotku

- Gimnazjum w Brynku

- Publiczne Gimnazjum nr 4 w Tarnowskich Górach

- Gimnazjum Publiczne nr 5 w Tarnowskich Górach.

Z powodu choroby ucznia z konkursu wycofało się Gimnazjum w Woźnikach.

Jury oceniało wykonawców , biorąc pod uwagę słownictwo gwarowe, grę aktorską, strój i rekwizyty oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wyniki były następujące:

I miejsce zdobyli uczniowie Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedarach

II miejsce zajęli wychowankowie Gimnazjum Publicznego nr 5 w Tarnowskich Górach.

III miejsce przypadło uczniowi z Zespołu Szkół i Przedszkola w Kaletach Miotku

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów, a każdemu  z uczestników wręczono dyplom uczestnictwa w konkursie i słodki upominek.

Brawom nie było końca!

Wszyscy uczestnicy konkursu oraz publiczność miała okazję zagłosować na najfajniejsze śląskie słowo. Wielu osobom podobały się takie śląskie wyrazy jak: galoty, knefel, frela (gryfno), pszać, borsztajn, słodka wiadomość jest jednak taka, że wygrały: maszkyty.

Wicedyrektor szkoły – mgr Ewa Czudaj dodała, że bardzo cieszy nas, że konkurs zdobył wśród gimnazjalistów tak duże zainteresowanie. Podkreśliła też  bardzo wyrównany poziom występów uczestników. Serdecznie  podziękowała dzieciom i młodzieży za piękne chwile z gwarą, opiekunom za przygotowanie uczniów do występu: pani Eleonorze Krywalskiej z Gimnazjum w Brynku, pani Janinie Szecówce z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Tarnowskich Górach, pani Barbarze Vicenzin z Gimnazjum Publicznego nr 5 w Tarnowskich Górach, pani Marii Smyczek z Zespołu Szkół i Przedszkola w Kaletach Miotku oraz pani Joannie Sleziak i panu Eugeniuszowi Kostce  z  Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedarach. Publiczności dziękujemy za tworzenie niepowtarzalnej atmosfery, wszystkim zaś za wkład w popularyzację i ocalanie mowy Ślązaków. Jest to skarb naszej regionalnej kultury, o który wszyscy musimy zadbać, bo przecież ślonsko godka to pikno godka.W tym miejscu dyrekcja ZSBA w Tarnowskich Górach oraz organizatorzy konkursu pragną  serdecznie podziękować wszystkim za pomoc, w szczególności sponsorom, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie:

Fundatorami nagród byli:

- pan Roman Gatys –  autor publikacji na temat śląskiej porcelany, znawca i popularyzator kultury śląskiej

- Biuro Techniki Kotłowej Sp. z o.o., Tarnowskie Góry, Zagórska 83

- Spółdzielnia Uczniowska „Fuga” działająca w ZSBA

                   Serdecznie dziękujemy

Do zobaczenia na II edycji konkursu w przyszłym roku!!!

          Aneta SzymaniecEwa Czudaj

Nabór do kl.IV- oddziału sportowego o profilu judo w SP Boruszowice

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Boruszowicach

ogłasza nabór do klasy IV - oddziału sportowego o profilu judo.
Test sprawnościowy odbędzie się 27 kwietnia o godz. 12.00
w Szkole Podstawowej
w Boruszowicach.

Informacje:
tel. 32 284 78 44
www.spboruszowice.pl
www.judoahinsa.pl
EKONOMIK TARNOWSKIE GÓRY - ZAPRASZA GIMNAZJALISTÓW

Dlaczego warto wybrać naszą szkołę?

- bo tę szkołę wybierają ludzie niebanalni
- tutaj każdy znajdzie coś dla siebie
- bo to coś więcej niż szkoła
- wśród nauczycieli nie brakuje pasjonatów
- zajęcia wf odbywają się także w formie zajęć fitness i jogi
- zdobędziesz poszukiwany zawód
- język niderlandzki i rosyjski dla chętnych
- nowoczesne systemy komunikowania się - dziennik elektroniczny
- szafki dla każdego ucznia


Dzień Gimnazjalisty w Ekonomiku - 5 marca 2013

Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej im. Karola Goduli w Tarnowskich Górach oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie dla gimnazjalistów organizowanego w ramach „Dnia Gimnazjalisty w Ekonomiku”, który odbędzie się dnia 5 marca 2013 r. w auli Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej w Tarnowskich Górach.

„Dzień Gimnazjalisty w Ekonomiku” jest już kolejną imprezą dla gimnazjalistów organizowaną w naszej szkole, której celem jest budzenie idei przedsiębiorczości oraz propagowanie wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży szkół gimnazjalnych.

Podczas imprezy odbędą się warsztaty prowadzone przez pracowników naukowych Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie – naszego długoletniego partnera w kształceniu młodzieży – oraz konkurs "wiem wszystko" icon_lol


„Bądź Przedsiębiorczym” - Certyfikat dla Wieloprofilowego Zespołu SzkółW dniu 30 stycznia 2013 r. w Wieloprofilowym Zespole Szkół odbył się Szkolny Dzień Przedsiębiorczości jako finał projektu „Bądź Przedsiębiorczym – aktywizacja młodzieży szkół zawodowych i średnich zawodowych przeciw wykluczeniu” realizowany przez Fundację na Rzecz Wspierania Edukacji i Rozwoju Samorządności wśród Młodzieży VIRIBUS UNITIS. W III cyklu projektu wzięło udział 10 szkół z całego województwa śląskiego. Wieloprofilowy Zespół Szkół był jedyną szkołą z powiatu tarnogórskiego. W Projekcie uczestniczyli uczniowie klasy II, III i IV w zawodzie technik handlowiec pod kierunkiem nauczycieli – Anny Krawczyk i Jakuba Wełnoskiego. Projekt trwał przez 5 miesięcy i składał się z kilku części: warsztatów z zakresu przedsiębiorczości, które odbyły się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, szkolenia e-learningowego, doradztwa zawodowego z zakresu podejmowania inicjatyw gospodarczych oraz wsparcia doświadczonego doradcy zawodowego, wszystkie te wiadomości uczniowie wykorzystali między innymi przy pisaniu biznes planu firmy SPORTsprint.Podczas Szkolnego Dnia Przedsiębiorczości młodzież tarnogórskiej Sorbony miała okazję spotkać się z ciekawymi prelegentami. W bardzo interesujący sposób Pan Filip Miller z zawodu dźwiękowiec, opowiadał o swoim biznesie, który jest jednocześnie jego pasją. Drugi z prelegentów, Pan Krystian Wonchała – Prezes Inkubatora Przedsiębiorczości w Tarnowskich Górach przybliżył młodzieży cele i zadania tej instytucji . Doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach Pani Monika Kurek przedstawiła warunki uzyskania bezzwrotnych środków na uruchomienie i rozwój własnej działalności gospodarczej. Dowiedzieliśmy się również jakie szanse i zagrożenia występują na rynku dla nowo powstałych firm. Szkolny Dzień Przedsiębiorczości podsumowała Pani Zofia Walasek – przedstawiciel Fundacji Viribus Unitis, wręczając uczestnikom projektu certyfikaty i nagrody rzeczowe. Natomiast Pan Dyrektor Michał Kos odebrał zaszczytny Certyfikat dla Wieloprofilowego Zespołu Szkół za aktywny udział młodzieży i szkoły w projekcie szkoleniowo-doradczym „Bądź Przedsiębiorczym”.Wycieczka do „Kopalni Srebra” w Tarnowskich Górach

Na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej kilkunastu uczniów L.O Stefanii Sempołowskiej oraz Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych, którzy w strojach historycznych brali udział w „Gwarkowskim Pochodzie”, odwiedziło Muzeum Górnictwa Kruszcowego w „Kopalni Srebra” oraz przebyło jej wycieczkowa trasę pod ziemią. Większość z nich poznała ją kiedyś jako uczniowie szkół podstawowych, ale wrażenie z takiej wycieczki zupełnie inaczej odbiera młodzież, zdolna już do refleksji nad trudem pracy górników oraz nad wartością takiego obiektu i tarnogórskich podziemi, bez których to miasto byłoby takim jak wiele innych na Śląsku i w Polsce. Idąc „Chodnikiem Garusa”, inaczej teraz spojrzy na działalność wszystkich ludzi, którzy podejmowali i kontynuują wysiłki na rzecz utrwalenia w świadomości przejawów tradycji, jakie tu stworzyła historia oraz ocalenia jeszcze istniejących jej dowodów materialnych, bez których stałaby się ona tylko zapisem słów na papierze. Zrozumie to każdy, kto choć raz tę kopalnię odwiedzi i do tych podziemi szybem „Anioł” zjedzie. A przecież jest jeszcze „Sztolnia Czarnego Pstrąga” i wiele innych znaczących śladów minionej epoki górnictwa na powierzchni. Ot, choćby znajdująca się niemal w samym centrum miasta hałda przy ul. Sawina pozostałość po szybie „Bergdrost” ( Drozd górski). Dlatego tak długo, jak długo z tarnogórskich podziemi wypływać będzie Głęboką Sztolnią Fryderyk ciągły strumień wody, tak długo sztafeta pokoleń „gwarków” na pewno pójdzie w „Gwarkowskim Pochodzie”.
PEŁNY FOTOREPORTAŻ


WIZYTA JEDYNKI W PARYŻU

  W dniach 13 i 14 stycznia 2013 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Tarnowskich Górach udali się na dwudniowe warsztaty językowe do Paryża.

  Pilotami wycieczki byli p. Rafał Matyja i p. Piotr Lubas.
  Opiekunami grupy były panie Joanna Gawronowska, Małgorzata Kroteniuk oraz Magdalena Majewska-Kijas.

  Pierwszy dzień rozpoczął się spacerem w kierunku Wieży Eiffla. Dla niezapomnianych widoków uczniowie wjechali na sam szczyt stalowej konstrukcji-symbolu Paryża. Wszyscy byli pod wrażeniem widoku roztaczającego się na Paryż nocą.
  Następny dzień przywitał gimnazjalistów piękną, sprzyjającą zwiedzaniu pogodą. Pierwszy zabytek to katedra Notre-Dame (Najświętszej Marii Panny), która zachwyciła uczniów. Misternie zdobione portale, średniowieczne rzeźby zostaną w pamięci na długo. I wreszcie imponujący Luwr. Twierdza, królewska siedziba a dziś jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie. Wśród bezcennych dzieł nasi gimnazjaliści spędzili kilka godzin. Wenus z Milo, Nike z Samotraki i oczywiście Mona Lisa, tajemniczy portret pędzla Leonarda da Vinci to tylko namiastka tego co w muzeum zobaczyli uczniowie.
  Następnie spacer Polami Elizejskimi i brzegiem Sekwany. Podczas zwiedzania Paryża nie można było pominąć Łuku Triumfalnego zachwycającego złotą barwą kamienia. Historyczne budowle, świątynie, muzea, parki i ogrody, wszystko to oczarowało uczestników warsztatów.
  W czasie wyjazdu uczniowie zwiedzili kolejną europejską stolicę, poznali nową kulturę, doskonalili znajomość języka angielskiego oraz uczyli się podstaw języka francuskiego.
  Gimnazjaliści podróżowali wieloma środkami transportu: samolotem, metrem, tramwajem.

  Paryż zauroczył wszystkich. "J'adore Paris" (uwielbiam Paryż) z tą myślą uczniowie wrócili do kraju. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do brania udziału w kolejnych wyjazdach.

  http://www.gim1tg.fc.pl/paryz2013/index.html
Najlepsi w powiecie: Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

Uczeń Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Radzionkowie Tomasz Antolak oraz uczennica Wieloprofilowego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach Alicja Kozioł zostali zakwalifikowani z powiatu tarnogórskiego do zawodów okręgowych II stopnia XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

Nauczycielami sprawującymi opiekę nad uczniami są: Pani mgr Krystyna Dziuk ZSTE oraz Pani mgr Beata Kucharczyk WZS. Należy podkreślić, ze to szczególne osiągnięcie, ponieważ w tym roku szkolnym do zawodów szkolnych przystąpiło 748 uczniów z województwa śląskiego (okręg Katowice), a do etapu okręgowego zakwalifikowano jedynie 74 uczniów, w tym ucznia Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych z Radzionkowa Tomasza Antolaka z liczbą punktów 73, oraz uczennicę "tarnogórskiej Sorbony" Alicję Kozioł, która uzyskała 50 punktów.

Zawody odbyły się 11 stycznia 2013 r. o godzinie 1100 w auli Uniwersytetu ekonomicznego w Katowicach, miały charakter pisemny i składały się z trzech części: pytania o charakterze ogólnym nawiązującym do hasła przewodniego Olimpiady, zadania z analizy finansowej oraz 30 pytań testowych. Honorowy patronat nad XXVI Olimpiadą objął (urzędujący wtedy) Wicepremier Rady Ministrów i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak. Mecenat nad Olimpiadą objęli między innymi minister Edukacji Narodowej, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne S.A, Polska Izba Ubezpieczeń i Główny Urząd Statystyczny.
Bajkowe postacie w bożonarodzeniowej szopce.

W odrestaurowanej ostatnio willi z 1910 roku, w której obecnie mieści się miejskie przedszkole nr 4 panuje już świąteczna atmosfera, o czym przekonać się można już od wejścia. Piękne świąteczne ozdoby są tam obecne wszędzie, a w świetlicy wita wszystkich choinka. Na pewno nie ściął jej atleta z piłą znajdujący się w reliefie zdobiącym fasadę willi, ale właśnie przed świątecznie już ozdobioną, zasiadły przedszkolaki w oczekiwaniu na przedstawienie jasełkowe, z którym przyszli tam uczniowie ZSBA w Tarnowskich Górach.

Do szopki i Świętej Rodziny tym razem nie przybyli jednak tradycyjni pastuszkowie z owieczkami, a postacie z bajek. Dzieci bezbłędnie rozpoznały Calineczkę, Kopciuszka, Pszczółkę Maję, Czerwonego Kapturka i Pinokia, który obiecał przedszkolakom, że już nigdy kłamczuszkiem i łobuziakiem nie będzie.

Ponieważ wcześniej uczniowie zebrali w szkole maskotki i słodycze, po przedstawieniu musiał je oczywiście wręczyć w asyście aniołów spóźniony nieco św. Mikołaj. Dołączył do nich wydane przez Starostwo Powiatu Tarnogórskiego kolorowanki z obrazkami obiektów miasta i powiatu oraz życzenia, by kiedyś każdy z przedszkolaków mógł je sam zobaczyć w naturze.
Zadziwiające, jak wiele kolęd znają już przedszkolaki, a bez ich śpiewania obejść się przecież nie mogło. Potem wszystko się przemieszało. Młodzież zeszła „do parteru” i na pierwszy rzut oka można było odnieść wrażenie, że na dywanie siedzi jedna, dobrze znająca się, zintegrowana i zainteresowana jakimiś wspólnymi sprawami grupa.

„Budowlanka” chodzi do tego przedszkola już od kilku lat, tak jak i do DPSu. Te krótkie chwile w tych bliskich, a jednak odległych od siebie miejscach przypominają o słynnej zagadce Sfinksa, który pytał: Co to za stworzenie, które chodzi wpierw na czterech, potem na dwóch, a wreszcie na trzech nogach? Jak wiadomo jest nim człowiek, który wpierw raczkuje, a na starość podpiera się czasem musi laską. Nawet w przedświątecznej atmosferze jest chwila na myśl, że wszystkich ludzi łączy coś więcej, niż święta, choinka i prezenty.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ
"Choinki Nadziei"

Biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Choinki Nadziei" w 17 grudnia uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych wraz z nauczycielkami: Marią Matykiewicz i Anną Sopuch po raz kolejny odwiedzili podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Tarnowskich Górach.

Wpierw przygotowali choinkowe ozdoby oraz serduszka, na których wypisali swe imiona. Wraz z gronem pedagogicznym szkoły zbierali słodycze, które stanowiły prezent dla podopiecznym DPS. Do zbiórki przyłączyli się też rodzice uczniów oraz ogrodnictwo Sojka przekazując żywą choinkę. Wspólnie z nauczycielami uczniowie przygotowali też występ kolędowo-jasełkowy, którego scenariusz stanowił połączenie obrazów zjawisk występujących we współczesnym świecie z religijnym przekazem i tradycją, niosąc przesłanie – Gdzie dobro się rodzi, tam się i Bóg rodzi.
Pensjonariuszom przekazano też wykonany przez uczniów stroik świąteczny i kartkę z życzeniami wytrwania w pogodzie i w zdrowiu jak najlepszym. Po występie wspólnie odśpiewano kolędy, które niezależnie od wieku, zawsze wszystkich łączą.

To tylko kilka chwil w codziennym życiu mieszkańców DPSu. Kilka chwil na uśmiech, może też na wspomnienia, bo w nie jednym oku błysnęła łza. W tym przedświątecznym okresie były to może jednak gwiazdki nadziei?

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |