Walentynkowe prezenty - część II

W Walentynki wręcza się symboliczny prezent. Zazwyczaj są to czekoladki i lizaki w kształcie serc, pojedynczy kwiatek, małe maskotki – zwierzątka z sercem w łapkach, przytulające się zwierzątka, różnego rodzaju ozdoby w kształcie serc, kubki ozdobione romantycznymi motywami, poduszki w kształcie serca, bibeloty ozdobione sercami. Walentynkowy upominek można też zrobić własnoręcznie. Poniżej kilka pomysłów na walentynkowe prezenty, które można podarować również bardzo bliskiej osobie z innych okazji takich jak np. Dzień Matki, Dzień Ojca, imieniny, urodziny, Mikołaj, Gwiazdka.

[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: miejsce pracy, materiały i narzędzia

Dzieci potrafią rysować zanim nauczą się pisać. Ekspresja artystyczna jest jednocześnie naturalną potrzebą dziecka i koniecznością zapewniającą mu pełny rozwój. Celem zabaw artystycznych z dziećmi jest pobudzanie ich aktywności artystycznej i rozwijanie zdolności manualnych.. Aktywność artystyczna jest zarówno przejawem twórczości jak i sposobem na rozbudzanie i wzmacnianie postaw i uzdolnień twórczych. Dziecko wypowiada się artystycznie w sposób charakterystyczny dla jego poziomu rozwojowego, uczy się niezależności myślenia i wyrażania swoich emocji i uczuć środkami, jakimi dysponuje. Ekspresja artystyczna będąc ważnym doświadczeniem osobistym przyczynia się do rozwoju indywidualności. Każde zburzenie sferze emocji i ich ekspresji wiąże się z barakiem wiary we własne siły i niską samooceną. Odpowiednia stymulacja ekspresji twórczej dzieci może służyć jako środek zapobiegawczy takim zaburzeniom. Nie ważna jest ocena dzieła, czyli rezultatu procesu twórczego a sam proces twórczy, związane z nim doznania i doświadczenia. Jeśli twórca dostrzeże w swoim dziele jakąś wartość nie koniecznie musi ją dostrzec odbiorca jego dzieła. Nawet małe dziecko gryzmolące kredką przedziwne kształty jest bardzo zadowolone z własnego aktu twórczości. Akceptacja przez najbliższe otocznie tej twórczości sprawia, że dziecko nabiera wiary we własne siły, co sprzyja w kolejnych latach dojrzewania dziecka bardziej zaawansowanej twórczości artystycznej. Nie tylko małe dzieci potrzebują uznania dla walnych działań twórczych. Potrzebę tę odczuwają również dzieci starsze i dorośli. Przez pryzmat sztuki człowiek uczy się spostrzegania, doznawania, odczuwania rzeczywistości, a także pojmowania istoty i celu życia ludzkiego. Dzięki sztuce, uprawianej i przeżywanej, następuje pełniejsze formowanie osobowości. Sztuka pozwala na zobaczenie świata w sposób inny niż potoczny. Pojecie ekspresji twórczej implikuje swobodę działania - twórca w tym, co robi jest wolny. Surowy autorytet czy też konieczność podporządkowania się innym tłumi ekspresję twórczą, dlatego też konieczne jest uznanie przez najbliższe otoczenie dziecka poznawczej odmienności dziecka, zgodnej z jego etapem rozwoju.

[ czytaj więcej.. ]


Bożonarodzeniowe stemple

Pamiętacie z okresu dzieciństwa stemple z ziemniaka? Proponuję powrót do tych beztroskich lat i zabawę ze stemplami, które można zrobić nie tylko z ziemniaków. Gotowe stemple można wykorzystać do zrobienia papieru do pakowania prezentów; można ozdobić nimi papierowe torby na prezenty, koperty na świąteczne życzenia, zrobić kartki. Używając farby do tkanin można zamienić zwykłe białe serwetki w serwetki świąteczne, można też wykonać ozdobiony stemplami obrus a także świąteczne prezenty – ozdobiony stemplami T-shirt, fartuszek kuchenny, rękawicę kuchenną, krawat, apaszkę itp. Używając farby plakatowej, która łatwo się zmywa, można zrobić świąteczną dekorację na lustrze czy też na okiennych szybach. Ponieważ stemple są łatwe w użyciu w pracach z nimi chętnie wezmą udział dzieci.

[ czytaj więcej.. ]


Pakowanie prezentów - część IV: papier pakunkowy w roli głównej

Kto pamięta czasy, kiedy w sklepach można było tylko kupić zwykły papier pakunkowy w beżowym kolorze? Dziś wybierając w sklepie papier do pakowania trudno jest nam zdecydować się jaki wybrać, bo asortyment jest szeroki. Kolorowy wzorzysty papier do pakowania ogranicza jednak naszą inwencję twórczą i ogranicza możliwości ozdobienia prezentu, bo można przedobrzyć. Papier pakunkowy pozwała nam poszaleć przy ozdabianiu opakowania i to poszaleć dosłownie, ponieważ używając takiego papieru można zrobić bardzo oryginalne i indywidualnie dobrane do obdarowywanego opakowania. Prezent opakowany w papier pakunkowy z pewnością ucieszy też każdego zwolennika ekologicznego stylu życia, ponieważ wytwarzany jest z makulatury.

[ czytaj więcej.. ]


Pakowanie prezentów - część III: pudełkowe różności

Ze zwykłych pudełek (np. pudełek po butach) można wyczarować oryginalne opakowania na prezenty. Prezenty zapakować można nie tylko w samodzielnie ozdobione pudełka, ale także można pokusić się o samodzielne zrobienie pudełek na prezenty w tym, w innych kształtach niż pudełka tradycyjne. Do zrobienia oryginalnych pudełek wystarczy karton o grubości 3- 5 mm i klej. Gotowe pudełka można dowolnie wykończyć i ozdobić. Zapakowany prezent w własnoręcznie wykonane pudełko jest podwójnym prezentem, ponieważ pudełko może służyć po wyjęciu z niego prezentu do przechowania różnych drobiazgów. Samo pudełko typu tradycyjnego, serce, kuferek czy klejone pudełko przeplatane także może być prezentem – pudełkiem np. do przechowywania drobnej biżuterii, zdjęć, płyt CD.

[ czytaj więcej.. ]


Pakowanie prezentów - część II: torebkowe zwierzaki

Przygotowując prezenty, a zwłaszcza te wręczane w Wigilię, staramy się ciekawie i ładnie je zapakować. Dzieci zazwyczaj nie doceniają naszego wysiłku i wyciągając spod choinki prezenty przeważnie niecierpliwią się jak musza sobie poradzić z rozwiązaniem wstążek i odpakowaniem ich z papieru. Może warto zapakować dla najmłodszych prezent tak, aby opakowanie ucieszyło też dziecięce oczy. Ze zwykłych torebek z makulatury można w prosty i niedrogi sposób wyczarować torebkowe zwierzęta. Torebkowe zwierzaki na pewno ucieszą też dorosłych, jako miła odmiana od tradycyjnie zapakowanych prezentów.

[ czytaj więcej.. ]


Pakowanie prezentów - część I: świąteczne torebki w stylu eko

W sklepach a artykułami papierniczymi jest bardzo duży wybór torebek i papieru do pakowania prezentów. Ale jak popatrzymy na prezenty stojące pod choinką to tak naprawdę mało czym różnią się od siebie, ponieważ kupując rolkę papieru przeważnie zawijamy nim tyle prezentów na ile pozwoli nam wielkość papieru. Cena rolki papieru czy dużej torebki jest stosunkowo wysoka. Może warto poświecić kilka chwil i ze zwykłych torebek zrobić niebanalne opakowania na świąteczne prezenty. Tym bardziej, że moda eko staje się coraz popularniejsza. Własnoręcznie wykonane ekotorebki są atrakcyjną alternatywą dla produkowanych masowo torebek na prezenty. Prezenty w opakowaniu eko z pewnością ucieszą też mężczyzn, którzy nie przepadają za krzykliwymi kolorami, ogromnymi wstążkami, kokardami i ozdóbkami.

[ czytaj więcej.. ]


Motyle - część I

Motyle są uniwersalnym elementem dekoracyjnym: mogą stanowić ozdobę np. firanki w oknie, roślin doniczkowych (wbite do donicy na piku czy zwieszone na nitce na roślinie), paczki z prezentem, bukietu tradycyjnego i ze słodyczy, kartki okolicznościowej itp. mogą być też ozdobą do włosów czy wystąpić w roli broszki lub zawieszki. Poniżej kilka pomysłów na własnoręczne wykonanie motyli. Wielkość motyli trzeba sobie określić w zależności od ich przeznaczenia. Od przeznaczenia uzależnione jest też umocowanie motyla może to być np.: mała klamerka ( do kupienia w sklepach pasmanteryjnych), wsuwka do włosów, mała plastikowa klamerka do włosów (na wsuwce czy klamerce do włosów motyla można przyczepić nie tylko do fryzury ale także np. do firanki, zasłony czy rośliny doniczkowej), pik (patyk do szaszłyka), żyłka, nitka, ozdobny sznurek, dwustronna taśma klejąca a nawet tylko klej (do kartki czy też do paczki z prezentem motyla można po prostu przykleić).

[ czytaj więcej.. ]


Rożki na bukiety, rogi obfitości (tyty), czapeczki urodzinowe

Rożki (rogi, tyty) mogą być wykorzystany w rożny sposób: np. jako rożki na słodkie bukiety, szkolne rogi obfitości czapeczki urodzinowe, czapeczki sylwestrowe czy też czapki na bale przebierańców. Rożek na kwiaty, czapka urodzinowa/sylwestrowa - materiały i narzędzia: dość gruby sztywny karton, klej, nożyczki, nożyk introligatorski lub żyletka, opcjonalnie: karton metaliczny; papier kolorowy (np. taki jak do pakowania prezentów); farby akrylowe + pędzel oraz lakier do da farb akrylowych; celofan.

[ czytaj więcej.. ]


Wielkanocne ozdoby na piku - część II

Każde święta wielkanocne wracam wspomnieniami do wczesnego dzieciństwa. Mój dziadek wieszał pisanki, wykonane przez moją babcię z wydmuszek barwionych w naturalnych barwnikach, na drzewie w sadzie. Kiedy po wielkanocnym śniadaniu wybierałam się z dziadkiem na poszukiwania prezentu przyniesionego przez zajączka pisanki były dla mnie informacją, pod którym drzewem zajączek mi go zastawił. Jak byłam starsza utrudniono mi zadanie i pisanki schowane były w trawie na łące pod pobliskim lasem. Szkoda, że dziś prezenty od zajączka wręczane są przeważnie "odo ręki" i nie trzeba ich poszukiwać. Kiedyś dostawało się drobiazgi, nawet nie pamiętam, co to było, ale pamiętam emocje towarzyszące poszukiwaniom tak jakby to było wczoraj. Zachęcam wszystkich, co mają dzieci w wieku przedszkolnym do zabawy w poszukiwania prezentu. Nie koniecznie trzeba mieć własny ogród - zajączek przecież może np. zostawić prezent pod rosnącym przy bloku drzewie, w parku czy nawet na trawniku na skwerze. Pisanki prowadzące do miejsca, w którym zajączek ukrył prezent powinny być pomalowane na jednolite jaskrawe kolory, aby dziecko mogło je dostrzec.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |