Kartki 3D z kwiatami na Dzień Matki lub inne okazje - część II

Do najczęściej wysyłanych i wręczanych kartek należą kartki z kwiatami. Kartka nie musi być płaska - proponuję wykonanie przestrzennych kartek z kwiatami. Taką kartkę wysyłać trzeba w dopasowanym do niej, a więc najczęściej własnoręcznie zrobionym pudełku. Kartka 3D w pudełku to moim zdaniem dobry pomysł na prezent z okazji Dnia Matki. Wszystkie przedstawione kartki można zrobić jako pojedyncze lub jako rozkładane.

[ czytaj więcej.. ]


Laurki na Dzień Matki

Niedługo Dzień Matki. Dzieci zazwyczaj z tej okazji przygotowują dla mam laurki. Przygotowałam kilka wzorów laurek, z których wykonaniem przy pomocy babć, ojców czy starszego rodzeństwa poradzą sobie nawet czteroletnie dzieci. Laurki od kartek różnią się przede wszystkim tym, że są większe. Dziecku trudno jest zrobić drobne elementy i pracować na mocno ograniczonej przestrzeni. Na bazę laurki użyć kartonu A4:jeśl,i dziecko już pisze złożyć karton na pół – w środku dziecko będzie mogło napisać życzenia czy jakiś wierszyk; jeśli dziecko jeszcze nie pisze wystarczy zrobić jednostronną laurkę z karki A4 przeciętej na pół. Oczywiście laurka może być większa.

[ czytaj więcej.. ]


Kartki 3D z kwiatami na Dzień Matki lub inne okazje - część I

Do najczęściej wysyłanych i wręczanych kartek należą kartki z kwiatami. Kartka nie musi być płaska - proponuję wykonanie przestrzennych kartek z kwiatami. Taką kartkę wysyłać trzeba w dopasowanym do niej, a więc najczęściej własnoręcznie zrobionym pudełku. Kartka 3D w pudełku to moim zdaniem dobry pomysł na prezent z okazji Dnia Matki. Wszystkie przedstawione kartki można zrobić jako pojedyncze lub jako rozkładane.

[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część II

Wigwam - materiały: na dwa wigwamy gruby papier pakunkowy 20x 20 cm lub kartka z bloku technicznego, farby plakatowe/akrylowe, klej. Wykonanie: z papieru wyciąć koło o średnicy około 15 cm, przeciąć je na pół, zwinąć w luźny, niedomknięty górą rożek, skleić, wyciąć wejście, ozdobić wigwam farbami – można wykonać stempel np. z ziemniaka i w podobny sposób ozdobić wszystkie wigwamy. Od góry można włożyć do wigwamu 4 patyki do szaszłyków, żeby patki (konstrukcja wigwamu) wychodziły pond wigwam, trzeba na szczycie wigwamu zabezpieczyć je gumką do włosów lub gumką recepturką. Jeden wigwam można zrobić bardziej okazały i bardziej ozdobny jako wigwam wodza, który stanie na centralnym placu osady. W osadzie powinno znaleźć się kilka wigwamów. Przed wigwamami można „rozpalić” ogniska. Ognisko - materiały: czerwona jedwabna błyszcząca bibuła lub czerwony celofan lub inny wiotki czerwony papier, drobne suche gałki, ziarnka kawy, złota farba w sprayu.

[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część I

Organizując dziecku domowe zajęcia plastyczne warto realizować oprócz jednostkowych projektów projekty złożone, ponieważ podczas ich realizacji dziecko ćwiczy nie tylko swoją kreatywność i zdolności manualne, ale także uczy się planowania i cierpliwości, ponieważ złożone projekty realizuje się etapami. W ramach takiego złożonego projektu można z dzieckiem wykonać indiańską wioskę. Sądzę, że rodzic bawiący się z dzieckiem sam sobie chętnie przypomni czasy, kiedy fascynowały go przygody Winnetou. Do wykonania wioski potrzebne są rolki po papierowych ręcznikach i po papierze toaletowym, karton, papier pakunkowy, farby, kolorowy papier, ruchome oczy, wykałaczki, patyki do szaszłyków, korki z wina, wata, ziarenka kawy, drobne suche gałki i łupiny orzechów włoskich.

[ czytaj więcej.. ]


Jadalne dekoracje wielkanocne ( i nie tylko) z jajek - część 2

Jeż z jajka

Produkty: pół jajka ugotowanego na twardo przeciętego wzdłuż, kawałek marchwi, dwa ziarenka pieprzu, jeden goździk.

Wykonanie: połówkę jajka położyć żółtkiem w dół, z marchwi wyciąć cienkie paski o długości około 2 cm, paski wbić do jajka tak aby tworzyły igły jeża, wbić dwa ziarenka pieprzu – oczy i goździk – nosek; zamiast marchwi można użyć rzodkiewki lub twardego sera.

Żabka z jajka


Produkty: pół jajka ugotowanego na twardo przeciętego wzdłuż, cienki plasterek marchewki, 2 ziarnka pierzu lub 2 goździki

Wykonanie: połówkę jajka położyć żółtkiem w dół, przeciąć na pół plasterek marchwi i wbić w jajko tak aby powstał żabi język, wbić do jajka dwa ziarna pieprzu lub goździków – oczy.[ czytaj więcej.. ]


Pisankowe inspiracje

Najstarsze pisanki pochodzą sprzed 4 tysięcy lat. Najstarsza polska pisanka pochodzi z X wieku. Słowianie ozdabiali je rysując (dawniej „pisząc") wzory woskiem a następnie gotując w wywarze z łupin cebuli lub kawałków ochry przez co uzyskiwały ceglaną barwę.  Początkowo pisanki służyły do obrzędów magicznych, z czasem, aby wyplenić pogańskie zwyczaje przyjął się zwyczaj święcenia pisanek przed Świętami Wielkanocnymi i spożywania ich podczas świątecznego śniadania. Oprócz pisanek zaczęto robić kraszanki (pisanki barwione na jednolity kolor), drapanki (wydrapywano wzory na kraszankach), oklejanki (jajka oklejano trzciną, sitowiem  i kolorową włóczką) i naklejanki (na jajka naklejano misterne wycinane ozdoby z papieru). Dziś sposobów ozdabiania jest tak wiele, że trudno je nawet nazwać i wymienić. Niezależnie od tego jaką techniką ozdabiane jest jajko czy wydmuszka przyjęła się na ozdobione jajko dawana słowiańska nazwa „pisanka”. Każdy może stworzyć, bazując tylko na własnej wyobraźni i dostępnych materiałach, swoją niepowtarzalną pisankę.

[ czytaj więcej.. ]


Jadalne dekoracje wielkanocne ( i nie tylko) z jajek - część 1

Czerwona pisanka na wielkanocne śniadanie

Produkty: jajko ugotowane na twardo, czerwony barwnik spożywczy lub pól szklanki soku z buraków lub koncentratu na barszcz czerwony, łyżka octu, łyżka majonezu

Wykonanie: jajko ugotowane na twardo wsadzić do szklanki z rozpuszczonym barwnikiem spożywczym lub sokiem z buraków/koncentratem i łyżką octu, po 3 minutach jajko obrócić i zostawić w zalewie na 7 - 10 minut; wyjąc i wysuszyć; majonez włożyć do woreczka, zrobić dziurkę i narysować używając woreczka wzór z majonezu na jajku; pisankę można zrobić w ciemnożółtym kolorze gotując obrane ze skorupki jajko w magii z dodatkiem szczypty szafranu lub w zalewie z herbaty czarnej (na litr wody 2 łyżki czarnej liściastej herbaty, anyż gwiaździsty, szczypta soli), w zielonym kolorze mocząc jajko w soku z szpinaku; jajka można barwić także w barwnikach spożywczych.

Wielkanocna kura z jajka


Produkty: jajko ugotowane na twardo, dwa ziarenka pieprzu, kawałek marchewki, kawałek czerwonej papryki, 3 wykałaczki

Wykonanie: jajko ugotowane na twardo postawić w pionie, jeśli nie chce stać lekko ściąć dół; z papryki wyciąć grzebień kury i skrzydła (skrzydła można wyciąć z żółtej papryki), nabić grzebień i skrzydła na polówki wykałaczek i wbić wykałaczki do jajka, z marchwi wyciąć ostrosłup – dziób i wbić go do jajka, wbić do jajka ziarna pieprzu – oczy.[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: Czerwony Kapturek, Królowa Śniegu i inne

Dość duży odsetek odpadów produkowanych rocznie przez gospodarstwo domowe stanowią rolki po papierze toaletowym i rolki po papierowych ręcznikach. Warto je zbierać, by potem wyczarować z nich wraz z dzieckiem różne zwierzaki, ludziki czy pojazdy. Dziecko zbierając rolki czy też inne odpady z gospodarstwa domowego, takie jak na przykład wytłoczki na jajka, korki i nakrętki z butelek nauczy się segregacji śmieci. Trzeba mu opowiedzieć o celach i zasadach segregacji śmieci, a także o tym, co będzie się z dzieckiem robiło z odpadów i co do wykonania na przykład ludzika, będzie potrzebne. Dziecko samo będzie pilnowało, aby potrzebne do zabawy plastycznej przedmioty nie trafiły do ogólnego kosza na śnieci a do pojemnika przeznaczonego na ten rodzaj odpadów. Czerwony Kapturek, Królowa Śniegu, Dobra Wróżka to projekty do wykonania dla dzieci powyżej lat 9, pozostałe projekty przy pomocy rodzica czy starszego rodzeństwa może wykonać dziecko od lat 4.

[ czytaj więcej.. ]


Zróbmy coś dla kota

Podobno ludzie dzielą się na tych, co koty lubią i na tych, co kota polubią. Nie wiem ile prawdy jest w tym powiedzeniu, ale faktem jest, że miłośników kotów przybywa. Sama do nich należę.  Od czasu do czasu kupujemy swoim pupilom w sklepach kocie zabawki i domki z wikliny czy z materiału a nie zawsze podobająca się nam zabawka czy legowisko przypada do gustu kotu, który woli bawić się prostymi przedmiotami znalezionymi gdzieś w kącie domu i chować się w kartonowych pudłach. Zamiast kupować kotu zabawki czy legowiska można je w prosty sposób zrobić samemu. Do przygotowania ich przyda nam się wiedza o tym, co preferuje nasz pupil. Nie ma stuprocentowej pewności czy legowisko lub zabawka przypadnie kotu do gustu, ale warto spróbować. Jak znam kocie obyczaje nasz pupil będzie nam asystował przy ich wykonaniu.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |