Card making: kartki walentynkowe - część trzecia

W „Uczcie" Platona Arystofanes opowiada mit, z którego dowiadujemy się, że wszystkie istoty ludzkie były kiedyś samowystarczalne. Istoty te, które były płci żeńskiej, męskiej lub były obojnakami, kiedyś zgrzeszyły nieumiarkowaniem i pychą chcąc dostać się do niebios i zająć miejsce bogów, dlatego też Zeus, by poskromić ich pychę rozciął wszystkie te istoty na pół w skutek, czego każdy człowiek poszukuje swojej utraconej połówki. Mit przytoczony przez Platona został wykorzystany w wielu baśniach opowiadanych na całym świecie, w których ludzie poszukują się jak dwie połówki pomarańczy, jabłka, figi czy brzoskwini (w zależności, jaki owoc w danym regionie uznawany był za symbol miłości). I tak jak zauważył to Platon „jeśli kiedy taki czy jakikolwiek inny człowiek przypadkiem znajdzie swą drugą połowę, wtedy nagle dziwny na nich czar jakiś pada..." Minęło prawie dwadzieścia pięć wieków od wypowiedzenia tych słów, a potwierdzeniem ich aktualności jest każdy człowiek, zarówno ten kochający jak i ten pragnący kochać i być kochanym. W tradycji polskiej owocem symbolizującym miłość jest jabłko. Najprawdopodobniej wpływ ma na to biblijna opowieść o Adamie i Ewie, chociaż tak naprawdę to nie wiemy, jaki owoce zerwała z drzewa Ewa, ponieważ w Biblii nie ma o tym ani słowa. Potocznie przyjęło się, że tym owocem było jabłko, co wynika ze złego przetłumaczenia słowa „malum" oznaczającego zarówno jabłko jak i zło. Ewa zerwała owoc zła. A jabłko z czasem stało się nie tyle symbolem grzechu, co uwodzenia i miłości. W polskiej tradycji jabłko stanowi jeden z ważniejszych symboli weselnych - nowożeńcy obrzucani byli przez druhny jabłkami i musieli jedno jabłko zjeść wspólnie przed nocą poślubną. Dzisiaj wystarczy, by jabłka pojawiły się na weselnym stole. Jabłka wiązano z miłością już w starożytnej Grecji. Były one atrybutem bogini miłości Afrodyty.

[ czytaj więcej.. ]


Card making: kartki walentynkowe - część druga

Poniżej kilkanaście pomysłów na wykonanie kartek walentynkowych. Zamieszczone szablony należy w zależności od potrzeby przed wydrukowaniem pomniejszyć lub powiększyć. Zrobić własne napisy - na kartce walentynkowe zazwyczaj pisze się krótkie wyznanie lub fragmenty wiersza. Kartki można wykonać zgodnie z instrukcją, ale warto pomyśleć nad własną modyfikacją.

[ czytaj więcej.. ]


Card making: kartki walentynkowe - część pierwsza

Zwyczaj obdarowania się walentynkowymi kartami sięga średniowiecza: za autorów pierwszych walentynek uważa się księcia orleańskiego Karola, który w 1415 roku wysłał do żony z celi Tower of London wiersz miłosny oraz Margery Brew, która w lutym1477 przesłała do narzeczonego wiersz miłosny własnego autorstwa. Kartki walentynkowe upowszechniły się w wieku XVII. Uważa się, że z tego okresu pochodzą najpiękniejsze wiersze miłosne. W Stanach Zjednoczonych walentynki upowszechniła Esther Howland, która założyła w 1848 roku firmę produkująca walentynkowe kartki.

[ czytaj więcej.. ]


Walentynkowe (i nie tylko) upominki

W Walentynki oprócz kartek walentynkowych można wręczyć symboliczny prezent. Zazwyczaj są to czekoladki i lizaki w kształcie serc, pojedynczy kwiatek, małe maskotki - zwierzątka z sercem w łapkach, przytulające się zwierzątka, różnego rodzaju ozdoby w kształcie serc, kubki ozdobione romantycznymi motywami, poduszki w kształcie serca, bibeloty ozdobione sercami. Walentynkowy upominek można też zrobić własnoręczni. Poniżej kilkanaście pomysłów na walentynkowe prezenty, które można podarować również z innych okazji takich jak np. Dzień Matki, Dzień Ojca, imieniny, urodziny, Mikołaj, Gwiazdka.

[ czytaj więcej.. ]


Joker – kartka na Dzień Dziadka lub Walentynki

Trudno jest zrobić Dziadkowi kartkę z życzeniami, zresztą jak każdemu mężczyźnie. Nigdy nie wiadomo czy jak dostanie kartkę z kwiatami czy jakimiś zwierzakami nie weźmie nas za wiecznie dziecinne kobietki. Sądzę, że kartka Joker spodoba się każdemu dziadkowi. Zresztą nie ważna jest ta oszczędna w wyrazie kartka, ważne są słowa, które na niej napiszemy. Taką kartkę można również podarować na Walentynki czy komuś bardzo bliskiemu z okazji urodzin czy imienin. Na kartkę Walentynkową zamiast niebliskiego kartonu użyć karton czerwony, strzałka może być np. złota – karton pomalować złotolem.

Materiały: arkusz A4 niebliskiego i białego kartonu (lub kartka do drukarki), kawałek czerwonego lub różowego kartonu o grubości 4 – 5 mm, niebliski pisak do CD, klej do papieru, karta as kier i karta joker (talię kart w sklepach z artykułami chińskimi można kupić za 3 zł, można tez te wie karty zrobić samodzielnie malując czy wyklejając je na kartonie, dodatkowo karty zrobione można pociągnąć lakierem).

Wykonanie: z niebieskiego kartonu wyciąć kartkę bazę o wymiarach około 20x15cm[ czytaj więcej.. ]


Decoupage: część 1: akcesoria, praktyczne porady oszczędnościowe

Wywodząca się od francuskiego czasownika „decouper" oznaczającego „wycinać" nazwa techniki zdobienia przedmiotów przy użyciu motywów z serwetek czy papierowych wzorów a następnie pokrycia ich wieloma warstwami lakieru „decoupage" powstała w XX wieku. Historia decoupage zaczyna się jednak znacznie wcześniej. Nie ma zgodności, co do tego, skąd wziął się pomysł na decoupage: jedni uważają, że wywodzi się z chińskiego zwyczaju wycinania liter i cyfr do nauki pisania i liczenia oraz do wykonywania kart z życzeniami, okolicznościowych dekoracji okien, papierowych lampionów, ozdobnych pudełek i bibelotów, inni są zdania, że pochodzi ze wschodniej Syberii, gdzie plemiona Nomadów wycinakami ozdabiały groby swoich przodków. W Polsce od wieków znane były misterne łowickie wycinanki. Prawdziwa historia depcupage zaczyna się w XVII wieku, kiedy to ogromną popularnością cieszyły się sprowadzane z dalekiego wschodu meble wykańczane malowaną i inkrustowaną laką. Popyt na meble był duży i trzeba niekiedy było bardzo długo czekać, by je kupić.

[ czytaj więcej.. ]


Kartki na Dzień Babci

Własnoręcznie wykonane kartki mają tę przewagę nad innymi, nawet rękodzielniczymi kartkami, że wkładamy w nie własne serce i pozytywne uczucia. Obdarowana taką kartkę Babcia doceni to, że poświęciliśmy trochę czasu, aby specjalnie dla niej kartkę zrobić.

Kartka bukiet


Materiały: karton karbowany na kartkę bazę, papier czerpany (można kupić , można zrobić samemu – jak w wpisach o papierze czerpanym), kilka malutkich koralików, kawałek zielonego kartonu, 10 cm cienkiego złotego sznurka, klej do papieru, kawałek białego kartonu lub kartka do drukarki, klej do papieru[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: ozdobne szyszki na choinkę

W wigilię dzieci nie zawsze są pomocne w przygotowaniach świątecznych. Jeśli zamiast pomagać przeszkadzają warto je czymś zająć. Można zaproponować im zrobienie ozdób świątecznych z szyszek. Jak i czym malować szyszki i jak usuwać najsprawniej nasionka napisałam w wątku o kwiatach z szyszek http://www.tg.net.pl/temat/post/wlasnorecznie/296/Kwiaty-z-szyszek.   Jeśli przygotujemy ozdobne szyszki z całkiem małymi dziećmi należy zrezygnować z malowania szyszek lakierem do paznokci zamiast niego można użyć farb akrylowych a także plakatowych. Jeśli decydujemy się na farby plakatowe szyszki najlepiej pomalować wcześniej biała farbą akrylową (może być do ścian) – farba plakatowa słabo kryje kolor łusek i dziecko nie widząc oczekiwanego efektu może się zniechęcić. Można wprawdzie zmieszać farbę z klejem wikol w proporcji 2:1 ale nie polecam kleju wikol do zabaw z dziećmi. Jeśli mocujemy zawieszki do szyszek szpilką należy zrobić to za dziecko – szpilki ciężko się wbijają do szyszek, niekiedy trzeba użyć młotka. Zamiast szpilek można zastosować małe cienkie gwoździe.

[ czytaj więcej.. ]


Domowy recykling: bombki choinkowe z żarówek cz. I

W sklepach jest bardzo duży wybór bombek na choinkę, ale każdy może mieć takie same choinkowe ozdoby. Jeśli chcemy mieć oryginalne udekorowaną choinkę możemy wykonać bombki choinkowe sami. Można je zrobić między innymi z żarówek. Przy okazji przysłużymy się środowisku. Do zrobienia bombek choinkowych można wykorzystać każdą tradycyjną żarówkę a także niektóre rodzaje żarówek energooszczędnych. Żarówkę przed przystąpieniem do malowania należy odtłuścić (spirytusem, spirytusem salicylowym, denaturatem). Żarówki można malować farbami akrylowymi, farbami olejnymi, złotolem, farbami plakatowymi, lakierem do paznokci. Jeśli malujemy farbami olejnymi lub plakatowymi żarówkę należy najpierw zagruntować - raz pomalować farbą akrylową (może być do malowania ścian). Żarówki pomalowane farbami akrylowymi można pociągnąć (jak farba dobrze wyschnie) lakierem akrylowym.

[ czytaj więcej.. ]


Kartki świąteczne 3D cz. I

Mogłoby się wydawać, że w czasach zdominowanych przez pocztę elektroniczną tradycyjne kartki odchodzą w niepamięć. Nic bardziej złudnego. Na całym świecie coraz większą popularnością cieszy się card making - ręczne wykonywanie kartek. W niektórych krajach obdarowywanie się ręcznie wykonanymi kartkami należy wręcz do tradycji. Na przykład w Francji do prezentu z okazji Świąt Bożego Narodzenia obowiązkowo musi być dołączona własnoręcznie wykona kartka z życzeniami. Własnoręcznie wykonane kartki mają tę przewagę nad innymi, nawet rękodzielniczymi kartkami, że wkładamy w nie własne serce i pozytywne uczucia. Osoba obdarowana taką kartkę na pewno odczyta dobre intencje osoby, która ją wykonała i doceni to, że poświęciła trochę czasu, aby specjalnie dla niej tę kartkę zrobić. Własny czas to współcześnie jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie możemy dać innej osobie. Nie zawsze możemy ten czas spędzić wspólnie z daną osobą, ale możemy go jej dać właśnie symbolicznie. Dla osoby robiącej kartkę to też symboliczne zbliżenie się do osoby, dla której kartka jest wykonywana, ponieważ w trakcie robienia kartki myśli się o osobie, która ma być nią obdarowana. Taka kartka nie potrzebuje nawet słów. Zachęcam do tworzenia indywidualnych i niepowtarzalnych kartek z okazji Bożego Narodzenia. Kartki można wykonać z tego, co mamy w domu i nie są konieczne inwestycje w materiały i narzędzia.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |