Zabawy plastyczne z dziećmi: ozdobne szyszki na choinkę

W wigilię dzieci nie zawsze są pomocne w przygotowaniach świątecznych. Jeśli zamiast pomagać przeszkadzają warto je czymś zająć. Można zaproponować im zrobienie ozdób świątecznych z szyszek. Jak i czym malować szyszki i jak usuwać najsprawniej nasionka napisałam w wątku o kwiatach z szyszek http://www.tg.net.pl/temat/post/wlasnorecznie/296/Kwiaty-z-szyszek.   Jeśli przygotujemy ozdobne szyszki z całkiem małymi dziećmi należy zrezygnować z malowania szyszek lakierem do paznokci zamiast niego można użyć farb akrylowych a także plakatowych. Jeśli decydujemy się na farby plakatowe szyszki najlepiej pomalować wcześniej biała farbą akrylową (może być do ścian) – farba plakatowa słabo kryje kolor łusek i dziecko nie widząc oczekiwanego efektu może się zniechęcić. Można wprawdzie zmieszać farbę z klejem wikol w proporcji 2:1 ale nie polecam kleju wikol do zabaw z dziećmi. Jeśli mocujemy zawieszki do szyszek szpilką należy zrobić to za dziecko – szpilki ciężko się wbijają do szyszek, niekiedy trzeba użyć młotka. Zamiast szpilek można zastosować małe cienkie gwoździe.

[ czytaj więcej.. ]


Mini choinka z szyszki część III – choinki łatwe do wykonania przez dzieci

Na mini choinki najlepsze są szyszki sosny, ale można dowolnie eksperymentować. Wykonanie choinki z szyszki jest łatwe ale przyklejanie elementów ozdobnych wymaga ze względu na niewielki rozmiar szyszki precyzji, co może dzieciom sprawiać trudność. Dzieciom można zaproponować zrobienie choinek metodą upychanie ozdobnych elementów pomiędzy łuskami szyszki. Cztero czy pięciolatkom można dać do pracy pomalowane szyszki i gotowe elementy ozdobne.

Po przyniesieniu do domu szyszki należy zostawić na klika dni, aby rozłożyły łuski. Jak wyschną usunąć nasionka. Jak i czym malować szyszki i jak usuwać najsprawniej nasionka napisałam w wątku o kwiatach z szyszek
http://www.tg.net.pl/temat/post/wlasnorecznie/296/Kwiaty-z-szyszek. Do zrobienia choinek wybierać szyszki o w miarę prostych dołach.

Mini choinka z szyszki 9


Materiały: szyszka z sosny, zielona farba akrylowa lub klej brokatowy lub farba do szkła, plastelina (może być brokatowa) różne kolory, pojemnik po świeczce do podgrzewacza.[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: kwiatki z rolek po papierze toaletowym

Pisałam już o tym jak zrobić zwierzęta, rakiety, autobusy i postacie z papierowych - teraz pora na rolkowe kwiatki. Kwiatki z rolek niekoniecznie trzeba wykonywać z jakiś okazji. Dziecko może zrobić sobie kolekcję kwiatków na parapecie okna w swoim pokoju. Przez jakiś czas będą cieszyły dziecięce oko no i nie trzeba ich podlewać :) Do wykona kwiatów z rolek potrzebne są w zależności od rodzaju kwiatka dwie – trzy rolki po papierze toaletowym lub 2 rolki po papierowych ręcznikach i to, co mamy pod ręką: kawałki kartonu, kolorowego papieru, wstążek czy ozdobnych sznurków, farby czy lakier do paznokci, koraliki, papilotki do mufinek, kreatywne druciki, guziki, skorupki jajek itp.

[ czytaj więcej.. ]


Laurki na Dzień Matki

Niedługo Dzień Matki. Dzieci zazwyczaj z tej okazji przygotowują dla mam laurki. Przygotowałam kilka wzorów laurek, z których wykonaniem przy pomocy babć, ojców czy starszego rodzeństwa poradzą sobie nawet czteroletnie dzieci. Laurki od kartek różnią się przede wszystkim tym, że są większe. Dziecku trudno jest zrobić drobne elementy i pracować na mocno ograniczonej przestrzeni. Na bazę laurki użyć kartonu A4:jeśl,i dziecko już pisze złożyć karton na pół – w środku dziecko będzie mogło napisać życzenia czy jakiś wierszyk; jeśli dziecko jeszcze nie pisze wystarczy zrobić jednostronną laurkę z karki A4 przeciętej na pół. Oczywiście laurka może być większa.

[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część II

Wigwam - materiały: na dwa wigwamy gruby papier pakunkowy 20x 20 cm lub kartka z bloku technicznego, farby plakatowe/akrylowe, klej. Wykonanie: z papieru wyciąć koło o średnicy około 15 cm, przeciąć je na pół, zwinąć w luźny, niedomknięty górą rożek, skleić, wyciąć wejście, ozdobić wigwam farbami – można wykonać stempel np. z ziemniaka i w podobny sposób ozdobić wszystkie wigwamy. Od góry można włożyć do wigwamu 4 patyki do szaszłyków, żeby patki (konstrukcja wigwamu) wychodziły pond wigwam, trzeba na szczycie wigwamu zabezpieczyć je gumką do włosów lub gumką recepturką. Jeden wigwam można zrobić bardziej okazały i bardziej ozdobny jako wigwam wodza, który stanie na centralnym placu osady. W osadzie powinno znaleźć się kilka wigwamów. Przed wigwamami można „rozpalić” ogniska. Ognisko - materiały: czerwona jedwabna błyszcząca bibuła lub czerwony celofan lub inny wiotki czerwony papier, drobne suche gałki, ziarnka kawy, złota farba w sprayu.

[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część I

Organizując dziecku domowe zajęcia plastyczne warto realizować oprócz jednostkowych projektów projekty złożone, ponieważ podczas ich realizacji dziecko ćwiczy nie tylko swoją kreatywność i zdolności manualne, ale także uczy się planowania i cierpliwości, ponieważ złożone projekty realizuje się etapami. W ramach takiego złożonego projektu można z dzieckiem wykonać indiańską wioskę. Sądzę, że rodzic bawiący się z dzieckiem sam sobie chętnie przypomni czasy, kiedy fascynowały go przygody Winnetou. Do wykonania wioski potrzebne są rolki po papierowych ręcznikach i po papierze toaletowym, karton, papier pakunkowy, farby, kolorowy papier, ruchome oczy, wykałaczki, patyki do szaszłyków, korki z wina, wata, ziarenka kawy, drobne suche gałki i łupiny orzechów włoskich.

[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: Czerwony Kapturek, Królowa Śniegu i inne

Dość duży odsetek odpadów produkowanych rocznie przez gospodarstwo domowe stanowią rolki po papierze toaletowym i rolki po papierowych ręcznikach. Warto je zbierać, by potem wyczarować z nich wraz z dzieckiem różne zwierzaki, ludziki czy pojazdy. Dziecko zbierając rolki czy też inne odpady z gospodarstwa domowego, takie jak na przykład wytłoczki na jajka, korki i nakrętki z butelek nauczy się segregacji śmieci. Trzeba mu opowiedzieć o celach i zasadach segregacji śmieci, a także o tym, co będzie się z dzieckiem robiło z odpadów i co do wykonania na przykład ludzika, będzie potrzebne. Dziecko samo będzie pilnowało, aby potrzebne do zabawy plastycznej przedmioty nie trafiły do ogólnego kosza na śnieci a do pojemnika przeznaczonego na ten rodzaj odpadów. Czerwony Kapturek, Królowa Śniegu, Dobra Wróżka to projekty do wykonania dla dzieci powyżej lat 9, pozostałe projekty przy pomocy rodzica czy starszego rodzeństwa może wykonać dziecko od lat 4.

[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: zwierzęta z rolek po papierze

W każdym domu w ciągu tytonia zużywa się kilka papierów toaletowych i papierowych ręczników. Z rolek po nich można z dziećmi wyczarować zwierzaki. Wykorzystanie w zabawach plastycznych z dziećmi domowych śnieci uczy je zachowań proekologicznych. Warto w trakcie zabawy w tworzenie zwierzaków opowiedzieć też dzieciom o recyklingu i segregacji śmieci. Rolka po papierze toaletowym różni się od rolki po papierowych ręcznikach jedynie długością. Elementy, z których składają się zwierzęta można dziecku, zwłaszcza jak jest małe, przygotować samemu, lepiej jednak zaprosić dziecko do komputera: pokazać mu gotowe zwierzątko i opowiedzieć jak jest zrobione i niech samo przygotuje elementy, to nic że uszy kota mogą być nierówno, okrągła głowa może bardziej przypominać kwadrat niż koło, najważniejsze, że dziecko większość prac wykona samodzielnie. Ewentualnie można dziecku przygotować szablon tych elementów i nich je samo obrysuje i wytnie, czy wytarga. Do klejenia elementów używać kleju roślinnego, najlepiej w sztyfcie - dziecko nie doklei się nam do robionego zwierzaka czy do stołu.

[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: miejsce pracy, materiały i narzędzia

Dzieci potrafią rysować zanim nauczą się pisać. Ekspresja artystyczna jest jednocześnie naturalną potrzebą dziecka i koniecznością zapewniającą mu pełny rozwój. Celem zabaw artystycznych z dziećmi jest pobudzanie ich aktywności artystycznej i rozwijanie zdolności manualnych.. Aktywność artystyczna jest zarówno przejawem twórczości jak i sposobem na rozbudzanie i wzmacnianie postaw i uzdolnień twórczych. Dziecko wypowiada się artystycznie w sposób charakterystyczny dla jego poziomu rozwojowego, uczy się niezależności myślenia i wyrażania swoich emocji i uczuć środkami, jakimi dysponuje. Ekspresja artystyczna będąc ważnym doświadczeniem osobistym przyczynia się do rozwoju indywidualności. Każde zburzenie sferze emocji i ich ekspresji wiąże się z barakiem wiary we własne siły i niską samooceną. Odpowiednia stymulacja ekspresji twórczej dzieci może służyć jako środek zapobiegawczy takim zaburzeniom. Nie ważna jest ocena dzieła, czyli rezultatu procesu twórczego a sam proces twórczy, związane z nim doznania i doświadczenia. Jeśli twórca dostrzeże w swoim dziele jakąś wartość nie koniecznie musi ją dostrzec odbiorca jego dzieła. Nawet małe dziecko gryzmolące kredką przedziwne kształty jest bardzo zadowolone z własnego aktu twórczości. Akceptacja przez najbliższe otocznie tej twórczości sprawia, że dziecko nabiera wiary we własne siły, co sprzyja w kolejnych latach dojrzewania dziecka bardziej zaawansowanej twórczości artystycznej. Nie tylko małe dzieci potrzebują uznania dla walnych działań twórczych. Potrzebę tę odczuwają również dzieci starsze i dorośli. Przez pryzmat sztuki człowiek uczy się spostrzegania, doznawania, odczuwania rzeczywistości, a także pojmowania istoty i celu życia ludzkiego. Dzięki sztuce, uprawianej i przeżywanej, następuje pełniejsze formowanie osobowości. Sztuka pozwala na zobaczenie świata w sposób inny niż potoczny. Pojecie ekspresji twórczej implikuje swobodę działania - twórca w tym, co robi jest wolny. Surowy autorytet czy też konieczność podporządkowania się innym tłumi ekspresję twórczą, dlatego też konieczne jest uznanie przez najbliższe otoczenie dziecka poznawczej odmienności dziecka, zgodnej z jego etapem rozwoju.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |