Bigos boskim daniem - spotkanie w Muzeum Górnosląskim

5.02.2014r. brałam udział w kolejnym spotkaniu „ literatura w kuchni, kuchnia w literaturze” poprowadzonego przez Panią Jolantę Zaczkowską w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w temacie bigosu. Byłam po raz kolejny zachwycona wiedzą jaką przy tym temacie przekazała nam Pani Jola. Nawiązując do poprzedniego odczytu „O chlebie” uzupełnić go należy o potrawę dobrze wszystkim znaną – wodzionkę. Zupę z chleba, która po pierwsze pozwalała na zagospodarowanie suchego chleba, po drugie: z czosnkiem i na gęsim smalcu ma za zadanie uleczyć z przeziębień. Trzeba się zastanowić co ma bigos do wodzionki? I jedno, i drugie danie dowodzi gospodarności i zapobiegliwości gospodyń. Bigos to potrawa wykorzystująca mięsiwa pozostałe po świątecznym obiedzie, te których już za mało na następny obiad, a których nie godzi się wyrzucać. I znów wracamy do źródeł - pokarm jest święty. Dotyczy to zarówno chleba, jak i mięsa. U autora jednej z pierwszych, polskich książek kucharskich Compendium Ferculorum albo zebranie potraw, przez urodzonego Stanisława Czernieckiego etc. etc. Starosty: Kuchmistrza, Ad usum publicum napisane pomieszczone są przepisy nie na bigos, ale na bigosek ze szpikiem,

Dobry bigos przyrządzić to sztuka, której się trzeba nauczyć. Składniki należy łączyć umiejętnie, często bigos kosztować, z przyprawami nie przesadzać, bo potrawa nie znosi pośpiechu. Ponieważ zaś bigos jest ukochaną potrawą naszej nacji, to gospodyni musi się mocno natrudzić, ażeby gościom smakował. Średni czas przygotowania bigosu to min. 2 godziny. Pani Jolanta Zaczkowska opowiadała o wielu wspaniałych pisarzach i poetach, którzy przepięknie opisywali „boskie” danie jakim jest bigos. Pozwalam sobie dać przydomek „boskie…”, ponieważ kucharka i Bóg tylko wie co znajduje się w potrawie :)

Niemało narobił bigosu w historii literatury polskiej opis potrawy umieszczony w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza, trzeba jednak koniecznie dodać, że jak Norwid kojarzony jest z cytatem o chlebie, tak wielki Mickiewicz z opisem bigosu w Panu Tadeuszu:

W kociołkach bigos grzano. W słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną:
Słów tylko brzęk usłyszy i rymów porządek,
Ale treści ich miejski nie pojmie żołądek.
Aby cenić litewskie pieśni i potrawy,
Trzeba mieć zdrowie, na wsi żyć, wracać z obławy.
Przecież i bez tych przypraw potrawą nielada
Jest bigos, bo się z jarzyn dobrych sztucznie składa.
Bierze się doń siekana kwaszona kapusta,
Która, wedle przysłowia, sama idzie w usta;
Zamknięta w kotle, łonem wilgotnem okrywa
Wyszukanego cząstki najlepsze mięsiwa;
I praży się, aż ogień wszystkie z niej wyciśnie
Soki żywne, aż z brzegów naczynia war pryśnie
I powietrze dokoła zionie aromatem.
Bigos już gotów. Strzelcy z trzykrotnym wiwatem,
Zbrojni łyżkami, biegą i bodą naczynie.
Miedź grzmi, dym bucha, bigos jak kamfora ginie,
Zniknął, uleciał; tylko w czeluściach saganów
Wre para, jak w kraterze zagasłych wulkanów.

Nie tylko nasi najwięksi Polacy przepadają za bigosem, bo również media też przy zamieszeniach lubią używać sformułowania „niezły bigos sobie zgotowali”. Jestem zachwycona spotkaniem, jak i degustowaniem bigosu, który ufundowała Restauracja ze Starych Tarnowic „U WROCHEMA” oraz przyjaciele Muzeum Górnośląskiego. Wspaniałe wydarzenie, wywołujące pozytywne emocje. Zapraszam na kolejne spotkania w Muzeum.zdjęcia: Tomasz Szemalikowski

Jubileusz 60 lecia SMZT

W sobotę 1.02.2014r. w samo południe w TCK wspólnie z gośćmi wydarzenia cieszyłam się jubileuszem jednego z najstarszych i zasłużonych stowarzyszeń w Tarnowskich Górach. Z tej okazji rekomendowałam i wręczałam osobom nagrody „ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO” - Markowi Kandzi, Zbigniewowo Pawlakowi, Stanisławowi Karczowi oraz Leszkowi Janikowi.
Przepięknie Pan Prezes Marek Kandzia przeprowadził przez lata historii istnienia organizacji na Ziemi Tarnogórskiej ze słowem i prezentacją multimedialną. Muszę zaznaczyć, że od początku mojej działalności od przeszło 15 lat wspierało mnie we wszystkich dziedzinach działalności społecznej. Można by powiedzieć, że jestem młodszym „dzieckiem” Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Gratulacje dla jubilatów oraz życzenia siły w dalszych działaniach na rzecz miasta i regionu ponad wszelkim podziałami dla dobra mieszkańców. Dziękuję im za to.

Z okazji jubileuszu życzę im wpisu do UNESCO .

Zabawa Karnawałowa 31.01.2014r. w WTZ w Bytomiu

Opiekunowie ośrodka WTZ zaprosili mnie na Bal Karnawałowy, gdzie wspaniale spędziłam chwile z podopiecznymi, gdzie zarazili wszystkich pozytywną energią i mogłam we wspaniałym nastroju ruszyć do działań dla naszego regionu.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

W Kolejach Śląskich Cadillaki a w Rabce BM-ki i quady

Brakuje mi słów na cyklicznie wyłaniające się afery w Województwie Śląskim. To jest rozpacz dla zarządzających naszym regionem. Jakby mieli honor to poddali by się do dymisji. Sądzę, że nie wiedzą nawet, co znaczy słowo HONOR.
Nie mogę na Sejmikach słuchać koalicji rządzącej, że jest wszystko ok. Szczytem są odpowiedzi na składane interpelacje przeze mnie dotyczące np. naszego Uzdrowiska w Rabce Zdrój. Wszystkie sprawy łączy jedno - układ. Jestem ciekawa jak długo ten proces będzie trwał. Zaskakujące jest to, jak się podaje przykłady źle przeprowadzonych prywatyzacji, źle funkcjonujących spółek powołanych przez zarząd obecnej kadencji, żyjących z naszych publicznych pieniędzy, to decydenci odpowiadają, że jest wszystko w porządku. Przykładem jest chociażby jeden z licznych artykułów w internecie:

Wielka afera w Kolejach Śląskich. "To gotowy akt oskarżenia"

Koleje Śląskie miały być rewelacyjnym pomysłem na uniezależnienie regionu od Przewozów Regionalnych. Plan zakończył się jednak wielkim skandalem, a sprawą zajęła się prokuratura.

Pomysł był świetny, chcieliśmy się uniezależnić od roszczeniowej spółki PKP Przewozy Regionalne. Generalnie miało być pięknie, tylko do realizacji projektu wzięli się złodzieje - mówi tygodnikowi "Wprost" jeden z polityków PO. To gotowy akt oskarżenia i zapis gigantycznego przekrętu - komentuje kolejny członek rządzącej partii. Za realizację projektu odpowiadał były marszałek województwa, Adam Matusewicz, bardzo bliski współpracownik barona PO - Tomasza Tomczykiewicza. Okazuje się, że jego podwładni mocno narozrabiali

Firma Inteko, którą zarządzał Witold W., to spółka-córka Kolei Śląskich. Powstała w czerwcu 2012, miała zorganizować system automatów sprzedających bilety i kupić tabor. Samo zatrudnienie szefa okazało się przekrętem - nikt z nim nie zawarł umowy o pracę, a obowiązki szefa pełnił na podstawie umowy doradztwa. Zdaniem tygodnika, nie odnaleziono żadnej analizy i opinii. Nie wiadomo też, ile zarobił, bo z firmy zniknęły dokumenty.

Zakupy taboru, choć energiczne, były bez sensu. Prezes kupował składy od różnych producentów. Ot choćby szynobus z Austrii za dwa miliony złotych, który nie był dostosowany do polskich wymogów i do dziś stoi na bocznicy. W dokumentach jest też faktura na 25 milionów złotych za 13 kolejnych szynobusów, które nie zostały dopuszczone do ruchu. Do tego, przy zakupach brakuje wiele dokumentów - faktur, umów, dokumentacji technicznych. Część kontraktów zawarto też w formie umowy ustnej - na przykład ten z firmą Energo-Utech, która obowiązywała osiem miesięcy i która kosztowała 65 tysięcy złotych netto.

Źródło: Wprost

Jak podają liczne media kreatywność naszych PO-wców jest niesamowita. Pieniądze publiczne wykorzystują już na kaprysy np. w Kolejach Śląskich do zakupu CADILLAKA a w sanatoriach i szpitalach drogie gadżety, które bynajmniej nie służą pacjentom. Tu należy zadać pytanie, jak przeciętnego Kowalskiego stać na taką ekstrawagancję oraz drugie pytanie, kto daje przyzwolenie do takiego marnotrawstwa i „ordynarnego złodziejstwa”?

Muzeum Górnosląskie - wystawa poswięcona ks. abp. Augustowi Hlondowi

28.01.2014r. przeżyłam otwarcie wystawy, która została stworzona w Sejmiku Śląskim o wielkim człowieku ziemi śląskiej. Zachęcam do poświęcenia chwili duchownemu, który nadał kierunek i wywarł wielki wpływ w życiu społecznym. Warto się zatrzymać, poczytać o tej osobowości oraz zobaczyć film poświęcony tej osobowości.

Noworoczny Koncert UIIIW w TG i wręczenie odznak wojewódzkich

Podczas Koncertu Noworocznego UIIIW w Tarnowskich Górach, gdzie czuję się jako współtworząca to dzieło dla mieszkańców mojego miasta miałam wielką przyjemność wręczania Odznak za Zasługi dla Województwa Śląskiego Pani Leokadii Wójcik, Panu Józefowi Zdebikowi, Panu Rajnerowi Smolorzowi, Panu Piotrowi Mankiewiczowi. Jestem wdzięczna, że Kapituła Odznaczenia pozytywnie ustosunkowała się do mojej rekomendacji.
Te cztery osoby łączy jedna podstawowa cecha- służba na rzecz drugiego człowieka.
Są to niezwykli ludzie, społecznicy, działający na rzecz Promocji regionu, dbanie o historię, jak również wspierające finansowanie renowacji zabytków Województwa Śląskiego. Są to osoby, które przez swoje doświadczenie wiekowe potrafią łączyć środowisko w celu dbania o ważne dziedziny rozwojowe naszego regionu. Dbają oni również o osoby, które znalazły się w trudnych sytuacjach życiowych.

Ich wiek jak i zaangażowanie non profit przez całe swoje życie oraz działalność PRO PUBLIKO BONO dla ludzi oraz regionu zasługuje na szczególne uznanie.

Gratuluję nagrodzonym, jak również Uniwersytetowi III Wieku, który rozwija się i łączy wszystkich ponad podziałami, wyzwalając pozytywną energię dla życia.

Konwencja PiS w Przesusze - "PiS Bliżej Ludzi"

W sobotę 25.01.2014r. w Przysusze odbyła się konwencja „PiS bliżej ludzi”, w której uczestniczyłam wraz z przedstawicielami naszego powiatu tarnogórskiego. Podczas konwencji Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o przyszłości Polski i rozwoju małych społeczności powiatów ziemskich. Spotkanie to odbyło się z okazji podsumowania objazdu wszystkich Powiatów w Polsce przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w 2013 roku. Politycy odwiedzali mniejsze miejscowości pod hasłem „PiS bliżej ludzi. Polska jest jedna.” Zaprezentowano program naprawczy, jak również wykazano zagrożenia dla Polski przez obecnie rządzących. Wraz ze mną pełnomocnikiem PiS do miasta Tarnowskie Góry był Przewodniczący Zarządu Komitetu Powiatowego PiS - Józef Burdziak. Spotkanie przy kilkunastostopniowym mrozie przebiegało w gorącej atmosferze.

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |