O domowym sposobie robienia papieru czerpanego prawie wszystko cz. I

Papier czerpany  to pierwszy znany ludzkości rodzaj papieru. Współcześnie, choć na rynku dostępne są setki rodzajów różnych papierów, chętnie właśnie po niego sięgamy i coraz częściej chcemy wykonać go sami. Moim zdaniem nie ma w tym nic dziwnego. Możliwość eksperymentowania z różnymi dodatkami roślinnymi i z różnymi barwnikami, rodzajami papierów używanych do własnej produkcji sprawia że każdy zrobiony papier jest niepowtarzalny, nasz własny a wykonane z niego zaproszenia, kartki okolicznościowe, koperty, podziękowania, zawiadomienia, dyplomy,  karty kronik rodzinnych, albumów itp. są wyjątkowo oryginale. Z papieru czerpanego można także wycinać elementy do wykona kartek, robić papierowe kwiaty i abażury, obrazki malowane akwarelami, farbami akrylowymi. Ozdobne pudełka (oklejając nim np. pudełko po butach), segregatory. Charakterystyczną cechą papieru czerpanego są brody (postrzępione brzegi). Robiąc np. kartkę nie trzeba ich wyrównywać, ale jeśli ktoś chce może kartkę obciąć tak by miała proste brzegi.

[ czytaj więcej.. ]


Masa papierowa

Masę papierową wynaleźli około II wieku Chińczycy, którzy robili z niej początkowo maski teatralne i elementy dekoracji. Około X wieku masą papierową zainteresowali się francuscy rzemieślnicy, którzy zaczęli z niej wyrabiać ozdobne szkatułki, tabakiery, imitacje stiuków i gipsów. Z tych czasów pochodzi określenie „papier-mâché” oznaczające sztukę modelowania z masy papierowej oraz tworzenia przedmiotów z nakładanych na siebie warstw papieru i kleju. Z czasem masa papierowa stała się popularna w Anglii, Niemczech i Włoszech. Z papierowej masy, do której zaczęto dodawać kredę robiono parawany, krzesła, ramy lóżek, półki, kinkiety, elementy karet, lalki, tace itp. XIX wieku popularność wyrobów z masy papierowej wygasła. Gotowe przedmioty malowano i wykańczano warstwą jasnego lakieru lub inkrustowano macicą perłową. Dziś wraz z modą na rękodzieło masa papierowa wraca do łask. Robi się z niej na przykład różnego rodzaju figurki, anioły, gwiazdki na choinkę, pisanki, koraliki, broszki, maski (ozdobne na ścianę i na bal przebierańców), płaskorzeźby, główki do figurek z innych materiałów. Oklejając nią szklane naczynia robi się ozdobne pojemniki, wazony, miski, karafki. Wyroby po wyschnięci maluje się farbami akrylowymi lub plakatowymi. Można ozdobić je na przykład brokatem, złotolem, techniką decoupage. Gotowy wyrób można pomalować lakierem akrylowym jeśli nie mamy można spryskać lakierem do włosów). W razie potrzeby masę papierową po wyschnięciu można szlifować, ciąć, wygładzać papierem ściernym, szlifować.

[ czytaj więcej.. ]


Anioły z masy solnej - część III

Do wykona aniołów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Anioły można dowolnie stylizować i ozdabiać.

Anioł 5

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, z ciasta oderwać jedną cześć, podzielić ja na dwie równe części, z każdej części utoczyć kulkę, kulki spłaszczyć nieco powyciągać na brzegach, palcami zrobić wgniecenia, powstałe skrzydła położyć obok siebie; utoczyć kulkę, spłaszczyć i ponaciągać w placach tak aby powstała sukienka, zwilżyć z jednej strony sukienkę, położyć zwilżoną stroną na skrzydłach, lekko docisnąć; utoczyć z masy kulkę, spłaszczyć, zwilżyć wodą i nałożyć powstałą głowę na tors, jeśli na buzi anioła są jakieś nierówności, zwilżyć palce woda i kulistymi ruchami wygładzić je; utoczyć wałek, lekko zwilżyć go wodą, obwieść wałkiem głowę – uformować włosy, z kawałka ciasta zrobić grzywkę, z małego kawałka ciasta zrobić okrągły nosek; wysuszyć anioła; po wyschnięciu, anioła pomalować; z cienkiego ozdobnego sznurka zrobić zawieszkę, dokleić z tyłu anioła; anioł na zdjęciu pomalowany jest farbami plakatowymi, farbami do szkła i złotolem; anioła pomalowanego farbami akrylowymi można pociągnąć lakierem akrylowym lub werniksem damarowym.[ czytaj więcej.. ]


Anioły z masy solnej część II

Do wykona aniołów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Anioły można dowolnie stylizować i ozdabiać.

Anioł 3

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, żeby nie wyschło, ciasto rozwałkować na grubość 0,3 – 0,5 cm, wyciąć z ciasta skrzydła z sukienką – można skorzystać z powyższego szablonu, oderwać kawałek ciasta, utoczyć kulkę, spłaszczyć w dłoniach, zwilżyć z jednej strony, nałożyć na korpus; patyczkiem zrobić dziurki czy i narysować usta, wysuszyć anioła.[ czytaj więcej.. ]


Anioły z masy solnej część I

Do wykona aniołów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Anioły można dowolnie stylizować i ozdabiać.

Masa solna

szklanka drobnej soli (sól można dodatkowo zmielić w młynku), szklanka mąki pszennej, szklanka wody; połączyć sól z mąką, wlać pól szklanki wody wyrabiać ciasto dodając w razie potrzeby po łyżce resztę wody – ciasto ma mieć konsystencję plasteliny. Inne sposoby wykonania masy i sposoby suszenia w wątku o masie solnej.

Anioł 1

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, żeby nie wyschło, ciasto rozwałkować na grubość 0,3 – 0,5 cm, wyciąć z ciasta miseczką koło, koło ściąć na wysokości około 3 jego średnicy, wyciec trójkąt, zwilżyć jedną cześć trójkąta wodą i nałożyć na ścięte koło, utoczyć kulkę z ciasta, z jedynej strony zwilżyć wodą, położyć na wierzchołek trójkąta, lekko docisnąć, z małego kawałka ciasta zrobić okrągły nosek, zwilżyć i nałożyć na kulkę głowę, patyczkiem zrobić dziurkę pod nosem, nożem zrobić nacięcia na skrzydłach, wysuszyć anioła.[ czytaj więcej.. ]


Kwiaty z papieru czerpanego część I

Papier czerpany idealnie nadaje się do wyrobu kwiatów: jest gruby i sztywny a zarazem bardzo plastyczny i można go formować w palcach. Uformowany nie odkształca się. Kwiaty z papieru czerpanego można na przykład wykorzystać do robienia kartek, ozdobnych pudełek, sztucznych bukietów, można zrobić z nich oryginalne kolczyki, spinki do włosów, można je wykorzystać pakując prezenty. Papier czerpany można zrobić samemu (jak go zrobić napisałam w innym wpisie) lub kupić gotowy.

[ czytaj więcej.. ]


Jesienne bukiety

Przyszła jesień. Liście drzew już zmieniają swoją barwę. Z kolorowych liści można wykonać oryginalny bukiet, który można podarować jesiennemu solenizantowi lub też ozdobić nim mieszkanie. Do wykonania bukietu potrzebne są: kolorowe liście klonu, dębu, topoli (bukiet należy wykonywać z jednego rodzaju liści), cienkie druciki (około 15 cm) lakier do włosów. Liście powinny być elastyczne - zerwane z drzewa lub tyle co opadłe.

[ czytaj więcej.. ]


Kartka dla małego jubilata

Sadzę, że małą jubilatkę czy jubilata ucieszy kartka z muchomorami z liczbą kropek odpowiadającym ukończonym właśnie latom życia. Ja wykorzystałam do zrobienia tej kartki gotowe dekory muchomorów kupione w sklepie z artykułami chińskimi, ale kartkę można zrobić całkowicie samodzielnie. Można skorzystać też z zamieszczonych szablonów.

Materiały: zielony, niebieski i biały karton, klej do papieru, farby akrylowe lub plakatowe albo samoprzylepny papier kolorowy, pianka lub papier dwustronnie klejący, czerwony pisak do CD, lub zwykły flamaster czy czerwona farba plakatowa, opcjonalnie klej brokatowy.[ czytaj więcej.. ]


Kartka z motylami

Przeważnie z okazji urodzin, imienin czy innych ważnych uroczystości robimy kartki z kwiatami. Na kartce, która proponuję głównym elementem są motyle. Ja wykorzystałam do zrobienia tej kartki gotowe dekory kupione w sklepie z artykułami chińskimi, ale kartkę można zrobić całkowicie samodzielnie. Można skorzystać też z zamieszczonych szablonów.

Materiały: zielony, niebieski i biały karton, klej do papieru, farby akrylowe lub plakatowe albo samoprzylepny papier kolorowy, pianka lub papier dwustronnie klejący, czarny pisak do CD, lub zwykły flamaster czy czarna farba plakatowa

Wykonanie z niebieskiego kartonu wyciąć kartkę bazę (pojedyncza lub rozkładaną, kwadratową lub prostokątną) z zielonego kartonu wyciąć trójkąt tak aby tworzył „trawę:, nakleić na kartkę bazę.[ czytaj więcej.. ]


Kartka z wesołą gąsienicą

Przeważnie z okazji urodzin, imienin czy innych ważnych uroczystości robimy kartki z kwiatami. Na kartce, która proponuję głównym elementem jest gąsienica. Kartkę można wysłać z różnych okazji dziecku oraz dorosłym z poczuciem humoru. Ja wykorzystałam do zrobienia tej kartki gotowe dekory kupione w sklepie z artykułami chińskimi, ale kartkę można zrobić całkowicie samodzielnie. Można skorzystać też z zamieszczonych szablonów.

Materiały: zielony, niebieski i biały karton, klej do papieru, farby akrylowe lub plakatowe albo samoprzylepny papier kolorowy, pianka lub papier dwustronnie klejący, czarny pisak do CD, lub zwykły flamaster czy czarna farba plakatowa, opcjonalnie klej brokatowy.

Wykonanie: z niebieskiego kartonu wyciąć ą kartkę bazę (pojedynczą lub rozkładaną, kwadratową lub prostokątną) z zielonego kartonu wyciąć liść (element e) i nakleić na kartkę bazę, liść dodatkowo można podmalować farbami lub flamastrami czy klejem brokatowym.[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |