Uczniowe CKR w Nakle Śląskim na wykładach w Warszawie

W dniach 8-9 listopada 2012 roku grupa siedemnastu uczniów z klasy III technikum weterynarii pod opieką pań Justyny Ostrowskiej i Joanny Jasiok, miała przyjemność uczestniczenia w szkoleniu pt. „Promocja PROW 2007 -2013. Informacja. Instrumenty wsparcia”, które odbyło się w pięknym budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.

Tematyka wykładów obejmowała w pierwszym dniu informacje ogólne dotyczące programu PROW oraz jego budżetu i stanu realizacji w latach 2007 – 2013. W drugim dniu młodzież wysłuchała interesującego wykładu o programie „Poznaj zdrową żywność”. Szereg informacji o beneficjentach tego programu, jego specyfice i procedurze nadawania certyfikatów dla zgłoszonych do niego produktów zaintrygowała słuchaczy, którzy chętnie brali udział w dyskusji, którą zainspirowała prowadząca wykład.
Do słuchaczy zwróciła się również Agnieszka Miszczak – Płuciennik – jedna z organizatorek szkolenia, dziękując za zainteresowanie i nienaganną postawę uczestników. Do zebranych wystosowała zaproszenie na kolejne tego typu spotkanie, które ma zostać zorganizowane na wiosnę przyszłego roku. Słowa te spotkały się ze sporym entuzjazmem zebranych, dla których wizyta w Warszawie wiązała się nie tylko z możliwością pogłębienia swojej wiedzy na temat programu PROW, ale stwarzała niepowtarzalną możliwość zwiedzenia stolicy i skorzystania z niespodzianki, jaką organizatorzy przygotowali dla uczniów. Była nią wizyta w Centrum Nauki Kopernik, połączona ze zwiedzaniem jego atrakcji.
Uczniowie naszej szkoły są dumni, że spotkało ich takie wyróżnienie, jakim była możliwości uczestniczenia w powyższym szkoleniu. Oprócz niewątpliwych korzyści intelektualnych, wynieśli także cały ogrom wspomnień związanych z wizytą w stolicy, którymi chętnie podzielili się ze swoimi koleżankami i kolegami z naszej szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłości również będziemy mogli uczestniczyć w podobnych inicjatywach.​


Uczniowie CKR w Nakle Śląskim na eliminacjach "Eskulapiady 2012"

W dniu 26 października 2012 wszyscy uczniowie ZS CKR w Nakle Śląskim wzięli udział w eliminacjach XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK "Eskulapiada 2012". Celem olimpiady jest promowanie zdrowego stylu życia oraz umiejętn
ości udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodzieży szkolnej poprzez:
- pogłębianie wiedzy uczniów na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów ochrony zdrowia i dbałości o zdrowie,
- kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań pro zdrowotnych,
- inicjowanie i realizowanie przez młodzież działań promujących zdrowie w środowisku lokalnym,
- doskonalenie umiejętności z resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Dwie uczennice z największą ilością punktów: Patrycja Kolano (kl. III TAK) i Magdalena Wojtacha (kl. I TŻG) przeszły do kolejnego, rejonowego etapu.
Etap rejonowy odbędzie się w dniu 7 grudnia 2012 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Bytomiu.
Trzymamy kciuki za dziewczyny i mamy nadzieję, że godnie zaprezentują naszą szkołę na kolejny etapie zmagań, co przełoży się na awans do kolejnego etapu tej Olimpiady!

[url=http://www.tg.net.pl/temat/files/Justyna Ostrowska_eskulap0.jpg][img]http://www.tg.net.pl/temat/files/Justyna Ostrowska_thumb_eskulap0.jpg[/img][/url]SZKOLENIE Z MOŻLIWOŚCI ROZWOJU ZAWODOWEGO MŁODYCH ROLNIKÓW W HOLANDII

W dniu 21 listopada 2012 roku odbyła się w CKR w Nakle Śląskim prelekcja firmy Sherpa, w której uczestniczyli uczniowie klas trzecich, drugich i pierwszych technikum w zawodach:
-technik architektury krajobrazu,
-technik rolnik,
-technik weterynarii,
-technik żywienia i usług gastronomicznych,
-technik hodowca koni.
Firma Sherpa jest jedną z instytucji współpracujących z nasza szkołą. W ramach działania „Sherpa dla młodych” firma ta ma na celu dokładniejsze przedstawienie młodym ludziom możliwości rozwoju zawodowego, poprzez fundowanie stypendium dl
a najlepszych uczniów oraz wykłady z zakresu doradztwa zawodowego. Dzięki temu uczniowie mają zachęcić się do pogłębiania swojej wiedzy, by przyszłości zdobyć lepszy zawód z większymi perspektywami.
Dodatkowym wyróżnieniem był przyjazd wraz z przedstawicielami „Sherpy” reprezentantów holenderskich firm z dziedziny rolnictwa. Przedstawili oni zebranym blok wykładów na temat zatrudnienia w Holandii, możliwości rozwoju zawodowego młodych w tym kraju i gospodarki holenderskiej (z uwzględnieniem biznesu szklarniowo- kwiatowego).
Punktem kulminacyjnym było wręczenie na ręce Dyrektora ZS CKR w Nakle Śląskim – Sławomira Wawrzyniaka – certyfikatu o współpracy tych dwóch instytucji.
W opisywany cyklu wykładów mieli także przyjemność wziąć udział uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły – Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki - z klasami rolniczymi w Pszczynie.
Uczniowie mieli okazję w przerwie między kolejnymi blokami tematycznymi zwiedzić budynek szkoły m.in. pracownie gastronomiczne, sale lekcyjne, bibliotekę oraz zobaczyć prezentacje multimedialną, podsumowującą praktyki na Cyprze pierwszych dwóch grup uczniów. Goście z Pszczyny, jak i Holandii pozostawili po sobie wpisy pamiątkowe w szkolnej kronice z podziękowaniami za gościnę, uczestnictwo w wykładach i możliwość zwiedzenia szkoły.
Uczniowe Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Londynie

W dniach 17.09 – 20.09. 2012 r. pięcioro uczniów i czterech nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowskich Górach uczestniczyło w czwartym międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu partnerskiego Leonardo da Vinci „Doradztwo zawodowe osób niepełnosprawnych”. Spotkanie odbyło się w Londynie (Wielka Brytania). W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji z Hiszpanii (Asociación de Desarrollo Local DELOA), Wielkiej Brytanii (The Streetwyze comunity your music project), Czech (SKV Ostrawa), Rumunii (Colegiul Thecnic de Cai Ferate Unirea), Bułgarii (Industrial Association Plodiv) i Polski (SOSW Tarnowskie Góry).

Przedstawiciele instytucji partnerskich zaprezentowali sposoby i formy pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym, omówiono najlepsze praktyki doradztwa zawodowego osób niepełnosprawnych w poszczególnych krajach. W trakcie spotkania partnerzy przygotowywali też przewodnik „Najlepsze praktyki doradztwa zawodowego osób niepełnosprawnych”. Uczniowie mieli przygotowany odrębny program. Pierwszy dzień poświęcony był na zwiedzanie Londynu. Uczniowie SOSW mieli okazję zobaczyć najbardziej znane zabytki stolicy Wielkiej Brytanii, między innymi: Tower Bridge, Westminster, Big Ben, London Eye, pałac Buckingham, Tower of London. Drugi dzień pobytu w Londynie uczniowie spędzili w siedzibie organizacji The Streetwyze, gdzie uczyli się gry na instrumentach muzycznych: perkusji, gitarze basowej, pianinie, keyboardzie. Mieli też okazję poznać pracę producenta muzycznego oraz discjockeya. Trzeciego dnia uczniowie przeprowadzili wywiad radiowy, który został nagrany na płytę, wzięli też udział w koncercie dla przedstawicieli instytucji partnerskich, w trakcie którego grali na instrumentach muzycznych. Wyjazd do Londynu był dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego okazją do poznania nowych miejsc, nauczenia się i zaprezentowania swoich umiejętności a także poznania wielokulturowego środowiska, jakim jest stolica Wielkiej Brytanii.
Wizyta grupy Partnerskiej Leonardo da Vinci w Tarnowskich Górach

W dniach 12.06 - 13.06. 2012 r. odbyło się trzecie międzynarodowe spotkanie grupy partnerskiej - przedstawicieli instytucji z Hiszpanii (Asociación de Desarrollo Local DELOA), Wielkiej Brytanii (The Streetwyze comunity your music project), Czech (SKV Ostrawa), Rumunii (Colegiul Thecnic de Cai Ferate "Unirea"), Bułgarii (Industrial Association Plodiv) i Polski (SOSW Tarnowskie Góry). Spotkanie poświęcone było omówieniu najlepszych praktyk doradztwa zawodowego osób niepełnosprawnych w poszczególnych krajach. Przedstawiciele instytucji partnerskich zaprezentowali sposoby i formy pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym. Swoje doświadczenia przekazali również goście zaproszeni na spotkanie - przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach, Punktu Aktywizacji II w Bytomiu oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

[ czytaj więcej.. ]


POKAZY SZTUKI BARMAŃSKIEJ I KULINARNEJ W SZKOLE W NAKLE ŚLĄSKIM

W dniu 15 czerwca 2012 o godzinie 10.30 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim zorganizowane będą II WARIACJE KULINARNE.

Atrakcjami programu będą m.in.:


- pokazy kulinarne mistrzów kuchni z grupy RM GASTRO : Tomasza Nowaka, Krzysztofa Gawlika i Wojciecha Harapkiewicza,


- pokaz sztuki barmańskiej w wykonaniu mistrzów świata w tej dziedzinie, znanych z występu w programie "Mam talent" - Akademii Barmańskiej "Flair Factory" .


Wśród zaproszonych gości, którzy potwierdzili swoje przybycie, znajdować się będą:

- przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

- Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja z Krakowa,

- przedstawiciele władz samorządowych z województwa śląskiego,

- przedstawiciele władz lokalnych powiatu tarnogórskiego,

- przedstawiciele jednostek współpracujących i zaprzyjaźnionych z CKR w Nakle Śląskim.

Zapraszamy do uczestnictwa w tym kulinarnym święcie!
Podsumowanie programu SZKOŁA BEZ PRZEMOCY w ogrodach Pałacu Prezydenckiego

W dniu 5.06.2012 r. szkolny pedagog - Joanna Jasiok - uczestniczyła wraz z dwójką uczniów: Ewą Wrodarczyk z kl. III TŻ i Dominikiem Kozinoga z kl. III TAK w uroczystej gali, która miała miejsce ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Dokonano na niej podsumowania program grantowego w ramach akcji „SZKOŁA BEZ PRZEMOCY”.

W ramach tego programu w czasie roku szkolnego 2011/12 w ZSCKR realizowano założenia nagrodzonego projektu „Pracownia Osobliwości”, który powstał z inicjatywy pani Jasiok. Projekt „Pracownia Osobliwości” wybrano spośród pięciuset szkół, które złożyły swoje autorskie propozycje. Nasza szkoła jest jedyną szkołą ponadgimnazjalną z województwa śląskiego wyróżnioną w ten sposób. Podczas gali uczestnicy mieli przyjemność wysłuchać przemówienia Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym dokonał podsumowania programu na ten rok szkolny. W uroczystości wzięli również udział ambasadorowie programu „SZKOŁA BEZ PRZEMOCY”: Tomasz Majewski – sportowiec i złoty medalista olimpijski w pchnięciu kulą oraz Leszek Blanik – mistrz olimpijski w konkurencji skok. Kulminacyjnym punktem imprezy było wręczenie nagród dla najlepszych wychowawców roku szkolnego 2011/2012 oraz występ uczniów, którzy wygrali konkurs na hymn w programie „KIBICUJĘ FAIR PLAY”.

Na zakończenie Pan Prezydent zaprosił wszytkich uczestników imprezy na uroczysty poczęstunek. Nasza szkolna „Pracownia Osobliwości” będzie kontynuować realizowane dotąd założenia SZKOŁY BEZ PRZEMOCY. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym kreatywność nauczycieli i młodzieży ZSCKR pozwoli odnosić naszej placówce kolejne podobne sukcesy.

Na podstawie sprawozdania Joanny Jasiok - przygotowała Justyna Ostrowska


Sprawozdanie z praktyk we Francji uczniów z klasy III TR w Nakle Śląskim

Praktyki zostały zorganizowane przy pomocy technikum rolniczego Edgard Pissani w Chaumont we Francji, dzięki wieloletniej współpracy w ramach programów Socrates Comenius i Leonardo. Tegoroczny wyjazd na praktyki był w dużej mierze wyrazem wdzięczności strony francuskiej za zorganizowanie pobytu uczniów francuskich w Polsce we wrześniu 2011 roku. Dzięki staraniom Dyrekcji naszej szkoły pana Sławomira Wawrzyniaka i Jadwigi Bujoczek oraz Rady Rodziców przy ZSCKR w Nakle Śl. wyjazd praktykantów stał się możliwy, natomiast rodzice uczniów pokryli koszty zwiedzania Paryża. Podczas pracy na farmach uczniowie mieli zagwarantowane utrzymanie. Dzięki staraniom dyrektora francuskiej szkoły pana Arnaulda Pizzi nasi uczniowie gościli na krótko w szkolnym internacie oraz uczestniczyli w zajęciach sportowo-kulturalnych na terenie szkoły. W praktykach uczestniczyło 6 uczniów z III klasy Technikum Rolniczego, w terminie od 07.05.2012 do 18.05.2012. Farmy, na których odbywały się praktyki położone są w regionie Szampania-Ardeny w departamencie Górna Marna. Gospodarstwa znajdowały się w małych, tradycyjnych wioskach. Głównym kierunkiem na wszystkich gospodarstwach były krowy mleczne, których ilość wahała się od 50 do 160 sztuk. W większości były to krowy rasy Prim Holstein, a na jednej z farm były krowy Montbeliarde. Oprócz krów mlecznych, na 2 farmach były krowy mięsne rasy Charolaise w ilości ok. 35 sztuk. Ogólnie liczba zwierząt na farmach, łącznie z jałówkami, byczkami, cielakami dochodziła do 540 sztuk. Na jednym z gospodarstw prowadzona była zachowawcza hodowla koni ardeńskich i to z wielkimi sukcesami – w ubiegłym roku pan Paillard zdobył za swojego konia złoty medal na wystawie zwierząt w Paryżu.
Najważniejsza informacja dotycząca pracy naszych uczniów na farmach to fakt, że została ona oceniona celująco. Farmerzy docenili kompetencję zawodową, rzetelność i zaangażowanie, a również chęć poznawania nowych rzeczy. Ponieważ nie samą pracą człowiek żyje, nasi francuscy przyjaciele zorganizowali nam w poniedziałkowy wieczór spotkanie integracyjne z francuskimi uczniami. Na prośbę naszych uczniów rozegraliśmy mecz piłki siatkowej. Następnie oglądaliśmy naprawdę śmieszne występy, utalentowanych szkolnych mimów, uczyliśmy się tańczyć, graliśmy w kalambury, łowienie jabłek w wodzie i twistera. Pobyt uczniów we Francji należy ocenić w kilku aspektach lecz przede wszystkim pod kątem zdobytych doświadczeń zawodowych, gdyż taki był główny cel wyjazdu. Można ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, że uczniowie poznali podstawowe informacje o francuskim rolnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji mleka i mięsa wołowego, nabyli nowe umiejętności w pracach rolniczych lub udoskonalali te, które już posiadali, zapoznali się z nowoczesnymi technologiami w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Jeżeli rozważyć aspekt kulturowy to:
• zapoznali się z życiem codziennym francuskich rolników, zwyczajami kulinarnymi i sposobami spędzania wolnego czasu,
• zobaczyli jak wyglądają tradycyjne wioski w Szampanii,
• zwiedzili Paryż i Nancy,
• nawiązali nowe znajomości, a nawet przyjaźnie,
• nauczyli się otwartości na nowe doświadczenia.
Bardzo ważną korzyścią był również fakt, że ćwiczyli komunikowanie się w języku angielskim i poznali niektóre słowa francuskie. Cieszymy się, że nasza wieloletnia przyjaźń polsko-francuska nadal kwitnie i dzięki takim wymianom może dalej się rozwijać.

Na podstawie sprawozdania Danuty Sejnoty - przygotowała Justyna Ostrowska


Nakielscy uczniowie na gali u prezydenta Bronisława Komorowskiego

Informujemy, że w dniu 5 czerwca bieżącego roku na uroczystej gali w ogrodach Pałacu Prezydenckiego zostanie dokonane podsumowanie programu „Szkoła bez przemocy”, w którym uczestniczy nasza społeczność szkolna.
Posumowania dokona gospodarz tej uroczystości – Prezydent Polski Bronisław Komorowski.
Uczestniczyć w tej imprezie będzie reprezantacja uczniów CKR w Nakle Śląskim pod opieką koordynatora projektu – pani pedagog Joanny Jasiok. W trakcie tego spotkania będzie istniała możliwość osobistego poznania i rozmowy z Panem Prezydentem. Warto zaznaczać, że nasza szkoła jako jedyna ze szkół ponadgimnazjalnych na Śląsku dostąpi tego zaszczytu!Uczniowie z technikum w Nakle Śląskim lecą na Cypr!

Z wielką przyjemnością zawiadamiamy, że uczniowie kierunków gastronomicznych z CKR w Nakle Śląskim w przyszłym roku szkolnym 2012/2013 będą mieli okazję odbyć praktykę zawodową w luksusowych hotelach na Cyprze. Stało się to możliwe dzięki programowi Leonardo da Vinci, w którym projekt napisany przez Dyrektora Sławomira Wawrzyniaka - "Doskonalenie usług kateringowych w przemyśle hotelarskim - Perfection of catering services in hotel industry"- przeszedł pomyślnie procedury konkursowe.
Młodzież poleci na Cypr w trzech turach: na przełomie października i listopada oraz w marcu i czerwcu przyszłego roku. Okazję do odbycia praktyk w tych egzotycznych warunkach będą także mieli najlepsi uczniowie z przyszłych klas pierwszych technikum.
Uczniowie odbędą miesięczne praktyki w luksusowych hotelach sieci Amathus. Program praktyki będzie dotyczył m.in. pracy w restauracji i hotelu (obsługa konsumentów i pomoc cypryjskiemu personelowi, praca na nowoczesnym sprzęcie kuchennym, pomoc w przyrządzaniu potraw i ich podawaniu, obsługa kelnerska na sali, nauka przygotowywania potraw i deserów z lokalnych produktów np. owoce morza, ryby, egzotyczne owoce, potrawy regionalne). Dodatkowo, w czasie wolnym, przewidziana jest realizacja programu kulturalnego dla uczestników praktyki, który będzie obejmował zapoznanie się z lokalnymi zwyczajami, zwiedzaniem wyspy, wycieczkami do miejsc historycznie ważnych.
Efektem końcowym będzie otrzymanie przez młodych praktykantów dokumentów końcowych: Europass- Mobilność oraz certyfikatów i referencji od menadżerów hotelu.
Cieszymy się bardzo z tak wielkiego sukcesu naszej szkoły!strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |