Pisankowe inspiracje

Najstarsze pisanki pochodzą sprzed 4 tysięcy lat. Najstarsza polska pisanka pochodzi z X wieku. Słowianie ozdabiali je rysując (dawniej „pisząc") wzory woskiem a następnie gotując w wywarze z łupin cebuli lub kawałków ochry przez co uzyskiwały ceglaną barwę.  Początkowo pisanki służyły do obrzędów magicznych, z czasem, aby wyplenić pogańskie zwyczaje przyjął się zwyczaj święcenia pisanek przed Świętami Wielkanocnymi i spożywania ich podczas świątecznego śniadania. Oprócz pisanek zaczęto robić kraszanki (pisanki barwione na jednolity kolor), drapanki (wydrapywano wzory na kraszankach), oklejanki (jajka oklejano trzciną, sitowiem  i kolorową włóczką) i naklejanki (na jajka naklejano misterne wycinane ozdoby z papieru). Dziś sposobów ozdabiania jest tak wiele, że trudno je nawet nazwać i wymienić. Niezależnie od tego jaką techniką ozdabiane jest jajko czy wydmuszka przyjęła się na ozdobione jajko dawana słowiańska nazwa „pisanka”. Każdy może stworzyć, bazując tylko na własnej wyobraźni i dostępnych materiałach, swoją niepowtarzalną pisankę.

[ czytaj więcej.. ]


Jadalne dekoracje wielkanocne ( i nie tylko) z jajek - część 1

Czerwona pisanka na wielkanocne śniadanie

Produkty: jajko ugotowane na twardo, czerwony barwnik spożywczy lub pól szklanki soku z buraków lub koncentratu na barszcz czerwony, łyżka octu, łyżka majonezu

Wykonanie: jajko ugotowane na twardo wsadzić do szklanki z rozpuszczonym barwnikiem spożywczym lub sokiem z buraków/koncentratem i łyżką octu, po 3 minutach jajko obrócić i zostawić w zalewie na 7 - 10 minut; wyjąc i wysuszyć; majonez włożyć do woreczka, zrobić dziurkę i narysować używając woreczka wzór z majonezu na jajku; pisankę można zrobić w ciemnożółtym kolorze gotując obrane ze skorupki jajko w magii z dodatkiem szczypty szafranu lub w zalewie z herbaty czarnej (na litr wody 2 łyżki czarnej liściastej herbaty, anyż gwiaździsty, szczypta soli), w zielonym kolorze mocząc jajko w soku z szpinaku; jajka można barwić także w barwnikach spożywczych.

Wielkanocna kura z jajka


Produkty: jajko ugotowane na twardo, dwa ziarenka pieprzu, kawałek marchewki, kawałek czerwonej papryki, 3 wykałaczki

Wykonanie: jajko ugotowane na twardo postawić w pionie, jeśli nie chce stać lekko ściąć dół; z papryki wyciąć grzebień kury i skrzydła (skrzydła można wyciąć z żółtej papryki), nabić grzebień i skrzydła na polówki wykałaczek i wbić wykałaczki do jajka, z marchwi wyciąć ostrosłup – dziób i wbić go do jajka, wbić do jajka ziarna pieprzu – oczy.[ czytaj więcej.. ]


Zróbmy coś dla kota

Podobno ludzie dzielą się na tych, co koty lubią i na tych, co kota polubią. Nie wiem ile prawdy jest w tym powiedzeniu, ale faktem jest, że miłośników kotów przybywa. Sama do nich należę.  Od czasu do czasu kupujemy swoim pupilom w sklepach kocie zabawki i domki z wikliny czy z materiału a nie zawsze podobająca się nam zabawka czy legowisko przypada do gustu kotu, który woli bawić się prostymi przedmiotami znalezionymi gdzieś w kącie domu i chować się w kartonowych pudłach. Zamiast kupować kotu zabawki czy legowiska można je w prosty sposób zrobić samemu. Do przygotowania ich przyda nam się wiedza o tym, co preferuje nasz pupil. Nie ma stuprocentowej pewności czy legowisko lub zabawka przypadnie kotu do gustu, ale warto spróbować. Jak znam kocie obyczaje nasz pupil będzie nam asystował przy ich wykonaniu.

[ czytaj więcej.. ]


Malowane t-shirty dla babci i dziadka

Niedługo Dzień Babci i Dzień Dziadka. Pora pomyśleć o jakimś prezencie dla nich. Jeśli mamy prababcie i pradziadków pamiętajmy, że to także ich święto. Za pomocą farb do malowania na tkaninach możemy zrobić dedykowane t-shirty dla babci i dziadka z okazji ich święta. Malowanie na koszulkach jest bardzo proste i nawet niemowlak może zrobić swój własnoręczny czy własnonóżkowy pierwszy prezent dla babć i dziadków, oczywiście z dużą pomocą mamy czy taty. Napisałam „dedykowane t-shirty”, ponieważ zachęcam do zrobienia zwłaszcza takich t-shirtów, które oddawałby zainteresowania obdarowanego lub symbolizowały wykonane przez nich zawody (o ile obdarowani lubią swój zawód i jeszcze go wykonują). Podarowanie takiego dedykowanego, własnoręcznie wykonanego t-shirta świadczy nie tylko o tym, jak bliscy są dla nasi dziadkowie i pradziadkowie, co pokazujemy im znajdując czas na własnoręczne wykonanie prezentu, ale świadczy także o tym, że interesujemy się ich życiem i wiemy, co dla nich jest ważne i co jest im bliskie. Taki prezent może powiedzieć więcej niż słowa. t-shirty możemy wykonać dla naszych babć i dziadków sami, możemy też zaproponować naszym dziedzicom, by wykonały je dla swoich babć, prababć, dziadków i pradziadków i pomóc im technicznie w ich realizacji. Ale tylko technicznie (miejsce pracy, przygotowanie koszulki, farb, szablonów, przeprasowanie farby) pomysł na koszulkę i jej namalowanie pozastawiamy dziecku. Możemy być pewni, że każda babcia i dziadek chętnie włożą taką koszulkę niezależnie od jej walorów artystycznych i będą się chwalili, że wykonała ją dla nich wnuczka, czy wnuk. Jeśli mamy kilka pociech, jeden t-shirt mogą przygotować wspólnie ustalając wcześniej, co ma być na koszulce i jaki element, kto wykonuje. W sklepach dostępna jest szeroka oferta farb do tkanin naturalnych i syntetycznych w bogatej gamie kolorystycznej. Dostępne są także farby metaliczne, perłowe, puchnące (dają efekt wypukłości) oraz luminescencyjne (świecą w nocy). Farby można ze sobą mieszać, oprócz farb metalicznych, perłowych, puchnących i luminescencyjnych, które mogą stracić swoje charakterystyczne właściwości. Farby dostępne są w słoiczkach oraz w buteleczkach aplikaturach (nie wymagają użycia pędzla, maluje się aplikatorem).

[ czytaj więcej.. ]


Walentynkowe kartki ze zwierzętami

Do klasycznych motywów pojawiających się na walentynkowych kartkach należą zwierzęta a zwłaszcza misie, kotki i papużki nierozłączki, Odręczne narysowanie misia czy wycięcie kota z papieru wymaga trochę wprawy i to często zniechęca nas do wykonywania kartek ze zwierzętami. A szkoda, bo kartki ze zwierzętami są wyjątkowo lubiane prawie przez wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Korzystając z zamieszczonych szablonów, każdy może sam bez problemów wykonać walentynkowe kartki ze zwierzętami. Zaproponowane kartki mogą być także wykorzystane z innych okazji niż walentynki, wystarczy zrobić inne napisy czy też w przypadku chęci podarowania kartki mniej bliskiej osobie nie naklejać/malować serc na kartkach. Bazując na jednym szablonie zwierzątka można zrobić kartki w kilku wersjach wg zmieszonych do każdego szablonu opisów lub wymyślić własną kartkę. Szablon kotka i misia można wykorzystać do zrobienia zawieszki lub breloczka z filcu w arkuszach.

[ czytaj więcej.. ]


Torebki i pudełka na walentynkowe prezenty

Z reguły walentynkowe prezenty są symboliczne: serce na piku, lizak w kształcie serca pluszowa maskotka z sercem w łapkach. Niekiedy jednak mamy ochotę podarować coś innego i może nam się przydać specjalnie wykonana na tę okazję torebka czy pudełko. Dwa zaproponowane pudelka mogą same stanowić walentynkowy prezent. Opakowania mogą także przydać się na zapakowanie prezentu dla najbliższych osób z takich okazji jak Dzień Matki, Dzień Ojca, imieniny, urodziny.

[ czytaj więcej.. ]


Walentynkowe prezenty - część II

W Walentynki wręcza się symboliczny prezent. Zazwyczaj są to czekoladki i lizaki w kształcie serc, pojedynczy kwiatek, małe maskotki – zwierzątka z sercem w łapkach, przytulające się zwierzątka, różnego rodzaju ozdoby w kształcie serc, kubki ozdobione romantycznymi motywami, poduszki w kształcie serca, bibeloty ozdobione sercami. Walentynkowy upominek można też zrobić własnoręcznie. Poniżej kilka pomysłów na walentynkowe prezenty, które można podarować również bardzo bliskiej osobie z innych okazji takich jak np. Dzień Matki, Dzień Ojca, imieniny, urodziny, Mikołaj, Gwiazdka.

[ czytaj więcej.. ]


Bożonarodzeniowe stemple

Pamiętacie z okresu dzieciństwa stemple z ziemniaka? Proponuję powrót do tych beztroskich lat i zabawę ze stemplami, które można zrobić nie tylko z ziemniaków. Gotowe stemple można wykorzystać do zrobienia papieru do pakowania prezentów; można ozdobić nimi papierowe torby na prezenty, koperty na świąteczne życzenia, zrobić kartki. Używając farby do tkanin można zamienić zwykłe białe serwetki w serwetki świąteczne, można też wykonać ozdobiony stemplami obrus a także świąteczne prezenty – ozdobiony stemplami T-shirt, fartuszek kuchenny, rękawicę kuchenną, krawat, apaszkę itp. Używając farby plakatowej, która łatwo się zmywa, można zrobić świąteczną dekorację na lustrze czy też na okiennych szybach. Ponieważ stemple są łatwe w użyciu w pracach z nimi chętnie wezmą udział dzieci.

[ czytaj więcej.. ]


Rożki na bukiety, rogi obfitości (tyty), czapeczki urodzinowe

Rożki (rogi, tyty) mogą być wykorzystany w rożny sposób: np. jako rożki na słodkie bukiety, szkolne rogi obfitości czapeczki urodzinowe, czapeczki sylwestrowe czy też czapki na bale przebierańców. Rożek na kwiaty, czapka urodzinowa/sylwestrowa - materiały i narzędzia: dość gruby sztywny karton, klej, nożyczki, nożyk introligatorski lub żyletka, opcjonalnie: karton metaliczny; papier kolorowy (np. taki jak do pakowania prezentów); farby akrylowe + pędzel oraz lakier do da farb akrylowych; celofan.

[ czytaj więcej.. ]


Wielkanocne ozdoby na piku - część II

Każde święta wielkanocne wracam wspomnieniami do wczesnego dzieciństwa. Mój dziadek wieszał pisanki, wykonane przez moją babcię z wydmuszek barwionych w naturalnych barwnikach, na drzewie w sadzie. Kiedy po wielkanocnym śniadaniu wybierałam się z dziadkiem na poszukiwania prezentu przyniesionego przez zajączka pisanki były dla mnie informacją, pod którym drzewem zajączek mi go zastawił. Jak byłam starsza utrudniono mi zadanie i pisanki schowane były w trawie na łące pod pobliskim lasem. Szkoda, że dziś prezenty od zajączka wręczane są przeważnie "odo ręki" i nie trzeba ich poszukiwać. Kiedyś dostawało się drobiazgi, nawet nie pamiętam, co to było, ale pamiętam emocje towarzyszące poszukiwaniom tak jakby to było wczoraj. Zachęcam wszystkich, co mają dzieci w wieku przedszkolnym do zabawy w poszukiwania prezentu. Nie koniecznie trzeba mieć własny ogród - zajączek przecież może np. zostawić prezent pod rosnącym przy bloku drzewie, w parku czy nawet na trawniku na skwerze. Pisanki prowadzące do miejsca, w którym zajączek ukrył prezent powinny być pomalowane na jednolite jaskrawe kolory, aby dziecko mogło je dostrzec.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |