Sejmik - Bezpieczeństwo i zamknięte Kolegia Nauczycielskie

Niestety już po raz drugi nasz Marszałek Województwa Śląskiego nie zaszczycił swoja obecnością na Sesji Sejmiku. Powiedziano nam, że jest pilnie w Warszawie, czyżby herbatka u Pana Premiera połączona z instrukcją zamiatania afer wojewódzkich pod dywan? Obecnie to już jest pogrom. Co dzień to nowa afera. Już po prostu człowiek nie wie w których spółkach jest normalnie, zgodnie z prawem.

Przedstawiciele wszystkich resortów zapoznały nas ze statystykami wojewódzkimi dotyczącymi bezpieczeństwa. Prawie wszyscy spisali się na medal, oprócz przedstawiciela ratownictwa. Zamiast poinformować Sejmik Śląskim jak funkcjonują zmienione obszary dyspozytorni od 2012 roku, zrobił nam wykład udzielania pierwszej pomocy. Niewątpliwie jest to potrzebna wiedza wszystkim, ale nie o to chodziło. Gdy zadałam pytanie dotyczące funkcjonowania jednostek ratowniczych w Powiecie Tarnogórskim i Lublinieckim, usłyszałam, że jest rewelacyjnie. Mieszkańcy uważają inaczej. Na dzień dzisiejszy Powiat Tarnogórski jest znaczony kolorem czerwonym, co świadczy o niedojadach na czas. Jedyni sprawni w akcjach to straż pożarna i policja- tu statystyki mówią o 12 min, czyli krócej od tych którzy powinni być jak najprędzej przy zdarzeniach, gdzie ratuje się życie. Zniesmaczyło mnie to wystąpienie, nawet zirytowało.

Oczywiście tematem istotnym był niewątpliwie wątek spółki Koleje Śląskie i cała afera, która wybrzmiewa we wszystkich mediach. Obecnego Zarządu Województwa Śląskiego to nie wzruszyło.
Po prostu nic się nie stało.

Skandaliczne dla mnie i mojego klubu były uchwały likwidujące wszystkie Kolegia Nauczycielskie w Województwie Śląskim. Niestety głosami PO i SLD państwowe dobre placówki kształcące kadry nauczycielskie przestały istnieć, chociaż ustawa nie wymusza całkowitą likwidację. Tu widzę skok na zaplecze dydaktyczne przez prywatne uczelnie, albo jeszcze inne pomysły koalicji rządzących. Przypomnę, że taki numer w mniejszym wydaniu miał być zrobiony z elektronikiem w Bytomiu. Wiemy jak się ta sprawa skończyła- odwołaniem Prezydenta z PO w Bytomiu. Sądzę, że ten kolejny numer dobije niszczycielska moc decydentów wojewódzkich. Trzeba o tym pamiętać przy nadchodzących wyborach w tym roku.

Nie mogłam sobie odmówić przyjemności wystąpienia w interpelacjach, gdzie delikatnie ujmując ustosunkowałam się do odpowiedzi na mają interpelację i wnioski formalne, które prawie pół roku temu złożyłam na ręce mości panującego Pana Marszałka. To były formalne wnioski dotyczące funkcjonowania Śląskiego Centrum Rehabilitacyjnego w Rabce Zdroju . Oczywiście ani Pan Marszałek, ani pozostali członkowie zarządu, ani wydział Zdrowia nie raczył wykonać zadań. Odpowiedź powiem delikatnie jest nie na miejscu, żeby nie stwierdzić chamska . Dziwię się przecież jest tyle możliwości sprawdzenia wszystkich stawianych zarzutów, łącznie z nepotyzmem zatrudniania w placówce. Stwierdzam, że niestety tego tematu nie odpuszczę i będę używać wszystkie możliwości obowiązującego prawa w dojściu do prawdy i poprawy funkcjonowania. Moje wystąpienie Powiem szczerze moje wystąpienie nie spowodowało zachwytu u decydentach.

SORRY takie mamy rządy.

Komisja Zdrowia - "Stomatologia dziecięca w Województwie Śląskim"

Temat przewodni sejmikowej komisji Zdrowia dotyczył stomatologii w naszym regionie. Informacje mnie przeraziły. Podaje kilka slajdów, które zostały komisji przedstawione.

Już z tych slajdów wynika jak wygląda opieka nad uzębieniem u dzieci w naszym województwie i całej Polsce. Przkre jest to, że niestety dentyści nie nadzorują szkół, a programy profilaktyczne o których się dowiedziałam niestety w szkołach nie funkcjonują, a jeżeli to są robione na zasadzie raportów wysyłanych do NFZ. Nie przypuszczałam, że aż tak jest źle w tej dziedzinie. Przyznam, że odkąd siega moja pamięć ponad 20 lat wstecz to stwierdzam, że moja rodzina jak i znajomi chcąc mieć piękne zdrowe zęby chodzą do dentystów prywatnie. Też dowiedziałam się że badania kontrolne zębów jak i leczenie u dzieci wsztkich zębów jest bezpłatne. Zadziwiło mnie to, bo od lat słyszałam od kilku dentystów, że zęby tyko przednie są refundowane, a za tylnie należy płacić, albo dopłacić. Wątpliwości wyjaśniła nam Pani doktor Konsultant wojewódzki do spraw stomatologi dziecięcej. Reguluja to zapisy ustawowe.

A jak by było mało to opieka szczególnie nad dziećmi niepełnosprawnymi wygląda dopiero katastrofalnie.

Wsłuchując się we wszystkie wypowiedzi to można stwierdzić jedno, tak jak przy wszystkich działaniach prewencyjny i wtej dziedzinie- jeżeli świadomi rodzice nie będą pilnować to w przyszłosci będzi wielki problem zdrowotny, ponieważ wszyscy wiedzą, że z chorych zębów wynikają inne poważne choroby.

Dlatego namawiam wszystkich do profilaktyki „MYJ ZĘBY I BĄDŹ ZDRÓW” oraz odwiedzaj dentystę raz na pół roku, żeby nie mieć problemów zdrowotnych :)

Gosciniec u Gwarka- otwarty

31.01.2013r. podczas uroczystego otwarcia "Gościńca u Gwarka" dostąpiłam zaszczytu zostania Matką Chrzestną obiektu. Restauracja mieści się w Sowicach przy ul. Czarnohudzkiej 22. Uroczystość uświetniła występami Bernadeta Kowalska z przyjaciółmi. Trzeba przyznać, że obiekt jest przepiękny, nawiązujący do tradycji śląskiej, a jedzenie przepyszne, rozpływające się w ustach. Jest to kolejne wspaniałe miejsce w Tarnowskich Górach, do którego serdecznie zapraszam koneserów smaków jak i piękna.

8 marca - Międzynarodowy Koncert

Damian Bartyla Prezydent Miasta Bytom i ja zapraszamy na Międzynarodowy koncert charytatywny z okazji Dnia Kobiet do Bytomskiego Centrum Kultury w ramach mojej Ogólnopolskiej Kampanii „Razem zadbajmy o piękno i zdrowie”.

Godzinę przed koncertem będzie zorganizowane Miasteczko Zdrowia z poradami i badaniami prozdrowotnymi jak również z poradami kosmetycznymi. Zapraszamy na wydarzenie.

Patronat medialny Radio Piekary, www.tg.net.pl, www.bobrowniki.tv.

XXII Światowy Dzień Chorego

11 lutego obchodzimy dzień chorego
To on czeka odwiedziny twoje i rodziny
Nie bój się on cie nie zarazi
O odwiedzinach może tylko marzy

Choć może stan jego jest poważny
Spotkaj się z nim i bądź odważny
Mów miłe słowa potrzymaj za rękę
On czeka a czas ucieka

,, Nikt nie poznał do końca siebie
Dopóki nie doznał cierpienia ,,


Twoja wizyta będzie dla niego radością
Obdaruj chorego miłością
Choroba to ból ,cierpienie ,obawy
Pytanie jaki ten los niełaskawy

Boże siedzisz na tronie
Składam do ciebie dłonie
Uśpi ból chorym i cierpienie
Ty tylko znasz znaczenie

,,Dzień Chorego wiec idź człowieku do niego
Powiedz mu dobre słowo
By rozkochał się w życiu na nowo .,

Pamiętajmy o NIECH CHORYCH
każdy dzień
Jest życia kwiatem
Nich chory będzie dla nas siostrą i bratem


Andrzej Burszewski

Bigos boskim daniem - spotkanie w Muzeum Górnosląskim

5.02.2014r. brałam udział w kolejnym spotkaniu „ literatura w kuchni, kuchnia w literaturze” poprowadzonego przez Panią Jolantę Zaczkowską w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w temacie bigosu. Byłam po raz kolejny zachwycona wiedzą jaką przy tym temacie przekazała nam Pani Jola. Nawiązując do poprzedniego odczytu „O chlebie” uzupełnić go należy o potrawę dobrze wszystkim znaną – wodzionkę. Zupę z chleba, która po pierwsze pozwalała na zagospodarowanie suchego chleba, po drugie: z czosnkiem i na gęsim smalcu ma za zadanie uleczyć z przeziębień. Trzeba się zastanowić co ma bigos do wodzionki? I jedno, i drugie danie dowodzi gospodarności i zapobiegliwości gospodyń. Bigos to potrawa wykorzystująca mięsiwa pozostałe po świątecznym obiedzie, te których już za mało na następny obiad, a których nie godzi się wyrzucać. I znów wracamy do źródeł - pokarm jest święty. Dotyczy to zarówno chleba, jak i mięsa. U autora jednej z pierwszych, polskich książek kucharskich Compendium Ferculorum albo zebranie potraw, przez urodzonego Stanisława Czernieckiego etc. etc. Starosty: Kuchmistrza, Ad usum publicum napisane pomieszczone są przepisy nie na bigos, ale na bigosek ze szpikiem,

Dobry bigos przyrządzić to sztuka, której się trzeba nauczyć. Składniki należy łączyć umiejętnie, często bigos kosztować, z przyprawami nie przesadzać, bo potrawa nie znosi pośpiechu. Ponieważ zaś bigos jest ukochaną potrawą naszej nacji, to gospodyni musi się mocno natrudzić, ażeby gościom smakował. Średni czas przygotowania bigosu to min. 2 godziny. Pani Jolanta Zaczkowska opowiadała o wielu wspaniałych pisarzach i poetach, którzy przepięknie opisywali „boskie” danie jakim jest bigos. Pozwalam sobie dać przydomek „boskie…”, ponieważ kucharka i Bóg tylko wie co znajduje się w potrawie :)

Niemało narobił bigosu w historii literatury polskiej opis potrawy umieszczony w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza, trzeba jednak koniecznie dodać, że jak Norwid kojarzony jest z cytatem o chlebie, tak wielki Mickiewicz z opisem bigosu w Panu Tadeuszu:

W kociołkach bigos grzano. W słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną:
Słów tylko brzęk usłyszy i rymów porządek,
Ale treści ich miejski nie pojmie żołądek.
Aby cenić litewskie pieśni i potrawy,
Trzeba mieć zdrowie, na wsi żyć, wracać z obławy.
Przecież i bez tych przypraw potrawą nielada
Jest bigos, bo się z jarzyn dobrych sztucznie składa.
Bierze się doń siekana kwaszona kapusta,
Która, wedle przysłowia, sama idzie w usta;
Zamknięta w kotle, łonem wilgotnem okrywa
Wyszukanego cząstki najlepsze mięsiwa;
I praży się, aż ogień wszystkie z niej wyciśnie
Soki żywne, aż z brzegów naczynia war pryśnie
I powietrze dokoła zionie aromatem.
Bigos już gotów. Strzelcy z trzykrotnym wiwatem,
Zbrojni łyżkami, biegą i bodą naczynie.
Miedź grzmi, dym bucha, bigos jak kamfora ginie,
Zniknął, uleciał; tylko w czeluściach saganów
Wre para, jak w kraterze zagasłych wulkanów.

Nie tylko nasi najwięksi Polacy przepadają za bigosem, bo również media też przy zamieszeniach lubią używać sformułowania „niezły bigos sobie zgotowali”. Jestem zachwycona spotkaniem, jak i degustowaniem bigosu, który ufundowała Restauracja ze Starych Tarnowic „U WROCHEMA” oraz przyjaciele Muzeum Górnośląskiego. Wspaniałe wydarzenie, wywołujące pozytywne emocje. Zapraszam na kolejne spotkania w Muzeum.zdjęcia: Tomasz Szemalikowski

Jubileusz 60 lecia SMZT

W sobotę 1.02.2014r. w samo południe w TCK wspólnie z gośćmi wydarzenia cieszyłam się jubileuszem jednego z najstarszych i zasłużonych stowarzyszeń w Tarnowskich Górach. Z tej okazji rekomendowałam i wręczałam osobom nagrody „ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO” - Markowi Kandzi, Zbigniewowo Pawlakowi, Stanisławowi Karczowi oraz Leszkowi Janikowi.
Przepięknie Pan Prezes Marek Kandzia przeprowadził przez lata historii istnienia organizacji na Ziemi Tarnogórskiej ze słowem i prezentacją multimedialną. Muszę zaznaczyć, że od początku mojej działalności od przeszło 15 lat wspierało mnie we wszystkich dziedzinach działalności społecznej. Można by powiedzieć, że jestem młodszym „dzieckiem” Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Gratulacje dla jubilatów oraz życzenia siły w dalszych działaniach na rzecz miasta i regionu ponad wszelkim podziałami dla dobra mieszkańców. Dziękuję im za to.

Z okazji jubileuszu życzę im wpisu do UNESCO .

strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |