Dzisiaj będzie o listopadowej nostalgii

W listopadzie, w listopadzie smutek liście w polu kładzie
Po nim smętne kroczą wrony
Czarne to to, smutne i w ziemi się dłubie
A ja mam taki gust wypaczony
Że lubię listopad i wrony...

Zamiast żałobne kiry wdziewać, zamiast jęczeć, że chłodno, głodno i do domu daleko spróbujcie inaczej. Listopadowy wieczór długo. Trzeba w wygodnym fotelu z lampką dobrego wina zasiąść (najlepiej przed kominkiem, w tle Bułat Okudżawa) i pomyśleć czego mi żal. Czy to może ta niezrealizowana wyprawa koleją transsyberyjską, bo nie napisałam książki a mogłam (gorsze nieudaczniki piszą) a szefem korporacji to został ten głąb (nazwisko powszechnie znane) a nie ja, dlaczego nie poszłam za tym legionistą boso przez pustynię po śniegu... Po trzech lampkach (więcej nie radzę – rozmazuje się makijaż i charakter) i to w tym momencie kiedy Bułat głosem rozrywającym serce na strzępy powie "cудьба наша это борьба" (los nasz to walka), ockniemy się i … Ta kolej transsyberyjska to mit, więcej tam pcheł w wagonach i pijanych mołojców niż romansu, książkę jeszcze mogę napisać i to niejedną, korporacja – niewolnicza służba a to z tym legionistą to było tylko piękne na filmie w wykonaniu Marleny Dietrich.

I już odpłynęły nasze smutaski w siną dal, w siną dal za ułudą której wcale nie jest żal. Innym wzrokiem patrzymy na listopad, na przyrodę która żegna się z nami, by powrócić do nas w feerii barw za kilka miesięcy. I na to czekajmy.

PS. Wspaniałym wypełniaczem długich listopadowych wieczorów są spotkania, kolacje (we dwoje, w czworo lub w zgromadzeniu ogólnym – według potrzeb), kino, kawiarnia i spacer; pofolgujmy naszej fantazji. Czego Wam serdecznie na listopadowe wieczory życzy
Alfreda BendkowskaNiewesoły scenariusz w pięciu odsłonach

Ostatnio stan mojej duszy daleki jest od optymizmu. By nie popaść w otępienie i marazm duchowy, postanowiła napisać scenariusz. Może to być sztuka teatralna, może film – wolna droga wyboru. Czas i miejsce akcji: rok 1945 – lipiec. Konferencja poczdamska. Najwięksi z wielkich tego świata położyli topór między dwoma krajami – Polską i Niemcami. Tym toporem jest Odra, Nysa Łużycka i Zalew Szczeciński. Tak ma przebiegać granica ADMINISTRACYJNA między sąsiadami. To co na wschód od niej – pod administracją polską, co na zachód – radziecka strefa okupacyjna (n.b. Reparacje wojenne miał ZSRR „ściągnąć” sobie z tych ziem, uwzględniając również reparacje dla Polski.

GRANICĘ PAŃSTWOWĄ miała ustalić konferencja pokojowa (to co prawnie rozumie się przes konferencję pokojową nie odbyło się do dnia dzisiejszego). Ówczesna władza polska jak Polska długa i szeroka wpajała: „Ziemie Odzyskane, powrót na prastare Ziemie Piastowskie”. Z drugiej strony po 1949 roku kanclerz Konrad Adenauer równie gorliwie wmawiał: „Nigdy więcej drang nach Osten, musimy stworzyć silne państwo niemieckie ZACHODNIE”.

Odsłona druga.
Mijają powojenne lata, zimna wojna. Dwa wrogie obozy polityczno – militarne. Pokój kilka razy wiszący na cienkim włosku. Ale powoli coś się odwilża. Mamy rok 1970 – kanclerz Willy Brandt i I sekretarz Edward Gierek podpisują „układ graniczny” jak również zrzeczenie się reparacji wojennych.

Potem przychodzi rok 1990 – kanclerz Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki już w zupełnie innej Polsce i w zjednoczonych Niemczech potwierdzają to z roku 1970-go. Głęboki oddech – pełna euforia!!!

Odsłona trzecia – 2017 rok.
Niemcy są nam winni reparacje wojenne! - około 5 bilionów (euro, złotych, dolarów?). Musimy wyegzekwować co nam się należy. Ponieważ tę odsłonę, jej treść ze wszystkimi detalami wszyscy dokładnie znają, przejdę do odsłony czwartej.

Odsłona czwarta.
Program przedstawiony przez p. Jarosława Kaczyńskiego został przyjęty z ogromnym aplauzem przez prawdziwych Polaków. Każdy prawdziwy Polak wie, że to nam się należy i z żelazną konsekwencją trzeba to wyegzekwować. Co nas obchodzą jakieś układy zawarte przez sprzedawczyków, komunistów i tym podobnej proweniencji zdrajców ojczyzny... Każdej nocy śni mi się ten sam horror; na zachód od Odry pojawia się wódz, który mówi to samo: co nas obchodzą jakieś układy zawarte przez pożal się Boże demokratów socjalnych, wracamy do postanowień z 1945 roku – to nasze ziemie i muszą wrócić do nas...

Odsłona piąta.
Z biciem serca czekam na rozwój wypadków. Patrząc na ostatnie wyniki wyborów w RFN-ie ci niebezpieczni będą w parlamencie. Jedyna nadzieja, że ster rządu pozostał w rękach kobiety mądrej, bardzo mądrej. Pani kanclerz – życzę Pani końskiego zdrowia i tyle rozsądku, ile głupoty w głowie wszystkich pomyleńców. Oby mój sen się nie ziścił.

PS. Gdyby, co nie daj Boże, ci pomyleńcy z zachodu stanęli nad Odrą, radzę panu Macierewiczowi postawić dzielnych, wspaniałych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej nad Odrą, a w pierwszym szeregu idących na bój postawić hoże, jędrne polskie dziewuchy – to będzie dobre na Hansów i Helmutów – sukces murowany, jak babskie wojsko izraelskie w wojnie z Arabami.
Zniewolenie kulinarne - Sheraton i nie tylko

Kanikuła „idzie” na całego. Wysokich temperatur przysparza nam nie tylko aura, ale nie o tym będę pisać. Temat do pisania dała mi kolacja w hotelu Sheraton pod Wawelem, a raczej dyskusja na temat owej kolacji w gronie kilku Krakusów, którzy się na sztuce kulinarnej wyznają. Moje zdumienie i oburzenie spowodowane ową kolacją sięgnęło zenitu. Przerost absolutny formy nad treścią.

Forma to sposób podawania i ceny, treść – zawartość talerza. Przykład: „melon w szynce parmeńskiej” - na ogromnym talerzu pokrytym kropami i esyfloresam, na środku leżał „słupek melona” mający u góry i na dole dwa skrawki szynki. Ponadto przykryty był rzuconym pewnie z wielkim rozmachem garścią łodyżek rozmarynu – cena 55 złotych. Poprosiłam kelnerkę o grzankę i zostałam poinformowana, że za grzankę muszę zapłacić oddzielnie, bo nie jest w zestawie. Panie, Ty widzisz i nie grzmisz. Inny komentarz zbyteczny. Nie będę opisywać dań innych, no może jeszcze deser w postaci bezy wielkości dużego paznokcia za 40 złotych.

Po co to wszystko piszę? By uzmysłowić nam nowe zaczynające się panoszyć zjawisko powstania kasty kucharzy – artystów tworzących dzieła, które Ty prostaczku masz nabożnie podziwiać a nie, byś się najadł (to przecież prostackie). Gdyby to był pojedynczy casus dałabym spokój, ale „przetestowałam” osiem restauracji z górnej półki i wszędzie to samo, a w jednej na moją uwagę, że z tym befsztykiem coś nie tak, zostałam pouczona z „wysokości” - „tak się podaje”. Może się komuś wyda to wszystko błahym. A tak nie jest. Zaczynamy być i na tym polu zniewalani; narzuca się nam co i jak mamy jeść. Nie dajmy się zwariować. W restauracji jestem gościem, a nie przedmiotem artystycznych eksperymentów pana kucharza (może oni już nazywają się inaczej a ja prostaczek tego nie wiem). I tak się trzymajmy, czego sobie i Wam życzę.

PS. Polecam gorąco lekturę: Hannah Arent – Banalność zła – to o zniewoleniu.
Co warto mieć?

Tysiące rzeczy, tysiące umiejętności, przypadłości. Ale nie o tym chcę dzisiaj pisać. Przewrotnie będzie o tym co jest bardzo istotną cząstką nas, a bardzo niedocenianą czyli o sentymentach. Ale nie tych przewijających się w romantycznych piosenkach, ale o tym, które nazwę sentymentami zdrowymi.

Rzecz pierwsza: kochajmy wspomnienia. 3 marca moja pierwsza klasa ze Staszica obchodziła 40-lecie matury. Zjawiła się połowa maturzystów. Stoimy przed budynkiem witani (to było bardzo, bardzo miłe) przez obecnych uczniów, następnie wchodzimy do szkoły. Dla wielu z nich było to pierwsze po 40-tu latach spotkanie ze szkołą. Dyskretnie obserwowałam jakie wrażenie zrobi „obecna” szkoła, jakie obudzi wspomnienia, co im mocno wryło się w pamięć. Temu wszystkiemu dali upust w kameralnej części – w „Kurnej Chacie”. Jak ważne są wspomnienia, jak bardzo potrzebujemy tego, by otworzyć skrytki naszej pamięci, by stwierdzić jak kochałem w roku 1972 tę dziewczynę, by popatrzeć jaki ślad zostawił nam czas na twarzach. Dlatego szanujmy wspomnienia.

Rzecz druga: stare książki. Wertując stosy starych książek przeznaczonych na przemiał trafiłam na książkę Andrzeja Brychta „Opowieści z tranzytu”. Książka wydrukowana na bule jakim papierze. Autor poruszył coś w mojej pamięci (jedną z tych głębokich skrytek). Błysk – przecież to on napisał „Raport z Monachium” - koniec lat 60-tych. Olśnienie literackie w ówczesnej Polsce. Kariera jak u Hłaski i ten sam los - „zdrada ojczyzny”, wybór Zachodu itd., itp. Zaczynam czytać – olśnienie. Opowiadanie „Zmienna ogniskowa”, nie mogę się oderwać. Kto dzisiaj zna Andrzeja Brychta? Z przepytanych przez mnie osób – nikt. Moja kolejna refleksja – star książki czasami zawierają treści, jakie się filozofom nie śniły.

Rzecz trzecia: smaki dzieciństwa. Często z moją najmłodszą siostrą wspominałyśmy to, co nam bardzo smakowało w dzieciństwie. Na mleku z rozgotowaną dynią ugotowane paluszki z tartych ziemniaków. Maltz – cukierki z rozpuszczonego na maśle cukru, w ognisku z kłączy kartoflanych pieczone ziemniaki z wędzonym na dymie słonym śledziem, wybierany z torebki proszek lemoniadowy. Pewnego dnia postanowiłyśmy tego wszystkiego jeszcze raz skosztować. Wszystko starannie zrobiłyśmy jak dawniej, to jest w czasie II wojny światowej. Tym naszym wysiłkom powrotu do tamtych czasów przyglądał się mąż mojej siostry. Kiedy impreza dobiegła końca z ogromnym żalem stwierdziłyśmy, że to nie to. I wtedy mój szwagier oświecił nas - „to się nie uda, to już nie wróci, bo to były smaki dzieciństwa”. Ale to dzieciństwo dzięki tym smakom w nas pozostało.

Zaczyna się czas urlopu. Wszystkim życzę, by zafundowali sobie małą sentymentalną podróż w czasie. Z życzeniami miłych wrażeń.
Traktat o szczęściu

Skąd ten pomysł, by pisać na temat tak wyświechtany i tak nie do opisania, jak to, czym jest szczęście? Skłoniła mnie do tego rozmowa z 16-letnim Mężczyzną, który stwierdził, że nie jest szczęśliwy, nigdy nie był i nigdy nie będzie. Zapytałam go, co jest dla niego szczęściem. Czy umiałby dokończyć zdanie: „szczęście to ...”. Oczywiście dokończył (uprzednio popatrzywszy na mnie jak delikatnie mówiąc na osobę mało inteligentną). W tym zdaniu było wszystko – kariera, pieniądze, podróże, wino, kobiety i śpiew.

Wysłuchałam go i powiedziałam: „szczęście to chwila, tu i teraz, która podnosi cię do niebios bram. Coś tę chwilę powoduje: pierwsze kroki twojego dziecka, lekarz, który mówi ci po ciężkiej chorobie – jesteś zdrowy, dziewczyna, że cię kocha, zdany dobrze egzamin, wygrana (duża) w totka i tysiące innych rzeczy”. Wysłuchawszy tego młody człowiek spojrzeniem potwierdził postawioną (również optycznie) diagnozę o mojej marnej inteligencji, ale dał się namówić na rozmowę. Nie będę tej dysputy opisywać. Ale chyba coś mu zaświtało, że permanentne szczęście nie istnieje.

W mojej głowie natomiast zakłębiły się myśli o tym, jak my właściwie żyjemy, że to nasze życie to ciągła pogoń, frustracje, załamania, szamotaniny, czasami marzenia, obietnice, przysięgi. Czegoś w tym wszystkim brak. Przede wszystkim brak siebie i drugiego człowieka. Żyjemy tak, jak byśmy byli dla siebie samych wrogami. Sposobem życia po prostu się wykończamy! Człowieku, ocknij się, polub samego – siebie, a potem innych. Daj sobie prawo do popełniania błędów, szanuj i doceniaj to, co masz. Poczuj się wolnym. Bo wolność to nie to, co nas otacza, tylko san umysłu, możliwość wyboru i decydowania o sobie. To głębokie przekonanie, że mogę.

Wiosna będzie od 1 maja, to dobry czas na rozmowę ze sobą samym. Bądźmy dla siebie dobrzy na wiosnę!

Pozostaję z optymistyczną wiarą, że tak będzie.

PS. Każda godzina poświęcona polityce jest godziną bezpowrotnie straconą.
Przestańmy być społeczeństwem naburmuszonym

Poprzedni mój wpis zakończyłam niezbyt optymistycznie, bo z psychicznego dołka. Teraz z radością donoszę, że wszystko znów jest OK! Powodem metamorfozy są moje 80-te urodziny. Osiemdziesiątka to wiek już zasłużony (raczej wysłużony) i właściwie nastraja raczej do refleksji minorowych. A u mnie „na abarot”. Naszła mnie myśl genialnie prosta, by prześledzić w miarę dokładnie i obiektywnie, cofając się krok po kroku tak daleko, jak pamięć moja sięga całe moje życie. I była to najbardziej fascynująca podróż, jaką w życiu odbyłam. Wydobyłam z zakamarków niepamięci obrazy, które ukazały całe moje życie, na nowo pozwoliły mi coś przeżyć, nad czymś się zastanowić.

Wyciągnęłam z tej mojej osiemdziesiątki wydarzenia, które we mnie wryły się najgłębiej dzieląc je na osobiste i „zewnętrzne”. Z tych „zewnętrznych” na czoło wysunął się obraz – referendum w Polsce 1946 r. Mam 9 lat – siedzę w kąciku, przy stole panowie: z nadleśnictwa, młynarz, komendant milicji, mój ojciec i dwu- oraz kilkunastoletni moi bracia. Słyszę coraz głośniejsze, coraz ostrzejsze „2 razy tak, raz nie” - „1 raz tak, dwa razy nie”, „3 razy nie”. W tym momencie zrodził się we mnie homo politicus. O co im chodzi, o co tak zawzięcie się kłócą? Czy wszyscy muszę tyle samo powiedzieć „tak” i tyle samo „nie”? W mojej dziewięcioletniej główce zaświtało coś, co dręczy mnie do dzisiaj. Dajmy każdemu prawo wyboru, nie traktujmy własnych przekonań jako prawd objawionych, jedynie słusznych, a myślących inaczej nie traktujmy jak wrogów.

Jak bardzo te słowa pasują do aktualnego kontekstu politycznego. Tak jak wtedy zaświtała mi teraz myśl taka: niech stanie się cud!!! Przestańmy być społeczeństwem naburmuszonym, a stańmy się społeczeństwem sprawiedliwym.
Czego Wam (i sobie) najgoręcej życzę

PS. Po osiemdziesiątce postanowiłam być ekscentryczną staruszką!


O postprawdzie i zbiórce na schody w II LO im. Staszica

„Uparte zmaganie ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym” - są to słowa ks. Adama Bonieckiego, które wygłosił 17-go grudnia 2016 roku w krakowskim Ogrodzie Sztuki wręczając profesorowi Karolowi Modzelewskiemu Medal Świętego Jerzego. Dlaczego w moim styczniowym, a.d. 2017 wpisie, przytaczam te słowa? Bo prezes swoją polityką dobrej zmiany realizuje pragnienie ludzi, którzy gotowi byli na wiarę w cokolwiek, aby tylko wesprzeć fundamentalną zmianę polityczną, której oczekiwali. Aby w Polsce wreszcie nastała sprawiedliwość, a krzywdy zadawane Polakom od 1989 roku zostały wynagrodzone. Mamy jak mamy. Każdy dzień przynosi coś, na co połowa Polaków patrzy ze zgrozą, a połowa z entuzjazmem.

Takiego zakłamania politycznego uprawianego równo przez wszystkie partie jeszcze w Polsce nie było. I ci z lewa, i ci z prawa „wciskają” nam własny „projekt rzeczywistości”, który może być kształtowany i zmieniany zależnie od celów politycznych. Czas na koniec z postprawdą? Jeszcze długo on nie nadejdzie.

Gorzkie to wszystko co piszę, bo naprawdę nie jest mi do śmiechu. Nie będę dalej „kasandrzyć”. Trzeba sobie znaleźć własne poletko i uprawiać rzeczy pożyteczne pro publico bono. Dla mnie tym poletkiem jest Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Budynku LO Staszica. To już dziesiąty rok naszej pracy, ogromnych wysiłków, ale i sukcesów. Dużo jest jeszcze do zrobienia. Drugi rok zbieramy fundusze na wymianę (właściwie remont) schodów – sto stopni – każdy około 1000 złotych. Zebraliśmy już 40 000 złotych. Potrzeba – bagatelka: 60 000. To może być tak:

600 darczyńców po 100 złotych
120 darczyńców po 500 złotych
60 darczyńców po 1000 złotych

600 absolwentów dających 1% od podatku dla nas i problem z głowy. Może się spełni!!!
Podaję numer naszego Stowarzyszenia:

KRS 0000393017

Dziękuję wszystkim. Życzę wszystkim znośnego roku, nie wpadajcie w doły i dołki i znajdźcie własne poletka.

Alfreda Bendkowska
(chwilowo w złej kondycji)
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |