Widząc potrzebę poinformowania mieszkańców Tarnowskich Gór i Zbrosławic o wspólnych problemach z zakresu ochrony środowiska naturalnego zorganizowałam konferencję prasową. Poruszyłam trzy tematy:
1. Nadbudowa wysypiska śmieci w Tarnowskich Górach (Rybna-Laryszów)- zapisane wysypisko w dokumencie wojewódzkim przy wejściu ustawy o odpadach w zeszłym roku traktuje je jako tymczasowe- czyli do likwidacji. Następnie wszelkie działania nie wpisane do dokumentu dotyczące nadbudowy to złożony proces prawny, już nie mówiąc o opiniach jednostek epidemiologicznych i z ochrony środowiska. Obecnie ustawodawca nałożył na właściciela śmieci, czyli gminy nakaz eliminacji odpadu u źródeł. Wobec czego tak należy zorganizować całość przedsięwzięcia, aby nie tylko to się odbywało podwyższeniem kosztów mieszkańców dwukrotnie, co ma obecnie miejsce. Problem niestety narasta szczególnie w dzielnicy Rybna i Laryszów z oddziaływaniem na region. Nawet z tego co pamiętają sąsiadujący z wysypiskiem mieszkańcy obserwowali kilkukrotne samoczynne pożary składowiska. Jest to niewątpliwie uciążliwy sąsiad, już nie mówiąc o przykrych zapachach, inwazji much i szczurów.
2. 15-lecie budowy ścieżki z Laryszowa do Miedar – 20 października przepada termin zrobionego projektu ścieżki (zebrane grube akta korespondencji pomiędzy sołtysem, a Powiatem Tarnogórskim oraz wydane na ten cel publiczne pieniądze). Ścieżka ta z założenia miała zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w codziennym przemieszczaniu się do szkoły, przedszkoli … . Niestety obecnie wszyscy muszą chodzić poboczem przy ogromnych autach ciężarowych wożących odpady na śmietnisko. Należy zadać pytanie starostwu: Ile warte jest bezpieczeństwo człowieka?
3. Opracowywane studium w Zbrosławicach. Krótko mówiąc przekształcenie gminy rolno- turystycznej na przemysłową, naruszenie terenów NATURA 2000 i otuliny parkowej w Ptakowicach. Całość ze strony urzędu odbywa się tak jakby potajemnie, bez udziału mieszkańców. Natomiast na prośbę zatroskanych o przyszły los Zbrosławic zamieszkujących wszystkie sołectwa włączyłam się i pomagam w procedurze zgłaszania wniesienia uwag do studium, gdzie termin przepada z dniem 18.09.2014r.
Zapraszam do obejrzenia relacji z konferencji prasowej, gdzie jako osoba będąca wiceprzewodniczącą Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czuję się odpowiedzialna za środowisko naturalne, aby złymi decyzjami samorządowców nie niszczyć środowiska, gdzie człowiek jest jego integralną częścią i to środowisko ma wielki wpływ na nasze zdrowie. To my jesteśmy tu i teraz odpowiedzialni za dalsze losy zrównoważonego rozwoju regionu oraz przyszłe pokolenia. Wszyscy są zobowiązani przestrzegać prawa, a tym bardziej stosować prawo nadrzędne w naszym Państwie Konstytucję Rzeczypospolitej, gdzie nadano nam prawa, których nikt nie może łamać w dzisiejszym demokratycznym Państwie.