Krok po kroku do celu - danie z jajek

Ulica Stroma prowadzi w dół. Ale i prowadzi w górę. Nic dziwnego. Jak to w Cieszynie ulice prowadzą w dół albo w górę mniej lub bardziej stromo.
To że po pracach przy kanalizacji pozbawiono ją twardej nawierzchni a stan tej pozostawionej mocno zachodzi „za skórę” przechodniom i mieszkańcom, też nie dziwi – mieliśmy to w TG: wyrwy, błoto, nierówności.
Ale… To, że w tę wąską, ciasną i zabłoconą okolicę warto zaglądnąć, to dość dziwna zachęta, prawda?

Ja to niniejszym czynię, bo pod numerem 10 znajduje się Wegachatka, bar wegetariański serwująca eksplodujące kolorem, smakiem, zapachem warzywa. A kotlety, parówki, kiełbaski, pasztety pasują do wegańskiego menu – są bezmięsne. Efekt eksplozji? SAMO ZDROWIE!
    

Zdjęcie  - danie z Wegachatki w Cieszynie

Zbliżają się święta wielkanocne, wiosenne, więc na czasie temat jaj. Dopasuję się, lecz nie o pisankach czy kruszonkach tu napiszę ale o wegetariańskiej potrawie jajecznej.

Krok 1: wydrążyć cztery duże pomidory, usunąć miąższ, sok, pestki
Krok 2: posypać wnętrza pomidorów solą, odwrócić otworem do spodu i pozostawić, aby puściły sok
Krok 3: Po 15 minutach wnętrze pomidorów oprószyć pieprzem, posiekaną drobno natką pietruszki i włożyć po pół łyżeczki masła
Krok 4: do tak przygotowanych wydrążonych pomidorów delikatnie wpić po jednym jajku, nie uszkadzając żółtka, posypać tartym parmezanem (lub innym żółtym serem) i zapiec w piekarniku przez 15-20 minut w temp. 180 st.C.
Cel osiągnięty: potrawa gotowa do spożycia. Smacznego! I na zdrowie!
Narkotyk XXI wieku

I znowu jestem przy porządkowaniu zgromadzonej prasy. Niektóre czasopisma lądują bez otwierania na stercie przeznaczonej do kontenera na papier (trzymam się założeń „ideologii” selekcjonowania odpadów komunalnych i praktykuję), inne zaś wertuję, przeglądam, czytam. A skoro dzisiaj ... mało szczęśliwa a dla niektórych budząca strach data, dzień 13-ty miesiąca, to niech i tematyka tego wpisu nie będzie wesoła.

  Otóż trafił mi się numer „Pulsu medycyny” z 2012 roku z fragmentem tekstu na temat uzależnienia od Internetu. Z brzmieniem tytułu ani artykułu w całości  nie udało mi się zapoznać, gdyz z tego „archiwalnego” numeru czasopisma pozostało tylko kilka stron. Dowiedziałam się, że pierwsze próby  leczenia osób uzależnionych od komputerów miały miejsce już przed 20 laty w USA. Użyto wówczas w trakcie terapii m.in. alarmu w komputerze, który przypominał o konieczności przejścia do inne aktywności, czyli do opuszczenia miejsca przed monitorem.

Wśród wykazu 10 zasad wspomagających terapię znalazły się np.: wykonywanie ćwiczeń fizycznych, stosowanie technik relaksacyjnych, rutynowe zapisywanie rodzaju i czasu trwania wszystkich zajęć  w ciągu dnia, w tym przebywania przed monitorem.  Dwie zasady zostały wymienione na początku wykazu, a jest to wskazanie do ulokowania komputera w takim miejscu, które uniemożliwia uzależnionemu izolowanie się oraz konieczność użytkowania komputera tylko w obecności innych osób.  

Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć, więc zaleca się nie przebywać sam na sam z komputerem i internetowym światem lecz rozwijać relacje  międzyludzkie w realnym świecie.  
Testament życia

Trafiłam niedawno na wyniki badań Centrum Badania Opinii Społecznej pochodzące z 2013 roku. Znalazłam je teraz, w 2015 roku, więc dane są niezbyt odległe w czasie. Znalazłam wiosną, gdy życie rozbujało się na potęgę. A temat badań dotyczył zmierzchu życia… Eeeech! Cóż… Takie jest życie …

Otóż i on: „Zaniechanie uporczywej terapii a eutanazja”. A oto i niektóre dane liczbowe:

- 60% badanych popiera wprowadzenie do zapisów polskiego prawa tzw. testamentu życia. To oświadczenie składane przez osobę, która sprzeciwia się stosowaniu wobec niej działań podtrzymujących życie, gdy trwale utraci świadomość.

- 51% respondentów CBOS wyraziłaby zgodę na podpisanie takiego oświadczenia.
Maj - 30 lat minęło

Maj to miesiąc wielu świąt i wydarzeń. Na początek „Wielka trójka” – dni 1, 2, i 3 maja; później maturalne egzaminy, inne o międzynarodowym, krajowym i regionalnym święta. Na koniec - akcent medyczny. 

 Dni 28 i 29 maja będą szczególnie dla śląskiej medycyny ważne, gdyż 30-lecie działalności obchodzą w tym miesiącu zabrzańska kardiologia, kardiochirurgia i transplantologia. Wówczas to w Zabrzu odbędzie się XXII Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna pod nazwą „Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń”,  udział w której zapowiedziało już ponad 1500 lekarzy-specjalistów z kraju i zagranicy. http://mkkzabrze.pl/

Śląsk po raz kolejny będzie mocno widoczny nie tylko na mapie Polski ale i na świecie.

PS. W Tarnowskich Górach mieszka profesor Marian Zembala, który w powstawaniu ośrodka zabrzańskiego przed 30. laty miał znaczący udział.  
Gwarki stop! Teraz pszczoły i miód.

Czy antybiotyki mogą zostać zastąpione przez miód? Nie jest to jeszcze pewne ale szwajcarscy naukowcy pracują nad wprowadzeniem miodu jako alternatywy dla antybiotyków w zwalczaniu infekcji.

13 rodzajów pożytecznych bakterii zostało zidentyfikowanych w przewodzie pokarmowym pszczół i właśnie one podobno potrafią unicestwić wiele bakterii wywołujących schorzenia u ludzi. Wiadomo, że w odległych czasach ludzie używali miodu, nektar kwiatowego i innych produktów pszczelich w szeregu schorzeń. Być może niedługo zostaną one przywrócone medycynie.


Zdjęcie - nie pszczoły a jeże. Jedne i drugie - pożyteczne zwierzęta.   
Daj dziecku jabłko do szkoły!

Polscy 11-latkowie zajmują pierwsze miejsce w światowym rankingu! Prawie 30% naszych uczniów w tym wieku ma nadwagę. Podobnie jest z polskimi uczniami w wieku 14 lat. Tak nas ocenia WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Miejsce w światowej czołówce zawdzięczają nasze dzieci m.in. złym nawykom żywieniowym, gdyż dieta ich zdominowana jest przez chipsy, fast foody, słone przekąski, gazowane i słodkie napoje, batony itp.

 Oto co przeczytałam w internecie w pierwszych dniach roku szkolnego, w roku obfitości "jabłecznej". I apeluję: daj dziecku jabłko do szkoły!


Zdjęcie - otwarcie roku szkolnego 2007/2008 powiatu tarnogórskiego. Uroczystość w zamku w Nakle.Dni Świąteczne

Dzień Dziecka, Wniebowstąpienie, Zielone Świątki, Światowy Dzień Ochrony Środowiska, Światowy Dzień Uchodźcy,  Noc  Świętojańska, dzień Ratownika WOPR, Światowy Dzień Uchodźcy  i inne… - to niektóre z czerwcowych świąt. Są tu też dni dotyczące zdrowie: Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, Światowy dzień Walki z Osteoporozą, Dzień Walki z Przewlekłą Niewydolnością Żylną  itd.

Dzień Honorowego Dawcy Krwi – 14 czerwca. Przy ustanawianiu tego dnia, datę tę wybrano dlatego, gdyż przypada wówczas rocznica urodzin lekarza, immunologa i patologa, który odkrył istnienie grup krwi, co miało miejsce w 1901 roku. To Karl Landsteiner. 

Jedynym producentem ludzkiej krwi jest człowiek. Raz w roku tylko, w tym czerwcowym dniu doceniamy honorowych dawców krwi, którzy z poświęceniem niosą bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.  Dziękujemy Wam!
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |