Czy ktoś o Rabce jeszcze pamięta?

Polecam artykuł: Czy ktoś o Rabce jeszcze pamięta?


Autorka: Jadwiga Chmielowska

Kilka miesięcy temu apelowałam do kolegów z dziennikarzy lokalnej prasy w powiecie nowotarskim o sprawdzenie co się dzieje w Śląskim Centrum Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowym w Rabce Zdr. Po wielkiej dyskusji i interpelacjach w obronie dziecięcego sanatorium radnej Barbary Dziuk (PiS) w Śląskim Sejmiku, sprawa ostatnio ucichła. Od tego czasu udało mi się ustalić trochę faktów.

Dyrektorem placówki od 2004 r., a od 2012 r. po „przekształceniu” w spółkę, prezesem jest Jan Pyka z zawodu inżynier specjalista od budowy dróg - jak twierdzą pracownicy sanatorium. Jego zastępcą, wiceprezesem jest dr n. med. Barbara Bajda. Związki zawodowe nic nie wiedziały o planach przekształcenia Śląskiego Centrum w spółkę. Dopiero na pół roku przed czyli 29.06.12r. Urząd Marszałkowski powiadomił związki zawodowe o konieczności przekształcenia sanatorium w spółkę prawa handlowego i wdrożonej już procedurze. Gdy tylko sprawa wyszła na jaw, lokalna „Solidarność” alarmowała w Sekretariacie Ochrony Zdrowia Śląsko - Dąbrowskiej „Solidarności”. Protestowały też związki zawodowe - Pielęgniarek i Pracowników Śląskiego „Centrum”. Jedyny efekt to zastraszanie związkowców przez pracodawcę.
Ośrodek zbudowano 86 lat temu, jeszcze w II RP, ze zbiórek przeprowadzonych przez mieszkańców Śląska,. Leczyło się w nim jednorazowo ok. 800 dzieci z całej Polski.
Władze województwa śląskiego, najprawdopodobniej tuż przed przekształceniem w spółkę przekazały dotację ok. 35 mln. zł z czego 27 mln miało pójść na remonty. Już wtedy zaczęto przebąkiwać, że z samego leczenia dzieci Centrum się nie utrzyma. Jedno ze skrzydeł Ośrodka przeznaczono dla dorosłych. Dotacja, która miała umożliwić remont oddziałów dziecięcych poszła w zasadzie na remont sal dla dorosłych. Standard oddziałów dziecięcych przypomina lata 60 XX w. i może przyjąć wg kontraktu NFZ ok. 160 dzieci.
Trzeba przyznać, że Wydział Przekształceń Własnościowych blokował i opóźniał przekształcenie tłumacząc, że wszystko musi być zgodnie z prawem. Może liczyli urzędnicy na spamiętanie władców województwa?
Wicemarszałek Mariusz Kleszczewski w sprawie przekształcenia i prywatyzacji wysuwał w piśmie z 29.06.12r. następujące argumenty:
- możliwe będzie pozyskanie nowych źródeł finansowania działalności podmiotu,
- zwiększy się udział w przychodach z działalności komercyjnej,
- podniesiona zostanie jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych,
- dostosowana będzie forma organizacyjno – prawna do zasad gospodarki rynkowej,
- wyższa będzie efektywność gospodarcza – podniesione będą standardy zarządzania.
Tymczasem do wyników finansowych, do których dotarłam - za 11 miesięcy 2013r. strata netto wyniosła prawie 1 mln. zł. a z lat ubiegłych przeszło 5 mln. zł.
O zakusach prywatyzacyjnych w służbie zdrowia, a nawet podejrzeniach o nepotyzm marszałka Kleszczewskiego mówiono i pisano począwszy od sprywatyzowania sosnowieckiej chirurgii szczękowej aż po tyski szpital wojewódzki. Na początku marca został on nie tylko usunięty ze stanowiska marszałka województwa, ale i z PO.
Ciekawe czy władze województwa zainteresują się śląskim sanatorium dla dzieci i przeprowadzą szczegółową kontrolę. Jak można niszczyć i sprzedawać to, co nasi dziadkowie za własne pieniądze zbudowali aby służyło społeczeństwu, a nie prywatnym uwłaszczonym na majątku narodowym szemranym biznesmenom?
Jakiś czas temu „Tygodnik Podhalański” alarmował o dziwnych decyzjach personalnych. Z kolei na łamach „Wieści Rabczańskich” pojawiła się seria artykułów w obronie sanatoriów dla dzieci.
Wiele wskazuje na to, że w Śląskim Centrum Rehabilitacyjno –Uzdrowiskowym w Rabce Zdr. nie dzieje się najlepiej. Obawiam się, że w Katowicach nie czytana jest małopolska prasa lokalna. Może przez Pogotowie Dziennikarskie uda nam się nawiązać ścisłą współpracę i pomóc w ratowaniu sanatoriów dla dzieci. Nie tylko kasa się liczy!

VI Śląska Wiosna ze Zdrowiem

Juro w Agorze w Bytomiu rozpoczynam VI Śląską Wiosnę ze Zdrowiem. Jak zwykle w akcję zaangażował się Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu oraz Państwowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna oraz Miasto Bytom. Jestem wdzięczna wszystkim, którzy wspierają moje działania pro life dla mieszkańców Śląska. Będzie się działo w godzinach od 10.00 do 14.00.

Hasło tegoroczne Wiosny ze Zdrowiem to „Rozkwitnij na Wiosnę”

Serdecznie zapraszam

Ważna rocznica - to już cztery lata

10 Kwietnia 2010

Ważna data mija Dziś cztery lata
Mówić i pisać
O tym dniu nie jest łatwo
Wiele serc tego dnia na zawsze przygasło
Kartka papieru biała
Katastrofa się stała
Stół przede mną stoi duży nie powrócili
z tej podróży

Ważna to data
Choć mija już cztery lata
Czas tak mija
Pamięć po Dziś dzień ciągle żywa

Nazwiska na tablicach pamięci
Mówią tak wiele zginęli ważni wielcy
Polacy dla wielu zony ,ojcowie mężowie
Znajomi i przyjaciele

Modlimy się za nich
Od tatr po polskie morze
Tym co zginęli daj nieba Boże
Drzewa i rozrzucone szczątki Tupolewa

Cień krzyża
Do tego dnia nas przybliża
Nie łatwo jest leczyć ból cierpienie i ranny
Pamiętać musimy o tym dniu i pamiętamy

Pamięć nigdy nie umiera
Historia taką kartę nam zapisała
Tym co Zginęli
SZACUNEK I CHWAŁA

Andrzej Burszewski

Niezwykła śląska kobieta - Ewa Motulewicz

Zachwyciła mnie wykonana przez Panią Ewę KOLEKCJA MOTYL. Przy bliższym kontakcie dowiedziałam się, że jest utalentowana i wykwalifikowana przez największych kreatorów Mody w Londynie. Niezwykłość Kolekcji Motyl polega na zaprezentowaniu we wnętrzu Kopalni Julian w Piekarach Śląskich. Poprosiłam Panią Ewę, aby opisała swoje niezwykłe dzieło

"Z dużym sentymentem powracam do historii powstania kolekcji dyplomowej MOTYL.

Pytanie które zazwyczaj samo się wyrywa to dlaczego MOTYL? Co mnie jako projektanta zainspirowało do powstania tych kilku kreacji? Dlaczego cała oprawa ,sesja zdjęciowa powstała w brudnej, szarej, tętniącą ciężką pracą górników kopalni ZG Piekary ŚL? Jako projektant widzę świat, który nas otacza przez pryzmat KOLORÓW. Gdy popatrzymy dookoła wszystko ma jakiś kolor, który wprawia nasze zmysły w stan uniesienia uśmiechu, jak również smutku, rozkojarzenia ,a nawet depresji! Będąc rodowitą Piekarzanką a zarówno Ślązaczką pragnęłam zawsze ożywić, kolorami naszą szarą ulicę oraz monotonność dnia codziennego. Wiem, że pomimo tej naszej szarzyzny, ludzie tu urodzeni, to ludzie o wyjątkowym poczuciu humoru, jak również pełni oddania ziemi Śląskiej oraz włożonej w tę ziemię pracy!

Powracając do kolekcji dlaczego- MOTYL? bo jest odzwierciedleniem wolności, dodając miejscu w którym zagościł uśmiechu, spokoju, optymizmu! Dlaczego w kopalni? myślę że poniekąd już wyjaśniłam ,tam gdzie jest szaro , gdzie oczy górników są czarne od węgla od pyłów i zmęczone od pracy ,zawitał na parę chwil MOTYL.

Cała kolekcja to inspiracja latami 80;oraz 90-tymi,w ubiorze . Pierwszy powstał projekt (szkic) rękawa na którym bazowałam tzw . rękaw motyla. W 2007 roku ,bo już wtedy mieliśmy jako studenci przygotowywać swoje projekty pod kątem kolekcji dyplomowej. Skąd się pojawił w mojej głowie , zawsze mam jedną tezę, że pomysły dostaję od Boga, kocham rysować , tworzyć i Bóg o tym wie!

Mając rękaw pozostałe projekty posypały się jak z rękawa .W kolekcji zastosowałam mało używaną metodę Patchworku ,w odzieży raczej nie wykorzystywany ,metoda ta jest mieszaniną tkanin o wielu kolorach nadając całości ciekawego połączenia i w tym momencie pragnę podziękować Kornelii Konowoł za włożony trud zszywając mozolnie skrawki tkanin ,( co do milimetra! ) a w rezultacie powstaje bajkowa tkanina czyli PATCHWORK.

Pragnę z całego serca podziękować p . Barbarze Dziuk za zwrócenie uwagi na moją skromną osobę ,i umożliwieniem zagoszczenia w szerszym gronie odbiorców."

Ewa Motulewicz

Wyjazdowe posiedzenie Sejmiku Śląskiego w Bielsku Białej

Wczesnym poniedziałkowym rankiem 7.04.2014r. udałam się do Katowic, ażeby autokarem spod Gmachu Sejmu Śląskiego przejechać do Ratusza w Bielsku Białej na obrady Sejmiku. Obrady były bardzo burzliwe. Osobiście zaangażowałam się w punkt dotyczący Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu jak i Strategię Transportu, nad którą pochylaliśmy się wspólnie z samorządowcami.

Co do Muzeum, to nie mogłam słuchać po raz kolejny bzdur głoszonych przez Marszałka Województwa, jak i przez Wydział Kultury. Odniosłam wrażenie, że bardzo im się pali grunt pod nogami! Należało by zadać pytanie: DLACZEGO?

Oczywiście włożyłam kij w mrowisko mówiąc i składając na ręce Pana Marszałka interpelacje dotyczącą wyjaśnienia tego bałaganu – niszczenia liderskiej wojewódzkiej placówki muzealnej.

Poniżej tekst

Dyskusja była gorąca. Wybijałam argumenty koalicjantów kontrargumentami.

Niestety złą uchwałę intencyjną co do połączenia tych dwóch placówek przegłosowano Radnymi Wojewódzkimi z PO, SLD, PSL, RAŚ. Nikt nie miał skrupułów. Przykre jest to, że ktoś sobie wymyśli, nie akceptując ogólnych standardów, niszcząc to co dobre.

Jedyny zysk z tej batalii jest taki, że udało się powstrzymać likwidację muzeum, a zrobiono połączenie dwóch placówek, tylko że ta przyłączana jest bezapelacyjnie liderska w stosunku do wiodącej.

Bitwę Marszałek wspólnie z Zarządem i koalicjantem wygrał. Natomiast wojna przed nami.

Bardzo ważnym przyjętym dokumentem na Sejmiku była Strategia Transportu, do której udało się wpisać drogi i połączenia kolejowe z naszego Subregionu Bytomskiego w skład którego wchodzi Powiat Tarnogórski. Jedynymi przeciwnikami w głosowaniu był RAŚ. Wszystkie pozostałe kluby przegłosowały za przyjęciem. Przy tej sytuacji zastanowiło mnie, co tak naprawdę ruch autonomii chce zdziałać na rzecz rozwoju Województwa Śląskiego. To takie zakłamywanie opinii publicznej, gdzie później będziemy wczytywali się w ich dbałość o Region, co nie jest prawdą.

Na zakończenie złożyłam interpelację dotyczącą wszystkich afer pod rządami obecnych koalicjantów w województwie. Jestem ciekawa jaką uzyskam odpowiedź od Pana Marszałka. Mam nadzieję że konkretną. Do domu przyjechałam zmordowana o godz. 22.00.

Super wystawa - "W krzywym zwierciadle" Czesława Pietrygi

W piątek, 4 kwietnia, o godz. 18.30 udałam się do tarnogórskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej na wernisaż wystawy karykatur Czesława Pietrygi "W krzywym zwierciadle".

Miłym zaskoczeniem dla mnie była wykonana nowa karykatura mojej osoby. Muszę stwierdzić, że Pan Czesław rewelacyjnie oddał emocje i kolory. Bardzo dziękuję za spostrzegawczość i wielki humor.

Co do Pana Czesława to jest bardzo związany z naszym regionem. Urodził się w Lublińcu, teraz mieszka i pracuje w Tarnowskich Górach. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i grafiką użytkową. Znany jest też właśnie z karykatur. Jego prace można znaleźć w prasie regionalnej, jak również można go było zobaczyć jako rysownika w Telewizji Polskiej.

Wspaniały człowiek i artysta z dystansem do świata.

Energetyczne spotkania z ciekawymi ludźmi

Jestem przeszczęśliwa, że mogę brać udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi. To jest wielka przyjemność móc poznawać ich życie prywatne oraz kulisy pracy aktorskiej. Gratulacje dla Pani Dyrektor GOK-u w Bobrownikach Będzińskich za organizację oraz inspirację ciekawych wydarzeń kulturalnych :)

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |