Zabawy plastyczne z dziećmi: kasztanowe ludziki

Jak zrobić kasztanowe ludziki każdy pamięta z dzieciństwa. Typowego ludzika wykonanego z kasztanów można dowolnie modyfikować. Może podczas zabaw z dziećmi przydadzą się poniższe pomysły.

Ludzik z kasztanów jako baza wyjściowa to ludzik wykonany z trzech kasztanów, Jeden kasztan na głowę, jeden na tułów i jeden mały kasztan przecięty na pól na buciki. Buty są także elementem umożliwiającym postawienie ludzika. Kasztany łączymy w ludzika za pomocą zapałek z odciętymi łebkami (ważne zwłaszcza, jeśli bawimy się z małymi dziećmi biorącymi wszystko do buzi). Ponieważ zapałki ciężko wpycha się w kasztany warto wcześniej zrobić dziecku w kasztanach dziurki w odpowiednich miejscach np. cienkim punktakiem, gwoździem lub nożyczkami do skórek. Ludzikowi można zrobić z zapałek usta, nos i oczy – w odpowiednich miejscach zrobić dziurki, w dziurki wbić mała kawałki zapałek, jeśli zapałki za bardzo wystają można je przyciąć nożyczkami. Kasztanowym ludzikom można zrobić czapki z łupinek kasztana – łupinki można nakleić na głowę np. klejem magic lub połączyć czapkę z głową kawałkiem zapałki. Czapki można dowolnie udziwniać.[ czytaj więcej.. ]


O domowym sposobie robienia papieru czerpanego prawie wszystko cz. III

Papier czerpany można zrobić z elementami zatopionymi między warstwami papieru (elementy widoczne są tylko pod światło) – napiszę jak to zrobić pisząc o domowej produkcji abażurów. Na podsuszonym papierze żelazkiem (lekko podsuszanym – takie 2 przejechania żelazkiem) można zrobić fakturę np. paznokciem, końcówką nożyczek; nienaostrzoną końcówką ołówka, jakimś wypukłym drobiazgiem, stemplem (jak zrobić różnego rodzaju stemple napisałam w wątku „bożonarodzeniowe stemple). Można zrobić sobie własną papeterię: wykonać stempel np. z inicjałami. Nie opłaca się robić jednego arkusza papieru i lepiej za „jednym bałaganem” zrobić więcej. Jeśli chcemy zrobić rożne kartki najpierw zrobić papier biały czy jednokolorowy, potem do pulpy dodać dodatki roślinne lub/i barwniki. Jeśli robimy papier sitem o formacie zbliżonym, do A4 aby swobodnie nabierać sitem pulpę zamiast miski użyć wanny.

[ czytaj więcej.. ]


Koty z masy solnej - część II

Do wykona kotów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Koty można malować zgodnie z ich wyglądem lub abstrakcyjnie np. w kwiatki, kropki, wzory geometryczne.

Masa solna
szklanka drobnej soli (sól można dodatkowo zmielić w młynku), szklanka mąki pszennej, szklanka wody; połączyć sól z mąką, wlać pól szklanki wody wyrabiać ciasto dodając w razie potrzeby po łyżce resztę wody – ciasto ma mieć konsystencję plasteliny. Z tej ilości masy wyjdą wszystkie proponowane koty. Inne sposoby wykonania masy i sposoby suszenia w wątku o masie solnej. Do zrobienia kotów może się także przydać wpis rysowanie kota.[ czytaj więcej.. ]


O domowym sposobie robienia papieru czerpanego prawie wszystko cz. II

Instrukcja krok po kroku jak zrobić papier czerpany. Krok 1: pociąć lub podrzeć papier na drobne kawałki (jeśli używamy blendera wystarczy w paski) i zalać wrzącą wodą; ilość wody nie ma znaczenia papier powinien być cały zamoczony, zostawić na parę godzin – im papier grubszy tym dłużej powinien być moczony; papierowe ręczniki, papier toaletowy, bibułę, ligninę wystarczy moczyć około 2 godziny; grube gazety, wytłoczki po jajkach, karton itp. najlepiej zalać wieczorem i zostawić na noc. Jeśli papier wypływa ponad powierzchnię wody można położyć na górę odwrócony talerzyk.

[ czytaj więcej.. ]


Koty z masy solnej część I

Kota z masy solnej można zrobić dla siebie jako dekorację a także dla koś na prezent. Kot z masy solnej z serduszkiem może być podarowany z okazji walentynek. Serce można na kocie namalować czy też wyciąć z masy solnej i dokleić do kota. Poniższe koty są bardzo proste w wykonaniu. Potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Koty można malować zgodnie z ich wyglądem lub abstrakcyjnie np. w kwiatki, kropki, wzory geometryczne.

[ czytaj więcej.. ]


O domowym sposobie robienia papieru czerpanego prawie wszystko cz. I

Papier czerpany  to pierwszy znany ludzkości rodzaj papieru. Współcześnie, choć na rynku dostępne są setki rodzajów różnych papierów, chętnie właśnie po niego sięgamy i coraz częściej chcemy wykonać go sami. Moim zdaniem nie ma w tym nic dziwnego. Możliwość eksperymentowania z różnymi dodatkami roślinnymi i z różnymi barwnikami, rodzajami papierów używanych do własnej produkcji sprawia że każdy zrobiony papier jest niepowtarzalny, nasz własny a wykonane z niego zaproszenia, kartki okolicznościowe, koperty, podziękowania, zawiadomienia, dyplomy,  karty kronik rodzinnych, albumów itp. są wyjątkowo oryginale. Z papieru czerpanego można także wycinać elementy do wykona kartek, robić papierowe kwiaty i abażury, obrazki malowane akwarelami, farbami akrylowymi. Ozdobne pudełka (oklejając nim np. pudełko po butach), segregatory. Charakterystyczną cechą papieru czerpanego są brody (postrzępione brzegi). Robiąc np. kartkę nie trzeba ich wyrównywać, ale jeśli ktoś chce może kartkę obciąć tak by miała proste brzegi.

[ czytaj więcej.. ]


Masa papierowa

Masę papierową wynaleźli około II wieku Chińczycy, którzy robili z niej początkowo maski teatralne i elementy dekoracji. Około X wieku masą papierową zainteresowali się francuscy rzemieślnicy, którzy zaczęli z niej wyrabiać ozdobne szkatułki, tabakiery, imitacje stiuków i gipsów. Z tych czasów pochodzi określenie „papier-mâché” oznaczające sztukę modelowania z masy papierowej oraz tworzenia przedmiotów z nakładanych na siebie warstw papieru i kleju. Z czasem masa papierowa stała się popularna w Anglii, Niemczech i Włoszech. Z papierowej masy, do której zaczęto dodawać kredę robiono parawany, krzesła, ramy lóżek, półki, kinkiety, elementy karet, lalki, tace itp. XIX wieku popularność wyrobów z masy papierowej wygasła. Gotowe przedmioty malowano i wykańczano warstwą jasnego lakieru lub inkrustowano macicą perłową. Dziś wraz z modą na rękodzieło masa papierowa wraca do łask. Robi się z niej na przykład różnego rodzaju figurki, anioły, gwiazdki na choinkę, pisanki, koraliki, broszki, maski (ozdobne na ścianę i na bal przebierańców), płaskorzeźby, główki do figurek z innych materiałów. Oklejając nią szklane naczynia robi się ozdobne pojemniki, wazony, miski, karafki. Wyroby po wyschnięci maluje się farbami akrylowymi lub plakatowymi. Można ozdobić je na przykład brokatem, złotolem, techniką decoupage. Gotowy wyrób można pomalować lakierem akrylowym jeśli nie mamy można spryskać lakierem do włosów). W razie potrzeby masę papierową po wyschnięciu można szlifować, ciąć, wygładzać papierem ściernym, szlifować.

[ czytaj więcej.. ]


Anioły z masy solnej - część III

Do wykona aniołów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Anioły można dowolnie stylizować i ozdabiać.

Anioł 5

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, z ciasta oderwać jedną cześć, podzielić ja na dwie równe części, z każdej części utoczyć kulkę, kulki spłaszczyć nieco powyciągać na brzegach, palcami zrobić wgniecenia, powstałe skrzydła położyć obok siebie; utoczyć kulkę, spłaszczyć i ponaciągać w placach tak aby powstała sukienka, zwilżyć z jednej strony sukienkę, położyć zwilżoną stroną na skrzydłach, lekko docisnąć; utoczyć z masy kulkę, spłaszczyć, zwilżyć wodą i nałożyć powstałą głowę na tors, jeśli na buzi anioła są jakieś nierówności, zwilżyć palce woda i kulistymi ruchami wygładzić je; utoczyć wałek, lekko zwilżyć go wodą, obwieść wałkiem głowę – uformować włosy, z kawałka ciasta zrobić grzywkę, z małego kawałka ciasta zrobić okrągły nosek; wysuszyć anioła; po wyschnięciu, anioła pomalować; z cienkiego ozdobnego sznurka zrobić zawieszkę, dokleić z tyłu anioła; anioł na zdjęciu pomalowany jest farbami plakatowymi, farbami do szkła i złotolem; anioła pomalowanego farbami akrylowymi można pociągnąć lakierem akrylowym lub werniksem damarowym.[ czytaj więcej.. ]


Anioły z masy solnej część II

Do wykona aniołów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Anioły można dowolnie stylizować i ozdabiać.

Anioł 3

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, żeby nie wyschło, ciasto rozwałkować na grubość 0,3 – 0,5 cm, wyciąć z ciasta skrzydła z sukienką – można skorzystać z powyższego szablonu, oderwać kawałek ciasta, utoczyć kulkę, spłaszczyć w dłoniach, zwilżyć z jednej strony, nałożyć na korpus; patyczkiem zrobić dziurki czy i narysować usta, wysuszyć anioła.[ czytaj więcej.. ]


Anioły z masy solnej część I

Do wykona aniołów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Anioły można dowolnie stylizować i ozdabiać.

Masa solna

szklanka drobnej soli (sól można dodatkowo zmielić w młynku), szklanka mąki pszennej, szklanka wody; połączyć sól z mąką, wlać pól szklanki wody wyrabiać ciasto dodając w razie potrzeby po łyżce resztę wody – ciasto ma mieć konsystencję plasteliny. Inne sposoby wykonania masy i sposoby suszenia w wątku o masie solnej.

Anioł 1

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, żeby nie wyschło, ciasto rozwałkować na grubość 0,3 – 0,5 cm, wyciąć z ciasta miseczką koło, koło ściąć na wysokości około 3 jego średnicy, wyciec trójkąt, zwilżyć jedną cześć trójkąta wodą i nałożyć na ścięte koło, utoczyć kulkę z ciasta, z jedynej strony zwilżyć wodą, położyć na wierzchołek trójkąta, lekko docisnąć, z małego kawałka ciasta zrobić okrągły nosek, zwilżyć i nałożyć na kulkę głowę, patyczkiem zrobić dziurkę pod nosem, nożem zrobić nacięcia na skrzydłach, wysuszyć anioła.[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |